Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor, je tu muž. Přivoníte, nebo si zacpete nos?

  • 557
Jací muži nám voní? Zatímco jedné voní na některém muži jeho vlastní pot, jiná by si v jeho přítomnosti zacpávala nos. Nemusí nám každý vonět, ale jde o to, abychom zápachem neomdlévaly, ale naopak se ve společnosti muže cítily co nejpříjemněji. A od toho jsou pánské parfémy.

Tak například třiatřicetiletá Iveta, asistentka v reklamní agentuře, dává na mužích přednost vůni mýdla. "Víceméně je mi jedno jaké vůně, ale voní mi ‚čistý muž‘," říká. Naopak ji prý odrazují sofistikované komponenty, které jsou zrovna in..."a používá je každý třetí chlap v tramvaji. Teď je to už nějakou dobu Lacoste a Hugo Boss," směje se.

Labužníci se vrací ke kořenům

"Nyní se zabývám tvorbou velmi mužného parfému a proto jsem hledal různě po Evropě ženy, které by efekt této vůně okusily. Vypadá to, že mi budou české hvězdy v rámci testování této pánské řady nápomocny," říká specialista na vůně Zsolt Zolyomi.

Dnes je trendem používat labužnické vůně. "Specialista na vůně dostane jako dárek surový materiál z potravinového průmyslu," popisuje módní trend odborník na vůně Zsolt Zolyomi, absolvent nejznámější versailleské školy pro specialisty na vůně. Podle něj se ve vůních, stejně jako v módě, vracíme ke kořenům.

"Pohlaví získávají zpět svoji specifickou identitu. Tím chci říct, že mizí trend metrosexuálních žen, chovajících se jako muži. Pravá mužnost získává zpět půdu pod nohama a feminismus začíná pokulhávat. Viděl jsem velmi silnou renesanci mužnosti a útlum feminismu jak v odvětví vůní, tak v módní branži."

K asistentce Ivetě se přidává i osmatřicetiletá pokladní Karolína. "Čistota, svěží vůně je určitě vždycky dobrá. Klidně třeba jen vyprané prádlo - a nejen spodní," říká. Osmadvacetiletá produkční Sylva tvrdí, že dámské vůně jí nevoní. "Tak to asi má být. Líbí se mi v podstatě všechny pánské a ze všeho nejvíc kořeněné."

Ilustrační foto

Vůně kůže, nejlépe mokré

Že nám voní kůže, potvrzujeme i v módě, nosíme-li kožené oblečení. Ale potvrzeno je i to, že máme rády pot plný těch správných feromonů.

"Na mé bývalé velké lásce v Americe mi vážně voněl i jeho pot," říká jednačtyřicetiletá letuška Miriam. "Byl to strašně sexy chlap a myslely si to i jiné ženské. Jinak je pro mě jedničkou kombinace vůně čistoty, zdraví a třeba santalového dřeva nebo něčeho, kde je patchouli...trochu exotiky," tvrdí Miriam, která si zároveň myslí, že pokud chlapi "dobře chutnají" při orálním milování, tak člověku i hodně voní.

Pánské vůně se vyrábějí většinou z různých přísad, které se ve vonné kreaci asociují s mužstvím. Odborníci hledají velmi zvláštní přírodní materiály, jako třeba vulkanické kameny a kůži.

"Pro pánskou vůni použijeme surový materiál, jako například patchouli. Nevoní jako list, ale spíš jako mokrá kůže. Tato vůně může být velmi mužná, tím pádem já mohu s tímto surovým materiálem a s myšlenkou, že chci vytvořit něco opravdu mužného, vyrobit skutečnou macho vůni," tvrdí Zolyomi.

Šestadvacetiletá Miroslava, učitelka v mateřské školce, miluje na mužích spíš lehčí, citrusové vůně, a vůně, které nevoní "typicky mužsky" - těžce.

"Nesmí přebíjet vše okolo," říká a jmenuje oblíbené značky: Calvin Klein, Dolce and Gabbana Light Blue. "Některým mužům - ale nesedí to každému - ‚sluší‘ kombinace s dřevitým a kořeněným podtónem, například vůně od Ermenegildo Zegna," dodává.

I vůně může páchnout

Každý člověk má rozdílný typ kůže a svůj osobní pach, který se váže na náš genetický základ a životní styl.

Na kůži máme vrstvu takzvaného mikrofilmu a na tomto tenkém, tekutém pásu má každý člověk svoji osobní vůni. Pokud někdo použije stejnou vůní jako jiný na druhém konci světa či s odlišným životním stylem, nemusí vůně působit totožně, protože nevoníme všichni stejně.

Na vašem nejlepším kamarádovi tedy může určitý parfém vonět nádherně, ale pořídíte-li ho partnerovi, může to být průšvih.

Ve starém Egyptě

Ve starém Egyptě se používaly přírodní esence při pohřebních a náboženských rituálech. Ve středověku přežívala pověra, že příjemně vůně v sobě skrývají tajemství desinfekčních schopností. Téměř extatickou intoxikací se vyznačovala doba klasicismu. Lidé byli tehdy tak posedlí různými vonnými přípravky, že spíše než důkladnému umytí těla holdovali nadměrnému používání parfému.