Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Na otázky odpovídá

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, s manzelem jsme 8 let budeme s rozvádět máme 3 letou dceru která se ho bojí a strachy se počůrává potřebuji doložit o tomto papír k soudu myslíte si že mi v tomto poradí naše dětská paní doktorka? Dekuju
Eliška
Dobrý den, zdravotní stav dcery byste měla řešit s dětskou lékařkou, která vás možná pošle na další odborné vyšetření. Lékařskou zprávu můžete u soudního jednání předložit jako důkaz. Situaci můžete také projednat na sociální odboru v místě vašeho bydliště.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, ráda bych jsem se Vás zeptala, zda existuje možnost jak znemožnit střídavou péči? Ano, dítě má nárok na oba rodiče, ale bio otec to chce pouze jako pomstu - nikdy se o dítě nezajímal… já už mám nového partnera, kterému mé dítě říká tati a to byl důvod pro podání jeho návrhu na střídavou péči. Děkuji moc za odpověď.
Tamara
Dobrý den, soud rozhoduje v zájmu dítěte a Vy máte v rámci soudního řízení předložit soudu svoje tvrzení a důkazy o nevhodnosti střídavé péče. Bude záležet na posouzení soudu, jak situaci zhodnotí.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
prosím o radu, může mi soud nařídit vozit 12 letého syna k otci (nechce tam jet) i když soudní řízeni o pece ještě není ukončeno?
Anna
Dobrý den, existuje možnost vydání předběžného opatření nebo vyslovení předběžné vykonatelnosti výroku soudu ohledně styku.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, paní doktorko, můj dotaz zní, jak postupovat v případě, že můj bývalý manžel, se kterým mám syna ve střídavé péči, odmítá se mnou komunikovat, případně se neshodneme na základních věcech (momentálně se např. jedná o výběr základní školy, návštěvu kroužků) a zapomíná chodit se synem k lékaři či na logopedii. Děkuji
Pavla
Dobrý den, situace, ve které se nacházíte, je náročná a pravděpodobně ji budete muset řešit přes soud. V této chvíli se obraťte na OSPOD a o situaci je informujte. Dále se snažte získat doklady o nesrovnalostech, abyste je mohla soudu prokázat. Pokud Vám OSPOD nepomůže, bude třeba podat na soud návrh na změnu formy péče. Toto řízení zpravidla není jednoduché, pokud druhý rodič nesouhlasí, proto doporučuji řešit přes advokáta, který se rodinnému právu věnuje.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den,
dcera má v rozsudku uvedeno, že otec dětí je oprávněn se s dětmi stýkat ve vymezených časech a týdnech v rámci roku (víkendy, prázdniny atd.). Otec však o takto definovaný styk s dětmi nejeví opakovaně zájem - tvrdí, že je to jeho právo, ale ne povinnost, takže s dětmi tráví čas jen občas - pár hodin za měsíc místo dvou víkendů měsíčně, jak stanovil soud, atd. Výživné ale bylo stanoveno s tímto rozsahem - 2x měsíčně víkend. Jak to je - je to jeho právo, které nemusí využívat a náklady za tento "jeho" čas na péči o děti pak ale i dále nese dcera, i když by je měl vynaložit otec (měl mít děti). děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Karla Ptáčková
Dobrý den, ano, tato situace skutečně vzniká, že stanovený styk někteří rodiče berou pouze jako své právo, které využívají svévolně. Pokud Vám tato situace nevyhovuje, je možné požádat o úpravu styku tak, že otec bude mít méně termínů a pokud od poslední úpravy uplynula delší doba, je možné současně žádat o zvýšení výživného. Nelze však zaručit, že soud bude to, že si otec děti k sobě nebere tak, jak bylo stanoveno, považovat za okolnost pro stanovení vyššího výživného. Pokud se mně ozvete na e-mail: info@advokatka.net s informací, kdy naposledy bylo výživné upraveno, můžeme zhodnotit, zda má smysl podávat návrh k soudu na nové řízení.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, žiji s partnerem, který má z předchozího vztahu 2 dcery. Matka o starší z nich přestala jevit zájem. Přes týden bydlí u nás a chodí u nás také do školy. Její matka na školu nepřispívá a ani jinak se neangažuje. Mladší je ve střídavé péči, přičemž u matky nenavštěvuje školku a jezdí s matkou do práce (rozvoz DPD). Neprojevuje žádnou iniciativu k předávání holek. Kdybychom se nezeptali, zda si holky vezme, tak se ani neozve. K zubaři docházíme s oběma jen my. Matka prohlásila, že nebude přispívat na péči o mléčné zuby, protože stejně vypadnou. Je možnost, jak matku donutit o řádnou péči o děti nebo alespoň o příspěvek na naši péči? Děkuji
Hanka
Dobrý den, k faktické péči o děti reálně přinutit nelze. Máte možnost podat k soudu návrh, aby obě dcery byly svěřeny do péče otce a matka hradila výživné. Pokud výlučnou péči otce zatím nechcete nebo nemůžete navrhovat, je třeba zvážit možnost v návaznosti na stávající úpravu podat návrh na zvýšení výživného. Z dotazu nevím, zda existuje soudní úprava péče a jak bylo stanoveno výživné.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den,
již 10let je dítě svěřeno do výhradní péče matky. Nyní si tatínek vzpoměl, že by chtěl střídavou péči. Lze po takové době podat návrh k soudu, pokud to vyloženě není v zájmu dítětě? Děkuji
Markéta
Dobrý den, otec může k soudu podat jakýkoli návrh, tj. i návrh na stanovení střídavé péče. Soud však zkoumá, zda je takový návrh v zájmu dítěte a Vy máte možnost se vyjádřit. Pokud v zájmu dítěte střídavá péče není, soud návrh zamítne.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Jsem podal k soudu návrh na upravu styku s mým 13letým synem, abych si ho vzal s sebou 4x ročně na dovolenou. Soud návrh zamítl, protože jsem nikdy nebyl se svým synem sám a on nikdy nestrávil noc v mém domě. To je pravda, protože matka se mnou nikdy nenechává mého syna samotného a nikdy me nedovolila vzít svého syna s sebou. Proč je to tak důležité? Je to vždy nejdůležitější podmínka pro sjednání kontaktu na dovolené?
Zdenek
Dobrý den, rozhodnutí soudu by mělo být v rozsudku podrobně odůvodněno. Zřejmě šlo o situaci, kdy syn není zvyklý u vás pobývat delší dobu a přes noc. K rozšiřování styku s dítětem je potřeba přistupovat pozvolna. 
JUDr. Romana Lužná  
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, s mužem, s kterým jsem otěhotněla, jsem žila spolu jen pár měsíců. Od konce druhého měsíce těhotenství jsem na vše byla sama. Mám nyní dvouletou dceru svěřene do své péče, otec ji vídá jednou za 14 dní. Nevycházíme spolu dobře a on je přesvěčen že po dovršení 3 let dítěte mu bude umožněna střídavá péče. Dost se tohoto scenáře obávám, že by mu soud vyhověl, i když se celou dobu nezajímal a i nyní je jeho zájem minimální, přede všemi si ale hraje na starostlivého tatínka. Je zde toto riziko, když je dcerka zcela na mě závislá a není schopná ani beze mě usnout či být hodinku s babičkou? Bojím se o ni.
Děkuji za odpověď.
Renata
Dobrý den, rozhodnutí soudu nelze předjímat, záleží na mnoha okolnostech, zejména na vztahu dcery s otcem, nakolik je zvyklá u něj pobývat a nakolik je otec schopen se o dceru postarat. Zkonzultujte záležitost s advokátem, který se věnuje rodinnému právu a který Vám rozhodné skutečnosti a způsob rozhodování soudů vysvětlí podrobně.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den matka dítěte mi neumožňuje dostatečný kontakt s dítětem, nechce mě s dcerou nechat samotného je až úzkostlivá nepřípustná a to bezdůvodně co mužů dělat? díky
Tomáš
Dobrý den,
můžete se obrátit na OSPOD, případně řešit přes soud. Doporučuji zvážit také rodinnou poradnu či mediaci.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, po rozvodu mi byl syn svěřen do péče. Nyní je mu 17 let a odstěhoval se k otci. Chtěla bych změnit svěření do péče na jeho otce. Lze to? A co pro to musím udělat? Děkuji
Šárka
Dobrý den,
ke změně rozhodnutí o svěření dítěte do péče rodiče je třeba podat návrh k soudu. Je však třeba vzít v úvahu, že nabytím zletilosti pozbývá rozhodnutí o svěření dítěte do péče účinnosti. Před podáním návrhu je proto třeba zvážit, jak dlouho ještě nezletilost bude trvat. Jiná věc je rozhodnutí o výživném, které je s rozhodováním o péči spojeno a pokračovalo by i po nabytí zletilosti. Tj. pokud má být syn svěřen do péče otce, bude Vám stanovena povinnost platit výživné. Po nabytí zletilosti byste se se synem mohli dohodnout mimosoudně, nebo by syn již musel podat návrh k soudu sám svým jménem.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobry den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký postih či vymahatelnost práva pokud matka, která má děti v péči a otec je vídá dle rozsudku 1x za 14 dní o víkendu, napíše otci den před předáním, ať pro ně nejezdí, že je s nimi u moře. O prázdninách jim rovněž umožnil v jeho termínu jet na tábor ( iniciativa matky) a matka mu tyto dny odmítla vrátit. Matka mnoho let bojuje proti otci prostřednictví dětí, ale to by bylo na román :-). Děkuji za informaci. Petra Vondráková
petra.absatzova@email.cz
Dobrý den,
je možné se obrátit na sociální odbor (OSPOD) a pokud by se situace opakovala častěji, je možné podat návrh na změnu péče o děti (svěření do péče otce nebo střídavá péče apod.).
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Hezký den, exmanželka mi odmítá řádně předat dceru tak jak je stanoveno rozsudkem a odůvodňuje to tím, že je dcera už 14 dní nemocná a dle ní to není vhodné aby jsem si jí vyzvedl. Musí mi tuto skutečnost prokázat že to tak je, nebo si já musím zjistit u jejího pediatra nějaké skutečnosti a tím oponovat, pro dceru si jedu hodinu do jiného města, tak nevím co dělat až si pro ní přijedu a dcera nikde.
Děkuji za odpověď.
Milan
Dobrý den
tyto situace jsou vždy složité. Nemoc dcery by měla prokázat její matka. Obraťte se na sociální odbor v místě bydliště matky, ať ji poučí o vzájemných právech a povinnostech.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den paní doktorko, chtela bych se poradit. Dcera je rozvedená 4 roky, její dceři byly pouhé 2 roky v době rozvodu, kdy je otec dítěte zanechal s dluhy a nulovým kontem. Aby má dcera uživila svoji dceru, sebe a poplatila hypotéku, musela obratem ve dvou letech dítěte nastoupit do práce. Pracuje ve zdravotnictví, má 12-hodinové směny, a já jako pracující babička se již 4 roky neustále starám o svoji vnučku a domácnost dcery, otec dítěte nemá žádný zájem, dítě bylo svěřeno pouze do péče matce. Mohla bych být určena soudem jako opatrovník, nebo jak tuto situaci řešit ? Já vlasně zastupuji-supluji roli otce, jsem členem domácnosti, na svých bedrech mám vnučku a domácnost. Děkuji, s pozdravem
Zdeňka
Dobrý den,
pokud je vnučka v péči matky, tj. Vaší dcery, není zde žádný právní důvod pro ustanovení opatrovníka vnučce. V rámci svěření vnučky do péče matky bylo upraveno i výživné, které otec na dceru platí. Pokud od této úpravy uběhly zhruba 4 roky, jak uvádíte, je možné požádat o zvýšení výživného.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, máme s bývalou partnerkou 1,5 dítě a nyní řešíme problém protože máme dohodu o úpravě styku právnicky ošetřenou. Nyní mi přijde že vidět dceru pouze 4 dny v měsíci je opravdu málo ale bydlí 400 km daleko. Dítě zvládá cestu dobře a chtěl jsem se zeptat jak často dceru mohu vidět? Je možné rozšířit styk s nezletilou? Nyní matka již půl roku nekojí. Je možné v tak nízkém věku zažádat o střídavou péči? Děkuji
Ondra
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste uzavřeli pouze mimosoudní dohodu, nebo zda byla dohoda schválena soudem. U takto malých dětí bývá střídavá péče méně častá, vyloučena však není. Pokuste se s bývalou partnerkou dohodnout na rozšíření styku a pokud to není možné a rozsudek nemáte, obraťte se na soud.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Zdravim, jsem v peci u otce a rad bych sel k matce, co mam tedy delat abych mohl bydlet u mamky?
Petr
Dobrý den,
domluvte se s rodiči. Pokud to není možné, obraťte se na odbor sociální péče v rámci městského úřadu v místě Vašeho bydliště.
JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, jsem skoro dva roky rozvedena a mám do péče svěřené dvě dcry 8 a 3 roky. S exmanželem nemáme soudem určený styk jeho a dětí. Myslím si, že mu vycházím hodně vstříc. Má je skoro každý víkend. Bývalý manžel má přítelkyni a ta jednou uhodila moji dceru, po tom, co na ni má dcera byla drzá.Od té doby tam sice obě jezdí, ale starší dcera už moc nechce. Vetšinou ji musím přemlouvat. Má právo ji uhodit? A musí tam tedy jezdit, když nechce?Můžu také trvat na tom, že pojedou na víkend obě dvě nebo žádná? Děkuji.
Eva
Dobrý den, obraťte se na orgán péče o děti a situaci s pracovnicí projednejte. Zde vám nejen poradí, jak postupovat, ale pracovnice má možnost předvolat otce a projednat s ním, jak by se měl on či jeho přítelkyně k dcerám chovat. JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den,mám dotaz ohledně střídavé péči u dětí.Syn 18 a dcera 14 let nechtějí střídavou péči,otec však na ní prý bude trvat.Je nutný souhlas těchto dětí se střídavou péčí?Děkuji
Jitka
Dobrý den Jitko, pokud je synovi již 18 let, pak se rodičovská zodpovědnost, tj. komu bude svěřen do péče, neupravuje. Pokud jde o dceru, které je již 14 let, pak je důležitý i její názor a pokud se střídavou péčí nesouhlasí, je předpoklad, že ji soud nenařídí. Záleží však pochopitelně na dalších okolnostech, rozhodnutí soudu nelze předjímat. JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda může soud schválit střídavou péči v případě kdy : syn skoro 9 let, od necelých 5ti let v mé péči. Sám syn střídavou péči nechce a syn by byl nucen sám k otci cestovat vlakem z Prahy do Milovic a také sám cestovat z Prahy na sportovní tréninky do obce mimo Prahu a pak opět do Milovic. Já s tímto samozřejmě nesouhlasím, ale podle přepravného řádu přepravců dítě samo cestovat může s čím otec operuje. Taktéž jeho byt není přizpůsoben dítěti. Není ani jídelní stůl, prostor pro přípravu na školu apod. Otec cca jednou za rok vymění partnerku - obvykle se přestěhuje k ní a svůj byt na čas pronajme. Syn tyto změny nemá rád, těžko si zvyká na prostřědí u nové "tety" a chce být se mnou. Otec syna pracuje v nepravidelné pracovní době, dlouho do noci o víkendech apod. Podle sociální pracovnice s tím nic nenadělám. Děkuji za Váš názor
Polomová
Dobrý den, nemohu samozřejmě předjímat, jak by soud rozhodl. Skutečnosti, které uvádíte, mohou být důvodem pro to, aby soud střídavou péči neschválil. Syn je ve věku, kdy by soud měl již zjišťovat i jeho názor. Pokud otec podá návrh na střídavou péči, podejte soudu písemné vyjádření, ve kterém všechny důvody, pro které se střídavou péčí nesouhlasíte, uveďte. Dále navrhněte, aby soud zjistil názor syna - je možné i prostřednictvím sociální pracovnice. JUDr. Romana Lužná
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, s ex-přítelem jsme se nikdy nevzali, máme šestiletou dceru, která po rozchodu žije se mnou. Vzájemné vztahy nebyly nijak soudně řešeny - vše jen vzájemnou dohodou. Nyní mám přítele, Angličana, uvažujeme do budoucna o společném životě v Británii. Bývalý přítel zásadně nesouhlasí s přestěhováním dcery kamkoli. Je nějaká šance na její přestěhování se mnou do Anglie? Děkuji předem za odpověď.
Petra K.
Dobrý den Petro, obraťte se na Úřad mezinárodně právní ochrany dětí v Brně - www.umpod.cz - kde vám vaše možnosti a povinnosti vysvětlí. JUDr. Romana Lužná, www.advokatka.net