Ona
Pravidelná chůze produkuje hormony dobré nálady a prodlužuje život.

Pravidelná chůze produkuje hormony dobré nálady a prodlužuje život. | foto: Profimedia.cz

Pravidelná chůze brání nemocem

  • 3
Lidé, kteří pravidelně chodí pěšky, jsou méně nemocní než ti, kteří šetří každý krok, tvrdí lékařský ředitel Lázní Teplice nad Bečvou František Juráň. V Česku umírá na nemoci srdce a cév dvakrát více lidí než v západní Evropě, kde lidé více dbají na zdravý životní styl a stravu.

Nedostatek pohybu zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. V Česku na ně umírá každý měsíc 5000 lidí. To je dvojnásobek oproti západní Evropě. 

"Už Hippokrates pokládal chůzi za nejlepší lék pro člověka a jedno pořekadlo dokonce říká: Mám dva lékaře, jsou to moje pravá a levá noha," tvrdí doktor Juráň.

V Česku podle něj stále převládá sedavý životní styl. Lidé málo sportují a málo chodí pěšky. A to vede k tomu, že v Česku přibývá lidí s kilogramy navíc. 

"Nadváhu má 42 procent mužů a 29 procent žen, obézních je 18 procent mužů a 17 procent žen. Zvýšenou hladinu cholesterolu má každý druhý dospělý," vypočítává přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Jan Pirk. 

Pohyb je pro každého
Pirk je velkým propagátorem pohybu, letos v září poběží už popětadvacáté populární běchovický běh. Zlákal na něj i některé své pacienty, jimž transplantoval srdce. Běchovice mají i chodecké trasy. 

"Pohyb je ideálním prostředkem, jak předcházet onemocnění srdce a cév, ale také cukrovce, obezitě nebo řídnutí kostí. Zlepšuje totiž srdeční činnost a krevní oběh a upravuje krevní tlak," dodal Juráň.

Podle něj lidé, kteří se věnují pohybu, jsou aktivnější v práci i soukromém životě a lépe zvládají stres. "Pravidelná chůze produkuje hormony dobré nálady a prodlužuje život," vysvětlil.

Chůze je podle Juráně ideální i pro starší lidi, které by běžný sport neúměrně zatěžoval. Je vhodná i pro lidi s vysokým tlakem a kloubními problémy.

"Pozitivní dopad na zdraví se projeví už po třech měsících. Stačí ujít denně deset až dvanáct tisíc kroků průměrnou rychlostí čtyři kilometry za hodinu," doporučil doktor Juráň.

,