Játra - ilustrační fotografie

Játra - ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Potraviny, které podporují funkci jater. Vyzkoušejte kapustu i artyčok

  • 7
Největší žláza lidského těla plní řadu nezbytných úkolů, bez kterých by náš organismus nemohl fungovat. Poradíme vám, jak náročnou práci této „biochemické továrně“ usnadnit.

Právě teď ve vašich játrech probíhá velké množství procesů. Játra mimo jiné čistí krev, produkují žluč, štěpí důležité látky, odstraňují jedovaté toxiny a vytváří bílkoviny, enzymy a hormony. Vaše životospráva může někdy játra zbytečně přetěžovat, což negativně ovlivní běh celého organismu.

„Největším nepřítelem jater je, jak jistě všichni vědí, alkohol. Játra jsou ale velmi zatěžována také užíváním léčiv, takže pokud to není nezbytně nutné, měli bychom užívání nejrůznějších prášků proti bolesti, které v dnešní době používáme kdykoliv nás něco zabolí, omezit na minimum. Játrům dále neprospívají zejména tučná a smažená jídla, uzeniny, přesolené potraviny, cukry, ale také tučné mléčné výrobky, konzervy a v podstatě veškeré polotovary a chemicky upravované potraviny,“ upozornila nutriční specialistka Veronika Šimerdová ze Světa zdraví.

Játra zanesená toxiny mohou vést k onemocněním, jako je cukrovka, artritida, vysoký krevní tlak a autoimunitní onemocnění. Bez zdravých jater můžete trpět hormonální nerovnováhou, která vede k bolestem hlavy, změnám nálad a depresím.

Podle Šimerdové je nejčastějším příznakem zhoršené funkce jater únava a malátnost, kterou pociťujete bez ohledu na to, kolik máte spánku.

„V důsledku poruchy trávení a zpracování živin se může vyskytnout také nechutenství a nadýmání, případně také zesvětlení barvy stolice, což je zapříčiněno tím, že zdravá játra z krve odstraňují staré červené krvinky, které způsobují právě hnědou barvu stolice,“ vysvětlila odbornice na výživu.

Je tedy na čase začít pečovat o tento důležitý orgán a vybírat si suroviny, které játrům pomáhají optimálně fungovat. Existuje mnoho potravin, které podporují funkci jater, my vám některé z nich představíme.

Růžičková kapusta

Tmavá listová zelenina a pampeliška

Kapusta, růžičková kapusta, špenát a čekanka patří mezi mocnou zeleninu, která je bohatá na síru. Ta slouží jako aktivátor jaterních enzymů odpovědných za vylučování volných radikálů a toxinů z těla. Jednoduše řečeno síra pomáhá játrům v detoxikačním procesu.

Nejspíš už jste v souvislosti s jaterní detoxikací slyšeli o pampelišce. Tato jarní rostlina je cennou léčivkou. Játrům prospívá konzumace čerstvých stvolů (bez květů), listů i kořene pampelišky. Hořčin taraxacin, který pampeliška obsahuje, může podle některých odborníků stimulovat uvolnění žluči, jež podporuje trávení a vstřebávání tuků. Listy a stvoly, které mají výraznou, štiplavou a nahořklou chuť, můžete konzumovat ve formě jarního salátu.

Wakame

Mořské řasy

Zařadili jste již mořské řasy do svého jídelníčku? Pokud ne, tak byste měli vědět, že tato mořská zelenina, která je velmi bohatým zdrojem bílkovin, minerálních látek, stopových prvků a vitaminů, má mimořádně příznivé účinky na lidský organismus. Podle odborníků dokonce mořské řasy pomáhají játrům tím, že zabraňují vstřebávání těžkých kovů a dalších toxinů do těla.

Výzkumníci McGill University v Kanadě ve své studii navíc zjistili, že sloučenina v hnědé řase (arame, kombu a wakame) snižuje vstřebávání radioaktivních částic do kostí.

Česnek

Česnek, cibule a pórek

Česnečka sice nezní jako nóbl večeře, ale alespoň uděláte něco pro své zdraví. Česnek totiž obsahuje sloučeniny síry, jejichž prospěšné účinky jsme zmínili již v souvislosti s listovou zeleninou. Česnek je navíc bohatý na allicin a selen, dvě důležité živiny, které chrání játra před poškozením toxiny a pomáhají při detoxikaci.

Velice podobné vlastnosti má i cibule, šalotka a pórek, které podporují játra při výrobě glutathionu. Tento mocný antioxidant mimo jiné bojuje proti buněčným toxinům a podílí se na odstraňování karcinogenů z prostředí uvnitř buňky. Nedostatek glutathionu může způsobit přetížení jater jedovatými látkami.

Kurkuma

Kurkuma

Toto exoticky vonící koření, které je neodmyslitelnou součástí asijských pokrmů, patří mezi časté předměty zkoumání ve vědeckých laboratořích. Některé klinické studie již potvrdily příznivé účinky kurkumy na jaterní zdraví a další výzkumy stále probíhají.

Podle odborníků dokáže kurkuma chránit játra před poškozením toxiny a rovněž může napomáhat regeneraci již poškozených jaterních buněk. Toto žlutooranžové koření také podporuje produkci žluči a zlepšuje funkci žlučníku.

Artyčoky

Artyčoky

Na rostlině, která se svým vzhledem podobá bodláku, si pochutnávali již staří Egypťané, Řekové a Římané. Dnes jsou artyčoky nejvíce rozšířené kolem Středozemního moře, ale už si své využití čím dál častěji nalézají i v naší české kuchyni.

Tato pochoutka obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou hořčiny, enzymy, třísloviny, vláknina a množství vitaminů A a B. Artyčoky navíc podporují produkci žluče v játrech a zabraňují tvorbě žlučových kamenů. Tato chutná zelenina také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a bojuje proti plynatosti a nadýmání.

Lněná semínka

Lněná semínka

Drobná semínka lnu setého obsahují především velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny a jsou bohatým zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, které se podílejí na snížení hladiny cholesterolu a prospívají oběhovému systému. Slizové látky, které se uvolňují ze lněných semínek, mají také velmi pozitivní vliv na celkové zdraví organismu.

Rozemletá lněná semínka a lněný olej prospívají jaternímu zdraví, jelikož játrům pomáhají filtrovat nadbytečné hormony.

Avokádo

Avokádo

Toto stále populárnější ovoce, kterému se přezdívá máslová hruška, je hlavní ingrediencí oblíbeného mexického pokrmu guacamole. Obsahuje zdraví prospěšné mastné kyseliny a velké množství vitaminů a minerálů.

Stejně jako v případě česneku a cibule i konzumace avokáda podporuje tvorbu antioxidantu glutathionu, díky kterému se játra snáze zbavují škodlivin.

Olivový olej

Olivový olej

Kvalitní, zdravé tuky jsou nezbytné pro zajištění správné funkce jater. Za studena lisovaný, nerafinovaný, extra panenský olivový olej obsahuje vitaminy A, D, K, E a má výrazné antioxidační účinky. Také působí preventivně před kardiovaskulárními a nádorovými onemocněními, zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL) v těle a zároveň snižuje hladinu toho „špatného“ (LDL).

Každodenní konzumace olivového oleje také podle některých odborníků stimuluje játra při snižování oxidačního stresu v těle.

Ostropestřec mariánský

Bylinky

Funkci jater můžete podpořit i bylinkami. „Výbornou bylinou pro očistu jater je ostropestřec mariánský, který podporuje činnost a regeneraci jater a chrání je před poškozením. Ostropestřec bývá doporučován lékaři například při cirhóze jater, žloutence nebo infekční mononukleóze. Vyzkoušet můžete také zelený čaj, který obsahuje tzv. katechiny, což jsou antioxidanty zlepšující funkci jater,“ dodala nutriční specialistka Veronika Šimerdová ze Světa zdraví.

, pro iDNES.cz