Ona

Pozor na infekce z cest

Lidé si z cest nepřivážejí jen suvenýry, ale i exotické nemoci. Zdaleka ne všichni cestovatelé se nechávají očkovat, navíc ne proti všem nemocem to připadá v úvahu. I v Česku tak lidé občas umírají třeba na malárii - naposledy jí podlehl v červnu mladý muž na infekční klinice pražské nemocnice na Bulovce.

"Neužíval preventivní léky proti ní a nakazil se," vysvětlila primářka kliniky Hana Roháčová. Loni si tuto nemoc z ciziny přivezlo 21 lidí, letos vědí lékaři zatím o dvou, ale čekají, že na podzim případů přibude.

Nejklasičtějším příznakem je vysoká horečka střídající se s prudkou zimnicí, přičemž záchvat se po dvou až čtyřech dnech opakuje. Vůbec nejčastěji si lidé ze zahraničí přivážejí průjmy, avšak nejde jen o vcelku banální salmonely - letos zdravotníci už u dvou lidí diagnostikovali nebezpečné amébové úplavice projevující se mimo jiné krvácivými průjmy. S průjmem se vracejí turisté z Egypta či Tuniska.

Jen za loňský rok si z ciziny přivezlo různé exotické nemoci 1219 turistů. Podle Čestmíra Beneše ze Státního zdravotního ústavu bylo nejvíc bakteriálních průjmů a nemocí způsobeno prvoky a virovými žloutenkami, včetně vzácného typu E, kterým se dá nakazit v Indii například ponořením do posvátné řeky Gangy.

Šest lidí se nakazilo ze štípnutí komára vzácnou horečkou dengue v Thajsku, Nepálu a Indonésii. Z Afghánistánu a Jižní Afriky si čtyři lidé dovezli purpurovou horečku, kterou je nakazilo klíště.

Rada je jasná - každý, kdo po návratu ze zahraničí bude mít neobvyklé zažívací nebo kožní problémy, případně nevysvětlitelnou horečku, měl by jít rychle k lékaři a upozornit ho na to, že cestoval.