Ona

Pozor na maso z grilu!

Počet lidí, kteří se nakazí střevními chorobami z grilovaného masa, za posledních deset let výrazně stoupl. Jde především o takzvanou kampylobakteriózu, kterou v roce 1993 onemocnělo 2243 lidí, zatímco loni už to bylo přes 23 tisíc. Tyto údaje zveřejnil Český zdravotní úřad.

Střevní infekce kampylobakterióza, která se projevuje průjmy a zvýšenými teplotami, propuká nejčastěji po požití nedostatečně propečeného grilovaného masa.

Salmonelózy ubývá
Proti tomuto trendu jde naopak počet onemocnění salmonelózou, chorobou z nedostatečně upraveného či zkaženého masa (v roce 1993 přes 43 tisíc, loni 28 tisíc).

Počet nakažených může být ve skutečnosti i vyšší. Průjem a zvýšenou teplotu totiž řada lidí léčí doma. Asi 30 pacientů každoročně na salmonelózu zemře. Lidé si podle odborníků už zvykli na to, že maso je nutné skladovat v chladu a před jídlem důkladně povařit.

Jak se zbavit bakterií?
Kromě grilovaného masa je možné onemocnět střevními infekcemi i z vařeného rybího nebo drůbežího masa. Riziko představují i vejce a majonéza.

Bakterie salmonely ničí teplota nad pětasedmdesát stupňů. Ohřátí jídla v mikrovlnné troubě k tomu nestačí. Lékaři proto doporučují, aby lidé, zvláště teď v létě, masité pokrmy vařili alespoň dvacet minut.

Bakterie salmonely nepřežijí také v kyselém prostředí. Když se proto do majonézy k vajíčkům přidá ocet, je nebezpečí nákazy nulové. Velké riziko však představují hlavně kuřata a hamburgery, které byly připraveny na rotujícím grilu, kde na ně kape šťáva ze syrových kusů.

Při nákupu masa se vyplatí řídit se několika zásadami. Především by lidé neměli kupovat maso a další suroviny, jež nejsou na první pohled stoprocentně čerstvé. U masa je varující zašedlá barva.

K určení kvalitního masa lze zároveň provést malý test: když se po zatlačení lžičkou důlek ihned nevyrovná, bude lepší maso nekonzumovat.