Ona
Varixy trpí dvakrát více žen než mužů. Ilustrační foto.

Varixy trpí dvakrát více žen než mužů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Právě teď je ideální čas na operaci křečových žil

  • 7
Pro někoho mohou být pavučinky na kůži jen kosmetickým problémem, mnoho nemocných však kvůli křečovým žilám potká nepěkná komplikace v podobě bércového vředu. Teď je ideální čas na operaci žil.

Nohy na stole a spokojený výraz - tak se mohou klientům jevit kadeřnice, prodavačky nebo zdravotní sestry v pauze.

Jenže tyto ženy nejsou líné, ale ulevují si od potíží, které jim přinášejí křečové žíly. Ke konci směny mají nohy oteklé, těžké a někdy i bolestivé.

Ženy častěji než muži
Co jsou vlastně varixy, městky neboli křečové žíly? "Je to rozšíření povrchových žil na dolních končetinách, jehož příčinou je většinou vrozená méněcennost žilní stěny," říká Jan Adámek, primář chirurgie v motolské nemocnici.

Žíly na nohou mají totiž ze všech žil v těle nejtěžší "práci", protože vracejí krev do srdce přes největší gravitační odpor.

Pomáhají jim k tomu chlopně na stěnách, ale ty se s věkem opotřebují, stejně jako se vlivem různých faktorů ztenčuje stěna žíly a stává se méně pružnou.

Varixy trpí dvakrát více žen než mužů a často se tato nemoc objevuje po celé generace. "Nedá se říci, že by varixy byly dědičné, ale dědí se dispozice pro jejich vznik," říká Jan Adámek.

Když se ještě přidá nadváha či těhotenství, objeví se křečové žíly.

Operace na podzim je lepší než na jaře
Ty nejméně závažné křečové žíly, známé jako metličky, vypadají jako červené nebo fialové stromky pod kůží na nohou, ale i na obličeji.

Mohou se ošetřit injekcí sklerotizačního roztoku, které žílu zalepí a ta odumře.

K odstranění metliček se používá i laserová metoda, ovšem v obou případech musí pacienti počítat s tím, že se žilky mohou objevit znovu.

"Recidiva křečových žil hrozí i po operaci, pokud nebyl nemocný před výkonem důkladně vyšetřen," vysvětluje Debora Karetová z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pomáhají i léky. "Venotonika jsou léky, které zvyšují pružnost a pevnost a zlepšují napětí žilní stěny, čímž do jisté míry zlepšují pohodlí pacientů a mírní příznaky. Varixy vyléčit nemohou," vysvětluje Jan Adámek.

Na ty nejzávažnější křečové žíly, které mohou mít průměr až jeden centimetr, už laser nebo injekce nestačí a je potřeba podstoupit operaci, kdy se odstraňuje celá žíla.

Nejvhodnějším obdobím pro operaci je právě podzim a zima. Po operaci se musí totiž několik týdnů až měsíců nosit silné stahovací punčochy, což je v létě nepříjemné, a navíc se do čerstvé jizvy na sluníčku ukládá pigment, který později nevymizí.

Vada nejen kosmetická
Proč by měli lidé s křečovými žilami chodit k lékaři? "Většina varixů znepokojujících ženy z kosmetického hlediska zdraví neohrožuje. Nicméně pokud končetiny otékají, zejména po delším stání, nepříjemně tlačí nebo bolí, je na místě vyhledat specialistu," doporučuje Debora Karetová.

Varixy mohou vyústit i v bolestivý a dlouho se hojící bércový vřed. "Vřed je finálním stadiem tohoto onemocnění. Kůže je špatně vyživovaná, protože pod ní stagnuje neokysličená krev. Na takovém místě pak i po drobném poranění může vzniknout bércový vřed," vysvětluje Adámek.

Je to rána nad kotníkem, často hnisavá a bolestivá, a přestože se dnes používají kvalitní krytí na rány, hojí se i několik měsíců.

"Ještě závažnější je trombóza, tedy sraženina, která začne v povrchové žíle. Může proniknout do hlubokého žilního systému, odkud se může přes srdce dostat do plic. Takováto plicní embolie může vést k závažným komplikacím, ba dokonce způsobit smrt," upozorňuje lékař.

Je možné jim předejít?
Jsou dobře známé faktory, které vznik varixů podporují. Patří mezi ně obezita, těhotenství, dlouhé stání, zácpa.

"Rozhodně větší význam než většina dostupných léků mají režimová opatření a používání stahovacích bandáží," uzavírá Debora Karetová.

Starejte se o své žíly

Zhubněte a sportujte
Obezita je jedním z faktorů, které vznik křečových žil podporují. Ve stravě dávejte také přednost vysokému obsahu vlákniny, předejdete tak zácpě. Ta totiž zhoršuje hemoroidy, což jsou křečové žíly, jenže v okolí řitního otvoru. Věnujte se sportu nebo procházkám, které podpoří oběh krve. Když svaly na nohou zatěžujete, pracují jako pumpa, která pomáhá vytlačovat krev vzhůru k srdci.

Dlouho nestůjte
Každou půlhodinu byste se měli projít. Pokud přes den hodně stojíte, občas si dejte nohy do polohy, kde budou výše než srdce. Při sezení nepřekřižujte nohy přes sebe, mohli byste si tak zhoršit obtíže s krevním oběhem. Nenoste často boty na vysokém podpatku.

Neškrťte své nohy
Vyhněte se ponožkám s tenkým a úzkým lemem, které nohu zaškrtí. Stejně tak by vás nemělo oblečení tísnit ani v tříslech nebo v pase. Lem ponožek by měl být alespoň čtyři centimetry široký. Těchto doporučení byste se měla držet především v těhotenství.

Noste punčochy
Pokud už vás trápí křečové žíly, potřebujete v nich zvýšit tlak - proto noste některé ze čtyř tříd stahovacích neboli kompresivních punčoch. Seženete je ve zdravotnických potřebách, jednou za půl roku máte od pojišťovny nárok na nové, s příplatkem i bez něj. Nechte si poradit, který typ je pro vás vhodný, a především dodržujte pravidla jejich nošení - natahujte je ráno před vstáním z lůžka, noste je po celý den. Pokud nosíte obinadlo, největší tlak by měl být kolem kotníků a směrem k tříslu by se měl snižovat.