Ona
Alkohol vás energií nenabije, působí spíše tlumivě

Alkohol vás energií nenabije, působí spíše tlumivě | foto: Profimedia.cz

Pravda a mýty o alkoholu: lžíce sádla vás nezachrání

  • 207
Na vystřízlivění je nejlepší studená sprcha a horká káva. Alkohol vám pomůže ke skvělému sexu. Při míchání destilátů se víc opijete. Seznamte se s největšími mýty a pověrami, které se týkají alkoholu.

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale v celém světě.

Podle Organization for Economic Co-Operation and Development vedou evropský žebříček Irové se 14,2 litrů čistého alkoholu na osobu za rok. Češi obsadili osmé místo (11,8 litrů), ale ve spotřebě piva nemáme v Evropě absolutně konkurenci. Průměr 156,9 litrů ročně na jednoho člověka nepřekonali ani Němci.

Přes bohaté zkušenosti Čechů s alkoholem v zemi stále o pití kolují letité mýty a pověry.

Mýtus: Chcete vystřízlivět? Dejte si studenou sprchu

Opilcům se obvykle doporučuje, aby šli na čerstvý vzduch, dali si studenou sprchu, nebo horkou kávu. Jde údajně o zaručené recepty, jak rychleji vystřízlivět.

Je to ovšem pouhá pověra, která se nezakládá na pravdě. Odbourat alkohol z těla dokáže jen čas.

Mýtus: Před pařbou se pořádně najezte a neopijete se

Nejspíš jste už také slyšeli někoho ze svých kamarádů přísahat před pitkou na lžíci sádla nebo oleje, která údajně zabrání opití. Tučné jídlo skutečně zpomalí vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, ale rozhodně mu nezabrání. Proto se opijete jako kdykoli jindy.

Mýtus: Alkohol zvyšuje sexuální touhu a schopnosti

I když je toto tvrzení obecně rozšířené, opět jde jen o pověru. "Navzdory obecnému přesvědčení alkohol sexuální výdrž nezvyšuje, ale naopak čím víc ho vypijete, tím menší bude schopnost těla reagovat na sexuální stimuly," říká praktická lékařka Anna Šmídová.

"Jediné, v čem vám alkohol může pomoci, je odstranění mentálních zábran, ale vždy to bude na úkor sexuálního výkonu," dodává.

U mužů způsobuje konzumace alkoholu poruchy erekce, u žen je pro změnu původcem nižší sexuální touhy. Takže prakticky budete sice připraveni k akci, ale nemusíte jí být schopni.

Mýtus: Dokud nebudu pít denně, nejsem alkoholik

Zdaleka ne všichni alkoholici pijí denně. "Mnoho z nich pije například pouze o víkendech, nebo nárazově tak, že dokáží měsíce abstinovat, a pak jsou dva týdny denně opilí," vysvětluje lékařka Šmídová.

"Pro diagnostikování toho, zda je člověk alkoholik, jsou podstatná jiná kritéria než to, zda je denně opilý," dodává. Stejně tak se neutěšujte tím, že nejste alkoholici, pokud nepijete hned ráno. I když chuť na "ranní doušek" je pro mnoho alkoholiků typická, čas popíjení se může velmi lišit.

Skutečnost, že ráno nemáte chuť na pivo či panáka tedy vůbec nic nevypovídá o vašem alkoholismu.

Mýtus: Pokud vaši rodiče nepili, alkoholismus vám nehrozí

Opět špatně. Největší procento alkoholiků představují potomci rodičů, kteří sami alkoholici nebyli, ani alkoholu nijak zvlášť neholdovali.

To, že vaši rodiče měli k alkoholu rozumný vztah, vás tedy před alkoholismem rozhodně nezachrání.

Mýtus: Alkohol vás zahřeje

"Alkohol pouze způsobí, že se budete cítit tepleji, protože krev rychleji proudí k povrchu kůže. Sám o sobě vás alkohol zcela jistě nezahřeje," vysvětluje lékařka Šmídová.

Ve skutečnosti budete ztrácet tělesné teplo ještě mnohem rychleji právě v důsledku rychlejšího proudění krve pod povrchem kůže.

Mýtus: Když budete míchat nápoje, opijete se víc

Mixování nápojů, případně jejich střídaní v průběhu popíjení, nemá na míru opilosti žádný vliv. Tu způsobuje konzumace etylalkoholu a nikoli míchání drinků.

Je tedy úplně jedno, kolik druhů nápojů v průběhu večera vypijete, podstatný je jejich obsah etylalkoholu.

Mýtus: Alkohol vám dodá energii

Alkohol není stimulant a energií vás skutečně nenabije. I když v malém množství může odstranit mentální zábrany a může se vám tak zdát, že vám pomáhá, účinky alkoholu jsou především tlumivé.

Proto také opilci obvykle usínají s hlavou na stole. Alkohol zpomaluje myšlení, řeč, pohyby i reakce.

Mýtus: Stejně vážící muž a žena mohou vypít stejně

Tělesná hmotnost je pouze jedním, nikoli však jediným faktorem, který se podílí na alkoholové toleranci. Na ženy alkohol působí rychleji, protože jejich tělo je tvořeno větším procentem tuku než mužské. Navíc mají ženy méně enzymu zvaného dehydrogenáza, který odbourává alkohol.

Odborníci také předpokládají, že se schopnost žen vstřebávat a odbourávat alkohol mění v průběhu menstruačního cyklu.

, pro iDNES.cz