Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den,
užívám prášky na tlak PRESTANCE 5mg/5mg. Mohu na vylepšení tlaku a hlavně erekce souběžně užívat tyto doplňky stravy :
Ženšen
Ginkgo Biloba
Maca
Tribulus Terrestris
Muira Puama
L-Arginin
Které z výše jmenovaných by byly vhodné a které naopak nevhodné. Prosím poraďte mi .
Předem děkuji a přeji hezký den.
Jarda
Jarda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nedoporučuji žen-šen, Jardo. Ten může negativně ovlivňovat krevní tlak. Ostatní přípravky by vám neměly v běžném dávkování uškodit.  Na vylepšení erekce nemohu  jednoznačně doporučit žádný z ostatních, protože u žádného doplňku stravy nebyl účinek věrohodně prokázán. Ginkgo by mohlo mít určitý smysl v pozdější věku, je-li z dobrého zdroje.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, moje maminka začala pociťovat bolest v menším kloubu malíčku. Zatím ji to pohybově neomezuje, ale chtěla jsem se zeptat jaký léčebný přípravek by ji v tom mohl pomoci. Ať již mastička nebo něco na užívání? Aby to mělo nějaký efekt. Děkuji moc za odpověď.
Klárina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Hlídejte Klárino, aby maminka nosila vhodnou obuv a vyhnula se nyní podpatkům a nepřiměřené zátěži prstů na chodidle ( s tím souvisí i normální tělesná hmotnost). Když mamince každý den malíček promasírujete skvělým francovkovým krémem Alpa za 25Kč, určitě problém poleví. Sama si na to čas určitě nenajde.
Parafarmacie
Dobrý večer! Moc prosím o vysvětlení mé diagnozy a zda je vhodná operace. Mám točení hlavy,stavy bezvědomí,trnutí rukou,potíže s klouby,koleny,stěhovavé bolesti. MRI C páteře prim.relativní stenoza pát.kanálku na 11,5mm sagit.,zobrazené ploténky jsou snížené intenzity signálu při lehkých deg.změnách,C5/6 snížená i výše gr lev.-med, spondylosis def.cerv, praec C4-6,včetně dors.osteofytů více vpravo, C4/5 pravostr. foramin.hernie disku do 2-2,5 mm a společně se spondylart.změnami zužující dx.neuroforamen, C5/6 patrná biforaminální hernie disku do 2,5mm a společně se spondylart.změnami zužující neurofamina na 1/3 MRI bederní páteře: přechodový obratel,lumbalizace S1,ploténky L4-6/S1/ jsou snížené šíře i intenzity signálu při deg.změnách,spondylosis def.lumb.gr.lev. L4/5 plošší levostr.foramin.hernie disku do 2.5-3mm,L5/6S1/ plošší obvodová prostruze disku do 2,5 mm.moc děkuju za radu a za vysvětlení. Je nutné šetření páteře?
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Libo, díky za důvěru. Je opravdu možné, že operace bude u některého z problémů potřeba. Nemohu však posoudit všechny souvislosti a celou historii léčby. Jestli se stavy bezvědomí opakují a jsou opravdu vyvolány uvedenými neurologickými obtížemi, které nelze řešit vhodnou rehabilitací a fyzikální léčbou, jiná možnost není. 
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za info ohledně řetězců, stává se mi to jen u řetězce Dr. Max - tam mi,pokud jdu kupovat jakýkoliv vitamin, C, B nebo nějaký paralen či tak v době nachlazení horentně doporučují tu jejích řadu, přijde mi to opravdu až podezřelé, asi zůstanu věrná sice dražším značkám s dlouhodobou reputací, např Zentiva atd., i když ani u nich není v případě doplňků nikdy 100% ověřené složení, to je, domnívám se, jen u léčiv. Děkuji
Lea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
S tím se musíme smířit, že zaměstnanci společnosti preferují určité značky a jsou loajální k obchodním zájmům firmy. Neměli by se ale zpronevěřit svému vzdělání. To se myslím většinou neděje, mám-li na mysli lékárenské řetězce. Určitě je dobré být konzervativní a být věrný své značce. Je to dobré i pro výrobce, kteří slušně podnikají a nejsou jen obyčejnými podnikavci, kterým je jedno jak peníze vydělají. Podnikatelské prostředí je díky špatné práci státu velmi nestabilní a věrný zákazník je proto velmi cenný. Přehled o  privátních výrobcích Dr. Max nemám. Doporučuji si najít svoji lékárnu, které budete důvěřovat a kterou budete v případě potřeby navštěvovat. Je to důležité pro navázání vzájemné důvěry a nevidím důvod proč by to nemohla být i lékárna Dr.Max. Pro dostatečně kvalifikovanou radu je také důležité znát  zdravotní stav pacienta co nejlépe. Sám mám zkušenosti, že potřebné a ty nejdůležitější informace člověk získá až po několikátém rozhovoru s pacientem.
Parafarmacie
Dobrý den, prosím doporučil byste nějaký doplněk stravy z lékárny vhodný při únavě očí (práce s počítačem, únava), jsou vhodné přípravky s obsahem Luteinu nebo je to jen reklama? Děkuji Alena
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno těžko radit. Vždy je zásadní dostatečný odpočinek očí. Například tím, že trávíme čas v přírodě, nebo jen pozorujeme z okna něco na dálku. Důležité je mít také správné brýle, pokud je nosíme. Doplňky stravy s obsahem karotenoidů určitě nepomohou, pokud jich máme dostatek ve stravě Jejich příjem je dobré udržovat na 5-10mg za den. Trpíme-li nějakým onemocněním očí, musíme své chování tomuto onemocnění přizpůsobit. V řadě případů na běžné problémy, které souvisejí s prací u počítače a zvýšenou citlivosti spojivek a oční sliznice doporučuji Sensivit kapky.
Parafarmacie
Dobrý den, při návštěvě lékárny nejmenovaného řetězce mi vždy doporučují výrobky z "jejich řady", že jsou stejně kvalitní jako originální výrobky od renomovaných firem nebo dokonce lepší a mají o třetinu nižší ceny. Dá se takovým výrobkům důvěřovat? Mně se to zdá trochu podezřelé, protože vím, že i třeba potravinářské řetězce prodávají výrobky pod svou značkou za nižší cenu, kvalitově se zpravidla však originálu nerovnají. Jaký je Váš názor pane doktore? Ušetřila bych ráda, ale za jakou cenu? Děkuji Lea - otázka upravena poradcem
Lea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Leo, je třeba rozlišovat léčiva od ostatního sortimentu. Podle mých zkušenosti ne vždy se generická léčiva vyrovnají originálům. Vedlejší účinky se někdy projevují častěji. Originální výrobci často vylepšují léčivou látku do naprosté dokonalosti a více si uvědomují potenciální rizika farmakologicky účinných nečistot, které jsou vždy přítomny v určité přípustné koncentraci. Co se týká ostatního sortimentu, zájem velkých firem, zejména těch investičních, je optimalizace zisku. Nelze proto předpokládat, že by kvalita výrobků byla na špičkové úrovni. Spíše se hledí, aby byly splněny nezbytné legislativní požadavky. Některé silné firmy dokonce lobují tak efektivně, že se ohýbá legislativa pro jejich potřeby a to určitě také na celoevropské úrovni.  Výhodou velkých řetězců může být, že si mohou nasmlouvat kvalitní surovinu za mnohem lepší cenu a určitě to někteří i dělají. Mohly by také vyvíjet originální výrobky pro své věrné zákazníky a opravdu nabízet něco jedinečného.  Mám však zkušenosti, že si nasmlouvají podřadnou surovinu splňující vše nezbytné za mizivou cenu, aby dosáhly u konkrétního výrobku s velkým prodejním potenciálem vysoký podíl na trhu a tím i co nejoptimálnější zisk. Dobré výrobky je třeba hledat. 
Parafarmacie
Dobrý den, mohl byste mně doporučit, co zakoupit v lékárně na neustále studené nohy ? Zkoušela jsem rady jako střídavé koupele teplá studená voda, nosím doma neustále teplé ponožky, což v práci nejde, v ponožkách též spím, ale často mě budí to, že mě zebou nohy. Je to nepříjemné a nevím, co s tím. Děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Mám s tím problém od malička také, Lenko. Mě  dobře pomáhá se oblékat výrazně tepleji od pasu dolů. Opakovaně jsem se setkal s ženami, které tvrdily, že jim pomáhá extrakt jinanu (Ginkgo). Doporučuji firmu Arkopharma. Mohou trochu pomoci látky, které ovlivňují mikrocirkulaci např. Paralékárna Flavonoidy, které pomáhají s řadou problémů souvisejících s prokrvením a látkovou výměnou v dolních končetinách. 
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, - včera jsem si zakoupila v lékárně Cemio Końský gel (bylinný hřejivý masážní gel). Až doma jsem si všimla, že je na obale uvedeno datum výroby 260514L140. Z toho jsem vyvodila, že se gel vyrobil 26.5.2014, datum spotřeby není uvedeno. Je to v pořádku, že se gel prodává ještě dva a půl roku od data výroby? A do kdy se tedy má spotřebovat ?
Gel jsem již včera večer použila k masáži. Po masáži byla pokožka zad mírně červená (zmíněno v návodu), ale nic moc hřejivý pocit jsem nepociťovala. Prosím o Váš názor do kdy je možné gel používat a zda-li již nejsou účinné látky po takové době "vyčpělé". Děkuji.
- otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, pokud vím datum min. spotřeby nemusí být u kosmetických přípravků uvedeno, pokud se něco nezměnilo. Legislativa je nyní natolik nepřehledná, že si nejsem jistý. Čeští úředníci totiž nereagují změnou vyhlášek na změny v legislativě EU a usnadňují si práci. Nevím ale, zda je to vůbec technicky možné, když je jich tolik. Myslím si, že je to hlavně na objednávku vlivných firem. V každém případě s tím z odborného hlediska nesouhlasím a nechápu proč tomu tak je. K pozvolnému rozkladu aktivních látek určitě dochází a derivační účinek může být snížen. Nemyslím si ale, že  ve vašem případě až tak významně. Nemyslím si také, že by mělo dojít ke zvýšenému dráždění pokožky. Tento gel jinak neznám,ale rád doporučuji léty prověřenou EMSPOMU.
Parafarmacie
Dobrý den, peosím o radu co si zakoupit. Mám rýmu, ale co mě k tomu trápí, jsou citlivé, pálící a svědící rty. Může to být také virového původu jako opar, ale přes celé rty, nebo je to něco jiného? Mažu jen jelenním lojem, ale chce to asi něčím léčit. Nebo mám jít na kožní? Děkuji Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Evo, jelení lůj, nebo krém na rty od Dr.Mulera jsou vhodným řešením. Dbejte prosím na dostatečný příjem vody t.j. nyní okolo 1,5 litru za den. Rty se  snažte neolizovat. Problém by měl během 1-2 dnů vymizet, pokud se opravdu nejedná o aktivovanou herpetickou infekci, díky oslabení imunitního systému způsobeném jinou infekcí. Častečně účinnou prevencí výsevu oparu je  např. Zovirax krém.
Parafarmacie
Dobrý den, mám po porodu (což je již více jak dva roky) velmi měkké nehty a chtěla bych zkusit vápník (půl roku jsem jedla denně tabletu BiosilH, ale bez efektu). Můžete mi prosím doporučit nějaký doplněk stravy, který by z hlediska obsahu přídavných látek apod. byl co nejmenší zátěží pro organismus/případně byl od výrobce, na kterého nedáte dopustit? Děkuji, Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkusil bych kolagenní preparát v dávce alespoň 2g čistého kolagenu denně po dobu 2 měsíců, Jano. Můžete zvolit například Gelandrink. Kombinoval bych ho s Biosilem, ale tím levnějším bez kys. hyaluronové.
Parafarmacie
Prosím, mohl byste mi sdělit, jak správně užívat perorální granule Oscillococinum? Je vhodné je užívat na lačno, před nebo po jídle a která denní doba je nejvhodnější? Měla jsem přehledný leták o homeopatických lécích, ale nemohu jej najít? Je možné jej získat v lékárně?
Děkuji za zprávu na mail.
J.Horáková
j50t@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den paní Horáková, moc se omlouvám, homeopatii nerozumím a nevěřím v jakoukoliv její účinnost. Sám jsem homeopatika na sobě úmyslně vícekrát vyzkoušel podle rad vyškoleného "věřícího" lékaře. Z odborného hlediska není jejich účinnost také nijak věrohodně podložena a podle mého je "víra" v úspěch léčby naprosto nutná.  Proto mohu  jen odpovědět, že je to úplně jedno a že vám granule nemohou ublížit. Pokud trpíte intolerancí laktózy, nelze vyloučit průjem, či bolestí v trávicím ústrojí. U výrobku Oscillococinum musí být příbalová informace přiložena. Každá lékárna by vám měla být schopna příbalovou informací vytisknout z databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nebo databáze AISLP.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď na dotaz ohledně žilní nedostatečnosti. Zarazilo mne, že nedoporučujete jízdu na rotopedu. Proč? Lékařka mi jízdu s tou nejnižší zátěží doporučila. Nebo nedoporučujete rotoped obecně? Jízda na kole také tedy vhodná není? Nejlepší je asi běžná chůze, tu také samozřejmě provozuji, jaké další sporty dále vhodné nejsou? Děkuji Z
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Zuzko, že zátěž na rotopedu je pro žilní systém dolních končetin nepřiměřená, pokud trpíte problémem, který jste uvedla. Je nutné si uvědomit že žilní nedostatečnost je doprovázena nejen horším okysličováním svalů, ale také horší látkovou výměnou, která mimo jiné vede k otokům.  Dopady jízdy na rotopedu však závisí vedle míry  zátěže i na její délce. Pro energetický výdej a fyzickou kondici mají určitě větší smysl běžné domácí práce, než jízda na rotopedu. Jízda na kole po rovném terénu vhodná může být.  Platí však totéž ( rozumná míra a délka zátěže). Určitě je lepší fyzické aktivity střídat co nejrozmanitěji a nezatěžovat jednostranně jen určitou svalovou partii. To se vždy časem negativně projeví (např. dlouhodobými bolestmi páteře).
Parafarmacie
Dobrý den, máte prosím nějakou zkušenost s doplnkem stravy Pro Balance z Německa ? Jsou tam prý ideální kombinace minerálů a vitamínů, takže pokud se například nedostanete k zelenině a ovoci nějakou dobu, toto vám deficit vynahradí. Já jsem docela skeptická ke všem doplňkům, ale tyto nabízí i lékař v našem okolí. Jde o to, že odjíždíme mimo Evropu na 3 měsíce a o zdravou a plnohodnotnou stravu bude asi nouze, takže bychom to mohli použít. Moc mě zajímá Váš názor. Děkuji.
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hanko, tvrzení, že je něco vyvážené a ideálně nakombinované, je vždycky nesmyslné a klamavé.  Lze to tvrdit jen z neznalosti, nebo z nečistého úmyslu. Aktuální potřeba vyživných látek je velmi individuální. Také dokážeme velmi rozdílně využívat výživné látky z potravy . I často velmi odlišný a rozdílně kuchyňsky upravený jídelníček má nejen velmi rozdílnou výživovou hodnotu, ale má také vliv na využitelnost všech nezbytných látek. S tímto výrobkem žádnou zkušenost nemám a neznám jej. Sám doporučují k doplnění vitamínů a minerálních látek šumivá Additiva, nebo Dietline VitAmin. Někomu však může dobře posloužit jen samotný B-komplex, nebo třeba v kombinaci s nejdůležitějšími minerálními látkami jakými je vápník, hořčík či železo. Zvýšíme-li pravidelně příjem některého vitamínu či minerální látky, efektivita vstřebávání těchto látek z běžné stravy se sníží. Jakýkoliv mulitvitamin-multiminerál vám nedoplní ochranné látky , které přirozeně v ovoci a zelenině existují. Ty mohou hrát v našem zdraví větší roli, než si myslíme. Pravidelná konzumace zeleniny a ovoce má svůj smysl.  Nadměrný příjem ochranných látek jako doplňků stravy nemusí mít vždy pozitivní vliv na zdraví.
Parafarmacie
děkuji pane doktore, vše co píšete se snažím dodržovat. Větrám, hodně piju a ležela jsem téměř 2 dny. Vlhkost doma měříme a máme i profesionální zvlhčovač. Ale zkusím nosit doma čepici, třeba vlněnou. Rýmu mám tak max. 1 do roka. Je to vždycky bez problémů a bez léků se obejdu. Problém je pokud ji mám v těhotenství (toto je mé čtvrté za posledních osm let) - to se vždy táhne a nechce povolit, obdobné je to i s kašlem. Jak už jsem měla školkové děti a zároveň byla těhotná, klidně se mě zahlenění drželo i 2 měsíce. Jelikož se jednalo o virózy (dle crp), nikdy jsem nedostala ATB a na neschopence jsem byla max týden. Lékař mi poradil jen sinupret a v lékárně max. mořskou vodu. Na ORL jsem byla poslána jednou při 3. těhotenství, naordinovali mi tenkrát bioparox, byla jsem vyšetřena i na plicním. S čaji v těhotenství nechci moc experimentovat, tak piju jen roiboos, s citronem a rozpouštím si šumivé C. Vím že zde je každá rada drahá, nicméně Vám moc děkuji za reakci. katka
katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pijte SLABÉ bylinné čaje i čaj pravý. Zkusil bych používat inhalační tyčinku Cetix a na kapesník bych si nakapával eukalyptový olej a inhaloval jej tak dlouho až se dýchání nosem uvolní.  Kloktal bych Jox. Zavázal bych si také krk šátkem. Sinupret je sice výtečný lék a rád jej doporučuji, hodí se ale na obdobné problémy trochu jiného původu a ve vašem případě je dost nepravděpodobné, že pomůže.
Parafarmacie
Děkuji Vám. Je mi 35. Jsem zdravá (normální hodnoty krev, tlak atd.). Léky neužívám. Max. paracetamol na bolesti hlavy společně s bolestivou menstruací. Jinak mne hlava nebolí. Mám cca 167 cm na 58-60kg. Ráda se hýbu v přírodě, ale spíše zdravě, než abych dřela a někde běhala 10km. Cítím, že 2kg mám k dobru (v negativním smyslu) na boku :-) ale netrápím se tím.
Alena (maso)
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je výborné, Aleno. Nechutná-li vám maso, nijak zvlášť to  většinou  po třicítce nevadí, pominu-li těhotenství. Mléčné výrobky, vejce, luštěniny, některé cereální výrobky jsou dostatečným zdroji. Příjem bílkovin je dostačující v rozmezí 0,5-1,0 na kilo tělesné hmotnosti a den. Využitelnost bílkovin však není zdaleka 100% a tak  o něco vyšší příjem ničemu nevadí, netrpíme-li sníženou funcí ledvin. Nejlepší využitelnost má vaječný albumin (bílek) a mléčné bílkoviny. Velmi hodnotnou bílkovinou je také zatracovaný lepek, či sójové bílkoviny. Bílkovinu vysoké výživové hodnoty obsahují i brambory, i když v nepříliš vysokém množství. Kombinací bílkovin živočisného a rostlinného původu se zvyšuje celkové biologická dostupnost a tak zařazujte do celodenního jídleníčku častěji potraviny, které jsou bohatší na bílkoviny jak živočišné, tak rostlinné. Obsah bílkovin v potravinách je možné nejlépe sledovat na www.potravina.cz, kde jsou hodnoty nejpřesnější a verifikované.  Dle www.potravina.cz vám také mohu navrhnout výživové složení celodenního jídelníčku a vy si pak podle těchto hodnot můžete jídeníček tvořit a kontrolovat.
Parafarmacie
dobrý den pane doktore, již týden mám silnou rýmu respektive spíše ucpaný nos a zřejmě zánět dutin, bolí mě celá hlava a dýchat mohu jen ústy. Jelikož jsem těhotná (22 tt), lékař mi samozřejmě nechce nic předepsat. Jsem už z toho vyčerpaná, protože nemohu normálně fungovat. Zkoušela jsem pinosol, quixx, mažu tymiánovou mast, sinupret (ten stále užívám už několik dní), i normální spray do nosu (nasivin) - prosím nepište mi že mi ho v žádném případě nedoporučujete zvláště v mém stavu - mám povědomí o jeho účincích na organismus. Samozřejmě jsem také např. inhalovala vincentku, napařovala apod..Nemáte nějaký tip co bych ještě mohla zkusit, v lékárně mi kromě zmíněného také nic neporadili. potřebovala bych, aby se mi dutiny alespoň trochu uvolnily. moc děkuju, katka
katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Měla jste v minulosti obdobné problémy, Katko?  Byla jste někdy vyšetřena ORL lékařem?  Větráte doma dostatečně? Nemátedoma  v místnostech příliš suchý vzduch? Oblékáte se přiměřeně? Doporučuji se vypotit a jeden den proležet v posteli s teplým čajem a třeba i s pokrývkou hlavy. Rýma musí za normálních okolností povolit. Nehledat bych rychlá řešení v lécích, ale spíše řešení přirozená.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, prosím o radu. Přestalo mi chutnat maso. Děsně mi smrdí, chcete-li. Letem světem jsem zabrousila na internet, ale chci se odborně poradit. Jak dobře mohu nahradit chybějící maso, prosím? Pokud budu vařit luštěniny, vejce, tvaroh atd..bude mi to stačit? A kolik? Měla jsem to jednoduché: plátek masa...ale teď "se zrním" tápu. Máte nějaké rady, odkaz na kvalitní hotový článek? Předpokládám, že to bude dlouhodobá věc. Nejedná se u mne o nějaký módní výstřelek. Nemůžu si pomoci, maso prostě nemůžu. Moc děkuji za radu.. - otázka upravena poradcem
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kolik je vám let, Aleno? Máte nadváhu?  Máte nějaké zdravotní obtíže? Užíváte léky? Určitě nějaké rozumné řešení jídelníčku najdeme.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, prosím o radu. Nyní aktuálně řeším už stav po tromboze, už se prý rozpustila, ještě ale měsíc budu brát Eliquis a podpůrně beru také Detralex 2x denně. Nosím také podpůrné zdravotní podkolenky a nyní jsem pořídila i ty více stahující z kategorie II od firmy maxis, které mají i mou velmi úzkou velikost. Bohužel mne noha, kde byla trombóza stále tlačí, bolí, mám pocity tuhnutí atd. Mám to už dlouho, ptala jsem se u lékařů, bohužel dlouho nic moc neporadili a na celou věc trombózu i žilní nedostatečnost se přišlo se zpožděním a do té doby jsem krom relaxačních gelů a úlevě cvičením nic nepodnikala. Mám vůbec šanci, že budu moci ještě být někdy bez punčoch, nohy nebudou bolet a tlačit? (ta jedna) Chůze i pohyb mne baví, jezdím na rotopedu, ale větší námaha, hlavně třeba nošení těžších břemen mi problém zhoršuje. Dále beru ty léky a poctivě nosím punčochy. Co radíte? Chci zase moc v létě nosit krátké sukně a bez bolesti sportovat...díky moc!
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzko, punčochy jsou velmi důležité, ale mohou udělat více škody než užitku, nejsou-li voleny správně. Předpokladem ke zlepšení musí být také normální váha s takovou stravou, která nebude podporovat prozánětlivé reakce. Detralex doporučuji užívat celoživotně v běžném dávkování. Rotoped považuji za velmi nevhodný prostředek a doporučuji se mu vyhnout. Tělesná zátěž nohou musí být přizpůsobena zdravotnímu problému. nelze nohy přetěžovat. Důležitá je také správná obuv, která musí zmírnit náraz při došlapu. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpověď na můj dotaz. Můj problém je takový - nad horním rtem se mi před nějakou dobou udělaly dvě tmavé skvrnky, hledala jsem na internetu a některá děvčata radila použít právě vitamin B3, sama jsem ještě žádné přípravky nezkoušela, ale velmi ráda bych se skvrnek zbavila. Prosím poraďte mi jestli na to něco existuje. Antikoncepci neberu. Děkuji Karolína
Karolína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejsou to skvrnky po oparu, Karolíno?  Pokud ne, volil bych Panthenol krém na rty Dr.Muller (malá oranžová tubička) a Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den (ovlivnění mikrocirkulace krve), po dobu 14 dní. Uvidíte-li zlepšení, pokračujte do úplného vymizení.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, buďte tak hodný a poraďte mi jestli je lepší si koupit B-komplex s pivovarskými kvasnicemi, nebo Pangamin klasik či Pangamin duo-efekt.Ve kterém je více vitamínu B3 ((niacin)? Mám problémy s pletí a nerada bych něco chemického.Moc děkuji za odpověď. Karolína
Karolína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Karolíno, proč jste se prosím  rozhodla právě pro Niacin?  Jinak bych volil dávku 18mg za den a  volil takový přípravek, kde je obsah niacinu jasně deklarován. Já sám jako první krok bych zkusil Pangamin Bifi a užival bych jej alespoň měsíc, jestliže trpíte akné. je dobré zároveň také úpravit jídelníček, pokud obsahuje nadměrné množství tuku a jednoduchých cukrů..
Parafarmacie
Dobrý den,
před časem jsem si v lékárně koupila arganový olej s tím, že ho budu používat např. na saláty. Protože jsem na etiketě nenašla, jakým způsobem ho skladovat, uložila jsem ho do dveří chladničky. Po čase jsem zjistila, že již není tekutý, není samozřejmě zmrzlý, ale je úplně tuhý. Myslíte, že mohu používat ke konzumaci, případně jak ho dále uschovávat ? Děkuji za Váš názor.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Marie, způsob uchovávání musí být na výrobků uveden. Měla by být uvedena i doba použitelnosti, protože nenasycené mastné kyseliny podléhají snáze rozkladu a olej mohl cestovat poměrně dlouho, než se k vám dostal.. Pokud tyto informace na výrobku chybí, příliš bych nevěřil, že se skutečně jedná o arganový olej. Určitě jej chraňte před světlem v tmavé skleněné lahvi. Doporučuji teplotu 10-25 stupňů celsia. Chladnička není vhodný způsob.
Parafarmacie
Dobrý den,

mohu se zeptat, čím je nejvhodnější sladit? Já nesladím moc, ale přece jenom občas dělám nějaké dezerty. V poslední době sladím březovým cukrem. Dočetla jsem se, že má nižší glykemický index než běžný bílý cukr a je dokonce i zdravý. Co si o něm myslíte? Občas použiji také med.
Děkuji.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Renato,  klidně slaďte tam kde je to potřeba běžným  cukrem (sacharózou) a tam kde se to hodí, tak medem. Že by měl březový cukr nějaké výhody, to pochybuji. Vše je jen o rozumné míře. Neslaďte tam, kde to není potřeba(např.nápoje) a ničemu to nepomůže. Určitě se neřiďte hodnotami glykemického indexu, které  bohužel většinou nejsou v reálném životě příliš použitelné, protože po požití  různě upravené kombinované stravy je realita zcela jiná.  Před lety, kdy se GI začal  v USA zneužívat  ve jménu zdraví pro podporu prodeje různých výrobků, se začalo hromadně sladit   frukózou, která má GI nízký. Později se ukázalo, že nadměrný příjem frukózy, který neodpovídá zastoupení v běžné stravě, přispívá ke vzniku metabolického syndromu a snížení funkce ledvin. Ukázalo se tedy, že nahradit sacharozu fruktózou nebyl dobrý nápad a že to k ničemu dobrému nevedlo, nebudeme-li to hodnotit z pozice farmacetických firem, které díky tomu prodaly více léků. GI bych pustil z hlavy a spíše se soustředil na dodržování obecných dietních doporučení zpracovaných Společností pro výživu ( např. příjem 30g vlákniny za den má určitě velmi pozitivní vliv na hodnotu hladiny krevního cukru po jídle)  a používal zdravý rozum. 
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, měl byste nějaká doporučení ohledně jídelníčku sedmiměsíčního kojeneho dítěte? Syn trpí na "kopřivku" a nedaří se mi vypozorovat, co vlastně nesnáší...ale např. se osypalnz vařené mrkve i jablka... Radil byste spíše nehledět na reakce, ať si "zvyká"…nebo pečlivě vypozorovat a vyvarovat se jídla, které je způsobuje? A když už se kopřivka objeví, jak ulevit? Co soudíte o kosmetice a-derma? Je poněkud dražší, tak s koupí vaham.... Děkuji. - otázka upravena poradcem
Dorka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Dorko, často je to jen otázka přiměřeného množství. Přidáváte něco do vařené mrkve? Některé odrůdy jablek obsahují ve slupce alergenní bílkovinu, která je analogické alergenu břízy.  V jablkách může být celá řada rozdílů. Zkuste změnit  odrůdu. Je důležité, aby miminko netrpělo průjmy a normálně prospívalo. Nepřirozené kožní změny je ale třeba brát vážně. Z běžných kožních reakci bych vědu nedělal a snažil se o co nejpestřejší jídelníček,
Parafarmacie
Dobrý den,

chci se poradit ohledně padání vlasů a zrovna když jsem si najela na Parafarmacii, vidím dotaz a odpověď na Revalid. Byio by to možné i v mém případě užívat? Je to na předpis?

Jde o to, že mi roky vlasy vypadávaly, to je poměrně častý problém- mám je ale přitom pořád husté - ale v takovém posledním týdnu dva mi vlasy vypadávají enormně. Moje vlasy jsou úplně všude..na oblečení, na podlaze, dokonce i v ponožkách. Je to rozhodně více neobvyklejší padání vlasů než obvykle. Může to souviset s tím, že jsem před dvěma měsíci prodělala laparoskopii pro mimoděložní těh., kyretáž a nyní tř. horm.nerovnováha? Vaječníky mám ale oba, taky se mi obnovila menstruace, ale fakt je ten, že po tom zákroku jsem měla už 2x hodně silnou, vč.koagul. Děloha se čistí, tak to norm.bývá, ale taky je mojí kamarádkou velmi častá únava - asi i těmi ztrátami. Těch faktorů je více.

Děkuji. Katka.
katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Katko, je dost pravděpodobné, že to souvisí. Užívejte Revalid (není na RP) nebo Paralékárna Methionin Plus. Přidejte multivitamin-multiminerál např. Dietline VitAmin nebo šumivá Additiva.  Věřím, že se vše do měsíce srovná.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Prosím o Váš názor na norský výrobek OmegaMarin Forte+ společnosti NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o. se sídlem v Českých Budějovicích. Děkuji. S pozdravem hezkého dne Kozelka
Zdeněk Kozelka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, tato firma používá obchodní praktiky, které jsou pro mě nepřijatelné, a proto  nevěřím ani výrobkům které nabízí.  Přestože dostala již nějakou pokutu, nevím zda někdo analyzoval obsah jejich výrobků. Kvalitu posoudit nemohu. Pokud se jedná opravdu o olej z Norska, určitě je kvaltita dobrá  Způsob agresívního psychologického prodeje po vzoru "šmejdů" by neměl mít v Evropě místo. Lidé nedokáží ,díky slušnosti, výrobky odmítnout a pak se trápí zbytečně utracenými penězi. Výrobky jsou zpravidla předražené a informace  klamavé. Myslím si, že zavázat se k pravidelnému odběru nějakého výrobku vám jen zkomplikuje život. Třeba se ale najde někdo, kdo je ale se službami nadmíru spokojen , ozve se a já se mýlím.
Parafarmacie
Dobry vecer,
chcela by som sa opytat na Vas nazor na obcasne pouzivanie Holtovho kremu pre deti (vek - 2roky) a dospelych, na internete som nasla rozne pre aj proti, dcere sa obcas vyhodi nejaky suchy flak na tele a napriek tomu, ze som vyskusala mnoho masti, Holtov krem zabera najlepsie. dakujem pekne za odpoved
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jako první krok bych volil rostlinný olej např. slunečnicový. Druhým krokem  pak může být Holtův krém, který je skvělý a léta osvědčený. I ten se dá ale připravit různě.  Pamatuji si, když jsem ho kdysi  připravoval pro dermalotologické oddělení a docházel občas na vizity, že nejlépe fungoval čerstvý. Příprava také vyžaduje určité know how a finální produkt může být  v řadě ukazatelů rozdílný.
Parafarmacie
Jinak , doma vařím hodně krůtí maso na všelijaké způsoby, občas rybu, občas maso hovězí, vývar (zelenin. polévky), vepřové, jako přílohu k obědu brambory, rýži, občas celozrn. bezvaječ. těstoviny,jíme také pohanku, občas luštěniny, smažené velmi zřídka. Poslední rok, přibližně jednou týdně, doma jíme míchaný tvaroh s lněným olejem podle Mudr. Budwigové s takovými pečenými dýńovo-žitnými plackami (bez tuku, bez vajec), to je asi správně, že?Nevím jaké volit pečivo, aby tam nebyly ty sacharidy a tuky…
Také téměř denně užívá chlorelu a zelený ječmen...Občas pije vodu s přírodním vit.C.
Jinak, tlak a EKG srdce mu naměřili při té preventivní prohlídce normální.
Před pár lety se mu objevily potíže s hemoroidy, byl na vyšetření , a dali mu čípky, mast (klasickou léčbu), má to v mírném stadiu, občas se projeví symptomy, občas je klid. Jinak manžel nemá jiné zdravotní potíže (občas se stresuje).
( text mám delší, tak ještě pokračuji v novém okně)
Boženka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jídelníček je dobré posuzovat v rámci celého dne, Boženko. To vyžaduje, aby se člověk rámcově orientoval co základníí potraviny obsahují a také v tom, kolik tuků, sacharidů, vlákniny a bílkovin by měl denně asi jíst, aby byl zdravý. Váš muž by určitě neměl překračovat příjem tuku nad 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. Pokud toto splní, je dobré se zabývat i složením mastných kyselin. Právě lněný olej (v malé míře) může být vhodným doplňkem stravy. Chlorela a zelený ječmen mají v běžných dávkách okrajový význam, ale organismu neubližují, jsou-li z dobrých zdrojů.
Parafarmacie
Co byste pane doktore ještě potřeboval vědět, abyste mu doporučil další opatření a dietní stravu? Prosím poraďte, co dál…Netuším totiž co vařit, jak se stravovat, čím to vyřazené jídlo nahradit, když skoro všechno je „škodlivé“.Je např. nějaká kniha receptů na tento typ problému?
Děkuji moc, jsem ráda, že Vás tady máme.
Boženka
Boženka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Boženko, nemohu doporučit žádnou kuchařku. I oni mohou za to, že náš národ je obézní a nezdravý. Většina je sepsána narychlo.  Prakticky žádná  kuchařka neobsahuje  nezbytné výživové informace a většinou je jasné, podle komentářů, že pisatelé nemají o výživové hodnotě svých receptů žádné povědomí. Hodně receptů popisuje přípravu jídel pro 4 osoby což považuji také za nedostatek.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, děkuji za odpověď.Situace je tedy k vážnému zamyšlení.. Torvazin jsme zatím nenasadili, tušila jsem, že by to nemuselo být to nejlepší.
Píšete, že byste doporučil nějaká dietní opatření, až byste věděl více info.
Manžel má 45let, váha 92-93kg, výška 184 cm, celkově má štíhlou vyšší postavu, jen trochu tuk na břiše, má sedavé zaměstnání- v kanceláři, jídlo 3x denně, z toho ke snídani téměř denně polotučný neochucený tvaroh, často s tím "lisov. polystyrenem", obědy má v práci (klasic.jídelna), mezitím jí ovoce i zeleninu, taky někdy sladkosti, kafe turek, nebo překap, bez cukru., denně čaj zelený, černý, bylinný bez cukru, občas si dá 2dcl bílé víno odpol.-navečer po práci, občas k obědu pivo (o víkendu).Před pár dny, co jsme problém zjistili, začal chodit večer běhat- cca 1,5km .
(Kvůli omezenému počtu znaků, pokračuji v novém okně)
- otázka upravena poradcem
Boženka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
5kg bych určil dolů sundal, Boženko a upravil jídelníček. U vašeho muže to je otázka jen správných poměrů a  množství (ovoce, cereální výrobky).  Stravuje se celkem zdravě. Je třeba se  ale vyhýbat jednostrannosti. Co konzumujeme pravidelně by nemělo být příliš technologicky upravené a "polystyren" bych určitě nejedl každý den. Věřte prosím přírodě. Za ideální cereální výrobek považují celozrnný  žitný chléb Dietline a obdobné výrobky neobsahující žádné přidané ingredience jako je třeba glukózový sirup..  Velmi důležité jsou  dostatečné fyzické aktivity a je výborné, že manžel začal běhat. Asi bych nyní doporučil úplnou náhradu stravy Dietním plánem Guareta na 12 dní a následně je třeba si osvojit trochu jiným způsob stravování. Věřím, že je možné do měsíce všechny hodnoty dát do pořádku, bude-li manžel důsledný. Podívejte se prosím na stránky www. drstanek.cz. Alkoholu je dobré  se nyní úplně vyhnout. Je to mimo jiné enzymový induktor a nutí játra k produkci enzymů, které tělo v takové míře nepotřebuje.
Parafarmacie
Dobrý den muj manžel má už pátý týden prujem,měl prášky na zastavení,ale nic nezabírá,ted mu řekl at si koupí lepicol,za měsíc jde na kolonoskopii,jeho rodiče umřeli na rakovinu tlusteho střeva,myslíte,že to muže souviset,děkuji je mu 57 let,a máme obavu,aby ji taky neměl,děkuji Alča
alča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alčo. Jestliže rodiče zemřeli na rakovinu tlustého střeva, pravidelné koloskopie jsou velmi důležité. Časté zácpy zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Vysoký příjem živočišných bílkovin zvyšuje riziko také. Na průjem bych použil Smectu 4 sáčky za den. Jestliže se ve stolici objeví tmavé stopy krve, je třeba ihned vyhledat lékaře. Jestliže průjmová stolice neobsahuje velké množství hlenu, či odkysličenou natrávenou, krev nijak bych se zatím neznepojoval. Pozor na dehydrataci a ztráty minerálních látek!!!
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Udělali se mi v ústech dvě bolavé afty. Mám tříměsíční dcerku, nekojím, je plně na UM. A já bych potřebovala vědět, jestli může dcera ode mě aft dostat taky? Teplotu mléka ve flašce zkouším na zápěstí ale kolikrát se zapomenu a stejně teplotu zkusím cucnutím přímo z flašky. A celkově jako každá matka dcerku pusinkuji atd :) snažím se teď omezovat tohle všechno, ale zapomínam že mám afty. Tak mám strach aby je dcera neměla taky. Děkuji.
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Afty jsou infekčního původu Andreo a můžete je dcerce předat. Buďte proto nyní opatrnější a kontakt s ní omezte. Dal bych přednost pusince před cucnutím z flašky. To je ideální způsob přenosu.  
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, ještě jednou Vás moc prosím o radu.Psala jsem, že manželovi našli zvýš. hodnoty cholesterolu a dali TORVAZIN 20mg, 100tbl. Ptala jsem se Vás, jestli je nutné ho brát - Vaše odpověď je níže. Zjistili jsme u lékaře raději úplně přesně i ostatní hodnoty krve a vychází mu to takto:
cholest. 5,9 - norma je prý 5,2
triglyceridy 3,57- norma je 1,99
jaterní testy:
AST 0,72 - norma je 0,68
ALT 1,31- norma je 0,79
Nejhorší jsou tedy ty triglyceridy a ne cholest., jak jsme původně mysleli.Je v tomto příp. potřeba TORVAZIN užívat? Nebo i zde stačí jen dieta?
Co vyřadit a naopak zařadit do jídelníčku?
Manžel jí často jídlo bohaté na sacharidy,např. takové ty celozrnné křupavé plátky, Racio (slisovaný popcorn, lidově polystyren :-) a taky ovesné vločky, ale tuky tam skoro nejsou, jen ty sacharidy, a taky ovoce, a pije rozpust. kávovinový nápoj Caro, tam je taky dost sacharidů - vadí to, měl by to vyřadit? Čím to nahradit, jaké jíst pečivo?
Moc děkuji za radu. Boženka
Boženka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, hodnota cholesterolu není nic alarmujícího a Torvazin s triglyceridy nic pozitivního udělat nemůže. Spíše naopak. Může také snížit citlivost tkání k insulinu a pomoci tak k diabetu II.typu, nebude-li správně indikován a nebudou-li zároveň provedena dostatečná dietní opatření. Podle toho co jste zatím uvedla se zdá, že je Torvazin zbytečným, problematickým lékem, Hodnoty jaterních enzymů naznačují, že mohou být způsobeny alkoholem ( pravidelné pití i menších dávek), či steatózou jater, která je způsobena větší nadváhou.  Ta pak zhoršuje jaterní funkce  omezením jejich kapacity. "Lisovaný polystyren", vločky, ovoce, jsou bohatým zdrojem sacharidů a kdo má problém s nadváhou si jich může dopřát  velmi omezené množství. Fruktóza(ovocný cukr) má negativní vliv na triglyceridy, je-li konzumována pravidelně v nepřiměřeném množství. Doporučuji stravu skromnou, co nejpestřejší, bez přebytečného příjmu sacharidů a tuků.  Jestli má manžel nadváhu, prvním krokem musí být snížení váhy alespoň o několik kilogramů. Předpokládám pak, že se hodnoty upraví. Nesmí se ale vrátit k původnímu jídelníčku a k původní váze. Opačným scenářem je vysoký krevní tlak, cukrovka druhého typu a dna a následné vážné zdravotní komplikace, které mohou vézt k značnému zkrácení života. S tím souvisí i zcela zbytečné používání léčiv a plýtvání prostředky na zdravotnictví. To se u nás týká minimálně jednoho miliónu dospělých osob. PS: určitá dietní doporučení mohou dát, jen když budu vědět o manželovi více.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, prosím můžete mi pomoci s doporučením probiotik, mám celiakii a alergii na mléko. Moc děkuji za odpověď. Hana
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Hano. Kvalita probiotik je v doplňcích stravy většinou dobrá. Já osobně doporučuji lidem střídat Lactocare a Biopron. Zkuste, zda vám budou vyhovovat a trávicí obtíže se zmírní. Někdy pomůže i současné užívání vhodné rozpustné vlákniny např. Guareta SlimLinea, která chrání povrch střevní sliznice.

 

Parafarmacie
Dobrý den.
Ano, gastroenterolog provedl krevní test na gliadin, který sice vyšel negativně, ale na alternativní medicíně po důkladném vyšetření zjistili, že lepek dělá dosti velké potíže. Jinak moje matka má též negatiní test na lepek, a musí přesto dodržovat bezlepkovou stravu. Pokud ji nedodržuje a sní pšenici, má silné průjmy a bolesti břicha. Já pokud jím pšenici, je mně velmi těžko, na zvracení a cítím se značně unavený. Myslím, že tam bude genetická dispozice. Ale jak jsem psal, po kukuřičném chlebu a vysazení pšenice se potíže upravily.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Radomíre! Pokud vám mohu být poradnou nějak prospěšný, určitě se ozvěte.
Parafarmacie
Předně Vám ještě jednou děkuji za podnětnou konsultaci. Doplním tedy, že kosti mám podle vyšetření velmi pevné, cvičím pravidelně-kondiční posilování s činkou (dříve jsem dělal rekreačně gymnastiku), procházky v přírodě a tak. Bezlepkový chléb jím, protože mám neceliakální nesnášenlivost pšenice. To mi zjistili na alternativní medicíně a řekli, že lepek musím vyřadit, dělal mně velmi zle na žaludek i na tenké střevo. Po vysazení lepku tyto potíže ustoupily a je o dost lépe. Ještě se Vás chci zeptat, je z hlediska živin lepší klasický pšenično-žitný chléb nebo můj kukuřičný chléb?

Kukuřičný chléb má energii 1 371 kJ/100 g, obsahuje droždí, řepkový olej, trochu soji. Myslíte, že je výživnější? Hledal jsem v tabulkách i etiketách, ale nenašel jsem en. hodnotu klasického chleba, bohužel. Moc díky. Mějte se hezky.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Celiakie byla vyloučena lékařem-gastroenterologem, Radomíre? Můžete ale mít problém i s jinou bílkovinou, kterou pšenice obsahuje. Nemusí se vždy jednat o lepek. V každém případě, jestliže se citíte lépe, je dobré se pšenici vyhnout. Co se týká chleba, vždy záleží z jaké je připraven mouky. Celozrnné mouky(jsou dražší) obsahují i aleuronovou vrstvu zrna, která má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje i vitamíny a vlákninu. Například arabinoxilany pšenice jsou výtečnou a jedinečnou vlákninou, která chrání trávicí ústrojí. Bílé mouky jsou nutričně chudé a obsahují zejména škrob. Ten slouží pouze jako zdroj energie, které přijímá polovina české populace nadbytek. To platí i o kukuřičném zrnu. Na výživovou hodnotu chleba má vliv, jak je mouka uchovávána a  po jak dlouhou dobu. Má to také vliv na technologické vlastnosti těsta.   Pečivo připravované z polotovarů je z výživového hlediska méněcenné a je lepší se mu vyhýbat a nekonzumovat jej pravidelně. Někdy je fortifikováno(obohaceno o výživné látky). Osobně bych ho zatížil vyšší sazbou DPH a peníze dal na zdravotnictví. Takové výrobky lidé nepotřebují a měli by preferovat pro každodenní stravování  čerstvé, technologicky co nejméně upravené potraviny. Výhodu kukuřičného chleba nad pšenično-žitným žádnou nevidím. Jednotlivé odrůdy kukuřice mají rozdílné vlastnosti i obsah. To platí i o pšenici.  Doporučuji někdy vyzkoušet celozrnný žitný chléb Dietline.  Neobsahuje žádné konzervanty a přirozený kvásek je schopen uchránit chléb před plísněmi podobu i několika let. Nejchutnější a nejvoňavější je ale po dobu 6 měsíců.
Parafarmacie
Dobrý den,
existuje nějaký lék na candidozu v dutině ústní.
Děkuji
Pavel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jedná se skutečně o kandidózu, Pavle? Entizol tablety by to měl ale zvládnout. Tablety se nepolykají, pouze cucají jako pastilky se snahou, aby se zbytečně nedostala léčivá látka do trávicího ústrojí. Nadměrné množství slin je třeba vyplivnout.Lék je na lékařský předpis a lékař nemusí s mým doporučením souhlasit.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore,
je mi 63 let. Chi se zeptat, jaký druh oleje a jestli vůbec -byste mi doporučil užívat. Děkuji a pěkný den. P.
Pavla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Pavlo, zásadní  pro zdraví je, aby příjem tuku dlohodobě nepřekračoval 30% celkové energetické hodnoty celodenního jídelníčku ( někdy je nutné ještě více "přitvrdit"). Správně a velmi jednoduše lze kontrolovat jídelníček na www.potravina.cz. Pokud máte toto splněno, má smysl se teprve zabývat, zda ještě nevylepšit složení mastných kyselin v tuku, který konzumujete a kde by bylo třeba dobré zaměnit tuk živočišný za vhodný tuk rostlinný. Jako doplněk stravy bych určitě volil omega-3 mastné kyseliny, které si tělo nedokáže vytvořit např. Paralékárna Rybí olej. Jídelníček je ale nutné přizpůsobit i zdravotnímu stavu a někdy musí být zásah do něj mnohem radikálnější, aby nedošlo k vážným zdravotním komplikacím.
Parafarmacie
Dobrý den, prosím o Váš názor ohledně používání krému na obličej (případně tělo) u pětileté dcery. Myslíte si, že je žádoucí denně jí např. večer po koupeli, případně ráno po umytí natírat obličej ? Případně jaký krém doporučujete ? Na těle má spíše sušší pokožku. Velmi nerada si nechá natírat obličej např. opalovacím krémem a když má rýmu a zarudlou pokožku pod nosem, také si ji nenechá natřít. Děkuji za Váš názor.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, kosmetické přípravky obecně spíše kůži škodí a je třeba je používat také s rozumem. Řada z nich  omezuje přirozené pochody, které v ní probíhají.  Je-li ale pokožka suchá, je třeba ji ošetřit. Pokožku je také třeba ošetřit a chránit před nadměrným vysušováním. Čím je výrobek jednodušší tím často lépe.
Parafarmacie
Dobrý den, chci Vás poprosit o konzultaci ohledně stravování. Je špatné jíst denně cca 150 g kvalitního libového masa, které je připravováno hlavně vařením, dušením nebo pečením? Zásadně se vyhýbám přepáleným tukům, smažení jen výjimečně a maso vybírám kvalitní a neprorostlé. Např. výrobky typu tlačenka, prejt, klobásy, párky nejím vůbec, spíše volím libové šunky, občas něco rybího. Krom toho jím denně med, ovocné džemy, 3x týdně ovoce, občas mléčné výrobky, dále kvalitní bezlepkový kukuřičný chléb, vejce, atd. Jinak s trávením masa nemám žádné potíže, jen mně nesedí více zeleniny, mám pak ve stolici nestrávené kousky zeleniny. Takže zeleninu jím méně a vybírám si. Jinak testy jater, žlučníku jsou zcela v pořádku a slinivka prý perfektní, cholesterol norm., cukrovka není - preventivní kontrola. BMI mám 22.

Zdá se Vám množství masa nadměrné, nebo to nemusí vadit? Jsem totiž masový typ a bez něj se cítím takový nenajedený. Děkuji za doporučení.
Radomír Neumann
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevidím v tom zásadní poblém Radomíre. I tepelná úprava je v pořádku. Příjem tuku by neměl překročit 30% z celkové energetické hodnoty celodenního jídelníčku. Mohou vám ale chybět esenciální mastné kyseliny jako je kyselina linolová či linolenová a omega-3 a omega -6 MK. Rybí maso je proto žádoucí. Zdrojem esenciálních mastných kyselin jsou rostlinné oleje jako je např. olej řepkový. Bohatý na alfa-linolenovou kyselinu je třeba olej lněný. Lepek je výtečnou hodnotnou bílkovinou a doporučuji se mu nevyhýbat, pokud ho snášíte. V kukuřičném chlebu žádnou přednost nevidím. Protože jste velmi štíhlý, nevidím ale problém, abyste ho konzumoval i nadále. Zelenině se úplně nevyhýbejte a konzumujte takovou, která vám vyhovuje.  Stravujte se co nejpestřeji a nevynechávejte mléčné výrobky. Jezte polévky - masové a zeleninové vývary. Absolovoval jste  vyšetření kostní denzity? Sportujete? Užíváte nějaké léky?
Parafarmacie
Hezký den, pane doktore. Byla mně zjištěna poměrně silná alergie na bílkovinu kravského mléka, nesnesu jogurt, tvaroh, mléko, ani tvrdý a měkký sýr. Působí mi to silnou žaludeční nevolnost a zvracení, objevuje se i průjem. Od doby, co jsem toto vynechal, potíže se žaludkem i vyprazdňováním vymizely. Můžete mně prosím poradit, jestli mně bude vadit bílkovina kozího mléka? Např. v kozím tvarohu, sýru, apod. Teď jsem ještě ve stavu, kdy to nemůžu zkoušet, tělo asi potřebuje nějakou dobu od mléčných výrobků pauzu. Taky mě mléčné výrobky hodně zahleňovaly, což se po vysazení zlepšilo. Co byste mi doporučil, i jako vhodnou náhradu?

Děkuji Vám za ochotu a věnovaný čas, vážím si této poradny.

Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jiří, mléko je výtečnou potravinou a je to naprosto nenahraditelný zdroj vápníku, který je pro tělo dobře dostupný.Obsahuje také výborně stravitelné bílkoviny velmi hodnotného složení. Těch je velké množství co do chemického složení i fyzikálních vlastností a je pravděpodobné, že nesnášíte jen určité z nich. Rozdělují se na dvě základní skupiny a to na kasein a syrovátkové bílkoviny. Bylo by dobré, kdyby alergolog upřesníl, které bílkoviny kravského mléka vám obtíže způsobují. Pokud je to jen trochu možné, je dobré se mléčným výrobkům úplně nevyhýbat a vyhledat si takový, které vám problémy nedělá ( i alergická reakce je chemickou reakcí, která probíhá jen za určitých podmínek). Někdy je to jen otázka konzumovaného množství.  Také technologická úprava mléka může zlepšit jeho snášenlivost, díky narušení struktury bílkovin a změně vazebných poměrů v konzumované potravině.. Termín zahleňování, kteří rádi používají šarlatáni  ve spojitosti s mlékem je matoucí. Někdy nepříjemný pocit je dán texturou mléčného tuku. V žádném případě ale nedochází ke zvýšení viskozity hlenu(sekretu), který  je přirozeně tvořen po celé délce v trávicího ústrojí a je nezbytný pro jeho správnou funkci. nezvyšuje se také jeho produkce Studie prokázaly nevýznamný opak, co se týká viskozity a rheologických vlastností.. Kozí mléko se od kravského zásadně neliší. I obsah bílkovin je podobný. Rozdílné je zastoupení právě kaseinových frakcí a je proto možné, že jej můžete snášet lépe, či některé produkty z něj. Co se týká mléka jako zdroje bílkovin, nejlepší náhradou je vaječný bílek. Pro lidský organismus jsou dobře nahraditelné i bílkovinami z masa. Rostlinné bílkoviny, zejména,z luštěnin, bychom měly konzumovat také a to v poměru asi 1:2  ve prospěch živočišných . Rostlinné bílkoviny zvyšují celkovou biologickou dostupnost aminokyselin, ze kterých jsou bílkoviny tvořeny. Příjem rostlinných bílkovin není většinou také spojen s nadměrnou konzumací tuku, což je u našeho otylého národa také pozitivní skutečnost. 
Parafarmacie
Pěkný den, jsem v 17. týdnu těhotenství a poslední cca měsíc mám kašel, o kterém jsem přesvědčena že je reakcí na alergeny v ovzduší. Nejde o nijak dramatický kašel, ale vzhledem k tomu, že stále zcela neustává, uvažuji o návštěvě lékaře. Nikdy jsem netrpěla astmatem nebo jinou alergií. Začal po příjezdu na hory, kdy jsme celý měsíc srpen strávili v Krkonoších. V noci nekašlu, přes den dle situace (např. přechod z bytu ven nebo naopak), odpoledne nekašlu téměř vůbec. Problémy s dýcháním nepociˇtuji, naopak se mi dýchá dobře a mám pocit, že i horské túry mi prospěly. Jinak chodím 2x týdně na zumbu, kde i problém také nemám. Posledních pár dní se mi zdá, že se situace zlepšuje, a jakmile se více ochladí, předpokládám že kašlat už nebudu. Radil byste mi, abych přesto zašla k lékaři (má to cenu)? Děkuju Vám za opověd
Lída
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě ne, Lido. Odešla byste s předepsáním nějakého léku, který nepotřebujete.  Lékař nic vymyslet v tomto případě nemůže. Když je teplo, prachových částic v ovzduší výrazně přibývá a průdušky na to reagují. Větrejte spíše v noci nebo časně ráno. Dbejte na přiměřený příjem vody. Suché průdušky problém zhoršují, protože vykašlávání částic je  pak díky vysoké viskozitě hlenu obtížné.
Parafarmacie
Dobrý den, mé dceři je 2,5 měsíce. Kojila jsem velmi krátce, tak jsme museli přejít na UM. Začali jsme Nutrilonem pronutra, ten nevyhovoval, poté Beba PRO 1, u té byl velký problém s vyprazdňováním a bolením bříška. Na doporučení dětské doktorky je dcerka druhým dnem na Beba Sensitive ten proti nadývání a kolice...už z důvodu toho že má docela velké bolení bříška tak by nám tato beba mohla prý vyhovovat. Dcerka se po něm sice druhý den normálně krásně vyprázdnila, stolička žlutá, typická hořčice, ale toho stejného dne k večeru jsem při přebalování měla stolici tmavě brčálově zelenou a velmi řídkou, až průjmovitou. Bez hlenu, krve, čistě tmavě zelená. A mě by zajímalo jestli to může být tou novou bebou sensitive a zda to nějak řešit a nebo vyčkat jestli se stolička u malé vrátí do původní žluté a jestli ne tak až pak to řešit s doktorkou. Děkuji.
Magda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Magdo, je možné, že se dcerka musí jen na nový přpravek adaptovat a že neměla  aktuálně dostatek trávicích enzymů, které by umělou výživu správně natrávily. Tím by došlo k horšímu využití výživných látek, což je zásadní chyba. Kdyby problém přetrvával a objevily se průjmy, je třeba udělat změnu. Například používat normální  mléko a doplnit jen některé vitamíny jako je vitamin D. Nyní bych vyčkal dva dny.
Parafarmacie
Dobrý den,je mi 39 let pravidelně posiluji 3x týdně, a chtěl bych přibrat, slyšel jsem že pomáhají MCT oleje, proteiny a sacharidy beru pravidelně a tak se chci zeptat jestli tyto oleje pomohou, a jestli se po nich neucpávají cévy, měl jsem je ucpané a v obou stehnech mám stenty, děkuji za vaši odpověd.
Zdeněk
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Zdeňku. Jestli trpíte poruchou látkové výměny tuků, musíte být s příjmem  tuku opatrný o doporučuji nezvyšovat příjem tuku nad 25% z celkové energetické hodnoty jídelníčku. MCT oleje je možné přidat v malém množství(doporučuji u vás 10g-20g).. MCT oleje  se rychle metabolizují, protože jsou transportovány přimo portálním oběhem do jater, nikoliv cestou lymfatického systému. Vysoký příjem může vézt ke steatóze jater a ke snížení jejich funkce.. Užíváte nějaké léky na snížení cholesterolu či  proti srážení krve? Jste kuřák? Kolik váží a měříte? Jaké sacharidy konzumujete? Obsahují fruktózu? Máte ještě jiné zdravotní obtíže?
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, má - podle Vašeho názoru, kterého si moc vážím - smysl užívat preventivně např. Imunoglukan či Preventan? Chtěla bych se začínajícím podzimem trochu předejít ruznym virózám u tříletého syna. Děkuji.
Olga
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Olgo, oba přípravky-doplňky stravy (nikoliv léčiva) obsahují látky, které jsou tělu prospěšné a mají určitý ochranný účinek, který ale není z imunologického hlediska nijak významný pokud využijeme 1-2 balení. U lidí, kteří mají    každodeně ve své stravě potarviny které obsahují polysacharidy, s vlivvem na střevní mikrobiom, či některé imunitní reakce, se pak může jejich pozitivní učinek na zdraví projevit více. Já osobně bych investoval u děti do kvalitních čerstvých potravin a nezvykal bych je příliš na řešení různých obtíži tabletkami či sirupy. Pokud se ale rozhodnete pro jeden, či druhý přípravek (i kombinace dává smysl, protože fungují rozdílně), je dobré je užívat nepřetržitě 3 měsíce.
Parafarmacie
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co může ovlivnit těhotenský test, aby byl negativní? Mám zánět močových cest a mám strach z těhotenství. Dva testy mi vyšly negativní, tak se chci ujistit, že zánět na výsledek testu nemá vliv.
Denisa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě nemá, Deniso. Stanovuje se s ním  choriogonadotropin, který je specifický pro těhotenství.
Parafarmacie
ještě bych k mému předchozímu dotazu doplnila, že dětem dávám vitamín C v šumivé formě (rozlámu na malé kousky a dávám po malém kousku párkrát denně do pití)
klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
viz.níže
Parafarmacie
pěkný den pane doktore, co je podle Vás účinné na rýmu u dětí? Moje děti (8,6,3 roky) netrpí žádnými nemocemi. Bývají celý rok zdravé, dokonce ještě nikdy nebraly ATB. Jediné, co mívají, jsou sezonní rýmy nebo kašel. Průběh mi připadá mírný, nemívají rýmu zabarvenou ani zaraženou, prostě jim nějakou dobu "lítají z nosu sople" když to řeknu lidově. bohužel tato doba se docela táhne, což mi vadí kvůli školce (a následně práci), kam mi (syny, dcera už ve škole problém nemá, sama smrká tak, že není nic poznat). odmítají v tu dobu brát. Je jasné, že nemohu být kvůli rýmě třeba měsíc z práce-pokud rýmy navazují, tak třeba měsíce 2. S lékařkou jsem to řešila. Dokonce mi jednou pro syna napsala do školky potvrzení, že synův stav umožnuje zařazení do kolektivu, což ovšem zhoršuje vztahy mezi námi a učitelkami ve školce. Mám vyzkoušeno Quixx, kalobu, sinupret - ověřila jsem si, že doba s léčbou a bez je cca stejná, takže aktuálně stříkám jen quixx. Máte nějaký nápad? děkuji moc! - otázka upravena poradcem
klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kláro, těžko radit. Gratuluji, že máte tak zdravé děti! Rýmy se asi u nich úplně neubráníte. Často za to může jen nepřiměřené oblékání, nebo  velké změny teplot, když děti běhají z tepla do zimy a obráceně. Někdy za to mohou i školky, které větrají přímo na děti, protože jinou možnost zkrátka nemají. Je dobré když děti mají na noc nos průchodný a naučí se dýchat co nejvíce nosem. "Ucpaný nos"  zhoršuje kvalitu spánku i příjem kyslíku do plic. Mě se u dětí osvědčil Pinosol, nebo nakapaný eukalyptový olej na kapesník.  Jinak jsem to neřešil a moje děti prakticky také netrpěli infekcemi horních dýchacích cest.
Parafarmacie
Nízký tlak mám dlouho ani nevím, kdy se objevil asi v souvislosti s PPP. Nicméně mám pocit, že váhu mám tak akorát, moc se mi přibírat popravdě nechce, neb se pak cítím tlustá. Menstruační cyklus mám jako hodinky.
Elen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nechám to na vás Elen a na lékařce, která zná dobře váš zdravotní stav.. Myslím, že ve vašem případě elektronická komunikace se mnou,  nic dobrého přinést nemůže.  Pevně doufám, že se za nějaký čas s přítelem pro miminko rozhodnete. Přeji hodně zdraví.
Parafarmacie
Zdravím,
děkuji a můžete mi říct Váš názor na ten Vitagyn?Já se špatně vyjádřila, prý jej mám prostřídat s fermalacem, nebo si jeden z nich vybrat. Ale ATB brát nechci, jsem teď bez potíží a diskomfort při styku jsem mívala často i když jsem byla úplně zdravá
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci, Alice. Po dobrání Femalacu je možné jej následně použít a uvidí se. Může to mít svůj smysl. Ublížit si nemůžete. S tímnto výrobkem žádné zkušenosti nemám. Sám věřím více Fermalacu a volil bych jej jako první krok.
Parafarmacie
Děkuji za reakce, nicméně jde o ten strach, zda jsem sama v pořádku, prodělala jsem anorexii s bulimií, a bojím se zda jsem své tělo nepoškodila natolik, že by to dítěti ublížilo. Poradil by jste mi jaká vyšetření případně podstoupit, abych věděla že jsem zdravá a mohu do toho jít. Anorexie s bulimií jsou psychické nemoci, případné těhotenství by mě zřejmě mohlo vrhnout zpět do podobných problémů. Letos jsem měla všemožná krevní vyšetření, vše v pořádku až na zvýšené protilátky proit Boreliím ve třídách IgG
Elen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli jste po interní stránce v pořádku, nevidím v tom problém a nechal bych to na přírodě. Ta ví nejlépe, zda je vše jak má být. Jestli ale máte podváhu, počkal bych. V těhotenství dbejte na správně složený jídelníček i na přiměřený nárůst váhy. Můžete se kdykoliv ozvat cestou této poradny, co se týká dietních doporučení  Užíváte nyní nějaká psychofarmaka?

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.