Porodní váha ovlivňuje riziko obrny

Děti, jejichž porodní váha je příliš nízká, nebo naopak příliš vysoká oproti normálu, jsou vystaveny většímu nebezpečí vzniku mozkové obrny než děti s běžnou hmotností. Vyplývá to ze studie, kterou v Londýně představili vědci z univerzity v britském Liverpoolu.

Materiál, který porovnává údaje z matrik narozených dětí v deseti evropských zemích, využívá informace týkající se 4500 novorozenců postižených mozkovou obrnou.

Vědci dospěli ke zjištění, že u dětí, jejichž váha je v době těhotenství matky příliš nízká, je nebezpečí této choroby až šestkrát vyšší. U dětí s příliš vysokou váhou je toto nebezpečí trojnásobné. 

"U dětí, které jsou příliš velké či příliš malé, je zaznamenáván značný výskyt mozkové obrny. To nám poskytuje vodítko, jak bychom měli pohlížet na příčiny vzniku mozkové obrny," cituje agentura Reuters doktorku Mary Jane Plattovou z liverpoolské univerzity. 

Plattová se domnívá, že příčina nemoci by mohla spočívat již v průběhu těhotenství. Proto navrhuje, aby lékaři soustředili pozornost na tuto fázi, než aby sledovali, k čemu dochází během porodu. 

Jak dále vyplývá ze studie publikované britským lékařským časopisem The Lancet, děti s mírně zvýšenou váhou při porodu jsou vystaveny nižšímu nebezpečí této poruchy. 

Mozková obrna je nejčastější příčinou tělesné invalidity dětí v rozvinutých zemích. Je způsobena chabě vyvinutými či poškozenými motorickými oblastmi mozku. Nemoc se projevuje nechtěnými pohyby, obtížemi v udržování rovnováhy či chůze. Může rovněž způsobit duševní poruchy. 

Toto závažné onemocnění není zatím možné léčit, některé léky ale mohou přispět ke kontrole záchvatů a svalových křečí. V některých případech lze zlepšení fyzických problémů dosáhnout chirurgickým zákrokem a terapiemi. 

Část lékařů zastává názor, že mozková obrna je následkem nenormálního vývoje buněk na začátku těhotenství, nikoli následkem komplikací při porodu. Tuto tezi podporuje i studie britských lékařů.