Co se děje při nakupování v našem mozku?

Co se děje při nakupování v našem mozku? | foto: MF DNES

Při nakupování svádí náš mozek boj

  • 10
Okamžik, kdy se rozhodujeme, zda nějakou věc koupíme nebo ne, lze spolehlivě vysledovat při monitorování mozku pomocí magnetické rezonance. Zjistili to američtí vědci.

V rámci studie, kterou provedli badatelé na Stanfordské univerzitě, si dobrovolníci prohlíželi různé věci a jejich ceny. Vědci zatím na skeneru sledovali, jak při tom reaguje jejich mozek, napsal server BBC

Dobrovolníci se dívali na obrazovku, na níž se objevovaly jednotlivé produkty, například čokoládová bonboniéra, a krátce nato jejich cena. Poté byli dotázáni, zda si věc koupí nebo ne.

Pokaždé, když zatoužili po některé věci, aktivizovala se určitá část jejich mozku. Když uviděli cenu, aktivizovala se jiná část mozku. Na záznamu tak bylo možné sledovat, jakou bitvu mozek svádí mezi radostí z nákupu a výčitkami z utrácení.

Záludné kreditky
Studie podle vědců pomáhá osvětlit například to, proč při placení kreditní kartou lidé utrácejí mnohem více než při platbě v hotovosti.

Doktor Alain Dagher z Montrealského neurologického institutu k tomu řekl: "Chování člověka ve finanční oblasti je často zdánlivě iracionální, čehož využívají pracovníci reklamy, prodejci pojistek, provozovatelé heren a ekonomové."

Podrobné zkoumání mozku pomocí magnetické rezonance by podle něj mohlo přispět k pochopení, proč lidé propadají nutkavému nakupování nebo gamblerství.