Ona
Zhoršením paměti trpí po padesátce polovina lidí.

Zhoršením paměti trpí po padesátce polovina lidí.

Předejděte poruchám paměti

  • 3
Pasiáns, bridž nebo pexeso radí hrát odborníci lidem, kteří si chtějí procvičovat paměť. Dobré jsou podle nich také křížovky nebo hit poslední doby sudoku.

Mladé lidi zase nejspíš zaujme takzvaný mozkový jogging. Jakákoli aktivita, tělesná i duševní, chrání před zhoršováním paměti, shodují se lékaři. Zhoršením paměti trpí po padesátce polovina lidí, po sedmdesátce už tři čtvrtiny. Problémy s pamětí ale mají občas všichni, včetně školáků.

"Nejpříznivěji působí, když člověk komunikuje s lidmi," řekla primářka pražského Gerontocentra Iva Holmerová. Když člověk zachází s věcmi nebo daty, nepůsobí to tak příznivě na paměť, jako když pracuje s lidmi.

"Nejnáročnější povolání, jako jsou pečující profese, novináři a politici, chrání před rozvojem demence," poznamenala.

Vědci zjistili, že mozek má schopnost učit se do devadesátky a pracuje stejně zdatně jako mozky mladší. Ani paměť nutně neupadá s věkem. Jen jak člověk stárne, má toho více k pamatování i zapomínání, které lze označit za úklid a zbavování se zbytečných informací.

Členka výboru České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Jana Vejsadová řekla, že o trénování paměti mají zájem hlavně senioři. Do kurzů ale přicházejí i studenti nebo maminky na mateřské dovolené před návratem do zaměstnání. Procvičit paměť si chtějí i lidé po padesátce, kteří cítí, že už vše nefunguje, jak by mělo. Chtějí stačit mladším kolegům a zvládnout nové věci.

Poruchy paměti se projevují nejčastěji zapomínáním slov a horším vybavováním správného výrazu. S věkem se zhoršuje schopnost pamatovat si čísla, je narušena schopnost soustředění a myšlení se zpomaluje, přiblížila odbornice. Prevencí je dostatek spánku, pravidelný pohyb, nejlépe tanec nebo chůze čtyři kilometry denně, malé množství červeného vína a středomořská kuchyně s rybami, saláty a olivovým olejem. Paměť posiluje také vitamin C, E a ginkgo biloba.

,