Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Při sportu naslouchejte signálům svého těla

  1:00aktualizováno  1:00
Sportujte, hýbejte se. Tak zní jedna z nejčastějších rad lékařů. Jenže jaký druh pohybu zvolit, aby byl skutečně prospěšný? Lidé dělají při jeho výběru často hned několik chyb.
Běh prospívá zdraví, ale je potřeba zvolit vhodný terén i obuv. Ilustrační foto.

Běh prospívá zdraví, ale je potřeba zvolit vhodný terén i obuv. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Cvičení se musí dobře vybrat
Sportovat jen občas nemá smysl

Často si volí nevhodný druh pohybu, přetěžují své síly a ubližují si, anebo naopak cvičí málo často a málo intenzivně, takže pohyb vůbec neplní svůj účel.

"Dá se říci, že každý člověk si může vybrat libovolný sport, který mu přináší fyzickou i psychickou relaxaci. Měl by však naslouchat signálům svého těla," radí pražský rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

Lidé dále chybují i v tom, že nemyslí na rovnoměrné zatěžování celého těla a také na střídání různých druhů pohybu.

O tom, že lidskému zdraví je pohyb prospěšný, není pochyb. Snižuje riziko vzniku mnoha civilizačních chorob. Při intenzivním pohybu se navíc v těle tvoří hormony endorfiny, které přímo zlepšují náladu.

Avšak musí to být pohyb správně zvolený i s ohledem na dvě základní věci: tou první je zdravotní stav a fyzická kondice dotyčného, tou druhou pak očekávání se sportem spojená.

Lidé však sportují málo: "Dostatečně se hýbe jen deset procent populace," vyčíslil lékař Miloš Matouš z kliniky tělovýchovného lékařství v pražském Motole.

Doporučení, kolik pohybu je potřeba, se rozcházejí, většinou se ale lékaři shodnou na dvou hodinách třikrát týdně, anebo na třičtvrtě hodině denně.

Je libo zhubnout, nebo chcete spíše svaly?
Mnoho lidí si sport spojuje zejména s hubnutím, ale to je jen jeden z možných dopadů.

Každým sportem se sice zvyšuje výdej energie, a člověk tak díky tomu v zásadě hubne, ale zdaleka ne všechny mají v tomto směru stejný efekt a u některých se spíše budují svaly nebo posiluje kondice jako taková.

"Záleží také na celkovém životním stylu a životosprávě," upozorňuje pražská osobní trenérka Daniela Stackeová.

Lze to říci i jinak - lze sportovat tak, že budete především hubnout. Úbytek kil zdraví nejspíše prospěje, ale nevhodným sportem si člověk může ublížit.

Pokud byste se rozhodli třeba běhat po asfaltových cestách, ztratíte kila navíc, ale může se stát, že začnete mít potíže s klouby.

Lze najít i další příklady sportů, od kterých lidé očekávají něco jiného, než jim mohou nabídnout. Vše se dá ukázat třeba na stále populárnějším spinningu nebo na cvičení v posilovně.

Spinning neboli jízdu na pevných kolech v tělocvičně pod vedením lektora si mnoho lidí spojuje právě s hubnutím, mimo jiné proto, že jde o pohyb dosti namáhavý, při kterém se pot jen řine.

"Tak to přitom rozhodně být nemusí, můžete hubnout a tvarovat si tělo, aniž byste museli podstupovat enormní zátěž," říká Stackeová.

Právě při spinningu se ve skutečnosti většinou jezdí příliš rychle, než aby se díky tomuto pohybu zhublo. Spalují se totiž cukry, nikoli tuk.

Tento druh pohybu proto svědčí zejména srdci a celkové tělesné kondici a tvarují se díky němu také svaly v dolní polovině těla. Někdy se v podobných případech hovoří o aerobní zátěži, kdežto tuky se spalují při zátěži anaerobní.

Ostatně, dají se vybrat takové hodiny spinningu, které jsou vhodné právě pro hubnutí.

Podobné je to s posilovnou - v zásadě v ní jde o budování svalové hmoty, ale můžete si nechat sestavit tréninkový plán třeba právě pro shazování kil.

Aby vás sport nebolel
Lidé si sportováním nezřídka ubližují. "Velmi časté jsou zejména potíže s klouby, ty bývají většinou důsledkem nepřiměřené dlouhodobé zátěže," soudí lékař Hnízdil.

Kloubům a zejména páteři škodí také otřesy a prudké pohyby, hrozící zejména při běhu po tvrdém terénu, ale také třeba při squashi či tenisu.

Ty ostatně patří ke sportům, které lékaři nevidí moc rádi, a rozhodně by je měly doplňovat další sportovní aktivity, protože jde o pohyb dosti jednostranný.

Výtky ostatně mají i vůči ježdění na in-line bruslích: "Kdyby někdo jen jezdil na těchto bruslích, může mít potíže se svaly a klouby na nohách kolem chodidla, protože ty jsou v bruslích pevně utažené a nijak nepracují," upozorňuje lékař Matouš z kliniky tělovýchovného lékařství.

Nezapomeňte na vybavení
Možná vás od sportů odrazují i výdaje s nimi spojené, na některých je však lepší nešetřit. Pokud chcete běhat, kupte si dobré běžecké boty. Ani u kola nemá cenu šetřit za každou cenu.

Zmíněné boty totiž daleko lépe tlumí dopady, a to vaše páteř jistě ocení. To samé platí i pro obuv na jiné druhy sportů, jako je třeba aerobik.

Mimochodem, víte jaký sport je zřejmě vůbec nejzdravější a přitom efektivní, pokud jde o hubnutí i kondici? Chůze.

Spojuje v sobě hned několik výhod: lze ji provozovat v jakémkoli věku, není na ni třeba zvláštní vybavení a navíc není problém zvolit tempo odpovídající věku i zdravotnímu stavu.

"Lze chodit až do pozdního seniorského věku, je však třeba chodit denně minimálně 40 až 60 minut," doplnil Matouš. - více zde

Jaký sport vám bude vyhovovat?

Každý, kdo se rozhodne sportovat, by si měl ze všeho nejdříve říci, co od pohybu očekává. Jinou aktivitu zvolí ten, kdo chce zejména zhubnout, jinou ten, komu jde o vybudování svalové hmoty, a ještě jinak se musí hýbat člověk, který si chce zejména vybudovat vynikající kondici.

Chůze
Dobrá na kondici i hubnutí, nezatěžuje klouby. Výhodou je, že si můžete zvolit své vlastní tempo. Výkon a zátěž lze zvýšit třeba chůzí se speciálními holemi, pak jde o takzvaný nordic walking.

Běh
Vynikající na kondici, budování svalů na nohou, dobrý na hubnutí, avšak zatěžuje klouby, důležité jsou kvalitní boty.

Jízda na kole
Pravidelné ježdění delších tratí zlepšuje kondici, hubne se díky němu, posez na kole je však třeba vybalancovat posilujícím a protahovacím cvičením.

Aerobik
Záleží na zvolené náročnosti, hodí se zejména k hubnutí, některé formy aerobiku také k budování svalové hmoty, rychlý aerobik posiluje oběhový systém, ale rovněž poměrně dost zatěžuje klouby.

Powerjóga
Vynikající na protažení všech svalových skupin, zpevňuje postavu, ale nelze od ní čekat hubnutí ani extrémní posílení kondice.

Akvaaerobik
Měl by se cvičit pokud možno v teplé vodě, pak je vynikající na zpevňování svalů a hubnutí, ve studené vodě je efekt hubnutí výrazně menší.

Plavání
Výborné na kondici a zpevňování postavy, na hubnutí se příliš nehodí.

Cvičení ve fitness-centru
Správně sestavený tréninkový plán zvedne jak kondici, tak vytvaruje postavu, je možné nechat si sestavit i program zaměřený na hubnutí, obecně pak posilování vede ke zvětšování objemu svalové hmoty.

Lezecké stěny
Všestranně procvičí tělo, posiluje se zároveň i sebevědomí, protože se člověk musí spoléhat sám na sebe a na odhad svých schopností, cvičení náročné na pohybovou soustavu, od nějž však nelze čekat hubnutí, spíše posílení svalů.

Spinning (obdoba rotopedu)
Nevhodně vedený trénink člověka snadno přetíží, hodně záleží na zvolené rychlosti a zátěži, podle toho se jím buď zlepšuje kondice (vysoká rychlost, při které se spalují cukry), nebo lze i hubnout (nižší rychlost, po půl hodině takového tempa se začínají spalovat tuky).

Tai-či
Pomáhá při stresu, při potížích s pohybovým aparátem, efekt se projeví až po delší době, není to sport na hubnutí.

Squash, tenis
Skvělé sporty ke zlepšování kondice, ale zatěžují klouby; zejména rychlejší squash se hodí spíše pro mladší lidi, je třeba ho doplnit protahováním.

In-line bruslení
Hodně velký energetický výdej, vynikající sport na udržování kondice i pro hubnutí, posiluje svaly nohou a hýžďové svaly, je vhodné ho doplnit protahujícími a posilujícími cviky.

Tae-bo
Aerobní cvičení s prvky karate, taekwonda a boxu, výborně si při něm posílíte hluboké zádové svaly i svaly problémových partií a zlepšíte si kondici, je to cvičení ve vysokém tempu.

Autoři:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Tělocvik děti nezachrání. Většina se už obezity nezbaví, varuje Havlíček

Nenechte se zmást. Pár hodin školního tělocviku a jednou týdně pohybový kroužek pro zdravý vývoj dětí rozhodně nestačí. Experti doporučují tři typy aktivit,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Máte doma tlouštíka? Řekněte mu to chytře a začněte hubnout s ním

Když už se stalo a naše dítě trpí nadváhou, pozdě bycha honit. Akademické řeči o prevenci obezity jsou nám k ničemu. Důležité je postavit se k situaci čelem a...  celý článek

Ilustrační fotografie
Pít se musí umět. I v případě vody

Zajistit, aby tělo mělo dostatek tekutin i v létě, není tak snadné, jak se může zdát. Pravidlo, že stačí vypít dva nebo tři litry a máte vystaráno, neplatí...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto rozjasňovače stále nepatří do standardn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.