Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Na otázky odpovídá

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Stavební spoření
Vážený pane inženýre, založil byste si Vy osobně při současných podmínkách stavební spoření? Děkuji.
Lucie Novotná
Dobrý den, 
já vždy jedno stav spoření mám. Jako finanční rezervu a také se to hodí, když rekonstruujete byt či dům. Úvěr lze získat rychle a s dobrým úrokem. 

S pozdravem V.Svoboda 
Stavební spoření
Dobrý den, máme tři malé vnučky a chtěli bychom jim dlouhodobě spořit měsíčními příspěvky. Můžete prosím doporučit nějaký produkt? Z toho, co známe se nám zamlouvá tradiční stavební spoření. V různých investičních fondech a podobně se nevyznáme. Jaký je prosím Váš názor? Děkuji.
Babička

Vážená babičko,


člověk by měl dělat to čemu rozumí a čemu věří. Váš š nápad se stavebním spořením se mi proto nezdá  špatný. Možná bych menší část , klidně i později, investoval pravidelně do dobrého akciového fondu. Dlouhodobě by to bylo dobré pro zhodnocení investice. Zde si ale nechte poradit od někoho , kdo tomu rozumí a nehraje pouze ve svůj prospěch s poplatky.


S pozdravem V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den,

mám nárok na vrácení poplatku za navýšení cílové částky, když ji při ukončení smlouvy nebudu mít naspořenou? Zaplatila jsem poplatek ve výši 15 000 czk, budu mít naspořeno 150 000 czk a chci to ukončit (po 8 letech) a vybrat si peníze.
Simona

Dobrý den, asi se jedná o stavební spoření. Není to úplně jasné z dotazu. Myslím, že nárok na vrácení poplatku nemáte. zeptejte se ale u stavební spořitelny.

S pozdravem V.S.

Stavební spoření
dobrý den, pane Svobodo, mám u SS Liška cílovou částku 1 000 000,- kč naspořeno cca 400 000,- kč a již rok si nespořím a peníze tam nechávám "jen tak ležet".Poradkyně mi nabízela zvýšit cílovou částku nebo založit novou smlouvu, ani jedno jsem nechtěla. Nyní mě opět kontaktovala s tím, že SS bude snižovat úroky z 1,3 na 0,7% a mám za ní přijít. Tuším, že mi bude zase nabízet to stejné...
Myslíte, že je rozumné mít takto uložených 400 000,- při 0,7% nebo co s nimi - převést je, ale kam? aby to nebylo " z bláta do louže" a nechci přijít o státní podporu za ty roky..Nevím, kdo jiný by mi mohl nezávisle poradit, myslím, že všichni jsou nějak zainteresovaní, tak se s dovolením obracím na Vás.
Předem děkuji, M
- otázka upravena poradcem
Michaela

Vážená paní Michaelo,

rozhodně se nepovažuji za odborníka na SS. Nicméně, po poslední novele zákona o SS Vám stavební spořitelna může jednorázově snížit úrok. A to zřejmě udělá. Nabídku , kterou jsem dostal nedávno já, byla od jiné spořitelny a byla tato: : Bud si uzavřu nové SS a  mohu si převést naspořenou částku ( nebo nemusím)  s tím, že úrok bude nízký (hrubý úrok 1,0% ročně ) , budu pobírat st.příspěvek ale budu platit  za vedení účtu čtvrtletní poplatek ( např. 200-300 Kč) a myslím, že bych zaplatil i poplatek za novou smlouvu. Nevýhody, které jsem zde viděl byly tyto:  protože nemám naspořeno mnoho, tak poplatek a náklad na uzavření smlouvy mi téměř spotřeboval výnos po zdanění. Navíc nové typy smluv se mi zdají méně výhodné, co se týká výpovědi a použití peněz k jiným než stavebním účelům. Proto jsem se rozhodl akceptovat snížení úroku u stávající smlouvy  až skoro k nule (0,15% pa.a.) avšak bez poplatku za vedení účtu. Stále pobírám příspěvek od státu (pokud nadále spořím) a mám přislíbenu slušnou sazbu na úvěr, pokud bych jej chtěl čerpat. Navíc mohu dát  1 měsíční výpověď  a peníze kdykoliv použit na něco jiného. Tento stav se  podobá opci - jakési možnosti, že se v budoucnu mohu kdykoliv rozhodnout, co a jak udělám a nejsem přikován k nové smlouvě. Samozřejmě, že Vy můžete učinit i jiné rozhodnutí, ukončit stávající SS  a poté se  pokusit nalézt spořící účet s vyšším výnosem, ale ten rozdíl nebude závratný. Investice do fondů (akciových či smíšených) může přinést vyšší výnos ale i ztrátu , byť třeba dočasnou. Nemusíte dělat nic a vzít si čas na rozmyšlenou jako já. jen se nenechte poradcem vmanipulovat do řešení, které se Vám nelíbí.

S pozdravem


V.Svoboda

 

Stavební spoření
Dobrý den, mám smlouvu ke stav. spoření, která byla uzavřena v 90. letech s nyní výhodnou úrokovou sazbou 4% a protože mám stanovenou vysokou cílovou částku, bude v platnosti po mnoho let. Každoroční vysoký úrokový výnos ze zůstatku připisovaný na můj účet k 31. 12. mi umožňuje, že nemusím na účet provádět již několik let žádný vklad a i přesto mám nárok na státní příspěvek 2 000 Kč/rok, který se mi, vzhledem ke každoročnímu připsání úroků, připisuje k zůstatku.V obchodních podmínkách je uvedeno, že „ Účastník spoří formou pravidelných úložek nebo může kdykoliv složit mimořádnou úložku. Mimořádná úložka může být vázána na souhlas spořitelny…“ Mohla by stav. spořitelna považovat tento způsob spoření (bez mých aktivních vkladů) za porušení obchodních podmínek, na základě čehož by mohla odůvodnit výpověď smlouvy? Předpokládám, že úrokový výnos připsaný na konci roku byl účtován jako vklad na následující rok a proto jsem i splňoval požadavky na připsání státního příspěvku. Děkuji Brázdil
ing.Brázdil František

Vážený pane Brázdile,

 

vklad a připsaný úrok jsou dvě rozdílné věci. Doporučuji si prostudovat novelu zákona z roku 2014  o stavebním spoření č. 96/1993 sb. Případně se poradit s advokátem. 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Stavební spoření
Vážený pane Svobodo,
jakými všeobecnými obchodními podmínkami se musí stavební spořitelny řídit ? Jedná se o VOP platné v době uzavření smlouvy nebo aktuálně platné VOP ? Pokud vím měly by se k mé smlouvě vztahovat VOP platné v době podpisu smlouvy, ale smlouvu jsem uzavírala se st. spořitelnou HYPO, kterou poté převzala Raiffeisen stavební spořitelna.

Zabývám se oprávněností Raiffeisen stavební spořitelny snížit úrokovou sazbu ze spoření.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zuzana

Dobrý den paní Zuzano,

všeobecné obchodní podmínkly k finančním produktům by měly být vždy aktuální. Už jen proto, že se jedná mnohdy odlouhodbé produkty a ty podléhají regulaci, změně předpisů a i samotných zákonů. Nicméně změna úrokových sazeb je zásadní změnou smlouvy a měla by být zakotvena pevněji. Zkuste se prosím v této věci poradit s právníkem.

 

S pozdravem

V.Svoboda

 

 

Stavební spoření
Dobrý den pane Svobodo, chci se zeptat, mohu si bezplatně převést své stavební spoření k jiné stavební spořitelně s lepšími podmínkami? Wustenrot má opravdu vysoké poplatky.
Děkuji
Lagová - otázka upravena poradcem
Lada Lagová

Vážená paní Lagová,

myslím si, že potenciální nárok na převedení stavebního spoření k jiné spořitelně by měl vyplynout z obchodních podmínek.

Domnívám se nicméně, že bude vždy potřeba souhlasu stavební spořitelny a proto budete muset vyjednávat. S pozdravem V.Svoboda    

 

 

Stavební spoření
Dobrý den, pane Svobodo, 1.6.2010 jsem si založila stavební spoření u České spořitelny. Protože nehodlám dobu spoření prodlužovat a ráda bych peníze použila co nejdříve bude možné, chci založit následnou smlouvu. Ke kterému datu musím podat výpověď s žádostí o vyplacení naspořených finančních prostředků, abych nepřišla předčasnou výpovědí o krácení benefitů (státní podpora)? Jedná se o datum 31.5.2016 nebo je nutné smlouvu vypovědět až k 1.6. 2016 a současně se stejným datem založit smlouvu následnou? Doporučil byste mi nějaký tarif tak, aby byla smlouva osvobozena o poplatku za založení? Děkuji.
Eva, Olomouc

Dobrý den,

 

Váš dotaz je hodně specifický a prosím, položte jej přímo SS ČS. Určitě Vám odpoví.

S pozdravem V.S.

Stavební spoření
dobrý den, pane Svobodo, prosím o Váš názor na to, jakým způsobem dál naložit s mými financemi. Na stavebním spoření (LIŠKA) mám 400 000,- kč,cílovou částku na 1 000 000,- , a poradkyně radí cílovku navýšit a spořit dál (1 500,- měsíčně jako dosud) nebo bude lepší založit zcela novou smlouvu?a nebo spořit na obě? co myslíte? Zatím pro mě koupě nemovitosti není aktuální. Děkuji Vám
Kamila

Paní Kamilo, přeji Vám dobrý večer.

Z toho co píšte, chápu, že máte cílovou částku 1 mil.Kč a přitom naspořeno zatím 400 tis. Kč. Nevidím tedy důvod  cílovou částku zvyšovat a platit za to poplatek. Uzavírat nové pojištění ponese asi i nižší úrok. takže také pro to není důvod. Takže bych to nechal tak. Zkuste se ještě poradit přímo v e stavební spořitelně. Prostě jim tam zavolejte a zeptejte se.

S pozdravem

 

V.S   

Stavební spoření
Dobrý den,
dnes mi přišel dopis z Wustenrotu, že mi z ekonomických důvodu vypovídají smlouvu stavebního spoření (tzn.3% úrok je pro ně drahý). Wustenrot se odvolává na ustanovení § 582 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb. občanského zákoníku.
Může mi Wustenrot vypovědět smlouvu i přesto, že jsem ještě nedosáhla cílové částky?
Cílovou částku jsem navyšovala minulý rok a Wustenrot si za to naúčtoval nemalou sumu. Mám alespoň nárok na vrácení poplatku za navýšení cílové částky, když nebyla naplněna z důvodu ukončení smlouvy ze strany Wustenrotu? - otázka upravena poradcem
Jana Nová

Dobrý den  paní Jano,

 

já bych se na Vašem místě dožadoval vrácení poplatku.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
dobrý den,čmss mi snížila úrokovou sazbu 2% na 1.3% a za měsíc na 0.8% můžou dva krát po sobě takto postupovat? děkuji
Jarda

Dobrý den,

 

domnívám se, že ano ale prostudujte su obchodní podmínky.

 

S pozdravem

 

V.S.

Stavební spoření
Dobrý den pane Svobodo, dnes mně přišel dopis od ČMSS, kde oznamují snížení úrokové sazby ze 2 % na 1,3 % od 1.1.2015. Smlouvu mám od 16.9.2008 s cílovou částkou 500.000, Kč. Pravidelně spořím. K dnešnímu datu mám naspořeno cca 300.000, Kč. Mohu se nějak bránit k této změně úrokové sazby. Dle všeobecných obchodních podmínek příloha smlouvy) mám tarif Invest, kde úroková sazba je 2 % )článek III. tarify a varianty). V článku VII., úročení zůstatku na účtu stavebního spoření v době spoření v bodě 4 je" Stavební spořitelna je oprávněna jednostranně změnit úrokovou sazbu z vkladů, pokud uplynulo 6 let ode dne uzavření smlouvy a zároveň účastník: a) podle účastník nepotvrdil přijetí přidělení cílové částky, tj. nereagoval na vyrozumění stavební spořitelny o přidělení cílové částky ve lhůtě 2 měsíců od splnění podmínek pro splnění cílové částky, b) odmítnul přijetí přidělené částky nebo zrušil přidělenou částku. Mají na to právo. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Luboš

Vážený pane Luboši,

nějak se mi nechce věřit, že tak významná instituce jako ČMSS  a její právníci bude postupovat v rozporu s vlastními obchodními podmínkami. Na druhou starnu to,  co uvádíte spíše hovoří ve  Váš prospěch. Zajděte tam a projednejte s nimi. Potom reagujte písemně a asi bych probral i s právníkem. Vím, je toho někdy hodně, co musí v dnešním světě člověk udělat, když se chce ubránit zlovůli některých institucí ale žijeme ve svobodném světě a je i naší povinností se bránit. V žádném případě to ale nevzávejte, někdy se i velké společnosti  dokážou chovat neslušně. Držím palce.

 

S pozdravem  V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den, rád bych se zeptal. Mám stavební spoření u Českomoravské stavební spořitelny po vázací době, ale nedosáhl jsem cílové částky. Nyní jsem byl osloven s tím, že se mi buď sníží úrok na 1,3% nebo vypovím smlouvu a založím novou, abych dostal úrok 1,8%. Takže prý není, co řešit. Druhá varianta je údajně lepší. Až když jsem se na to zeptal, bylo mi řečeno, že v takovém případě musím samozřejmě zaplatit znovu poplatek za založení smlouvy, tak zvažuji zda se mi to vůbec vyplatí. Jé možné, aby spořitelna měnila jednostranně úroky u stavebního spoření, když jsem nedosáhl cílové částky? Připlatil jsem si při založení smlouvy, aby byla cílová částka hodně vysoká a ze strany spořitelny se neměnila pravidla. Pracovnice ČMSS mi řekla, že tuto nabídku už ani nestihnout všem nabídnou, ale já mám prý výjimečné štěstí. Jen se musím rozhodnout do dvou dnů, protože potom už ta nabídka nebude platit. V podobných chvílích jsem hodně podezřívavý. Předem děkuji za odpověď. Přeji pěkný den
Petr

Dobrý den omlouvám se za opožďěnou reakci.

 

Máte pravdu , ten přístup stavební spořitelny není úplně v pořádku, miniálně eticky.  Krátkou lhůtou se Vás snaží dotlačit k rychlému  rozhodnutí. Je potřeba se podívat na obchodní pomínky. Tam by mělo být možné nalézt odpověď.

 

S pozdravem   V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Mám nově založené stavební spoření pro dceru s cílovou částkou 200 000 Kč a u podpisu smlouvy jsme se dohodli na měsíční částce 1000 Kč. Chci se zeptat, zda je potřeba každý měsíc posílat těch 1000 Kč a nebo můžu některé měsíce (někdy když jsou potřeba větší výdaje jinde) poslat méně (např. 500 Kč)? Děkuji za odpověď.
Renata

Vážená paní Renato,

 

mám osobní zkušenost, že lze platit poměrně volně. Nejedná se o pojištění ale o spoření. Někdy lidé neplatí po celý rok a potom pošlou větší částku v polovině prosince. Nicméně může záležet i na stavebí spořitelně.  Doporučuji tam zavolat a zeptat se. Za to nic nedáte.

 

S pozdravem  V.Svoboda  

 

Stavební spoření
Vážený pane inženýre Svobodo,
dovolte mi, abych se na Vás obrátila s žádostí o radu, jak nejlépe využít dostupné finance. Nedávno se mnou ukončila banka smlouvu se stavebním spořením, jelikož byla již dosažena cílová částka. V současné době mám tedy hotovost cca 150 000 Kč. Nevím, zda je optimální, nechat je "ležet na účtu". Nicméně jsem v situaci, kdy v současné době peníze nepotřebuji, ale je mi 25 a je možnost, že např. za rok je budu potřebovat na koupi bytu či zařízení a tudíž je tedy nemůžu někam uložit např. na 6 let. Velice děkuji za radu. Barbora - otázka upravena poradcem
MaB

Vážená paní slečno Barboro. pokud je to tak jak píšete, nejlepší asi bude si založit roční termínovaný vklad. Bohužel , úroky jsou dnes velmi nízké.

 

S pozdravem

 V.Svoboda

Stavební spoření
Máme s manželem stavební spoření,na moje jméno,chtěla bych se zeptat jak je to s dědictvím a jakým dílem se dělí...
Vlastimila

Vážená paní Vlastmilo,

 

domnívám se, že se dědí stejným způsobem jako jakýkoliv jiný majetek, například peníze na bankovním účtu. Zajděte nebo zavolejte do stavební spořiitelny a poraďte se, oni občas řeší obdobné případy.

S pozdravem V.Svoboda 

Stavební spoření
Dobrý den,
v roce 1993 mi s narozením rodiče založili stavební spoření u Raiffeisen Bank. Cílová částka není ani zdaleka dosažena, ale nikdo na účet již nepřispívá. Nedávno přišel dopis, kterému jsem příliš nerozuměla, ale dozvěděla jsem se, že pakliže nezačnu měsíčně/čtvrtletně či jakkoliv jinak platit, peníze mi z účtu začnou ubývat (zřejmě kvůli poplatkům za vedení účtu apod.)
Prosím o radu, zda-li se mi vyplatí účet zrušit, peníze si bezpečně uložit a obnovit ho po letech, až se mi ustálí příjem, nebo zda-li si mám ke studiu VŠ přibrat nějakým záhadným způsobem další zaměstnání a přispívat.

Velmi děkuji za odpověd,

S pozdravem,

Martina - otázka upravena poradcem
Martina

Vážená Martino,

 

asi je to tak jak píšete, pokud nespoříte a máte na účtu relativně malou částku, peníze Vám mohou ubývat. Navštivte stavební spořitelnu a domluvte se, co Vám mohou přinést varianty a o kterých mluvíte.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
Dobrý den.
Zajimalo by mne zda je nějaká lepši investice než stavebni spořeni. - otázka upravena poradcem
Mirek

Mirku záleží co očekáváte. Zkuste více vysvětlit dotaz.

 

S pozdravem VS

Stavební spoření
Dobrý den, chci se zeptat, zda má stavební spořitelna právo snížit úrokovou sazbu ze 2% na 1% pokud chci pouze navýšit cílovou částku. Myslím si, že na to nemají právo, když mám starou smlouvu s 2% a nevypovídám ji.
Děkuji - otázka upravena poradcem
iva

Dobrý den, myslím že stavební pojišťovna na to právo nemá. Je to věc dohody. Myslím ale také, že Vám nutně nemusí vyjít vstříct ve věci navýšení v rámci tzv.staré smlouvy.

S pozdravem  VS

Stavební spoření
Dobrý den, lze SS převádět mezi spořitelnami. Jde mi o to, abych se vyhla opatrovnickému soudu při výpovědi SS nezletilého dítěte. Některým stavebním spořitelnám stačí pro výběr pouze souhlas obou rodičů.
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Irena

Dobrý den,

myslím, že je to  komplikovaná záležitoist a bude záležet na přístupu každého finančního ústavu.  Vím ze zkušenosti , že banky nechtějí v poslednéí době podstoupit riziko a dovolit rodičům přistupovat k účtum nezletilích dětí. Poraďte se raději s dobrým advokátem.

 

S pozdravem VS