Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat. Dcerce (rok) kapu 3x denně železo Aktiferrin. a chtěla bych vědět. Dcerku trápí zoubky a pomáhá jí Mundisal gel kterým ji mažu dásna. Mohu zároveň při podání železa hned i použít gel? Zabírá velmi rychle tak mažu téměř hned po kapnutí železa. Mohu takto podávat? Nemusí být mezi podáním železa a gelu časový rozdíl? Mohu podávat současně? Děkuji.
Rebeka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Rebeko, to je dobrá otázka a má smysl se nad ní zamyslet. Pokud  dcerka kapky zapije nalačno, sloučenina železa se rychle dostane ze žaludku do dalších částí trávicího ústrojí. Malé množství gelu se vždy dostane do trávicího traktu. Z kvantitativního hlediska  ale nemusí být zanedbatelné  k tomu, aby došlo k vazbě mezi železem a gelem. Nemusí být nijak pevná,ale může to stačit k tomu, by se využitelnost snížila. Gel může vytvořit i fyzikální barieru v trávicím traktu a tak omezit absorpci železa.  Jinakj si myslím že tuto potenciální interakci nikdo  nikdy nezkoumal a mezi aplikací gelu a Aktiferrinu bych udělal přestávku jednu hodinu. 
Parafarmacie
Asi před třemi týdny jsem pomáhala kamarádce na stavbě, klopýtla jsem na schodech a "sekla" se do holeně kousek nad chodidlo. Neudělala se mi kupodivu modřina, ale místo bylo velmi bolestivé, chladila jsem ho. Asi za tři dny noha od kotníku dolů natekla, použila jsem octan, nastalo jen mírné zlepšení, za 2 dny opět otok. Pak jsem musela ujít 7km a zázrak- noha splaskla! Těšila jsem se předčasně, další den natekla zas. Stáhla jsem obinadlem, usoudila jsem, že se tam mohla ucpat nějaká cévka, noha nebolí a tak jsem i bez lékaře nasadila warfarin, mám pár tabletek, / kdysi jsem brala na žilní trombózu v lýtku druhé nohy / beru půlku už 4.den. Otok se výrazně zmenšil, nevím ale jak dlouho ještě warfarin brát. Jsme ted mimo města s lékaři, nevím, co jiného použít. Poradil byste prosím ? Děkuji za odpověd. - otázka upravena poradcem
Draha
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Použití Warfarinu může být racionální  medicínský postup, Draho. Je jasné, že prokrvení dolních končetin není v pořádku. Je třeba to řešit po dohodě s lékařem. Doporučuji dlouhodobě užívat Paralékárna Flavonoidy 2x2 tablety za den. To by mělo pomoci lepšímu prokrvení dolních končetin. Tím dojde k lepšímu okysličení tkání a  jejich lepšímu zásobení výživnými látkami, které jsou nezbytné pro jejich správnou funkci. Používejte vhodnou obuv např. Dr.Luigi, Bama. Nechoďte naboso, abyste se vyvarovala náhlým změnám teplot. Komprese nohy má smysl. Musí se to však dělat správně..Přeji hodně zdraví a nedkládejte návštěvu lékaře.
Parafarmacie
Dobrý den, poradil byste mně prosím ? Brní mně 3 prsty na levé noze, také se zřejmě ozval znovu karpální tunel, protože v pravém rameni dolečuji zánět šlachy, brní i pravá ruka, rameno pobolívá.Jsem objednaná až za měsíc na rtg.páteře, ale slyšela jsem, že bych mohla do té doby užívat vyšší dávky pyridoxinu, který působí na neurologické problémy než se vyjádří lékař. Doporučil byste užívat ho ? Děkuji za Váš čas.
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pyridoxinem nic nezkazíte Ivo. Obávám se ale, že tudy cesta ve vašem případě nevede. Jak dlouho obtíže trvají?  Máte nějaké závážnější zdravotní problémy jiného druhu?  Jak dopadlo poslední preventivní lékařské vyšetření u praktického, či interního lékaře ?
Parafarmacie
Dobrý den, pravděpodobně se u mne objevuje alergie na sluníčko - již několik let, pouze při pobytu u moře, se mi v oblasti dekoltu objevuji červené pupínky. Snažím se tato místa nevystavovat sluníčku (trička atd.), ale ne vždy je to možné. Co byste mi radil. Jako prevenci či už v případě, že se vyrážka objeví znovu?
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Dano. To je jediné možné. Vystavujte citlivá místa sluničku co nejméně a pokožku na těchto místech oetřujte vhodným krémem např. Excipialem hydrolotio. O účinné a racionální prevenci nevím.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore! Kolegyně v práci je celý rok nepřetržitě nachlazená. Celý rok má především rýmu (kýchá, smrká, popotahuje), ale pořád i pokašlává. Mohlo by jí něco pomoci? Nedělá s tím nic..
Micka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to vám nezávidím, Micko. Určitě se vám s ní nepracuje nejlépe a může to lézt pěkně na nervy. Kolegyně se musí vyvarovat chování, která tyto drobné zdravotní problémy způsobuje. Může být také citlivá na klimatizaci, pokud ji máte na pracovišti. Klimatizace bývaji  většinou špatně seřízeny a jsou také vydatným zdrojem mikrobiálního znečištění, protože nejsou ošetřovány. Po příčině je třeba pátrat a problém řešit.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore! Jsem na začátku třetího trimestru, mám strach, že jsem se nastydla v noci při otevřeném okně a ráda bych předešla zánětu močového měchýře, ke kterému mívám sklony. Zatím nemám žádné příznaky, spíš pocit. Vzala jsem si brusinkový extrakt (Swiss). Mohla bych i Urosept nebo jiný urologický čaj? Děkuji předem za odpověď!
Kamila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Kamilo. Volil bych brusinkový extrakt od firmy Swiss. Osvědčuje se a může působit dostatečně preventivně.
Parafarmacie
Dobrý den, ohledně okrajování špiček banánů, když jsem byla malá (teď je mi 49), tak nejenom mně ale i kamarádkám odkrajovaly babičky i maminky špičky banánů s tím, že se to dělá kvůli tomu, že někdo kdesi kdysi nalezl v banánu malého hada. Zřejmě to byla jen poplašná zpráva, ale dělalo to plno lidí v okolí, tak možná tato zpráva přetrvala někde dodnes..:-)
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak já vám dám jinou babskou radu Ivano,  která  vám třeba k užitku opravdu bude, pokud ji již nevyužíváte. Když zabalíte opačný konec banánu do igelitu, nebo ještě lépe do potravinářské folie,která dobře těsní, banán nehnědne tak rychle a je delší dobu chutný. Rozdíl se dá snadno porovnat...  Nezapomeňte také, že banán obsahuje hodně sacharidů a že jej  proto musíme do jídelníčku pečlivě započítat, pokud nechceme příbírat a máme k přibírání sklony.
Parafarmacie
Dobrý den,
moje otázka se týká banánů. Slyšela jsem, že při konzumaci banánů se mají odkrajovat špičky, Je to nutné?
Zjistila jsem, že pokud si člověk dá např. v restauraci banán v čokoládě, tak ho podávají i se špičkou.
Děkuji za odpověď. Mgr. Eliška K.

Eliška
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si paní magistro, že to nemá žádné racionální opodstatnění, budu-li mít na mysli zdravotní nezávadnost a banán určený ke konzumaci bude považován za zdravotně nezávadný. Jestli najdete k tomuto podivnému doporučení někde nějaký komentář, napište mi ho prosím. 
Parafarmacie
Děkuji, ale právě ten imunomodulační účinek mě zajímá. Co konkrétně se v organismu děje při užití Wobenzymu. Děkuji
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je dosti obtížné vysvětlit, Alice. Nevím, zda máte přírodovědné vzdělání. Trochu pochopit to lze jen  díky dobré znalostí imunologie,fyziologické funkce bílých krvinek (  zejména T a B lymfocytů) i třeba dobré znalosti  o uplatnění různých citokinů při zánětlivých a imunologických procesech. Proteolytické enzymy, které Wobenzym obsahuje a které tělo dokáže v malé míře vstřebat, pak mají vliv na celou řadu imunochemických procesů, které se týkají třeba proliferace  rozličných imunitních buněk, nebo vyplývají ze změny koncentrace určitých citokinů a míry zánětlivé, či imunitní reakce.  Dostatečně pochopit tyto mechanismy mohou jen odborníci v oboru imunologie. Tito odborníci si také mohou uvědomit, kde je pro Wobenzym místo a kdy má smysl jej použít. Můj doporučený způsob použití vyplývá z mého odborného úsudku a z mých letitých praktických zkušeností.
Parafarmacie
Pane Staněk za opověď Vám moc děkuji, zní vše velmi logicky. Chci se zeptat jenom proč doporučujete brát wobenzym v době, kdy je člověku dobře?Výrobce tuším radí opak. Jaký to má důvod a co vlastně wobenzym v těle dělá (myslím z fyziologického hlediska?
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Máte pravdu Alice. Takto se nám to ale nejvíce za 25 let osvědčilo.Domnívám se, že při akutní fázi onemocnění se mohou pozitivně  projevit pouze protizánětlivé účinky Wobenzymu, ne   však účinky, které bych nazval jako imunomodulační. Je tedy rozdíl, zda účelem použití je tlumení akutního zánětlivého procesu, nebo působení na imunitní mechanismy.  Tomu pak musí odpovídat i dávkování a způsob použití.
Parafarmacie
Zdravím, pane Staňku tak se hlásím s tím bolením v krku, už i trochu pokašlávám, tak tohle vypadá nadlouho, mám pocit, že mi jakoby hleny uvízly v a dutinách nechce se jím ven. Máte radu? Asi jen ten čas že? Chci se zeptat s čím souvisí to, že v posledních letech mě virozy vždy tak dlouho trápí?Trvá to fakt dlouho, dřív jsem dostala jeden den horečku, druhý den jsem ji rozdýchala a celá anabáze byla po týdnu pryč. dnes trvá čtyři dny než se rozběhnou vůbec nějaké příznaky,vše je nenápadné teplota 37,1 mě úplně zničí a dlouho se to drží. Je to třeba nějaká chyba ve mě? Mohu to nějak ovlivnit sama? Celou zimu jsem nemocná nebyla, až tento dálkový let a na něj navazující únava mě dostaly. Na jaře jsem brala dvakrát po 14 dnech Wobenzym. Tak nevím.
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Svět je nyní velmi otevřený, Alice a my se  můžeme setkávat nejen s nejrůznějšími lidmi  i ze vzdálených krajin, ale také s mikroorganismy, které náš imunitní systém nezná a musí se s nimi nějak domluvit. Stále více světové populace žije v extrémních životních podmínkách městských aglomerací. Tím mám momentálně na mysli jen míru expozice živými mikroorganismy a alergennimí částicemi, které jsou přítomny v deformovaném životním prostředí vekoměst a kterými jsou zatíženy naše dýchací cesty.  Řada respiračních infekcí má jiný průběh než před lety a částečně je to i tím, že jsou způsobeny jinými patogeny či mikroorganismy s jinou antigenní výbavou. Pokud  budete mít problémy častěji, je dobré se rizikovému prostředí vyhýbat. Wobenzymové kúry mohou mít také smysl. Měly by být ale používány v období, kdy se člověk dobře cítí a osobně doporučuji tři 14-ti denní kúry do roka.
Parafarmacie
Pane doktore děkuji,
dnes je krk lepší trochu to leze k hlasivkám a v noci mám v krku plno hlenů. Při polknutí mi rachtá v uchu, tak si říkám jestli se mi tam při potápění dostala taky nějaká voda. Nevím. myslíte, že bych nějak měla omezit sebe? Do práce chodím, procházky také.
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tělo potřebuje nějaký čas na adaptaci, Alice. Já osobně to snáším podobně, když absolvují  nějaký pobyt v zemích s odlišným klimatem. Z dlouhé cesty letadlem bývám dehydratovaný a nachlazený. Jsem až překvapený jak málo pozornosti  se věnuje hygienickým podmínkám v prostoru dopravního letadla za letu v porovnání s tím co vyžadují hygienici po drobných podnikatelích, či stravovacích provozech. Určitě je zde zvýšené riziko tromboembolie z nedostatečného příjmu vody a udržování vhodné relativní vlhkosti vzduchu , či respirační infekce z nedostatečné výměny a filtrace vzduchu.
Parafarmacie
Dobry den.potrebuji poradit co na kasel u 4leteho syna.davam mu ted uz 3dny cibulovy sirup domaci a na noc tussin kapky ale zadne zlepseni moc neni.akorat ze uz kdyz kasle tak se to trha ty hleny ale neumi je vyplivnout.kasle tak jednou v noci ale to je takovy drazdivy kasel trva tak pul hodiny nez se to sklidni.a pak rano a to taky trva takhle a pres den obcas take kasle ale neni to takove jako v noci.kasle hleniky ale pak je opet spolkne.taky ma rymu to davam jen na noc sanorin ze zacatku dobry ated se mi zda ze je to zase horsi.prosim o radu co davat na den a co na noc na ten kasel.a na tu rymu.jinak je akcni neni unaveny basti zadmja teplota.dekuji za odpoved.
martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já osobně bych to nechal na přírodě, Martino. Dbal byl jen na přiměřené oblékání. Důležité je se vyvarovat výrazných změn teplot, průvanu a velmi suchého vzduchu. Nápoje by neměly být chlazené a příjem vody by měl odpovídat teplému počasí. Nosní kapky bych určitě nedával. Hleny je třeba vysmrkat a a někdy je třeba nosní dutinu zvlhčit. Na lepší vykašlávání hlenů během dne bych třeba volil Mucosolvan sirup. Nic víc.
Parafarmacie
Lymeská bor. byla vyšetřována v rámci revmatologického vyšetření a prokázána nebyla (otázka je, jestli by i nějaká "zastaralá" infekce patrná z krve byla). A o závažnější virové infekci také nevím. Nedává to moc smysl, s čím má moje tělo vlastně problém, viďte. Děkuji za Váš čas a ochotu. Milada - otázka upravena poradcem
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Viz.níže.
Parafarmacie
Ještě pro doplnění - ptáte se směrem, jak to subjektivně vnímám také. Jakoby ve mně dřímal nějaký zánět, vir, bakterie, nevím. Zkrátka něco není ok, jenže vyšetření z krve ani rentgeny nic neprokázaly a já už nevím.
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nějaké divné, Milado. Jste z Prahy? Máte k dispozici lékařské zprávy.a výsledky biochemického a imunologického vyšetření? Příčina se musí najít.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz včera mě začalo bolet v krku na levé straně, nic tam nevidím, krom trochu červenější žilky. Nemám teplotu ani nejsem unavená. Zkouším strepfen, ale nic extra, loni mě v červenci taky divně škrabalo v krku, prý to byla alergie na pelyněk (asi), ale trošku to bylo jiné (spíš celý krk svědil natolik, že mě to nutilo škrábat si ho jazykem). Právě jsem se vrátila z dovolené, dálkové lety, tak mě napadla i klimatizace, ale při viróze jsou asi teploty ne? Co by jste mi poradil? Mám se nějak omezovat?
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, klimatizace a náhlé změny teplot jsou nyní nejčastější příčinou těchto problémů. Letadlo a dálkový let je vysoce rizikové prostředí pro přenos respiračních infekcí. Strepfen se mi zdá velmi dobrá volba. Kombinoval bych jej s Pathenolem 100mg. Tablety nechte rozpustit v ústech.
Parafarmacie
Dobrý den! To je právě ono, pane doktore! Nadváhu nemám, sport jen občas a lehce, s ničím se neléčím, měla jsem fyzickou práci, ale nyní změna a čtvrtý měsíc pracuji v kanceláři (sice u pc, ale ne výhradně, spíše jsem čekala, že se rukám od fyzické práce uleví, jenže nikoliv, možná spíše naopak). Začalo to celé před pěti let, když se mi narodilo dítko. Lékař tehdy předepsal nějakou mast a ortézu (tehdy zlobil jen palec jedné ruky). Zánět ale nikdy zcela nezmizel, nyní (postupné zhoršování) bolí obě jako čert, brní, táhnou, ztráta citu. Před rokem na kontrole dr. řekl, že když bude bolet, mám mazat a fixovat, případně pak operace, která tam šlachy uvolní. Ale příčina jako taková, tu tedy opravdu nechápu. Na bolest šlach prstů u nohy jsem dostala vložky - chodí se mi sice hezky, ale to je asi vše, nic to nevyřešilo. Odeslání na revmatologii také nepomohlo, na podzim dělali podrobné testy a nic nezjistili. Opravdu jsem už bezradná, snad už jen leda šaman:-) Poradíte, prosím? Děkuji!
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Byla vyloučena Lymeská borelióza, Milado? Prodělala jste v posledním dvou letech závažnější virovou infekci ?
Parafarmacie
Tak to jste mě velmi uklidnil pane doktore,
nechám to asi být. Snažila jsem se chovat fakt nerizikově.
Lara
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví a stále jen krásné dovolené, Laro !
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za odpovědi. Ještě se zeptám, musím vápník na určitou dobu vysadit nebo ho můžu dál užívat, případně jak často byste doporučil?
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dávka, kterou užíváte, je rozumná, Radomíre.  Neznám ale váš zdravotní stav natolik, abych mohl posoudit, co je lepší varianta. Doporučení musí vycházet z dobré znalosti celkového zdravotního stavu i vašich stravovacích zvyklostí.
Parafarmacie
Dobrý den,
pane doktore mám dotaz. Vrátila jsem se z dovolené na Seychelách a mám lehce obavy, zda jsem se nemohla nakazit žloutenkou A. Snažila jsem se být maximálně opatrná, používám desinfekční gel, voda jen balená, ale asi dvakrát jsem se dostala do situace, kdy si nejsem jistá, zda bylo vše ok. Jednou když jsem si po dlouhé túře dala džus u stánku z ovoce (banán, ananas), měla jsem velkou žízeň a nikde nic nebylo, pak jednou na stánku nachystané oloupané ovoce na talířku. Slyšela jsem, že jde podat v riziku žloutenky nějaký globulin, který nastartuje imunitu. Co si o tom myslíte? Budu moc ráda za nějakou informaci
Lara
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemyslím si, Laro, že riziko je na Seychelách až tak velké. Momentálně bych viděl jediné rozumné řešení, pokud máte obavy, navštívit lékaře a provézt vyšetření.
Parafarmacie
Dobrý den, je mi 38 let, již pět let mě zlobí šlachy a karpální tunely (nevím, zda je to možné, ale rozšířilo se to i na šlachy kolem nohou) - praskání, brnění, mrtvolný pocit, necit atd. Revmatologie, rentgeny, vše v normě a nyní co dál. Operace znamená tří měsíční vyloučení z normálního provozu a pokud možno, ještě bych se tomu ráda vyhnula. Měl byste prosím nějaké rady? Krémy, podpůrné léky, kapky, byliny, cokoliv? Nebo něco protizánětlivého? Předem moc děkuji!
Milada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jste na takové obtíže ještě mladá, Milado ! Máte fyzicky náročné zaměstnání? Sportovala jste? Máte nadváhu? Máte ještě jiné zdravotní problémy? Čeho by se měla operace týkat? Znáte podrobnosti? Máte k dispozici lékařskou zprávu?
Parafarmacie
Vážený pane doktore,
obracím se na Vás s určitým problémem. Z krevního rozboru mně byla zjištěna jemná hyperkalcemie, konkrétně 2,58 mmol/l (referenční mez: 2,15-2.50 mmol/l). Několik měsíců jsem 3x týdně doplňoval vápník v dávce 332 mg v tabletě, protože kvůli nesnášenlivosti laktosy a mléčné bílkoviny nemůžu jíst mléčné výrobky, bohužel.

Doporučíte mi vápník na nějakou dobu vysadit, nebo jej můžu dál užívat, např. jednou za týden? Může tato kalcemie představovat nějaká rizika? Děkuji za odpověď a Váš čas.
Radomír
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Radomíre, z jedné laboratorní hodnoty nelze dělat žádné závěry. I analytická metoda je zatížena chybou. Je-li tomu skutečně tak, problém může být způsobem jak ztrátami z kostní hmoty, tak schopností jej využít. Je třeba pátrat po příčině. Vyšší příjem vápníku nemusí mít žádné výhody a zásadní je to, jak efektivně jej organismus dokážet získat z potravy a jak i následně využít. Využítí vápníku podléhá hormonální regulaci. Dlouhodobě vyšší hladina vápníku  může způsobovat změny kardiovaskulárního systému a může zhoršovat jeho funkci.. Je-li způsobena ztrátami z kostní hmoty, zvyšuje se riziko zlomenin.
Parafarmacie
Dobrý den, prosím o radu - nějaké kapky/tobolky/čaj/štáva/tinktura/ocet na podporu chuti k jídlu pro dospělého.Nemám chuť k jídlu, těžko trávím a potřebuji přibrat, hlavně v teplém počasí je to těžké. Docela mi pomáhá pivo ale to nemohu pít v teplu nebo v práci, jsem pak malátná. Kolegyně mi radí jíst puškvorec v prášku -je to vhodné? Energii doháním colou, ledovou kávou, sladkostmi, nanuky, což je samozřejmě na trávení nevhodné, ale v tu chvíli to pomůže..Je vhodné i sladké? nebo glukopur? po sladkostech se cítím zas pak dost zatlásklá a taková kyselá,mám pak chuť na to pivo třeba, pak mi vytráví často až pozdě večer a dám si třeba dvě housky s paštikou, mám ale špatný režim celkově...děkuji
Zlata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zlato. V prvé řadě dbejte, abyste měla dostatečným  příjem vody. Dehydratace může nechutenství podporovat. Nejvíce se nám osvědčují kapky Underberg. Určitě se dají koupit přes internet. Dříve byly dosti běžně k dostání v supermarketech. V Německu je koupíte snadno. Pomoci může ale i lžička jablečné šťávy, nebo použití pár kapek citronu do vody. V horkém počasí hlad přirozeně tolik není. Je to vhodná příležitost jíst skromněji a tělu ulevit od nadbytečného příjmu energie. Zelenina, menší porce čerstvého ovoce, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku, menší porce luštěnin, menší porce libového masa by měly být základem jídelníčku v tomto období.
Parafarmacie
Dobrý den! Jsem podruhé těhotná. Nikdy jsem nemívala problém s kvasinkami, ale nyní se s tím potýkám v podstatě od začátku těhotenství. Už jsem dvakrát dostala od gynekologa předepsaný clotrimazol a čípky. Už jsem měla pocit, že je problém konečně pryč, dnes na kontrole jsem opět cítila trochu pálení. Je možné zkusit nějakou alternativní léčbu? Něco, co bych v těhotenství mohla? Snažím se nejíst sladké, jím kysané mléčné výrobky, užívám brusinkový extrakt a laktobacily, ale nemám pocit, že by to mělo nějaký efekt? Děkuji.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Martino,je teplé počasí a problémy se mohou objevit častěji. Zdrojem infekce může být i partner a pokud není léčen, infekce se objeví opakovaně. Někdy má smysl používat probiotické bakterie ve formě vaginálních čípků jako prevenci, aby se snížil počet recidiv ( např.Fermalac). Zvýšený příjem sacharidů u zdravého člověka žádný vliv na složení vaginální mikrobioty i na pH sliznice nemá. Je ale dobré si udržovat přiměřený nárůst váhy a nadbytečný příjem sacharidů určitě ani v tomto období tělu neprospívá. Kvalitní standardizovaný brusinkový extrakt může být také  někdy účinnou prevencí. Ne všechny doplňky stravy jsou ale kvalitní a určitě je nekupujte například cestou telefonického objednávání, nebo v  supermarketech. 
Parafarmacie
Dobrý den, prosím poraďte. V posledních 3 týdnech mi začaly padat strašně moc vlasy. Mám 55 let, neberu žádnou substituční léčbu. V březnu jsem byla cca měsíc hospitalizovaná s růží s velmi zlým průběhem - celková sepse organizmu, pobyt na jip, po té doléčení na infekčním odd. Předpokládám, že problém s vlasy souvisí s výše uvedeným. Prosím poraďte, co si koupit, co by pomohlo. Děkuji, Machová
Jarmila Machová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá paní Machová, myslím si, že uvažujete srpávně a věřím, že postupně dojde ke zlepšení stavu. Doporučuji po dobu 2-3 měsíců tuto kombinaci : DietLine VitAmin (1x1 ráno) - je to pravděpodobně momentálně nejkvalitnější multivitamin-multiminerál a Paralékárna Methionin Plus - 2 tobolky večer jednorázově za den.  
Parafarmacie
Vážený pane doktore, rád bych se prosím zeptal na něco z dietologie. Všude se píše, že není dobré konzumovat příliš tučná a mastná jídla či potraviny, ale bohužel se neuvádí, kde je hranice. Je potravina s obsahem tuku 19% pokládána za normálně tučnou? Jaký procentní obsah tuku v potravině je již nadměrný? Dále mě prosím zajímá, zda mohou celiakům vadit z hlediska lepku brambory. Určitý lékař celostní medicíny mi řekl, že prý brambory škodí podobně jako pšenice, ale chci si toto ověřit u jiného nezávislého odborníka. Setkal jste se s tímto někdy? Děkuji pěkně za Váš názor a rady.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý pane, Jiří. Pokusím se vám odpovědět jinak, protože takové infromace, k ničemu dobrému vézt nemohou. Denní energetický příjem většiny dospělých osob u nás by měl být okolo 2000kcal/ 8400kJ. Příjem tuku by měl tvořit  25-30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku ( pozor ! 1g tuku = 9kcal, bílkovin a sacharidů cca 4 kcal). Držel bych se tedy denní příjmu tuku okolo 60-70g. Na balených potravinách je obsah tuku uveden a je zpravidla dostatečně přesný. U masných výrobků to již může být z přesností mnohem horší a je třeba vybírat maso libové, připadně nadbytečný tuk odstranit. Označování potravin se velmi zlepšilo. Bohužel úřednící opomněli  to nejdůležitější, protože by jim to přidělalo práci. Neexistuje oficiální databáze výživového hodnoty potravin, které by se mohli držet výrobci i spotřebitelé a řada dat na obalech výrobků je odhadována a může se i významně lišit od skutečnosti. Snadno si můžete jídelníček kontrolovat na www.potravina.cz, kde si na počátku zadáte doporučený obsah denního příjmu výživných látek. Např. : tuky: 65g, sacharidy: 260g, vláknina: 30g,  bílkoviny: 60g a tímto způsobem si  následně jídelníček vytvářet nebo kontrolovat. Jinak brambory lepek neobsahují. Výrobky z brambor pak samozřejmě mohou, protože třeba obsahují  pšeničnou mouku.  Budete-li potřebovat více informací, ozvěte se prosím.
Parafarmacie
Dobrý deň,
pred 2 týždňami som mala angínu, pri kontrole bol výsledok z výteru hrdla v poriadku, ale CRP bolo vysoké - odôvodnené tým, že pri prekonaní angíny to tak býva. Od vtedy sa necítim úplne ok, som unavená, slabá, pobolievajú ma kĺby a niekoľko dní mám zvýšenú teplotu 37- 37,1 C. Odporučili by ste mi nejaký voľno predajný liek, alebo je opäť potrebné vyšetrenie lekárom. Ďakujem
Anna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Anno, jestli problémy přetrvávají, bude možná dobré se k lékaři vrátit. Dejte tělu ale týden navíc a zajistěte mu dostatek odpočinku, bez nadměrných fyzických aktivit. Přidejte multivitamin-multiminerál. Snažte se vyvarovat pití kávy, silného pravého čaje a energetických nápojů, jestli je používáte, aby byl spánek plnohodnotný.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla jsem ročnímu synovi koupit borovou vodu na vytírání "ospalků" z očí, když se mu při rýmě očička jimi zalepovala...avšak v lékárně mě důrazně varovali,že borová voda se nesmí u dětí používat... Já ji měla pro oba syny i v porodnici...to prý byla chyba...Mám ale dojem,že borovku doporučovali i pediatři. Tak kde je,pane doktore,pravda? Mohu použít? - otázka upravena poradcem
Patricie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Patricie, Používala se po desetiletí. Zjistila se však neurotoxicita kyseliny borité u dětí, a je tedy správné, že se přestala používat. Ospalky bych vytřel převařenou vodou. Borová voda nemá žádné výhody.

Parafarmacie
Dobrý den pane magistře, chtěla bych se Vás zeptat na vhodnost a doporučené dávkování léku wobenzym po porodu a to jak pro variantu normálního porodu tak císařského řezu. Jsem momentálně 39tt a předpokládám, že budu plně kojit. Případně, co dalšího by jste mi porodu doporučil. Je mi 40let, první miminko. Předem děkuji za odpověd
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Čeho byste chtěla prosím užíváním Wobenzymu dosáhnout, Petro? Kdo vám jej doporučil?
Parafarmacie
Dobrý den,
byla jsem v lékárně pro Globuli cum natrio tetraborico, protože od doby, kdy mi je můj gynekolog asi před třemi lety předepsal, jsem zjistila, že mi zabírají nejlépe asi ze všech dalších volně dostupných produktů na trhu. Lékárnice mi ale sdělila, že se od tohoto léčiva již ustupuje, protože na rozdíl od jiných není úplně zdraví neškodný, a nabídla mi alternativu, u které ale vím, že mi pomáhá mnohem pomaleji.
Můžete mi prosím napsat více informací, jestli opravdu není dobrý nápad kupovat si na mé obtíže tyto gelové čípky, případně něco doporučit? Obtíže se svěděním mívám tak 1x za čtvrt roku, například po zvýšené konzumaci alkoholu, někdy zřejmě z náhodného zanedbání hygieny (na což si už dávám pozor). Díky.
Agáta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Agáto. Kdo chce psa bít, ten si hůl vždy najde. Hlavní problém je ten, že jsou levné. Tyto globule mají svůj smysl, aby na trhu zůstaly a osvědčují se tehdy, jsou-li lékařem předepsány ve vhodných případech. Používáte-li je navíc 4x do roka, zdravotní riziko je nulové. S velkou pravděpodobností budou dostupné i v budoucnu jako individuálně připravované léčivé přípravky, pokud by jejich výrobci výrobu ukončily. Není snadné se nyní zavděčit lékárenským řetězcům, aby na výrobků dostatečně vydělaly..
Parafarmacie
Dobrý den,
chci se poradit, před dvěma týdny jsem byla u dentalní hygienistky na čištění zubů a zubního kamene, po zákroku se mi udělal aft a praskly mi oba koutky a nechtějí se zhojit. Mažu framykoinovou mastí a nepomáhá. Co by jste poradil. Děkuji
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alice, Tak jsme dva. Vůbec těmito problémy netrpím, ale návštěva stomatologa je u mě doprovázena vždy tímto problémem.  Souvisí to s nedostatečnou hygienou povrchu předmětů a přístrojů, se kterými jsou ústa v kontaktu. Není ale vůbec snadné ji zajistit během celé pracovní doby, kdy se střídá jeden pacient za druhým. Já osobně používám speciální kokosový olej, který má dobrou antimikrobiální aktivitu, je-li s ním správně zacházeno. Běžně doporučuji Dr.Muller Panthenol krém na rty, který se myslím docela dobře osvědčuje.
Parafarmacie
Dobrý den! Je mi 30 let, nikdy jsem neměla problémy s hemoroidy, přestože jsem měla sedavé zaměstnání - ty se poprvé objevily před dvěma lety po prvním porodu. Ale byly dány asi hlavně stravou během kojení. Jakmile jsem začala dodržovat svůj původní režim - stravu bohatou na vlákninu z ovoce a zeleniny, ovesné vločky, vynechala jsem mléčné výrobky, veškeré obtíže zmizely. Teď jsem podruhé těhotná, 20tt, a přestože nijak "neulítávám" a cvičím 4x týdně gravid jógu, začala jsem mít občas zácpu (stolice obden) a mírné bolesti při vylučování. Tak jsem začala používat bylinkový gel, který můžu i v těhotenství, a je to trochu lepší. Co je možné s tím ještě dělat? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Karolina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Karolíno. Tento problém se asi během těhotenství zase objeví a vlastní porod udělá také své. V každém případě vyšší obsah cereálních výrobků, některého ovoce a zeleniny v jídelníčku může zácpu způsobovat, protože nenatrávené polysacharidy a škrob naváží velké množství vody. Záleží tedy vždycky na tom nejen co jíme, ale také kolik toho jíme. Je proto možné, že jen úpravou velikosti porcí problém zmízí, bude-li příjem vody dostatečný ( nyní bylo velmi teplé počasía tělo mohlo mít větší tendenci vodu zadržovat ). Do jídelníčku doporučuji přidat 3x1 kávovou lžičku psyllia husks, či Guaretu SlimLineu. Konzumujte je během jídla. Mléčným výrobkům bych se ale nevyhýbal. Ztráty vápníku z kostní hmoty jsou během kojení nenahraditelné a je dobré, aby příjem vápníku kryl nyní skutečnou potřebu organismu. Jako první krok bych vločky nahradil mléčným výrobkem, který vám nezpůsobuje problémy a který máte ráda. Volbu mléčného pokrmu bych přizpůsobit i tomu, zda máte nadváhu, či nikoliv.
Parafarmacie
Dobrý den, zaujala mne Vaše předchozí rada paní Anetě ohledně očních kapek. Lékař mi doporučil hylo comod, že nemá konzervanty, kapky jsou ale velmi drahé stejně jako ostatní od té firmy, navíc mi vůbec nevyhovuje systém kapátka, špatně se pak trefím do oka, často kapání opakuji a plýtvám tak. Jinak jsou příjemné. Poučívám Optive plus nyní, ty mi vyhovují nebo ocu flash - to ale nejsou klasické zvlhčovací kapky, spíše proti mírnému zánětu. Optive plus jsou také drahé a netuším, zda jsou bez konzervantů, jsou mi ale příjemné a dobře se kapou.
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lenko. Výroba běžných očních kapek je velmi levná záležitost, když pominu počáteční investici, která ale také nemusí být nijak závratná. V současné době, protože běžné oční kapky nemusí být léčivem, je může poměrně snadno vyrábět každý a podle toho to také vypadá. Cena se pak odvíjí převážně od obchodní strategie, nikoliv skutečně kvality a chce-li někdo prodávat " ve velkém", náklady na reklamu jsou rozhodující položkou  rozpočtu. Lidé mohou být různě vnímaví k pomocným látkám a mohou i rozdílně reagovat na látky, které zvyšují viskozitu kapek. Kapátka stále nijak ideální nejsou a myslím si, že by se mělo v současné době jít  spíše cestou  jednorázové aplikace a rozumného používání. Propagované laserové zásahy na povrchu oka musí přinášet problémy a to třeba i celoživotní a je to cena za naše relativní pohodlí, kterého jsme chtěli zákrokem dosáhnout.
Parafarmacie
Dobrý den, jaký názor máte prosím na tzv. "smart drugs"? Má smysl je krátkodobě či dlouhodobě používat? Případně které? Mám na mysli ginkgo, brahmi, ženšen, lecitin, kombinované přípravky, na trhu je jich spousta, ale po přečtení složení mám často pocit, že obsah účinné látky je směšný a funguje maximálně jako placebo efekt. Podotýkám, že nechci nahradit přípravkem spánek, zdravou stravu, spíše posílit soustředění a schopnost učit se během náročného období - studium + práce. Moc děkuji. L - otázka upravena poradcem
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Lucie. To co je slibováno, je zpravidla klamavé tvrzení. Všechny zmíněná látky a rostliny, které jste uvedla ale nepochybně obsahují látky s farmalologickým účinkem, které mohou škodit i pomoci. Užívání může mít smysl  v určitých případech, použije-li se dostatečná dávka a obsah biologicky aktivných látek odpovídá účelu, pro které chceme přípravek použít. Určitě nepodpoří soustředění, či zvýšení výkonosti u zdravých osob.. Lecitin je ale vyloženě zdravou látkou a existují  také dílčí studie, že fosfolipidy mohou snížovat únavu a zlepšovat soustředění v extrémním zatížení např. u pilotů  dálkových letů. Jasné závěry ale v této oblasti neexistují.
Parafarmacie
Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějaké kapky nebo gel na syndrom suchého oka? Používala jsem kapky Refresh, ale byly nedostačující. Očařka mi doporučila gel Vidisic, který sice pomohl, ale podle složení se mi zdá (laickým pohledem, přiznávám), že tam je dost konzervantů a vzhledem k tomu, že takový přípravek musím používat někdy i několikrát denně, uvítala bych "přírodnější" složení. Poradíte, prosím? Je mi 36, žádné léky neberu a sucho v očích pociťuji od laserové operace před sedmi lety. Děkuji, A. - otázka upravena poradcem
Aneta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aneto, antimikrobiální  kapky musí být součástí očního přípravku, který má dlouhou dobu požitelnosti a které je určen k opakované aplikaci. Je určitě možné přípravit oční kapky i sterilní v lékárně, nebo koupit sterilní v jednorázovém provedení . Ty se čím dál běžněji používají. Zkuste nyní kapky Hypromelóza-P od firmy Unimed ( jsou levné a většinou lidem vyhovují) a napište mi, zda se vám osvědčily. Já se vám pak pokusím najít nějaké vhodné jednorázové, které neobsahují antimikrobiální přísady. Látky, které se používají ke zvýšení viskozity mají relativně rozdílně fyzikálně-chemické vlastnosti a je třeba si najít takové, které vám budou vyhovovat co nejvíce.
Parafarmacie
Ano, moc děkuji, nyní tomu už rozumím a děkuji za názor. Mimochodem, Vaše poradna je výjimečná, rozumné a erudované rady jsou na internetu dnes raritou.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Snažím se být určitým protipolém běžných diskusí na internetu, které se týkají zdraví, Jano. Samozřejmě nemám patent na rozum. Doufám, že mé rady lidem občas pomohou, a  nebo si uvědomí, že náš svět je barevný a že je škoda  to nevidět.
Parafarmacie
Dobrý den,věkem se mi horší zrak,lze to pozastavit například změnou jídelníčku či užíváním doplňků a jakých?Je mi 50.Děkuji za odpověď.
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Obávám se, Radko. že tudy cesta nevede. Doporučuji jen pro oči dostatečný odpočinek a trénovat oči tím, čas které oči tráví sledováním předmětů, či obrazů na blízko je minimálně stejný jako ten, který je věnován sledování věcí ná dálku. Dostatečně  dlouhý pobyt v přírodě je pak nejpřirozenějším způsobem, jak toho dosáhnout..
Parafarmacie
Dobrý den, děkuji za vyjádření ke stravě a problému se slinivkou. Nemyslela jsem tím samozřejmě, že budu jíst ředkvičky, tím jsem myslela, že každý doporučí něco jiného, byl to jen příklad. Za zdravou výživu považuji dostatek bílkovin, sacharidů i tuků, doplněné ovocem a zeleninou v rozumném množství a i nějaký vhodný dezert, buchtu...ne přeslazené. Za nezdravou výživu považuji smažené, fast food, sladkosti. Spíš jsem myslela zda jíst často či spíše méně často, bílé pečivo nebo tmavé, zelenina jaká, vařená syrová, jaké čaje. Asi jsem se špatně vyjádřila omlouvám se. Děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud někomu vyhovuje častější stravování, není důvod to měnit, Jano. Zásadní je celodenní příjem výživných látek. Kdo jí častěji, musí ještě více sledovat konzumovaná množství. Stravování je třeba přizpůsobit i aktuálními zdravotnímu stavu. Budete-li konzumovat zeleninu vařenou, je pravděpodobné, že využijete více výživných látek včetně sacharidů. To je ve vašem případě žádoucí, Můžete ji také lépe trávit (košťálová a kořenová zelenina).  Bílé pečivo je  lepší zdroj energie než pečivo skutečně celozrnné. Potřebujete-li přibrat, není důvod se mu vyhýbat. Lidé s nadváhou ale nemají žádný důvod, aby ho konzumovali: Je to pro ně nadbytečný zdroj energie bez důležitých výživných látek K pití doporučují pít slabý čaj pravý.  je možné pít také slabé čaje bylinné. Ve vašem případě bych pil častěji jablečník, kopřivu, heřmánek. Kvalita byllinných čajů je u nás velmi špatná a je třeba hledat. Doporučuji firmu Valdemar Grešík.. 
Parafarmacie
Mé dceři, 1 rok, se od 8 měsíců na ruce vytvořil exém, od flíčku se dostal k velikosti padesatikoruny. Dětský doktor předepsal kortikoidy, kožní se ani nepodíval a měla jsem to místo 10 dní mazat krémem na plísně. Kortikoidy pomohou na pár dní, ale pak je to zpátky. Teď si to místo dcera začala kousat, lezou zoubky, a je to celé špatně. Pořád to sliní a kouše, sluníčko je na to místo agresivní. Přestala jsem mazat kortikoidy. Koupili jsme ji dětské mýdlo na ruce a krém pro pokožku náchylnou k exémům, teprve začínáme. Existuje nějaký přípravek, mastička, který by mohl pomoci? Mohlo by to vyvolat očkování? Chodíme také plavat, i když už jsme dvakrát vynechaly, protože s krvavou rukou ji tam brát nechci.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Kortikoidy určitě nejsou správnou volbou. Začal bych od toho nejjednoduššího a to je použití rostlinného oleje ( slunečnicový, řepkový) a čerstvého vepřového sádla. Jestli jste z Prahy, mohu vám zdarma připravit trochu kosokového tuku  bez stabilizátorů a můžete se pro něj stavit během příštího týdne stavit.Narozdíl od doplňků stravy EU nechává kosmetiku žít a tvrzení v reklamě či na obalech výrobků bývají často vyloženě klamavá. Nedovedu si představit, jak má výrobce doloženo, že mýdlo je dobré pro pokožku náchylnou k ekzémům.  Tvorba ekzému má navíc zpravidla interní příčinu.
Parafarmacie
Dobrý den, již delší dobu jsem cítila těžkosti při trávení a nedaří se mi přibrat. U lékaře mi na opakované prosty udělali jaterní testy a také náběry na amylázu a prohmatali břicho. Při pohmatu mám břicho měkké, ale v nadbřišku mne pobolívá a někdy tam mám pocit těžkosti. V testech vyšla játra ok ale slinivka mírně zvýšená, prý je to jen mírné a na další testy mne paní doktorka nedoporučila. Rozhodně ale nechci, aby se mi to celé zhoršilo a potřebuji přibrat. Prosím o radu, jak se stravovat nebo kde si to přečíst na internetu jsem našla i protichůdné informace, třeba někde píší, že ředkvičky vyloženě ne, jinde zase, že slinivku posilují. Chtěla bych jíst tak, aby mi bylo dobře, stav se zlepšil a podařilo se mi přibrat a je mi celkem jedno, po čem, hlavně aby mi to trávilo a celkově by se slučovalo se zásadami zdravé výživy. Jaké případně enzymy, čaje či doplňky byste mi doporučil? moc děkuji za jakékoliv rady, bojím se, aby se mi časem neudělal nějaký nádor, četla jsem, že se to stává
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jano. Jaké zásady zdravé výživy máte na mysli? Co je zdravé pro jednoho, nemusí být úplně zdravé pro druhého. Doporučuji se držet výživových doporučení Společnosti pro výživu..Nyní ale váš jídelníček musí vypadat jinak. Porce musí být skromnnější, ale musí mít vyšší energetickoud denzitu. Zároveň musí být dobře stravitelné. Většinou je lepší, při těchto obtížích, se stravovat častěji. Pokud chcete přibrat, ředkvička pro vás vhodná není. Má malou výživovou hodnotu a velmi nízkou energetickou denzitu.Větší množství může způsobovat  trávicí obtíže. Například bych ji nahradil menší porcí vařené mrkve.
Parafarmacie
pěkný den, ráda bych se poradila. Trápí mě kyčel, nepravidelně mě pobolívá. Bolest začala v prvním těhotenství, nyní mám za sebou čtvrtý porod (3 měsíce) a bolest se stále ozývá. Lze to rozchodit, naopak při pohybu ji necítím. Ale třeba doma, když jen tak popocházím, mě třeba celý večer paralyzuje. K tomu dojde tak párkrát do měsíce. Mezi těhotenstvími jsem měla pokud si pamatuji klid, bolesti úplně přešly.Lze použít nějaké přípravky nebo mám navštívit ortopeda? Děkuji Vám za názor. Ještě doplním že neberu žádné léky ani doplňky stravy, cvičím, dost se hýbu, mám nyní 62 kg/172 cm, normální váha 60 kg. Jde pouze o pravou kyčel a bolest je píchavá až palčivá, pokud jsem zcela v klidu nebo ve větším pohybu, necítím ji. Je nepravidelná, takže se občas ozve a pak zase klid.
lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko. dbejte na to, aby cvičení bylo přiměřené a vhodné pro tento druh obtíží. Jste mladá a  zdravotní problém by mohl být způsoben právě cvičením. Nechoďte  bosá a volte obuv, která je měkká a odpružená na došlap. Kupte si po doma pantofle Dr.Lugi. Existují také s hladkou úpravou, které jsou vhodné i pro běžné použití. Protože mám, díky sportování, dlouhodobé obtíže podobného charakteru, našel jsem si dva druhy obuvi, které mi vyhovují. Je to značka Dr.Luigi a Bama. Ostatní obuvi se snažím vyhnout.  Díky tomuto opatření  zatím nemám zásadní problémy s pohyblivostí nohou. Když mám větší obtíže, mohu si za ně sám tím, že zátěž na klouby byla nepřiměřená. Piji pak Gelantinu Intensive 1x za den asi 10 dní a¨snažím se snížit váhu o cca 3-5kg. Mám ale nadváhu. Dr.Luigi a Gelantina Intensive jsou ev. k dostání na www.paralekarna.cz
Parafarmacie
Dobrý den! Jsem podruhé těhotná, aktuálně 18tt+2. Na každé kontrole u gynekologa mi kontrolují ranní moč. Sestřička mi už 2x říkala, že mám mírně kyselejší pH, než bych měla mít a vždycky se mě ptá na zánět a tak. Nevím ani o žádné chybě ve stravování - odpoledne a večer nikdy nejím sladké, ovoce, nic smaženého a piju jen vodu. Čím by to mohlo být způsobené? Zánět určitě nemám, ale jak bylo teď chladno, preventivně jsem zařadila koncentrát z brusinek. Je ještě něco, co bych mohla udělat, aby se to upravilo? Předem děkuji za odpověď.
Lýdie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lýdie, nijak bych se tím netrápil, jestli jste zdravá. Ledviny jsou od toho, aby udržovaly acidobazickou rovnováhu, která je optimální pro látkovou výměnu v našem těle. pH moči může být tedy někdy nižší než je obvyklé. U skutečně ranní, koncentrované moči je to pravděpodobnější. Jak sestřička pH moči stanovuje? Je to výsledek laboratotoře? Můžete mi napsat naměřenou hodnotu?  Koncentrát z brusinek mohl určitě pH moči ovlivnit. Záleží také na konzumovaném množství a na celkovém denním příjmu vody.
Parafarmacie
Dobrý den.Mám velmi intolerantní a citlivou pleť.Kosmetička mi doporučila na čištění pleti Jaryšovou vodu (nelíčím se). Čistím s ní pleť už delší dobu,ale nevadí dlouhodobé používání Jaryše? děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že nevadí, Věro. Obecně jsou s ní dobré zkušenosti a je to  podle mého názoru dobré doporučení.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, čím by se dalo podpořit léčení patní ostruhy z lékárny? Ta mně dráždí úpon či šlachu a já nemohu chodit. Jsem týden na neschopence, docházím na el.proudy do vody a dali mně lék Oramellox. Chtěla jsem hned podstoupit rázovou vlnu, ale tu nedoporučili jako první volbu.Co tedy jetě nějakou mast? Moc děkuji za radu, byla bych ráda co nejdříve ve formě !
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ivo, to je velmi nepříjemný problém, se kterým se toho moc dělat nedá. Fyzikální léčba někdy pomůže, někdy naopak. Běžné mastičky s tím nic nezmohou. Mohl by možná pomoci dobře udělaný krém magistraliter, který bude obsahovat větší koncentraci metysalicylátu. Je to látka, která výtečně proniká do tkání. Nemůže se jí prakticky vyrovnat žádná jiná léčivá látkam s protizánětlivým účinkem. Nevýhodou je její zápach, který nemusí být každému příjemný.Šikovný lékárník ho ale dokáže dobře korigovat.
Parafarmacie
Dobrý den, konzultovala jsem ještě v lékárně lék Wobenzyn a bylo mi doporučeno, že v nynějším stádiu - kdy se maminka 83 let, zlomenina ruky, léčí antibiotiky z důvodu dekubitu v ráně, by byl vhodnější PHLOGENZYM. Maminka užívá ještě Eliquis, Betaloc, Letrox, Recoxsu. Mohla by užívat Phlogenzym a má to význam ? Děkuji.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Jano. Není to určitě špatná rada. Já osobně preferuji Wobenzym pro komplexnější farmakologické působení.
Parafarmacie
Dobrý den,

děkuji za odpověď na zlomeninu ruky maminky - 83 roků a děkuji i za objasnění magnetoterapie. Ale bohužel léčení zlomeniny je v řešení - ano, bude se operovat, ale bohužel v místě lokte byl zjištěn dekubit 2x2 cm s produktivní puruletní sekrecí. Bude udělán stěr z rány a cíleně budou předepsána antibiotika. Pomůže nyní v tomto případě Wobenzyn ? Předpokládám delší léčbu, protože ruka musí být v sádrové dlaze, nevím jak často se bude převazovat - můžeme ještě nějakým doplňkem stravy pomoct kostím, než bude možná operace ? Děkuji za odpověď.

Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Věřím, Jano, že Wobenzym  může zkrátit rekonvalescenci a snížit riziko pooperačních komplikací. Bude také tlumit nežádoucí zánětlivé reakce.  Myslím že má smysl jej užívat již týden před operací a nejméně týden po ní. Další přípravky bych již mamince nedával a dbal na co nejpestřejší ale střídmý jídelníček a dostatečný příjem vody. Wobenzym je třeba užívat nalačno.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, poraďte prosím, jaké léky a vůbec vybavení lékárničky byste s sebou vzal na dovolenou u moře (Evropa) s malými dětmi (1,5 roku a 4 roky)...cestujeme autem (co říkáte na Kinedryl?)?
Předem děkuji za radu.
Darina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Darino, Kinedryl má smysl. Kinetóza se může dostavit. Určitě je dobré vzít náplasti a sterilní obvaz.  Velmi vhodným desinfekčním prostředkem je Jodisol pero, pokud děti netrpí alergií na jód. V letním období je u malých dětí zvýšené riziko dehydratace a ztrát minerálních látek. Má smysl používat k pití minerální vody jako je Ondráškova, Mattoni, Radenska. Korunní. Ty většinou dětem chutnají, jsou-li zvyklí vodu pít.
Parafarmacie
Dobry den, manzelovi je 35 let, je aktivni sportovec (jizda na kole, beh - snazi se vyvarovat asfaltu, nyni zacal vice plavat). Od mladi ma problem s bolesti kolen. V 18 letech musel se sportem na doporuceni ortopeda na dva roky prestat.
Jaky pripravek mu mam koupit? Zkousel vicekrat colafit, gs condro a proenzi. Vse uzival pul roku s pauzou tri mesice.
Bohuzel bylo vse bez valneho efektu.
Predem dekuji za doporuceni.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
A jaký má nález, Moniko? Máte doma lékařskou zprávu od ortopeda?
Parafarmacie
Dobrý den, prosím o malou radu. Je mi 53 let, zdravotní stav velmi dobrý, zatím nejsem v přechodu, všechna vyšetření při prev. prihlídkách jsou OK. Jen se mi v poslední době lámou nehty a připadá mi, že ani vlasy nejsou v takové kondici, jak jsem byla zvyklá. Co byste mi doporučil?
Zdenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vy se máte Zdenko! Zkuste Gelantinu tobolky, nebo Gelantinu Intensive v kombinaci s Biosilem. Stav by se měl zlepšit.
Parafarmacie
Dobrý den,
mám doma 3 roky staré opalovací krémy, mohu je používat nebo je nutné je vyhodit?Děkuji
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Záleží na jejich složení u způsobu uchovávání, Sáro. Krém a účinné složky mohou být stabilní i po třech letech .Někdy to tedy není nutné.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.