Mimomenstruační krvácení může znamenat i nádorové onemocnění.

Mimomenstruační krvácení může znamenat i nádorové onemocnění. | foto: Profimedia.cz

Pozor na krvácení mimo menstruaci!

  • 5
Krvácení mimo menstruační cyklus je vždy signálem, že se v těle děje něco nedobrého. Víte ale, jaké mohou být jeho příčiny a na co si dát pozor?

Nepravidelná menstruace už dnes nikoho nepřekvapí. Rozhozený cyklus můžete mít z různých příčin. Co Vás snad může uklidnit, je fakt, že to není projev některého zhoubného nádoru. U mimomenstruačního krvácení si ale tak jisti být nemůžete, protože tu visí podezření na nádorové postižení děložní dutiny nebo čípku děložního.

Je důležité situaci nepodceňovat, protože platí, že u mimoděložního krvácení se musí prokázat, že není příznakem zhoubného nádoru. Výstražným signálem může být statistika, která poukazuje na to, že na rakovinu děložního čípku zemře v ČR ročně 400- 500 žen.

Tři typy krvácení
Ke krvácení tedy může docházet z různých příčin, které nemusí být ihned signálem rakoviny. Vymezují se tři základní druhy krvácení. Prvním je tzv. intermenstruační krvácení, které se objevuje uprostřed cyklu, bývá způsobeno střevními potížemi nebo se vyskytuje při zvracení a průjmu během užívání antikoncepce. Je dobré zajít za lékařem, pokud je krvácení silné.

Další typ krvácení se označuje jako postmenopauzální a - jak již z názvu vyplývá - jde o období menopauzy, ve kterém se snižuje hladina estrogenů. Hladina těchto hormonů není už tak vysoká, aby vyvolala menstruaci, ale výjimečně se stává, že se hladina estrogenů krátkodobě zvýší, a dojde tak k postmenopauzálnímu krvácení. Přesto bývá pravidlem provedení výškrabu děložní dutiny, aby se vyvrátilo podezření na nádor.

Třetí typ krvácení se objevuje po pohlavním styku. V tomto případě může jít buď o malé poranění zevních rodidel, nebo jde o výskyt ektopia na povrchu děložního čípku. Pokud se objevuje častěji, je nutné zajít s problémem k lékaři.

Krev, očista těla
Jsou i další příčiny, kvůli kterým dochází k mimomenstruačnímu krvácení. Jedním z nejčastějších je potrat. Po absolvovaném potratu je žena v období tzv. šestinedělí, kdy se tělo dostává do stavu před těhotenstvím. V tomto období 1- 4 týdnů odcházejí z těla ženy tzv. očistky (výtok zpočátku krvavý, později nahnědlé špinění). Menstruace se po zákroku objeví do 4- 6 týdnů. Je třeba ale počítat s tím, že otěhotnět se dá již před touto menstruací, tedy i týden po potratu. Doporučuje se také zvýšit hygienu a vyhnout se pohlavnímu styku.

Jiným častým důvodem mimomenstruačního krvácení je užívání antikoncepce, které je časté zejména u gestagenních preparátů (preparáty obsahující pouze progestin). Takové případy jsou např. u minipilulek Exluton nebo Cerasezette, dále třeba u Depo-Provery (u té zejména v prvních měsících užívání).

Krev, varovné znamení
Krvácení však může být i varovným příznakem horšího onemocnění - nádoru. Nádory jsou, jak známo, zhoubné a nezhoubné. Mezi ty nezhoubné patří výskyt tzv. polypů a myomů. Rostou zpravidla pomalu a neprorůstají do okolních tkání. Obávané bývají nádory zhoubné, a to zejména nádor děložního hrdla. Příčiny jeho vzniku nejsou stále plně odhaleny.

Jsou ale známy rizikové faktory, mezi něž patří sexuálně činný život v raném věku, promiskuita, prostituce, vyšší je výskyt i u kuřaček. Nejčastěji nastává u žen po 40. roku. Jeho příznakem může být mimo jiné i zmiňované krvácení po pohlavním styku - to je však už projev pokročilého stadia nemoci. Nejlepší prevencí těchto těžkých onemocnění jsou časté gynekologické prohlídky, protože děložní čípek je při běžné prohlídce dobře přístupný.