Ona
Jen v Evropě zemře za rok půl milionu lidí na nemoci způsobené kouřením.

Jen v Evropě zemře za rok půl milionu lidí na nemoci způsobené kouřením. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Přestat s kouřením můžete hned!

  • 68
Lidé, kteří marně bojují se zlozvykem kouření, mají teď novou šanci. Odnaučit kouřit může pomoci metoda biorezonance.


Páchnoucí vlasy a oblečení, o „vůni“ v bytě či v kanceláři ani nemluvě. Šedá pleť plná vrásek, žluté konečky prstů. To je kouření.

A pak je tu Silvestr, narození potomka, jeho příjezd z porodnice domů, kritika kolegů v práci, pohled do zrcadla. To vše jsou impulsy, jak s ním skoncovat. A také tu jsou tabletky, náplasti, terapie, dokonce hypnóza. Nic ale příliš nepomáhá.

Světlo na konci tunelu teď ale zasvítilo kuřákům v lázních Teplice nad Bečvou v podobě unikátního zařízení, které tu lékaři používají. Jedná se o takzvanou biorezonanci.

„V případě biorezonance nemůžeme hovořit o klasické medicíně. Ale vše, co může pomoci kuřákovi odvyknout je, podle mého názoru a i názoru většiny kuřáků, dobré,“ říká o této metodě doktorka Věra Mrázová z Lázní Teplice nad Bečvou.

Zázračné vlny
Co si představit pod pojmeme biorezonance? „Víme, že každá buňka v těle funguje na základě biochemických pochodů, které jsou provázeny elektromagnetickými změnami nejen v buňkách samých, ale i v jejich okolí. Je jasné, že si buněčné struktury navzájem předávají informace o svém stavu a reagují na tyto informace tak, aby zajistily organizmu rovnováhu,“ vysvětluje doktorka Mrázová.

Přístroje, které pracují na bázi biorezonance, využívají možnosti zjištění různých elektromagnetických vln vysílaných z organismu, přičemž buňky různých tkání a orgánů vysílají specifická vlnění. A toto vlnění je u zdravého člověka jiné než u nemocného.

Bezbolestné odvykání
Při této metodě se používá přístroj Bicom 2000. Jak se vlastně používá? „Diagnostická část tohoto přístroje pracuje na principu měření kožního odporu v místě akupunkturních bodů. Přístroj s elektrodami uloženými na tělo měří elektromagnetické vlnění pacienta a za pomoci speciálního filtru přístroj rozliší normální signály těla od těch patologických,“ říká dále doktorka Mrázová.

Přístroj tedy pracuje na principu takzvané oscilační terapie. V literatuře je uváděna jako léčba bez vedlejších účinků, neměla by ale být aplikována u pacientů s kardiostimulátory a u těhotných žen. Léčení je zcela bezbolestné a také pohodlné. Během procesu léčby kuřák leží, je oblečený, v ruce drží jen elektrodu.

„U odvykání kouření je nutné, aby pacient s sebou donesl nedopalek své poslední vykouřené cigarety. Ta se vloží do detekční elektrody přístroje k provedení analýzy. Na jejím základě přístroj vysílá zrcadlově obrácenou elektromagnetickou vlnu do těla pacienta. A ta působí v okolí chuťových ‚nikotinových‘ buněk. Chuť na nikotin mizí prakticky ihned, nebo za několik hodin po zákroku,“ říká MUDr. Mrázová. Zákrok lze opakovat v rozmezí sedmi až deseti dnů od první procedury.

Dochází k harmonizaci celého těla, k úpravě a posílení regulačního systému.K prodloužení efektu se doporučuje do okruhu také zapojit elektrodu, do které je vložen čistý čip, na který se „nahraje“ optimální terapie. Jedná se o náplasťový typ čipu, který se nalepí na podbřišek.

Nežádoucí účinky?
Má tato léčba nežádoucí vedlejší projevy? Malé, ale přece. Přechodně se mohou u odvykání kouření objevit například kovová chuť v ústech, sucho v puse, ospalost či mírné podráždění, také bolesti hlavy. To vše jsou ale přirozené známky abstinence nikotinu. Proto odborníci doporučují zvýšený přísun tekutin, nejlépe vody či ovocných čajů. Příznaky pak odeznívají během několika dnů.

V den procedury se nedoporučuje pít kávu, černý čaj či jiný přípravek s obsahem kofeinu. Pozor také na analgetika s obsahem kofeinu. A také by se neměl pít alkohol.


Jak kouří Evropa

- V Evropě umírá ročně půl milionu lidí na nemoci způsobené kouřením. Například v Německu si kouření vybírá 300 životů denně.

- Zákaz kouření na veřejných místech uzákoněný v nejrůznějších zemích Evropy rozlítil kuřáky a potěšil nekuřáky. V Irsku někteří pijáci zpočátku sabotovali návštěvy svých oblíbených pubů. Pak se ale vrátili a smířili se s tím, že si cigaretu dají venku před hospůdkou.

- V Itálii byli restauratéři před přijetím zákona rozpačití, dnes si mnou ruce. Italské restaurace, kavárničky a vinárničky vykazují vyšší obraty. Do restaurací se vrátili ti, kteří sem kvůli dýmu nechodili. Nekuřáci a celé rodiny včetně seniorů.

- V Kanadě jsou na krabičkách místo varování přímo obrázky postižených kuřáků nebo jejich orgány. Člověk s rakovinou plic na dýchacím přístroji nebo těhotná žena s cigaretou v ruce – pod ní je napsáno, že její dítě poroste pomaleji, bude náchylné k infekčním chorobám, může být postižené nebo dokonce předčasně zemřít.

- Kouření v uzavřených veřejných prostorách bude ve Velké Británii zakázáno od letošního 1. července. Zákaz bude platit pro kanceláře, továrny, restaurace a bary.