Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Výživné
Paní doktorko,chci se zeptat za svého přítele,zda při stanovení výživného na děti (5 a 12 let) se bere v úvahu i půjčka na auto (to bylo ale odcizeno),kdo rozvrátil rodinu a to že navrhovatelka je těhotná s novým přítelem, u kterého bydlí,je zabezpečená, ale přesto je sociální případ - pobírá sociální dávky. Děkuji,Klára. Děkuji.
aktijkaa@seznam.cz
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, soud sice hodnotí všechny okolnosti ve vzájemných souvislostech, nicméně žádný z důvodů, které uvádíte, není takový, aby měl ovlivňovat výši výživného pro nezletilé děti. Dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů, nelze proto k jeho tíži přičítat okolnosti rozvratu vztahů rodičů, za to děti nemůžou. To že je matka dětí těhotná naopak znamená, že bude mít další vyživovací povinnost a tudíž jsou její výdaje vyšší, než u vašeho přítele, který má zřejmě pouze dvě vyživovací povinnost. Dále je třeba vzít v úvahu tu skutečnost, že matka plní svou vyživovací povinnost převážně osobní péčí o děti, výše jejích příjmů proto není tak důležitá, jako u otce, pokud jsou děti svěřeny do péče matky. Pokud jde o půjčku na auto, nejedná se o výdaj, který by soudy zohledňovaly.
Výživné
Dobry den pani doktorko, podala jsem si zadost o zvyseni vyzivneho na 9 leteho syna. Od lonskeho roku odpadlo vyzivne na dceru, ktera se osamostatnila. Nase manzelstvi bylo 17 let a je nyni 2 roky co jsme rozvedeni. Byvali anzel se stale nesmiril je hrubi a povahy tyrana despoty. Je pravda, ze i dnes se v jeho pritomnosti necitim dobre. Chtela bych se zeptat jestli je moznost si vzit pravniho zastupce bezplatneho nebo za nizky poplatek.Ci neco takoveho je mozne. Mam nizky prijem prosim o radu. Dekuji Jarmila.
Jarmila
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jarmilo, žádost o ustanovení bezplatného právního zástupce u soudu můžete podat. Nárok na ustanovení však není, záleží na posouzení soudu, zda vaší žádosti vyhoví. Ve věci péče o nezletilé děti soudy zpravidla advokáta neustanovují, neboť řízení není právně tak náročné, jako jiné civilní spory. V žádosti proto uveďte, proč se domníváte, že nejste schopna sama soudní řízení zvládnout a proč vám vaše situace neumožňuje sjednat si právní zastoupení placené. Na podatelně soudu si dále vyžádejte formulář k posouzení vašich majetkových poměrů, tento vyplňte a k žádosti přiložte.
Výživné
Dobrý den,paní advokátko,chci se zeptat ,co vše se hradí z alimentů( např oblečení....).
Denisa Čížková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Čížková, výživné slouží k úhradě všech potřeb oprávněného.
Výživné
Paní doktorko děkuji za odpověď, ale bohužel jsem se od vás nedozvěděla, jestli je normální, že se diety započítávají do příjmu k výpočtu výživného, když někdy jsou a někdy ne, také částka je měsíc od měsíce různá. Děkuji
Lýdlová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, diety soudy zpravidla do příjmů započítávají s tím ovšem, že je nutné zohlednit zvýšené výdaje, které jejich příjemce na zahraničních pracovních cestách má. Je tedy na povinném rodiči, aby tyto zvýšené výdaje v řízení uváděl.
Výživné
Dobrý den paní advokátko chtěla bych se zeptat jestli můžu žádat o výživné nejen na dítě i pro sebe? Já jsem na UP a manžel je taky na UP,ale načerno pracuje. A za jakých podmínek mohu dostávat výživné pro sebe? Je pravda, že po dobu co mi bude výživné vyplácet nesmím mít žádný jiný vztah? Bydlím na vesnici a tady stačí např. popovídat si z osobou kterou nikdo nezná a už každý říká že někoho mám. Bez ohledu na to, že je to bývalý spolužák, bratranec atd.
Alena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Aleno, podle zákona o rodině mají manželé vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy, což by pochopitelně bylo v případě, že byste žila s jiným mužem a žádala výživné od svého manžela. Tuto skutečnost by ovšem váš manžel musel prokázat.
Výživné
Dobrý den , ráda bych se zeptala pokud bych se chtěla rozvést jak je to s výživným, manžel vydělává cca 32000,- a já cca 17000,- máme dvě děti 18,13. Společný byt , auto, garáž.Jak je to třeba s bydlením atd. Děkuji za odpověď
Monika
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Moniko, jak jsem již několikrát v rámci této poradny uvedla, posouzení výše výživného vyžaduje zhodnocení řady skutečností, nelze vycházet pouze z výše platu vás a manžela. V souvislosti s rozvodem se řeší úprava péče a výživného pouze ohledně nezletilých dětí. Pokud je jedno z vašich dětí již zletilé, tj. má 18 let, žádá si o výživné samo a pokud je nutné věc řešit soudně, tj. neposkytuje-li výživné některý z rodičů dobrovolně, je možné žádat o výživné až ode dne podání žaloby. U nezletilých dětí je možné žádat o výživné až tři roky zpětně.
Výživné
Dobrý den paní doktorko, moc Vám děkuji za zodpovězení na můj dotaz, ale můžu poprosit ještě laičtější vysvětlení? jsme s bratrem 22 a 25 let staří, po otci chceme vyměřit výživné soudem? můžeme požádat o vyměření kdykoli? není stanovená nějaká lhůta? můžeme ještě požádat o výživné zpětně 3 roky? a je nějaká lhůta na promlčení? kdy bysme už požádat nemohli? a může se otec třeba nějak proti zpětnému výživnému bránit, že by nám ho soud třeba nepotvrdil, prostě bysme prohráli? bratrovi bude za půl roku 26 let a to znamená, že otcova vyživ. povinnost končí, že...ať studuje či ne? a chci se ještě zeptat, jestli to ovlivní nějak právě žádost o zpětné výživné? předem děkuji za pochopení a odpověď..přeji krásný den Káťa
Káťa
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Káťo, můžete chtít, aby výživné, které vám otec dobrovolně neplatí, určil soud. Výživné ale můžete vy i váš bratr od otce požadovat nejdříve ode dne, kdy podáte žalobu na soud. Zpětně to nejde ani ve vašem případě, ani v případě bratra, protože jste oba zletilí, tzn. je vám více než 18 let. Žádat o určení výživného můžete do té doby, dokud jsou splněny podmínky pro trvání vyživovací povinnosti, tj. dokud nejste schopni se sami živit a připravujete se na budoucí povolání. Věkovou hranicí vyživovací povinnost ohraničena není, záleží vždy na konkrétních okolnostech, zda je možné studium ještě považovat za přípravu na budoucí povolání. U soudu můžete také požádat o ustanovení bezplatného advokáta soudem za účelem podání žaloby o výživné.
Výživné
Dobrý den!! Chtěla jsem se zeptat, co je pravdy na tom, že dárky, které jsou dávány ještě mimo výživné, mohou sloužit jako polechčující okolnost a v případě zažádání o snížení výživného je na to brán zřetel. Přijde mi to trošičku na hlavu postavené, když otec koupí dárek(nikdo mu to nenařizuje) a pak bude žádát o snížení výživného.Tak ať mu ty dárky nekupuje, když na to nemá, ale takhle mě to připadá, že mu to zasponzoruje matka.Prý je to tak i s dovolenou. Děkuji za odpověď
Linda
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lindo, pokud jde o změny výše výživného, záleží vždy na konkrétní situaci. Obecně však lze uvést, že samy o sobě nejsou dárky důvodem pro snížení výživného.
Výživné
Dobrý den mám takový problém. Manžel mi má přispívat na dítě částku 1500kč. A dělá to takovým stylem, že mu koupí např. mikinu v sekáči za 40 kč a mě tvrdí že ji koupil v obchodě a stála 250 kč a tyhle peníze mi odečte z výživného. Totéž dělá když s ním někde jede např kino, ZOO atd. odečte mi vstupné + občerstvení, pak mu třeba dá 50 kč na útratu a mě tvrdí , že mu dal 200, které mi taky odečte a ještě mi nadá ,že on nemůže za to že ty "údajné" 200 utratil, protože jsem ho naučila jen rozhazovat. Takže to nakonec vypadá tak že mi na dítě dá např. 100kč a ještě tvrdí že dítěti dal ty peníze vlastně jinou formou (užitečnou) a pokud mi dává alespoň něco nemůžu dělat vůbec nic. Protože DÁVÁ NA DÍTĚ SICE MÁLO, ALE DÁVÁ. Prý mu to poradil advokát, že i kdyby mi dával jen pár korun tak ho nemůžu žalovat. Děkuji za radu
Milada
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Milado, žádné odečítání z výživného, o kterém píšete, možné není. Částečná platba může mít význam při posuzování, zda došlo nebo nedošlo ke spáchání trestného činu neplacení výživného, případně v rámci řízení o zvýšení výživného a určování výše nedoplatku za minulé období, ale povinnosti platit soudem stanovené výživné otce nezbavuje. Pokud budete mít zájem o bezplatnou pomoc při vymáhání výživného, podívejte se na www.azrodina.cz , nebo mě kontaktujte přímo na mailu vyzivne@advokatka.net .
Výživné
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat na výživné na mě a bratra. Otec se s matkou rozvedli, on se odstěhoval, nyní již nepřispívá na režii doma- bydlíme v rod. domě a nám posílá s bratrem každému měsíčně 2000kč. S bratrem jsme studenti 22a 25let. Alimenty nemáme stanoveny soudem, o to jsme ještě nepožádali, ale chceme. Můj dotaz tedy zní? na kolik se nám může zvýšit výživné, když otec vydělává kolem 27000kč? taky jsem slyšela, že 3 roky zpátky si můžeme zažádat o výživné?a odpočítají se mu z toho třeba náklady na režii domu, co pamatuji to platil jen on sám? A je nějaká lhůta na promlčení žádosti o zpětné výživné? on nám dával a dává stále 2000kč, předtím i teď. Takže jakoby výživné dával, ale malé, spíš kapesné. Takže, jestli zpětně vlastně můžeme požádat o zvýšení? popř. stanovení nějaké jiné částky? nebo ty peníze nepřiznat? a měla by nárok na výživné i matka? vydělává 17000kč a teď platí vše s našimi příspěvky...Děkuji za odpověď..a přeji hezký den..Káťa
Káťa
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Káťo, pokud chcete s bratrem žádat o úpravu výživného soudem, podejte žalobu o určení výživného co nejdříve, protože jako zletilí můžete žádat o výživné nejdříve ode dne podání návrhu. Úprava tři roky zpětně platí pouze pro nezletilé děti. Částku, kterou vám může soud přiznat, nelze odhadnout, k posouzení je třeba zohlednit řadu konkrétních okolností, které jsou zjišťovány v průběhu soudního řízení. Záleží na tom, jaké máte odůvodněné výdaje, jaké má váš otec příjmy a celkově majetkovou situaci (zda vlastní nějaké nemovitosti atd.) a dále jaké má výdaje také váš otec. Ohledně výživného vaší maminky bych to viděla spíše tak, že nárok nemá, protože rozvedený manžel má nárok pouze na příspěvek na zajištění přiměřené výživy, což si je vaše maminka schopna s platem 17tis. Kč zajistit sama.
Výživné
Zajímá mě, jak je možné vypočítávat výživné z platu a zahraničních diet, které se nepočítají ani do důchodu ani k pořízení půjčky nebo hypotéky. Není to kompenzace malého platu, jsou to peníze za které si je v zahraničí možné dojít na WC, osprchovat se a najíst. Manžel je řidičem kamionu a celý rok tráví čas v autě po pangejtech, tak si myslím, že diety má opravdu zasloužené. Jsem jeho 2 manželka a máme 2 malé děti + hypotéku na krku, což také nebylo zohledněno při řízení o zvýšení alimentů na jeho dceru z předchozího manželství a ještě byl soudkyní vypočítán několika desetitisícový dluh za 3 roky zpětně. Prostě tomu nerozumím a jen mě mrzí, že musím ošidit naše děti o které se manžel stará a které na něm visí. Jak jim vysvěslit, že nemůžou v létě s ostatníma na tábor, na dovolenou už vůbec ne a po prázdninách už je nepřihlásíme na kroužky. Můžete mi prosím vysvětlit jak to chodí? Děkuji
Anežka Lýdlová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lýdlová, váš dotaz přesahuje možnosti této poradny. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici rozsudek, kterým bylo o výživném rozhodnuto, nemohu vám nic bližšího napsat. Pokud je váš manžel řidičem a cestuje převážně do zahraničí, má pochopitelně také zvýšené výdaje, což je nutné při rozhodování o výživném zohlednit. Stejně tak je nutné zohlednit jeho dvě další vyživovací povinnosti, tzn. vaše společné děti. Hypotéka se obecně při rozhodování o výživném jako odůvodněný výdaj nezohledňuje. Pokud s rozhodnutím soudu o výživném nesouhlasíte, je možnost podat v odvolací lhůtě odvolání. Váš manžel může odvolání sepsat sám, nebo je možné se domluvit s advokátem v místě vašeho bydliště.
Výživné
Dobrý den ještě jednou , manžel nechce platit výživné na dítě, která je již 2 měsíc stanoveno rozsudkem a manžel dělá jako by se ho to netýkalo. Mám se obrátit na advokáta nebo rovnou na policii? A po jak dlouhé době? Kdybych se obrátila na advokáta mohu po manželovi chtít .aby veškeré úhrady advokátovi zaplatil?
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Hanko, neuvádíte, zda rozsudek nabyl právní moci. Pokud ano, nechejte si na rozsudek vyznačit doložku této právní moci. Vymáhání je možné formou exekuce a v případě dlouhodobějšího neplacení výživného je možné na policii podat trestní oznámení pro neplacení výživného. V případě, že máte zájem o exekuci, obratťe se na mě prostřednictvím mailu vyzivne@advokatka.net , ve spolupráci s www.azrodina.cz vám mohu v této věci poskytnout bezplatnou právní pomoc.
Výživné
Dobrý den jak mam postupovat když ex manžel nechce platit výživné na koho se mám obrátit na advokáta?
Hanka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Hanko, z vašeho dotazu není zřejmé, zda jde o placení výživného pro děti nebo pro vás, a dále zda je vyživovací povinnost již stanovena rozsudkem a exmanžel tuto povinnost neplní, nebo zda teprve potřebujete vyživovací povinnost upravit.
Výživné
Dobrý den paní doktorko, manželův syn ukončil řádně vzdělání a zaevidoval se na Úřadu práce, bez nároku na podporu v nezaměstnanosti. Jsou tyto skutečnosti dostatečným důvodem pro ukončení vyživovací povinnosti ze zákona? Pokud by manžel přestal platit výživné, byl by syn úspěšný s případným návrhem na exekucí u soudu? Mohl by manžel exekuci zastavit s tím, že pominuly důvody pro nárok na výživné? Je potřebný či povinný návrh na ukončení vyživovací povinnosti u soudu? Manžel je 63letý starobní důchodce a 26letý syn žije se svou matkou ve společné domácnosti. Jaký vhodný postup zvolit? Mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem Anna.
Anna
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Anno, pro posouzení otázky, zda vyživovací povinnost zanikla, je důležité vědět, z jakého důvodu syn nepobírá podporu v nezaměstnanosti a jaké má možnosti najít zaměstnání v oboru, který vystudoval.
Výživné
Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně výživného na zletilého syna. Až doposud býv.manžel platil výživné zl.synovi (VŠ) poštovní poukázkou k 15 dni v měsíci, teď v březnu výživné sám od sebe stopnul (neposlal) z toho důvodu že nedostal včas potvrzení o studiu, které ale obdržel 12.3.,19.3. naskenované e-mailem, a po sprostém dopise synovi že mu jde jen o peníze a o nic jiného si klade býv. manžel podmínky ,že potvrzení musí posílat doporučeně poštou(podle mne je jedno jakou formou potvrzení pošle),když mu syn nepošle č.účtu (syn č.účtu nemá,což bylo býv.manželovi sděleno několikrát).Opět tedy zasláno potvrzení poštou 23.3.doporučeně.A do dnešního dne peníze neposlal, mám za to že nejspíš si dopis záměrně nevyzvedl na poště. Má právo býv. manžel takto si klást podmínky za jakých mu bude posíláno potvrzení a jakým způsobem pošle peníze? Co tedy dále podniknout vůbec nevíme. Děkuji mockrát za odpověď a ať se Vám daří ve Vaší práci. Lucka
lucka39
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, takovéto podmínky si otec syna klást nemůže. Je dobře, že syn otci potvrzení o studiu poslal, na osvědčení trvání vyživovací povinnost má otec právo, tímto to ovšem končí. Pokud syn studuje, má na výživné právo, účet si zřizovat nemusí, otec může výživné poslat složenkou. Ohledně možného vymáhání výživného se mně ozvěte na mail vyzivne@advokatka.net.
Výživné
Dobrý den co mám dělat v situaci Požádala jsem o rozvod a manžel dělal loni jako OSVČ a letos se nahlásil na UP s tím, že není co dělat. Já však vím že je na UP a dělá jako OSVČ načerno. A problém je v tom,že mi chce na děti přispívat minimální částkou jako nezaměstnaný a klidně vydělá hodně jako OSVČ.
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, tato situace je bohužel častá a problematická. Záleží na tom, jaká je ve vašem regionu situace s nezaměstnaností. Pokud má váš manžel možnost najít v oboru podle svého vzdělání či dosavadní práce nějaké zaměstnání, tak soud vychází z příjmů, které by takto mohl dosahovat. Jako důkaz slouží zpráva z úřadu práce, kterou si vyžádá.
Výživné
Dobrý den, paní doktorko, čeká mě soud o určení výše výživného na postiženého syna, kterého mám po rozvodu v péči. Bývalý manžel žije s novou partnerkou, která má nadstandartní příjmy a majetek. Mohou být posuzováni při stanovení výše výživného jako společně žijíc osoby? Nebo-li, může příjem nesezdané partnerky ovlivnit ekonomickou situaci mého manžela pro stanovení výše výživného pro mého postiženého syna? děkuji za odpověď
Pavlína
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Pavlíno, pokud bude zjištěno, že váš bývalý manžel vede se současnou partnerkou společnou domácnost, tj. že spolu společně hospodaří, tak bude současná vyšší životní úroveň vašeho bývalého manžela při rozhodování o výživném pro syna zohledněna, neboť dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Výživné sice nebude vypočítáváno z příjmů jeho současné partnerky, ale bude přihlíženo k celkové životní úrovni otce a majetku, který užívá. Zejména v případě postiženého syna, kdy jsou jeho potřeby podstatně zvýšeny, je důležité, abyste na tuto skutečnost soud upozornila.
Výživné
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující věc-otec mé nezletilé dcery neplatí již cca 2,5 roku dceři soudem stanovené výživné.Máme vykonatelný rozsudek s příkazem uhradit dlužné výživné. Vzhledem k většímu množství dluhů podal bývalý partner žádost o vyhlášení úpadku. Úpadek byl vyhlášen, pohledávku na výživném mám uplatňovat přímo na insolvenčním správci. Dlužník má v majetku byt, který je zastaven, takže z něj dceřina pohledávka nebude uspokojena. Insolvenční správkyni nyní chodí dlužníkova mzda, ze které by nám měla dle mého názoru zasílat běžné výživné + splátky dlužného. Usnesení o úpadku nabylo právní moci 20.2. a dodnes nám není nic vypláceno.Ráda bych věděla, jak mám postupovat, jako zákonný zástupce a proč nám správkyně žádné peníze neposílá. Správkyni jsem psala dotaz, ale nereaguje.Dlužné výživné je jediná pohledávka rovna pohledávce za majetkovou podstatou. Děkuji
Leona
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Leono, výživné je pohledávkou postavenou na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou. V případě vašeho bývalého partnera jde pravděpodobně o oddlužení formou splátkového kalendáře, ve kterém by měla být určena výše splátek. Rozhodující je, kdy nastanou účinky rozhodnutí o schválení oddlužení. První splátka výživného by měla být vyplacena do konce měsíce, který následuje po měsíci v němž nabylo rozhodnutí právní moci. Tedy do konce března. Doporučovala bych znovu urgovat správce se splátkou. Pokud své jednání správce uspokojivě nevysvětlí, pak podat u soudu návrh na jeho výměnu podle §32 insolvenčního zákona (zákon č. 182/2006 Sb.). Pokud jeho jednáním vznikla i škoda nebo jiná újma, je možné ji po správci požadovat podle §37 stejného zákona.
Výživné
Dobrý den, jsme s manželem rozvedeni již od r.2002. Děti máme již plnoleté, pracující. Synovi je 24 let, živí se sám, ale vzhledem k tomu, že nedostudoval střední školu, tak má jen zákl.vzdělání. Dnes uvažuje o nástupu do školy, alespoň se vyučit v oboru. Já mu samozřejmě fin.pomohu, protože jsem ráda, že přišel k rozumu. Má právo požádat otce o výživné. Děkuji za odpověď.
Yva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud by otec syna nechtěl hradit výživné dobrovolně a bylo nutné řešit věc soudně, pak se domnívám, že by soud rozhodl spíše tak, že se vyživovací povinnost již neobnovuje, a to z několika důvodů. Především o dlouhý časový úsek mezi ukončením studia a současným započetím, dále s ohledem na věk syna a na to, že střední školu si lze dodělat i při zaměstnání. Dále by záleželo na okolnostech, které vedly k předčasnému ukončení studia na střední škole, o kterých v dotazu nepíšete.
Výživné
Dobrý den paní doktorko,jsem vdaná 13 let.Manžel si našel milenku a odstěhoval se k ní.Máme spolu dvě děti.11letá dcera má postižení 2.stupně a já jsem doma a beru 5000kč.Synovi je 7 , je alergik a astmatik.Oba bývají často nemocní.Já a děti bydlíme v domě,který jsme spolu s manželem vybudovali,ale ještě zbývá 7 let platit hypotéku.Tu platí manžel.Na výživném se ale nemůžeme dohodnout.Na přídavky na děti nemáme nárok(manžel má 20000čistého i více).Chci se zeptat,jaká by asi měla být výše výživného(odmítá dávat víc jak 4000kč),ale já platím jen přes 5000kč inkaso.Chci se rozvést,ale než se to stane,musíme z něčeho žít.Děkuji za odpověď.
Jitka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jitko, musím i vám sdělit, že výši výživného nemohu nijak odhadovat, neboť nemám k dispozici dostatek rozhodných skutečností. Vzhledem ke zdravotnímu postižení vašeho syna však lze předpokládat, že jeho potřeby jsou podstatně zvýšené oproti zdravým dětem jeho věku a že by tedy měl mít nárok na vyšší výživné. Pokud má být částka 4000 Kč výživného, kterou uvádíte, pro obě děti, pak se domnívám, že není dostatečná. Pokud jde o vás, jestliže jste doma z důvodu péče o syna, pak je zde předpoklad, že - pokud vám manžel kromě výživného na děti jinak nepřispívá - máte i vy nárok na výživné manželky.
Výživné
Výživné:Dobri den Pani Romano,chtěla jsem se vás zeptat jaka je promlčeci lhuta u vyživneho.Dcera se narodila v roce 1991a do roku 2000 my otec nezaplatil žadné vyživné, které měl určené soudně.Až od roku 2000 teprve začal řadně platit a platí i ted,protože dcera ješte studuje.Proto nevím jestly mám vyžadovat starí dluh kterí vznikl od roku1991do roku 2000 nebo jestli je to už promlčené a nedá se stím už nic dělat.Děkuji za radu.
Jolana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jolano, podle zákona o rodině se obecně právo na výživné nepromlčuje, promlčuje se však nárok na jednotlivé dávky výživného, a to po třech letech. V případě, že bylo výživné upraveno soudně, což je i váš případe, se nárok na jednotlivé platby výživného promlčuje až po deseti letech. Pokud jste tedy již dříve nepodávala návrh na exekuci, jsou patrně nároky na zaplacení dlužného výživného bohužel již promlčeny.
Výživné
dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu ohledně výživného. Otec mé dcerky už 15 měsíců dluží výživné, podala jsem tr.oznámení, a on poslal 200,- stanoveno soudem však má 2000,-, ale neposílá. ted si podal snížení, protože je na ÚP ale zjistila jsem že dělá na černo a vydělává si 10000,-měsíčne, ale tvrdí že nemá peníze - můžu něco dělat???dceru nevídá!nemá zájem!máme možnost nějakým způsobem z něj ty peníze dostat??Myslím že policie mi moc nepomůže, protože se nic neděje!!! děkuji za odpověď
Adella
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, vymáhání výživného po povinném, který má pouze neoficiální příjmy, je bohužel problém. V rámci serveru azrodina.cz nabízíme pomoc při vymáhání výživného, což by umožnilo, abych se na váš případ podívala podrobněji. Můžete mně kontaktovat prostřednictvím stránek azrodina, nebo přímo na mailu vyzivne@advokatka.net .
Výživné
Dobrý den, psala jsem ohledně otcovy vyživovací povinnosti. Jestliže bych se těchto peněz chtěla domáhat soudně, co pro to musím udělat? Pomůže mi, když navštívím Městskou správu sociálního zabezpečení nebo mám navštívit jiný úřad? A budu muset nějak prokazovat, co otec dělá nebo nedělá? Děkuji za odpověď.
Lucie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lucie, s ohledem na množství návštěvníků této poradny není možné dohledat vaše dřívější dotazy. Nevím proto, zda se vám jedná o zvýšení výživného, či o vymáhání již přiznaného výživného, které otec neplatí.
Výživné
Dobrý den paní doktorko. Ráda bych vás poprosila o radu-manžel si našel jinou a odešel od nás, mám dvouletého syna a jsem v prvním trimestru těhotenství. Můžete, prosím, odhadnout, jak vysoké výživné bychom mohli s malým od manžela dostávat, když má přiznanou minimální mzdu? Moc Vám děkuji za Váš čas.
Monika
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Moniko, výši výživného nelze odhadovat, zatím záleží vždy na posouzení konkrétní situace, i když ministerstvo spravedlnosti již připravilo určitou rámcovou tabulku. Výše výživného záleží na poměrů příjmů a majetkových poměrů na straně povinného rodiče a na výši odůvodněných potřeba na straně oprávněného dítěte. Samotný příjem manžela k posouzení výše výživného nestačí.
Výživné
Dobrý den.Jsem zletilá studentka gymnázia,žiji s otcem a mladším bratrem a pobírám sirotčí důchod po matce.Otec mi sdělil,že od teď si všechno budu platit sama,ale tato částka (sirotčí důchod) přece nemůže bát jediné,na co mám ve svém věku nárok..?Chystám se i na vysokou,takže by otec měl pořád mít vyživovací povinnost ne?A je v jeho starobním nebo vdoveckém dchodě zahrnuta i nějaká částka právě na vyživování dětí?Mlže mě jenom tak nechat se živit z toho sirotčího důchodu?Děkuji za odpověď.
Lucie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Lucie, to že pobíráte sirotčí důchod otce skutečně nezbavuje jeho vyživovací povinnosti k vám, pokud stále studujete. Sirotčí důchod, resp. jeho výše ovlivňuje pouze to, jak vysoké výživné je vám otec povinen poskytovat. Pokud by vám otec nechtěl výživné poskytovat dobrovolně, musela byste se úpravy výživného domáhat přes soud.
Výživné
Dobrý den!! Jsem rozvedená a mám 2 malé děti(4 roky a 15 měsíců).Starší chodí do školky a mladší hlídá babička,začala jsem chodit do práce. Exmanžel chce snížit alimenty. Na mě nic neplatil, platil pouze na děti. Jakou má šanci, že mu je sníží. Děkuji
Lucie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lucie, pro snížení výživného pro děti by muselo dojít k významnému, ze strany otce nezaviněnému snížení příjmů nebo k podstatnému zvýšení výdajů na straně otce. Jinak není důvod, aby výživné bylo snižováno.
Výživné
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy končí placení alimentů, když přítele syn bude v červnu končit školu a v srpnu mu bude 19 let. Platí se alimenty do doby než si najde práci? A platí ještě po dobu prázdnin? Děkuji za odpověď
gábina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Gábino, vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Pokud syn ukončí studium a nastoupí do zaměstnání, případně bude brát podporu v nezaměstnanosti, má se za to, že nabyl schopnosti sám se živit a vyživovací povinnost končí. Prázdniny náleží ke školnímu roku, obecně tedy vyživovací povinnost trvá, pokud však již o prázdninách nastoupí syn do zaměstnání či bude pobírat podporu, jak bylo uvedeno, zaniká vyživovací povinnost již tímto okamžikem.
Výživné
Dobrý den,chci se zeptat, mám syna 12 let, s otcem dítěte jsem nebyla sezdaná, již spolu nežijeme, otec dítěte alimenty platí po dohodě se mnou, dítě si bere tak jednou za 3 týdny, nic nemáme stanoveno soudně, nyní se s ním chci domluvit na zvýšení výživného, pokud nebude souhlasit, chci jít k soudu, ale bojím se, aby mu soud nestanovil částku nižší než na mi platí, podniká a přiznává minimum příjmů,. Mělo by být výživné a styk otce s dítětem upraven soudně? Nebo pokud se domluvíme, nemusíme to řešit soudně? Co je pro dítě nejlepší? Děkuji
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, dohoda o úpravě péče a o výživném pro nezletilé dítě vyžaduje schválení soudem, dohoda o styku s dítětem schválení nevyžaduje. Výživné by otci nemělo být stanoveno nižší, než vám v současné době přispívá, protože skutečnost, že vám určitou částku na výživné již delší dobu poskytuje, znamená, že je v možnostech otce takovou částku plnit a není důvod, proč by měla být stanovena částka nižší.
Výživné
Dobrý den. Chci se zeptat na situaci své kamarádky. Z prvního manželství má syna (je již plnoletý) a nyní je znovu vdaná a na mateřské dovolené. Syna mají s bývalým manželem ve střídavé péči( týdenxtýden),a ten vyžaduje, aby se finančně stále podílela na výžívném přesnou polovinou, i když má pouze mateřskou a on normální plat. Je možné po tuto dobu náklady na syna upravit ? Děkuji za odpověď. Renata P.
Renata P.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Renato, výše výživného pro děti vyplývá jak z potřeb dítěte, tak z možností rodiče, tj. zejména z výše jeho příjmů. V případě střídavé péče to platí také s tím, že každý z rodičů přispívá určitou výší výživného druhému rodiči. Vzhledem k tomu, že příjmy každého z rodičů mohou být rozdílné, pak i když má každý z rodičů dítě ve své péči po stejnou dobu, např. jeden týden či měsíc, může přispívat každý z rodičů druhému na výživu téhož dítěte rozdílnou částkou. Pokud je situace taková, jak uvádíte, pak vaše kamarádka skutečně nemůže plnit vyživovací povinnost stejně jako její bývalý manžel. Vzhledem k tomu, že je syn již zletilý, nemusí se však vaše kamarádka na tomto domlouvat s bývalým manželem, ale přímo se synem, k jehož rukám je v současné době povinna výživné platit.
Výživné
Přeji pěkný den paní Lužná! Žiji s přítelem, který je rozvedený a platí výživné na jedno dítě. V současnosti plánujeme založit vlastní rodinu a mě zajímají majetko-právní vztahy mezi mým přítelem a jeho bývalou ženou a dítětem. Mohou se mě nějakým způsobem dotknout? Má bývalá přítelova rodina nárok na majetek vlastněný mým přítelem, který ovšem nabyl ve vztahu se mnou? Změní na tom něco fakt, kdybychom se vzali? Děkuji Vám, M.
Marta M.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Marto, v případě, že se váš přítel s bývalou manželkou již majetkově vypořádal, pak majetkoprávní vztahy mezi nimi již nejsou. Nadále však bude mít váš přítel vyživovací povinnost k synovi a syn bude vždy neopomenutelným dědicem, pokud by nedošlo k jeho vydědění. Majetek, který váš přítel získá, bude do doby trvání vyživovací povinnosti synovi vždy zohledňován při stanovení výše výživného a bude vždy předmětem dědictví. To, zda uzavřete manželství má ten význam z hlediska vyživovací povinnosti mezi manžely, která mezi druhem a družkou neexistuje, a dále v případě dědění ze zákona je manžel zařazen společně s dětmi zůstavitele v první skupině dědiců.
Výživné
Dobrý den. Pani doktorko, chtěla bych si požádat o zvýšení výživného. Otec mého dítěte ovšem nemá prokazatelné příjmy, pracuje již delší dobu "načerno". Jak by soud toto posuzoval, podle čeho by popř. vyměřil výživné? Pokud bych si o zvýšení požádala a otec neprokázal žádné příjmy, nemohl by mi soud výživné naopak snížit?Děkuji Vám za odpověď.
Martina B.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Martino, podle zákona o rodině přispívají rodiče na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. V případě, že je otec vaše dítěte osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí ve věci. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima jednotlivce. V případě, že otec vašeho dítěte vykazuje stále nulové příjmy, nebo je-li trvale nezaměstnaný, zjišťuje soud u úřadu práce možnosti jeho zaměstnání a jakého příjmu by dosahoval, a vychází z takto zjištěného příjmu.
Výživné
Dobrý den, paní doktorko. Chtěla jsem se zeptat, pokud je soudně určen (nařízen) styk s dítětem např. 1 x za 14 dnů, a toto není ze strany rodiče plněno, je toto neplnění soudně napadnutelné nebo jak se tento problém řeší, když se rodič s dítětem stýkat nechce. Děkuji předem
Alice N.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Alice, při odpovědi na váš dotaz záleží na tom, zda se bavíme o možnostech řešení situace ze strany rodiče oprávněného, tj. kterému má být styk s dítětem umožněn, neboť dítě nemá trvale ve své péči, nebo ze strany rodiče povinného, který má dítě ve své péči a je tedy povinen styk umožňovat. Pokud jde o rodiče oprávněného, může se na základě pravomocného rozsudku domáhat výkonu rozhodnutí - obrátit se může na soud nebo soudního exekutora. Výkon probíhá tak, že povinný rodič je nejdříve vyzván k umožnění styku, dále mu mohou být ukládány peněžité pokuty a v krajním případě může dojít na odebrání dítěte. Neumožňování styku je také významnou změnou poměrů v rámci péče o dítě a může být proto i důvodem pro změnu rozhodnutí o svěření dítěte do péče oprávněného rodiče. Povinný rodič může k soudu podat návrh na zahájení takového řízení. Pokud jde o situaci povinného rodiče, pokud se oprávněný rodič dlouhodobě nedostavuje pro dítě v termínech stanovených pro styk, pak i v tomto případě platí, že se jedná o významnou změnu poměrů a povinný rodič může podat návrh na zúžení termínů styku či zrušení termínů. Pokud by soud takovému návrhu vyhověl, neznamená to, že by druhý rodič neměl právo se s dítětem vídat, nebyly by však stanoveny pevné termíny, jejichž plnění by bylo vynutitelné a o styku by se s rodičem, který má dítě v péči, musel vždy dohodnout.