Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet potratů ve světě klesá, v Česku je ročně provedeno 24 tisíc interrupcí

  1:00aktualizováno  1:00
Podle údajů Světové zdravotnické organizace každý rok otěhotní přibližně 210 milionů žen, z toho je asi 80 milionů těhotenství neplánovaných, 44 milionů těhotenství ročně je proto ukončeno předčasně, umělým potratem. V posledních letech ovšem v celosvětovém měřítku počet plánovaných potratů neboli interrupcí klesl.
Rozhodnutí jít na potrat pro ženu rozhodně není jednoduché.

Rozhodnutí jít na potrat pro ženu rozhodně není jednoduché. | foto: Profimedia.cz

Snížení počtu prováděných umělých potratů bylo dosaženo především díky dostupnosti antikoncepčních metod, užíváním hormonální i nitroděložní antikoncepce a díky zodpovědnému chování (nejen) mladistvých. Důvodem je ovšem i to, že stále více žen, hlavně pak ve vyspělých zemích, dává přednost nevázanému stylu života, a celkově se tak rodí méně dětí.

Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil začátkem srpna statistiku potratů za rok 2011. Z té vyplývá, že u nás na zhruba 108 tisíc narozených dětí připadlo téměř 39 tisíc potratů, více než třetina z nich byla samovolná. Zbylých 24 tisíc potratů bylo umělých.

Počet uměle přerušených těhotenství v letech 1995, 2003 a 2008 podle Světové zdravotnické organizace (zdroj: World Health Organization)
RegionPočet potratů (v milonech)Míra potratovosti (počet potratů na 1000 žen ve věku 15 až 44 let)
199520032008199520032008
Svět45,641,643,8352928
Afrika5,05,66,4332929
Asie26,825,927,3332928
Evropa7,74,34,2482827
Latinská Amerika4,24,14,4373132
Severní Amerika1,51,51,4222119
Austrálie a Oceánie0,10,10,1211817

Jako nejčastější důvody pro potrat uvádí americká Národní interrupční federace znásilnění nebo incest, nemožnost být za dítě finančně odpovědný a zdravotní komplikace.

Federace také uvádí, že většina potratů (až 88 procent) je prováděna v prvních třech měsících těhotenství. Více než polovina všech potratů se provádí během prvních osmi týdnů, méně než dvě procenta se provádí ve 21. týdnu nebo později.

Rizika nikdy nejsou vyloučena

Časná interrupce neboli miniinterrupce je šetrnější způsob, u něhož není potřeba velkého roztažení děložního hrdla. Provádí se ambulantně v celkové anestezii do ukončeného 6. týdne těhotenství u ženy, která ještě nerodila, a do ukončeného 8. týdne u ženy, která již rodila vaginální cestou. Jedná se o odsátí děložní sliznice.

Klasická interrupce neboli kyretáž se provádí od ukončeného 6. (8.) týdne těhotenství až do ukončeného 12. týdne těhotenství. Při tomto výkonu gynekolog rozšíří děložní čípek a seškrabuje vnitřní vrstvu dělohy pomocí štíhlé kovové lžíce zvané kyreta. Výkon se provádí v narkóze při jednodenní hospitalizaci.

Ukončit těhotenství ze zdravotního důvodu je možné až do 24. týdne těhotenství. Důvodem je obvykle prokázaná genetická nebo anatomická vada plodu a samozřejmě i zdravotní ohrožení samotné ženy. Tento zákrok je narozdíl od miniinterrupce a klasické interrupce zdarma.

Umělé přerušení těhotenství je nepřirozený zásah do organismu ženy, takže určitá rizika nejsou vyloučena. Mezi nejzávažnější zdravotní úskalí potratů patří možné poranění dělohy, ať už kvůli nekompletnímu odstranění tkáně z dělohy anebo naopak kvůli jejímu přílišnému odstranění a následnému protržení děložní stěny.

Stále se také vyskytují případy, kdy žena při dalším otěhotnění mnohdy samovolně potratí anebo má problém přijít do jiného stavu. Světová zdravotnická organizace nicméně také uvádí, že pokud je v zemi potrat legální, obvykle je také bezpečný.

Zanedbatelné ovšem nejsou ani psychické problémy spojené s potratem, kdy ženu často provází pocity smutku a výčitky svědomí. "Bylo to těžké rozhodnutí, ale vím, že jsem udělala správně," řekla Rachel Caputová, která otěhotněla v 18 letech těsně před nástupem na vysokou školu, Národní interrupční federaci. "Nechci mít děti do doby, než jim budu moct zajistit pořádný domov se vším pohodlím, které by dítě mělo mít," dodala.

Pro-choice versus Pro-life

Problematika potratů společnost dělí na dva tábory. Ti, kteří jsou "pro volbu" (pro-choice), zastávají názor, že jedině matka má právo na to určovat, bude-li ve svém lůně dítě devět měsíců nosit anebo ne. Ti, kteří hlasují "pro život" (pro-life), však embryo považují za člověka s duší už od jeho početí a jeho odnětí tudíž přirovnávají k zabití.

V číslech

  • Ročně lékaři provedou přibližně 44 milionů potratů.
  • 28 potratů ročně připadá na 1000 žen ve věku od 15 do 44 let.
  • Nejvíce potratů zaznamenává Asie, a to 27 milionů ročně.
  • V Evropě ročně dochází zhruba ke čtyřem milionům potratů.
  • V Latinské Americe je až 95 procent potratů provedeno v nevyhovujících podmínkách či lidmi s nedostatečnou odbornou způsobilostí. Tyto potraty jsou hodnocené jako nebezpečné.

Zdroj: World Health Organization

Velice sporným momentem je, otěhotní-li žena následkem znásilnění. "Kvůli násilníkovi nemůže trpět i miminko," zaznívá často z úst těch pro život.

Téma je kontroverzní především pak v zemích, kde je řada stoupenců různých církví a náboženských vyznání. Změny potratových zákonů momentálně připravuje Španělsko, kde je 75 procent katolíků, a Turecko s 99 procenty muslimů. Významné církve a náboženské směry, zejména pak právě katolická církev a islám, interrupce razantně odmítají.

Potratit = zabít, hlásají katolíci i muslimové

"Jsem premiérem, který je proti porodům císařským řezem a potrat považují za vraždu," řekl podle serveru Euroskop.cz koncem května premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan na parlamentní konferenci o populaci. Turecké ženy se bouří. Jako by nestačilo, že k potratu musí mít manželovo písemné svolení. Erdogan uvedl jako nejzazší lhůtu pro potrat čtyři týdny, kdy se o mnoha těhotenstvích ještě ani neví, jak uvedla Margarita Troševa na blogu České televize.

Ve Španělsku je podle Any Maríi Menoyové z Madridu v podstatě jednoduché jít na potrat. "U nás je možné potratit ze tří důvodů: znásilnění, riziko, že dítě bude postižené, anebo psychické problémy matky. Ženy často jako důvod uvádějí právě třetí možnost, proto chce vláda zákon změnit," řekla Španělka iDNES.cz.

Podle Virginie Patónové z Málagy jsou však hlavním motivem právě náboženské důvody. "Je to způsobené náboženstvím více než čímkoliv jiným, protože drtivá většina katolíků ve Španělsku říká, že potratit je to samé jako zabít," uvedla Patónová.

Protipólem je Čína, která by se dala označit za nekorunovanou "velmoc potratů". Se svými 1,34 miliardy obyvateli země eviduje až 13 milionů přerušení těhotenství ročně. Kvůli politice jednoho dítěte dochází i k absurdním případům. V polovině června tak byla Číňanka donucená jít na potrat v sedmém měsíci těhotenství (více čtěte zde) proto, protože už jedno dítě měla.

Je embryo člověkem?

Kdy začíná lidský život: početím nebo zrozením? Otázkou, kterou zřejmě nikdy nikdo nezodpoví, se zabývají snad všechny obory od medicíny až po filozofii. Už čtyři sta let před Kristem Hippokrates do své slavné lékařské přísahy napsal: "Nepodám nikomu smrtící prostředek, žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu."

I necelých dva a půl tisíce let poté však lidstvo ještě stále nedospělo ke shodě.

Nejčtenější

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Magazín Vogue je ikonou mezi dámskými magazíny.
Magazín Vogue udává trendy už 125 let. Nyní ho ohrožují sociální sítě

Magazín plný luxusu, který si zamilovaly ženy po celém světě, odstartoval kariéru mnoha topmodelek a návrhářů. A přestože je Vogue stále prestižní titul, ubývá...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Mirky: Syn bude otcem, ale dítě nejspíš není jeho

Tak jsem se dočkala, budu babičkou. Mám skvělou snachu, bezvadného syna a další důvod k radosti je na cestě. Jenže snacha se mi přiznala, že dítě možná nebude...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě nedokáže zcela předejít rakovině a už vůbec ne všem typům a žádné také samo o sobě...  celý článek

Ilustrační fotografie
EQ může za to, že se i ze čtyřkařů stávají šéfové

Ne, nepřehlédli jste se. Nejde o IQ, jde skutečně o EQ - neboli o emoční inteligenci. Skrývá se za ní schopnost sebeovládání, empatie a spolupráce s okolím....  celý článek

Ilustrační fotografie
Už rok bojuji s endometriózou i zdravotním systémem, hrozí mi vývod

Za pár dní mi bude 31 let a už rok bojuji s endometriózou, ale i se zdravotním systémem v Anglii, kde nyní žiji. Čtenářka Táňa napsala další díl našeho seriálu...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit stopku hned v začátcích.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.