Lektorka powerjógy a rehabilitační lékařka Aneta Králová

Lektorka powerjógy a rehabilitační lékařka Aneta Králová | foto: anetakralova.cz

Zhubněte s powerjógou: Tanečník a strom posílí tělo a zklidní mysl

  • 0
Jóga je známá skvělými účinky na fyzickou kondici, ale i příznivým vlivem na psychiku. Balanční pozice posilují svaly dolních končetin, ale zároveň vás nutí zklidnit se. „Postupně při nich najdete rovnováhu nejen v těle, ale také ve vaší mysli,“ vybízí lektorka powerjógy a rehabilitační lékařka Aneta Králová.

„Balanční pozice v józe patří mezi nejkrásnější pozice. Pracují nejen s naším tělem, ale především s naší psychikou. Vedou nás k zastavení, zklidnění a vnímání sebe samých. Pokud jsme nevyvážení uvnitř, nemůžeme být vyvážení ani navenek,“ vysvětluje Aneta Králová.

Balanční pozice jsou podle ní výborným posílením svalů dolních končetin, pomáhají budovat správnou klenbu chodidla a jsou také prevencí pádů a osteoporózy ve vyšším věku.

Strom

Začněte od jednoduché pozice stromu, kterou zpočátku můžete provádět i u zdi, prodýchejte pozici a zkuste postupně uvolňovat celé tělo tak, abyste ve svalech neměly přebytečné napětí. Chodidlo stojné nohy je v ose, prsty roztažené, hmotnost rovnoměrně na celém chodidle.

Nejprve můžete začít opřením druhé nohy o kotník, později o lýtko a nakonec o stehno, ale nikdy jej neopírejte o koleno. Koleno se nepropíná, hýžďové svaly jsou jen jemně zpevněné a v pozici se snažíte otevírat kyčle.

Pokud se cítíte stabilně, můžete ruce namísto spojení před hrudí zvednout nahoru a udělat z rukou „korunu“, prsty roztáhněte a spojte palec s ukazováčkem, malíčky vytočte směrem dopředu. Dýchejte plným jógovým dechem a vydržte alespoň na několik nádechů. Ke stabilitě pomůže sledovat jeden bod před vámi a zcela zklidnit mysl.

Tanečník a střecha

„Pokud jste pokročilejší, vyzkoušejte pozici tanečníka, která kromě pozitivních účinků na psychiku také protahuje prsní svaly a ohybač trupu - iliopsoas,“ radí Aneta Králová.

Pokrčte ve stoji koleno jedné nohy dozadu a chyťte ho rukou za chodidlo, kolena zůstávají ve stejné rovině. Druhou ruku vzpažte a vytáhněte před sebe, pokrčené koleno jde trochu dozadu a můžete ho zvednout výše. Nechte aktivní břišní svaly a neprohýbejte se v zádech, pánev zůstává zavřená. Zopakujte na druhou nohu.

Rozhýbejte tělo

Dopřejte svému tělu pořádný pohyb. Na Raketa.cz naleznete slevy na fitness programy, permanentky a spoustu dalších cvičení.

Vyzkoušejte také balanční variantu pozice střechy s odlehčením jedné končetiny. Nejprve zkuste jednu ruku dát na bedra a pokud vám to nedělá problém, zkuste odlepit od země nohu na opačné straně.

Rovnovážný bojovník

„Krásnou pozicí je i rovnovážný bojovník, u kterého je důležité aktivní vzpřímení z kyčelních kloubů tak, abychom se jen ‚nepověsili‘ do kyčlí, pevný střed těla a prodloužená, napřímená páteř,“ říká Aneta Králová.

Ve stoji si dejte ruce v bok a jednu nohu zaklánějte nataženou dozadu, zatímco trup se naklání dopředu - pozice se podobá holubičce. Ruce držte v bok, nevytáčejte kolena do stran a na zanoženém chodidle flexujte a držte ho rovnoměrně se stojnou nohou. Pozici prodýchejte a s nádechem zvedněte tělo nahoru a nohu vraťte na zem.

Další videa pořadu Zhubněte s powerjógou najdete na Playtvak.cz

, pro iDNES.cz