Pozor na chřipku! Je velmi zrádná

  • 15
Spousta lidí si zvykla při každé rýmě či náznaku kašle říkat: mám chřipku. Jejich drobné nachlazení však nemá s opravdovou chřipkou nic společného. Chřipka je závažné onemocnění, které si každý rok bere po celém světě desetitisíce životů.

V USA jí ročně podléhá až čtyřicet tisíc lidí. Ve Velké Británii asi polovina, v České republice tisícovka. A bude hůř. Blíží se totiž pandemie, varují lékaři.

Pandemie vzniká tak, že dojde k takzvanému antigennímu shiftu, což je výrazná proměna chřipkového viru. Jednoduše řečeno vznikne nová forma viru, proti níž nejsme imunní, a způsobí hotovou spoušť. To se stane jednou za několik desítek let.

"Nikdo přesně nedokáže říci, kdy pandemie přijde, ale všechny vyspělé země mají připravené pandemické plány, které jsou vlastně 'krizovým scénářem' při propuknutí pandemie a mají zaručit, aby se nezhroutil chod státu," vysvětluje profesor  Jiří Beran z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

"Není to vůbec nadnesené - v případě pandemie může dojít k ochromení armády, policie, dopravy, výroby a tak dál, protože onemocní 40-50 % obyvatel a vysoký počet i umírá," říká. Například pandemii známé jako španělská chřipka v roce 1918 podlehlo dvacet milionů mladých zdravých lidí.

Účinná pomoc - očkování
Přitom vyhnout se chřipkovému onemocnění je dnes poměrně jednoduché - nechat se očkovat.

Vybrané skupiny obyvatel - lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest, srdce, ledvin nebo cukrovkou a obyvatelé domovů důchodců mají každý rok vakcínu zdarma. Ostatní si ji mohou koupit v lékárně za cca 200 korun, něco navíc pak zaplatí u praktického za aplikaci.

Mezi lidmi je ale o vakcinaci malý zájem. "Zatímco ve vyspělých státech světa i Evropské unii je proočkovanost značně vysoká, v České republice se i navzdory každoroční osvětě zvyšuje jen málo," říká MUDr. Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.

"Vloni se v České republice prodalo přibližně jen 700 tisíc dávek očkovacích látek, což znamená, že proti chřipce bylo naočkováno pouze 7% populace. Evropský průměr je vyšší, tam se každoročně nechává očkovat víc než 20% populace a toto číslo se stále zvyšuje," dodává.

Proč nechceme vakcínu? 
V Čechách koluje názor, že očkování proti chřipce je zbytečné, ba co víc, škodlivé. "Spousta lidí říká, že po něm dostali ošklivou chřipku, z níž se dlouho nemohli vyhrabat. To je nesmysl. Očkování chřipku způsobit nemůže," vysvětluje profesor Beran.

A kdy je na vakcinaci ten správný čas? "Protilátky jsou hotové asi za čtrnáct dní. Vzhledem k počátku chřipkové sezóny je dobré se nechat očkovat na podzim,  nejpozději pak čtrnáct dní před Vánocemi," říká profesor.

Napřesrok je dobré postup opakovat, neboť chřipkový virus se mění a vakcína se - na základě doporučení Světové zdravotnické organizace - připravuje každý rok s jiným složením. Prvního října začíná hrazená vakcinace již zmíněných vybraných skupin obyvatel.