Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přestat kouřit člověk většinou nedokáže sám, říká lékařka

  9:00aktualizováno  9:00
V Česku ročně tabák zabije 18 tisíc lidí, dalších patnáct set obyvatel podlehne nemocem z pasivního kouření. Připravovaný zákaz kouření ovlivní i 2,3 miliony kuřáků, z nichž by tři čtvrtiny chtěly přestat. Zde je návod, jak to udělat.

Řekněte kouření NE | foto: Profimedia.cz

Aby člověk přestal kouřit, musí nejprve sám chtít, někoho k tomu nutit nemá význam, říkají lékaři.

"Kouření se dá odnaučit, ale kuřák by se měl léčit. Je to vlastně nemoc, závislost," říká MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra léčby závislosti na tabáku 1. LF UK.

Sbohem nikotinu
Posledním novým lékem ve farmakologické léčbě závislosti na kouření je Champix s účinnou látkou vareniclin.

"Vareniclin se místo nikotinu naváže na určitý typ receptoru, který je typický pro silně závislého kuřáka. Způsobí vylučování dopaminu a způsobuí tím pocit blaha stejně jako po cigaretě. Působí i jako antagonista, čili odpuzovač nikotinu. Kdyby si člověk, který užívá variniclin, zapálil cigaretu, neposkytne mu ten pocit blaha, protože receptory už jsou obsazené variniclinem a už není co podnítit," vysvětluje Eva Králíková.

U farmakologické léčby je však důležité brát léky delší dobu. Nejméně 3, optimálně 6 měsíců.

"Nejčastější příčinou relapsu je právě fakt, že dotyčný léky nebere dostatečně dlouho," dodává lékařka.

Cigareta = zabiják
Lidé prý často ani nevědí, co kouření přesně znamená. Nevědí, že vdechují přes 4,5 tisíce nebezpečných látek. "V cigaretách se nachází například kyanovodík, benzen, formaldehyd. V jedné cigaretě je 1017 volných radikálů," upozorňuje Eva Králíková.

V cigaretách je například i polonium. "Když někdo kouří 40 cigaret denně, má v sobě tolik radioaktivity z polonia, jako kdyby šel každý třetí den na rentgen plic," říká Králíková.

Součástí cigaret jsou také nitrozaminy, karcinogenní látky. Lidé kvůli nim omezují spotřebu uzenin. Při běžné spotřebě uzenin do sebe člověk dostane asi 0,17 mg nitrozaminu, zatímco z cigaret se do těla dostane asi 16 mg, tedy nesrovnatelně více než z uzenin.

O tom všem nemají kuřáci většinou ani ponětí. Na krabičkách se píše "jen" o nikotinu a dehtu. Navíc je tam napsáno vždy jen jedno číslo.

V Kanadě už ale začali na krabičky cigaret vypisovat kromě nikotinu a dehtu i další nebezpečné látky a uvádí k nim také určité rozmezí.

"Dnes víme, že množství látek, které se vstřebají z cigarety do těla, nesouvisí s tím, co je na krabičce napsáno. To je měřené v laboratorních podmínkách. Když kouříte jinak, než ten stroj, který provádí měření, vdechujete něco jiného," říká doktorka Králíková.

"Nikoli výrobek, ale sám spotřebitel způsobem kouření určuje, co a kolik se toho vstřebá. Je například rozdíl mezi šlukem, který trvá vteřinu a šlukem který trvá vteřiny dvě nebo tři. Pak probíhá proces kouření za jiných teplot, podmínek, vznikají a vstřebávají se jiné látky," dodává.

Naše zdraví a kouření

Jaký má kouření vliv na naše tělo

Kouření má negativní vliv nejen na plíce, ale na celé tělo. Způsobuje plicní rozedmu, infarkt, onemocnění cév, mozkovou mrtvici, žaludeční vředy, cukrovku, osteoporózu, neplodnost, degeneraci makuly (tedy sítnice), rakovinu plic, hrtanu, jícnu, ledvin, močového měchýře a dalších orgánů.

"Rakovina plic zdaleka není nejčastější příčinou smrti v důsledku kouření. I když je 90 % rakoviny plic způsobeno kouřením, většina kuřáků ji nedostane. Více kuřáků zemře spíše na poškození cév než na rakovinu plic," říká Eva Králíková.Závislost jako na heroinu
Závislost na tabáku se skládá ze dvou faktorů. Jedním je závislost psychická a druhým závislost fyzická.

Psychická závislost je v podstatě řada podnětů, které v člověku vyvolávají touhu kouřit a aktivity, se kterými má člověk kouření spojené.

"Může to být třeba cigareta u kávy, cigareta při venčení psa, cigareta po jídle, po sexu a podobně," vysvětluje doktorka Králíková.

Je tedy potřeba typické aktivity spojené s kouřením odstranit, nebo alespoň nějak změnit, upravit.

Fyzická závislost způsobuje nikotin. V mozku kuřáka pak vznikají podobné chemické reakce jako u závislostí na jiných návykových látkách.

Dlouholetý kuřák dvaceti až třiceti cigaret denně má za sebou stovky tisíc cigaret. Jedna cigareta znamená asi 10 šluků, tedy asi milion sedm set tisíc dávek drogy.

"Nikotin je tak moc návykový právě proto, že se tak snadno dávkuje. Když si ho aplikujete do žíly, do mozku se nedostane tak rychle, jako když ho vdechnete. Proto je nikotin návykovější i více než například heroin," dodává Králíková.

Pokud se člověk závislý na nikotinu pokusí přestat kouřit, objeví se u něj abstinenční příznaky jako silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada, nespavost, podrážděnost, frustrace, zlost, úzkost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu.

Zbavit se kouření je náročný proces
Přestat kouřit člověk s velkou pravděpodobností nezvládne sám. "Když někdo přestane jen tak, sám, má úspěch kolem dvou, maximálně pěti procent. Tedy skoro vůbec a 98 procent lidí se ke kouření vrátí," upozorňuje Králíková.

Léčba by měla kombinovat léky a psychologickou pomoc. Tu poskytují právě nejrůznější poradny a centra pro odvykání kouření. Jejich seznam naleznete například ZDE.

Dnes jsou k dispozici tři druhy léků. Jedním z nich je nikotin v různých formách (náplasti, pastilky, žvýkačky, inhalátor, podjazyková tableta), dalším Ziban s účinnou látkou bupropionem.

"Původně je to antidepresivum, které působí to, že člověku přestane cigareta "chutnat". Zároveň je vhodný pro pacienty, kteří k depresi tíhnou, protože deprese je abstinenční příznak při odvykání kouření," vysvětluje Králíková.

Jak skoncovat s kouřením

Rady, jak dokázat přestat kouřit

1) Nejdůležitější je vaše rozhodnutí přestat kouřit.

2) Zvolte si den "D", kdy přestanete naráz a jednou provždy kouřit.

3) V den, kdy se rozhodnete přestat kouřit, vyplňte svůj volný čas pokud možno co nejvíce. Jděte do kina, na procházku, cvičte, sejděte se s přáteli nekuřáky.

4) Pokud je to možné, alespoň v prvních měsících nekouření se vyhýbejte situacím, které máte spojeny s cigaretou (ranní káva, odpočinek u televize, ...).

5) Vyhýbejte se společnosti kuřáků.

6) Některé okolnosti ze svého denního režimu však odstraníte těžko. Proto si předem připravte náhradní řešení, jak budete takové situace zvládat bez cigarety.

7) Pro léčbu fyzické závislosti je k dispozici léčba, která vám pomůže překonat abstinenčních příznaky (touhu po cigaretě, špatnou náladu, nervozitu,...). V lékárnách je volně dostupná tzv. náhradní terapie nikotinem ve formě žvýkaček, inhalátorů nebo náplastí.

8) Své rodině a svým spolupracovníkům oznamte, že nekouříte a požádejte je, aby vás ve vašem úsilí podpořili.

9) Zničte všechny své cigarety, odstraňte popelníky a zapalovače. Nebudete je již potřebovat.

10) Vypracujte si přehled všech situací, při kterých obvykle kouříte, a naplánujte si, jak je zvládnete bez kouření.

11) Nenahrazujte cigarety sladkostmi. Pijte hodně vody či ovocných šťáv, jezte ovoce a zeleninu.

12) Za své úsilí se odměňte. Spočítejte si, kolik peněz jste ušetřili za cigarety a použijte je na něco, po čem jste již dávno toužili.

Zdroj: www.dokurte.cz

Autoři:
Nejčtenější

Crop topy jsou hitem léta.
Tři tipy jak nosit crop top. Trendy letního kousku se nemusíte bát

Odhalená kůže k létu prostě patří. A to i v případě, že postrádáte míry modelky. Zkrácená délka topu tak může být příjemným zpestřením vašeho outfitu. Zkusit...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Nicole Kidmanová (Beverly Hills, 6. února 2017)
Nechci tajit svůj věk, jsem na něj pyšná, říká padesátnice Kidmanová

Herečka Nicole Kidmanová letos oslavila padesátku. Za svůj věk se nestydí a na rozdíl od jiných hereček na rovinu říká, kolik je jí doopravdy let. Je prý...  celý článek

Broskvová marmeláda
Zavařte chuť léta do skleniček, v zimě jako když ho najdete

Prázdniny vstupují do poslední čtvrtiny a to také znamená, že se ovocné stromy i rajčatové keříky prohýbají pod bohatou úrodou. Většinou nemáme šanci všechno...  celý článek

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Sedm jednoduchých způsobů, jak si o pár let prodloužit život

Cesta k dlouhému a zdravému životu nemusí být kupodivu ani moc náročná. Někdy postačí jen několik malých, jednoduchých změn ve vašem životním stylu. A nebojte...  celý článek

(Ilustrační foto)
Jídlem k produktivitě. Pomůže banán, losos i brokolice

Rychle povzbudit myšlení, lépe se soustředit na učení nebo zvýšit produktivitu v práci – všechno jde i bez léků a syntetických doplňků stravy. Zkuste do...  celý článek

Ilustrační fotografie
EQ může za to, že se i ze čtyřkařů stávají šéfové

Ne, nepřehlédli jste se. Nejde o IQ, jde skutečně o EQ - neboli o emoční inteligenci. Skrývá se za ní schopnost sebeovládání, empatie a spolupráce s okolím....  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky
Konec svatebního kýče: svatební účesy pro rockerky a hipsterky

Posloucháte tvrdou muziku a v ničem se necítíte lépe, než v okovaných botách a punkovém číru? Tak to pak bude romantický drdol s růžičkami tabu i na vaší svatbě... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.