Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Poradna je od 18.2. do 26.2. 2017 z důvodů dovolené pozastavena. Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám bude odpovídat MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

prevence
Vážený pane doktore,
jsem 12 let po konizaci.
Při preventivní prohlídce,nikdy není odebrán žádný materiál,tudíž mám výsledek cytologie negativní.Po kyretáži,minulý rok,byl výsledek prostá hyperplazie.Nyní opět u p.doktorky neodebrán žádný materiál...Mám opakovaně chodit pod narkózu,abych měla cytol.vyš. 1x za rok? Děkuji - otázka upravena poradcem
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Výsledek cytologie negativní nemusí nutně znamenat, že nebyl odebrán materiál.

Osobně se domnívám, že použije-li se správný odběrový nástroj - tedy speciální kartáček - materiál se získá prakticky vždy.

Výsledek z cytologie a z kyretáže je něco jiného - cytologie stírá buňky z čípku děložního a z kanálu hrdla děložního, kyretáž získává materiál také z kanálu hrdla, ale především z dutiny děložní. Nález prosté hyperplaie je z děložní dutiny

MUDr. Jan Šulc

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý deň, dnes mi bola robená cytologia a mám po tomto vyšetrení krvavý výtok. Ako dlho môže trvať takýto výtok? Kedy by to malo prestať?
katka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Slabé krvácení je po odběru cytologie časté. Mělo by ustat do 48 hodin.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, v pondelok idem na preventívnu prehliadku, kde mi bude robená aj cytologia. Nevadí to, ak budem mat cez víkend a teda pred prehliadkou styk? Myslím tým, či sa pri styku nedostanú napr. ku krčku nejaké baktérie, ktoré by mohli ovplyvnit výsledok steru?? dakujem
jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pohlavní styk před prevencí nevadí

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, byla jsem na konizaci děložního čípku, měla jsem nález CINII, chtěla bych se zeptat jak se chránit kromě používáni prezervativu. Přítele mám 8 let stejného, má smysl očkování? četla jsem, že není účinné na typ HPV s kterým se již tělo setkalo je tomu tak? v tom případě bych stejně chráněná nebyla? ještě bych se chtěla zeptat kdy po konizaci můžeme začít s pohlavním stykem já dostala informaci v papírech od lékaře 3-4 týdny bez styku a pak 2 měsíce s prezervativem, ale pak jsem četla, že by se mělo dodržet 6 týdnů a kdy můžu začít s běháním? od konizace mám 14 dní od začátku nemám žádné problémy, ani krvácení, mohla bych už s během začít? předem moc děkuji za odpověď
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Očkování má smysl. Nikdy není na 100% jisté, že budete vždy mít jen tohoto jednoho přítele a on jen Vás.  Pro typ HPV, s kterým se již tělo setkalo, je ochranný efekt opravdu již omezený. Tam byste ale měla mít imunitu vlastní. Ale  existuje riziko nákazy jiným typem.

Nemáte-li potíže, běhat podle mne můžete zvolna začít. Pokud jde o pohlavní styk, radím postupovat informací v papírech od Vašeho lékaře.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Zdravím, zajímá mně,v čem je vyšetření jiné s tyčinkou za 500,-Kč u gynekologa při udělání cytologie? To je nějaká novinka? Známé gynekolog řekl, že je cytologie o -2% méně přesnější nežli s tou klasickou co se to vyšetření dělá.To má jiný vliv pocitový při tom vyšetření cytologie?Osobně je mi cytologie velmi nepříjemná. Děkuji za odpověď,Blanka.
Blanka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Pravděpodobně jde o LBC = liquid based cytology. To je nový způsob odběru, kdy se materiál po stěru nenanáší na sklíčko, ale ukládá se do tekutého prostředí ve speciální zkumavce. Výhodou je kvalitnější zisk materiálu pro hodnocení, lepší hodnotitelnost, možnost zpracování pomocí počítače a dále možnost třeba i dodatečného testování na přítomnost HPV=lidského papiloma viru. Odběr je podle mne ve srovnání s běžnou cytologií prakticky stejně nepříjemný  

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den,
Je mi 30let. Na preventivní cytologii na gynekologii mi byly nalezeny mírné změny na děložním čípku ASC-US pomocí metody ThinPrep Pap test. Test na HPV viry byl negativní.
Po třech měsících jsem byla objednaná na opakovanou cytologii,změny přetrvávaly, ale nedošlo ke zhoršení.
Chtěla bych otěhotnět, ale v souvislosti s výsledky z cytologií mi paní doktorka doporučila počkat 4 měsíce a posléze cytologii opakovat, jelikož změny nejsou výražné. Pokud by i nadále změny přetrvávaly, poslala by mě do specializovaného centra.
Ráda bych se zeptala, zda je možné tyto mírné změny ASC-US pouze sledovat nebo je při opakovaných cytologických změnách třeba provézt konizaci? Už teď těhotenství odkládáme půl roku, kvůli čekání na opakovanou cytologii a případná konizace by způsobila další odkládání. Trpím na časté gynekologické záněty a záněty močových cest. Může to mít vliv na výsledky cytologie?
Předem děkuji za vaši odpověď
- otázka upravena poradcem
sara
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Záněty v oblasti pochvy a čípku mohou nález na čípku ovlivňovat. Podobné změny lze pouze sledovat - záleží ale také na kolposkopickém nálezu a i na testech na HPV. Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se již nyní k nálezu a k případnému otěhotnění vyjádřil specialista

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý večer mám dotaz jsem mírně nachlazená tedy jen rýma a čeká mě příští týden kontrola na gynekologii včetně cytologie může to mít na cytologii nějaký vliv ? děkuji předem za odpověď .
Zuzana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nachlazení s rýmou cytologii neovlivní

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den jsem po re-konizaci 5 let CIN 3 v kanálku děložního hrdla . Cytologie v pořádku kontroly už 4 roky jednou ročně jaké je riziko návratu změn ? Slyšela jsem že Hpv infekce v těle zůstává na vždy pokud už v těle je a záleží na imunitě kdy se aktivuje děkuji za Vaši odpověď .
Květa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Je-li 5 let vše v pořádku, myslím, že šance, že se nebezpečné změny již neobjeví, je zcela reálná. Patologie děložního čípku ale nejsou mojí specializací. Přesněji by Vám odpověděl  lékař z některého centra onkologické prevence

HPV opravdu může v těle přetrvávat  a nebo může dojít k opakovanému infektu. A imunita hraje opravdu velmi důležitou roli. 

MUDr. Jan Šulc

prevence
dobry den, v utorok mam ist na preventivnu prehliadku. uz tyzden mi meska menzes, pricom vcera mi zacalo hnede spinenie, zatial ale nic viac. Je mozne a vhodne robit prehliadku pri takomto spineni, pokial by sa samostatne krvacenie nerozbehlo? Zaroven by som sa chcela spytat, ci aj taketo spinenie je mozne povazovat za menstruaciu alebo za nejaku poruchu cyklu.
mm1
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Špinění je slabé krvácení. Preventivní prohlídku při něm provést nelze

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den,
vyšla mi Cyto. AGC-NOS a HPV pozitivní, jinak vždy cyto. negativní. Co to znamená? Děkuji - otázka upravena poradcem
Eliška
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Máte zvýšené riziko vzniku zhoubného nádoru děložního čípku. Další postup by měl stanovit specialista v centru onkologické prevence.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den,
vyšla mě zhoršená cytologie. Nález byl LSIL s četným HPV a dysplastických bunky, místy susp. z HG léze, metaplázie včetně nezrálé. Smíšená flora. Chtěla bych se zeptat jak moc je to vážné. Zajímalo by mě jak je možné, že mám ten nález, když chodím jednou ročně na pravidelné prohlídky i se stěrem z čípku, vždy bylo vše v pořádku, přítele mám už 8 let stejného. Je možné, že inferci mám v sobě už tolik let a projevila se až teď nebo se dřív na ni nepřišlo a může být v ještě horším stádiu? jsem z toho hodně vystrašená, nevím co si myslet. Nebo je jediná možnost, že mě přítel byl nevěrný a někde se nakazil a pak mě? měla jsem problémy s krvácením mimo cykly, ale dávala jsem to za vinu tomu, že jsem hlava děravá a antikoncepci jsem brala jak jsem si vzpomněla a v tom me utvrdila i doktorka, problém přetrvával docela dlouho snad 3-4 cykly, ale když jsem začala brát antikoncepci pravidelně ve stejnou hodinu, tak se to ustálilo. Předem děkuji - otázka upravena poradcem
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
již zodpovězeno
prevence
Dobrý den,

vyšla mě zhoršená cytologie. Nález byl LSIL s četným HPV a dysplastických bunky, místy susp. z HG léze, metaplázie včetně nezrálé. Smíšená flora. Chtěla bych se zeptat jak moc je to vážné. Doktorka mě hned poslala ke specialistovi na vyšetření. Byla jsem tak v šoku, že jsem se ani pořádně na nic nezeptala a k tomu specialistovi jsem objednaná až za 3 týdny. Zajímalo by mě jak je možné, že mám ten nález, když chodím jednou ročně na pravidelné prohlídky i se stěrem z čípku, vždy bylo vše v pořádku, přítele mám už 8 let stejného. Je možné, že inferci mám v sobě už tolik let a projevila se až teď nebo se dřív na ni nepřišlo a může být v ještě horším stádiu? jsem z toho hodně vystrašená, nevím co si myslet. Nebo je jediná možnost, že mě přítel byl nevěrný a někde se nakazil a pak mě? měla jsem problémy s krvácením mimo cykly, ale dávala jsem to za vinu tomu, že jsem hlava děravá a antikoncepci jsem brala jak jsem si vzpomněla a v tom me utvrdila i doktorka, problém přetrvával docela dlouho snad 3-4 cykly, ale když jsem začala brát antikoncepci pravidelně ve stejnou hodinu, tak se to ustálilo. Předem děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

HPV viry v sobě můžete mít řadu let a až v poslední době zřejmě začal virus "škodit". Není nic neobvyklého, že před rokem byl nález normální. Uvedený nález je právě důvodem, proč chodíte na prevenci. Včas se tak zachytí změny, které by časem mohly vést až k rakovině děložního čípku. Myslím, že prevence je  u Vás prováděna správně a šance, že se vše vyřeší, byť třeba malým chirurgickým zákrokem, je zcela reálná

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den Vám přeji pane doktore!Měla jsem nákou špatnou cytologii a mám podctoupit za měsíc Leep konizaci-děložního čípku.Co to prosím Vás je?Budou my to dělat v narkoze a pak prý půjdu za dvě hodiny po zákroku domů.Musím po tom to zákroku mít neschopenku nebo ne?Děkuji moc za odpoved a přeji "Vse nejlepší do Nového roku 2017 . - otázka upravena poradcem
Pavla
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Konizace je vytnutí malého kužele tkáně z čípku děložního. Jde o preventivní zákrok, který má zabránit vzniku rakoviny čípku.  Neschopenka je podle mne možná, nikoli ale nutná.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda musím chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, když jsem panna a ani neplánuji zahájit sexuální život. Děkuji. Marie
Marie K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud nemáte pohlavní styk, nepovažuji prevence za nezbytné - jsou především zaměřeny na prevenci rakoviny děložního čípku, která je  u ženy sexuálně neaktivní vzácná. A také se vyšetření obtížně provádí.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den , Pane doktore nedávno jsem Vám psala ohledně mé kamarádky děkuji za Vaši odpověď . Již ji byli zdělené výsledky po konizaci . karcinoma in situ 1 doporučili ji další zákrok hysterektomii včetně vaječníků . Neřekli ji zda u konizace bylo odebráno vše jen že nemohou zaručit zda tam nezůstaly nějaké špatné buňky proto navrhují tenhle definitivní zákrok . Mohu se zeptat co znamená ta jednička u Karcinom in situ ? Zda se v tomto případě jedná již o Rakovinu ? A obává se že po operaci bude výsledek horší než se prokázalo po konizaci z histologie . Jaká je šance na úplné uzdravení ? Operovat ji budou v Praze na Homolce je ji 41 let děkuji za Váš čas s pozdravem Helena
Helena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Opravdu již jde o rakovinu, ovšem v tom nejčasnějším stadiu. Takže šance na kompletní vyzdravení je vysoká.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den , má dobrá přítelkyně byla před 14 dnami na konizaci děložního čípku . Ve zprávě měla uvedeno toto . Dg: TĚŽKÁ CERVIKÁLNÍ DYSPLAZIE NEZAŘAZENÁ JINDE . KONIZACE CERVIXU , DILATACE HRDLA DĚLOŽNÍHO ,PROBATORNÍ ABRAZE DUTINY DĚLOŽNÍ ,KYRETÁŽ HRDLA DĚLOŽNÍHO ,ABLACE POLYPU (PŘIČTI EV. DILATACI A EXCIZI ) Výsledky histologie měly po 14 dnech dojít ke gynekologovi , ale to se tak nestalo a dnes ji volali z nemocnice na Homolce ze sekretariátu tím zda se může dostavit v úterý za Panem Primářem nic víc ji neřekli ani výsledky . Pane doktore co si o tom Vy myslíte ? Může se jednat o něco vážného kamarádka je docela tímhle rozhozená dělám si o ni starosti proto Vás prosím o Váš názor . Obává se toho nejhoršího . Uvádím věk 41 let děkuji ta Váš čas .
Helena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Konizace byla provedena na základě diagnózy těžké dysplazie. Ta byla nejspíše stanovena z odběru malé částečky čípku, tzv. biopsie. Z histologie tkáně získané při konizaci mohla být stanoven i závažnější nález, tedy časné stadium rakoviny děložního čípku. Pak by bylo pravděpodobně vhodné odstranit celou dělohu. Bez znalosti histologie jde ale jen o spekulaci. I v tom případě by ale šlo časný záchyt zhoubného onemocnění s velmi dobrou šanci na vyléčení

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda při běžné kontrole u gynekologa při stěru z děložního čípku a odeslání do laboratoře mohou zjistit i nějaké pohlavní choroby, nebo se to zjištuje pouze z krve? Můj gynekolog mi oznámil, že je u něj vše v pořádku, tak nevím, zda třeba zajít ještě na krev abych měla jistotu.
Děkuji, Martina - otázka upravena poradcem
Martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Při prevenci se provádí stěr na tzv. cytologické vyšetření. Jde o včasné odhalení změn na čípku, které by časem mohly vyústit až v zhoubný nádor. Pohlavně přenosné choroby se při odečtu cytologického vyšetření běžně neprokáží. Nevím přesně, jaká onemocnění máte na mysli. Upozorňuji ale, že pohlavně přenosných chorob je celá řada a testování všech by vyšlo na mnoho tisíc Kč

MUDr. Jan Šulc.

prevence
Dobrý den, můj gynekolog z cytologického vyšetření zjistil-rizikové onkogenní viry. Proto zašle vzorek na LBC cytologii v tekutém médiu a zároveň mi doporučil očkování. Mám stálého přítele 3 roky, s kterým jsme si doufám věrní :D Z mé strany ano, je tedy možnost, že si tento vir předáváme stále dokola a teoreticky by to mohlo zvrátit očkování?? Pokud bude HPV vir nebezpečný jaký je další postup léčby??
Martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

HPV virus si opravdu můžete s přítelem předávat. V těle ho můžete bez příznaků mít i řadu let. Pokud jde o očkování, není efekt jistý. Myslím, že by se k němu měl vyjádřit specialista na onemocnění čípku. I při přítomnosti potenciálně nebezpečného viru si s touto situací organismus v absolutní většině případů poradí a léčba není třeba. Pouze je nutné pečlivě sledovat stav čípku. Pokud by se nález vyvíjel nepříznivě, což je ale málo pravděpodobné, je léčbou operace -konizace- odstranění postižené tkáně.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, mohl ovlivnit výsledky cytologie spermicidní krém Pharmatex (aplikovaný asi 4 dny před stěrem)?
Šárka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Žádné ovlivnění cytologie bych neočekával

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den chci se vás zeptat na asi dost trapnou otázku ale.. mohl by jste mi prosím nějak popsat jak probíhá běžné vyšetření u gynekologa ? Mám jít k němu poprvé a mám strach, protože nevím co mě čeká. Děkuji
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Gynekologické vyšetření se kromě povídání, které je hodně důležité, skládá z vyšetření pohmatem a z vyšetření v zrcadlech. Někdy se připojuje vyšetření ultrazvukem.

Pohmatové vyšetření probíhá tak, že lékař zavede 1 nebo 2 prsy jedné ruky do pochvy a současně druhou rukou hmatá přes Váš podbřišek

Zrcadla jsou tenké lesklé kovové nástroje, které umožní pohledem (i ve zvětšení = kolposkopie) prohlédnout čípek děložní a provést z něj cytologický ster. Toto vyšetření může být poněkud nepříjemné, ale jeho význam je zásadní - prevence rakoviny děložního čípku

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobry den, chtela jsem se Vas zeptat, jestli je mozne, kdyz chodim na pravidelne gyn. kontroly po pul roce, ze by se tak v malem odstupu casu mohla vyvinout rakovina delozniho cipku. Uz. mi pani doktorka delala 4.9.2016 a krom toho, ze mam endometriozu, tak bylo vse ok. Ale neco se ji nelibilo na mem cipku, tak mi brala maly vzorek ( biopsii) a za 14 dni si mam zavolat na vysledky. Dostala jsem i cipky na zavadeni. Macmicor? Dekuji Sarka
Šárka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Během půl roku by se rakovina čípku neměla vyvinout. Pokud dochází ke změnám čípku, měl by být při správné prevenci včas odhalen předrakovinový stav. K tomu právě slouží biopsie

UZ vyšetření neslouží k odhalení rakoviny děložního čípku

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda pouhé špinění při odběru cytologie může být důvodem, že laboratoř ve zprávě uvádí tzv. atypii žlázových buněk endometriálních - nespecifické. Tyto buňky i ve shlucích s oj. naznačením papilárního uspořádání. Jak moc je toto vážné? Lékař mi nepodal bližší vysvětlení a jen doporučil kontrolu za 3 měsíce. Moc děkuji za odpověď.
Agáta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Slabé krvácení, tedy "špinění" po odběru s výsledkem cytologie nesouvisí. Tento nález není sám o sobě závažný. Velmi často se stav bez jakéhokoli zásahu upraví. Někdy ale může dojít k zhoršení - pak je třeba zasáhnout. Proto kontrola za 3 měsíce

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, je mi 39 let a velmi mne bolí pravidelné gynekologické prohlídky. Nežiji sexuálně, ani jsem nikdy nežila (panna ale nejsem, 2x v životě jsem pohlavní styk měla). Jiné gynekologické problémy nemám. I když si paní doktorka bere na vyšetření ta nejmenší zrcadla, bolest je opravdu pro mne hrozná. Bolí mě to potom celé odpoledne. Změnila jsem i lékařku, ale bolest je stejná. Přemýšlím, jestli nemám znovu zkusit změnit doktora nebo stávající lékařku poprosit, aby mě prostě vždy jednou ročně vyšetřila jen na ultrazvuku, zbytek prostě odmítnu a nebo zvažuju, že na pravidelné prohlídky přestanu chodit. Poradíte mi, prosím? Velmi děkuji.
Kaela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Můžete samozřejmě postupovat, jak chcete. Vynechání prevence ale nepovažuji za rozumné. Riziko rakoviny čípku nelze podceňovat. Základem prevence je právě vyšetření za pomocí zrcadel, s posouzením nálezu na čípku a cytologickým stěrem. UZ vyšetření to nemůže nahradit. Možná zkuste ještě 1x změnu lékaře. Také můžete požádat o užití znecitlivujícího krému

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som ešte panna a moja otázka je, keď pôjdem ku gynekológovi a poviem, že som panna tak ma nebude vyšetrovať klasicky? Lebo som čítala pár príspevkov kde bolo spomenuté že panenská blana sa môže pretrhnúť aj pri športe a ja sa teraz veľmi bojím že ak by som ju tam nemala tak by ma vyšetroval klasickým spôsobom aj keď tou pannou som a pohlavný stak som ešte nemala. Ďakujem za odpoveď.
katka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Obvykle se u žen, které ještě neměly pohlavní styk, provádí jen UZ přes břišní stěnu, maximálně pohmatové vyšetření konečníkem

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, na zítra jsem objednaná na gynekologii. Ve středu mi skončila menstruace, ale momentálně ještě špiním. Je vhodné chodit nebo se mám přeobjednat? Děkuji za odpověď.
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Při běžném gynekologickém vyšetření krvácení nevadí. Je-li ale plánována prevence, tedy cytologický stěr, je někdy problém cytologii, při byť jen slabém krvácení, odebrat

MUDr. Jan Šulc

prevence
dobrý den jsem po kyretáži dělohy po dlouhém krvácení a špinění. dnes jsem byla na preventivní prohlídce a paní doktorka mi řekla že se jí nelíbilo jedno místo na děložním čípku a že mám přijít za půl roku na kontrolu. hodně mě tím vyděsila může jít o něco závažného nebo se nemám bát?děkuji
jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Doporučila-li lékařka kontrolu za 6 měsíců. myslím, že obavy jsou zbytečné

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den. Po několika vyšetřeních mi byly zjištěny změny na žlázové sliznici kanálku děložního hrdla. Zrovna před chvílí jsem tady četla o možnosti cylindrické disekce - chtěla bych se poradit, jestli by bylo možné o této alternativě uvažovat? (lze tuto léčbu použít pouze u prekarcenóz nebo i u malých nádorků - údajně prý do 3 mm)?
Vladimíra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud již jde přímo o zhoubný nádor, myslím, že konizace nebude pravděpodobně dostačujícím výkonem. Ale nejsem specializací onko-gynekolog. Jen ten se může zodpovědně vyjádřit

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den. Dá si při hysteroskopickém vyšetření prohlédnout kromě dutiny dělohy i úzký kanálek děložní? Dá se hysteroskopem zde zjistit nějaká změna?
P. Sedláková
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Posouzení kanálu hrdla děložního není při hysteroskopii snadné. Proto se obvykle doplňuje jeho kyretáž

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Je možné, že cytologie ukáže výsledek AGC-NEO a histologie tento výsledek nepotvrdí - stává se to, nebo je to výjimečnost? Děkuji.
P. Sedláková
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Je to možné a občas se to stává. Cytologie není , na rozdíl od histologie, průkazem maligních nebo premaligních změn, pouze na riziko upozorňuje

MUDr. Jan Šulc

prevence
Děkuji za odpověď. A ještě by mě zajímalo, v cytologii získané ze stěru může být i materiál ze samotné děložní dutiny, nejen z děložního hrdla? Dají se předrakovinové stavy, nebo malé nádory děložního hrdla řešit i jiným způsobem, než odnětím celé dělohy? Děkuji.
RB
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V cytologii z kanálu děložního hrdla mohou být i ojedinělé buňky z děložní dutiny.

Řešením může být v některých případech konizace s vytětím kužele vysoko do kanálu hrdla

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den. Všude čtu, že při špatné cytologii (konkrétně AGC-NEO, AGC-NOS) by měla být provedena kolposkopie a biopsie. Mám tři dotazy. 1. Je běžné, že je při tomto výsledku provedena místo kolposkopie hysteroskopie? Je snad hysteroskopie efektivnější? 2. Místo biopsie byla provedena kyretáž hrdla děložního - čtu ale, že kyretáž není až tak spolehlivá, údajně méně přínosná než cytologický stěr? 3. Lze při hysteroskopii dobře opticky prohlédnout kanálek děložního čípku, našel by se případně nádor nebo něco podezřelého? Moc děkuji.
RB
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Při uvedeném nálezu je hysteroskopie a kyretáž kanálu hrdla podle mne správným postupem.

Na základě cytologie je možné vyslovit pouze podezření na potenciálně maligní nebo předmaligní změny. Má-li jít o žlázové buňky, může být patologie buď v děložní dutině nebo v kanálu hrdla.

Děložní dutinu posoudí nejlépe hysteroskopie. S kanálem hrdla je to horší, zde je přehlednost menší - proto se připojuje kyretáž.

Kolposkopie umožňuje, stejně jako cytologie, pouze vyslovit podezření. Není průkazem. Tím je až histologický rozbor získaný cílenou biopsií, pokud vidíme, odkud vzorek vzít,  nebo kyretáž, není-li možné nález vizualizovat. Kolposkopie dokáže posoudit pouze nález na viditelné části čípku, čili při podezření na patologii v žlázových buněk má menší význam.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den pane doktore, při odběru vzorku na cytologii můj gynekolog vždy poznamená, že mám po kryoošetření (proběhlo asi před 25 lety) čípek perforovaný. Je to nějaký problém? Lze to nějak řešit? Mám i nadále riziko nádorových změn na čípku? Zatím výsledky vždy negativní...
HelenaM
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Abych se mohl přesně vyjádřit, musel bych nález  vidět. Obvykle ale není riziko nádorových změn zvýšené. Řešit se to nějak jednoduše pravděpodobně nedá a není to asi ani nutné.

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den. Na cytologii mi byla zjištěna atypie žlázových buněk. Následně mi byla doporučena HSK s kyretáží. HSK dopadla s výsledkem nesusp. endometria. Zároveň byla provedena kyretáž sliznice děložního hrdla. Chtěla bych se zeptat, atypie bb znamená přednádorový stav, nebo se již může jednat o přítomnost nádoru na děložním čípku? Byl by tento nádor při HSK opticky pozorovatelný? - protože žádná zvláštnost nebyla viděna. Na kyretáži jsem byla shodou okolností i před rokem a tehdy nebyly prokázány ještě žádné atypie... Stačila by při špatných výsledcích histologie případně konizace? Děkuji.
RB
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Výsledek cytologie není přímým průkazem nádoru. Pouze vyjadřuje určité podezření. Pokud byl hysteroskopický nález v pořádku, je pravděpodobnost výskytu nádoru v dutině děložní extrémně nízká. Definitivní závěr ale přinese až histologické vyšetření materiálu z kyretáže kanálu hrdla. Pokud by v ní byla prokázána maligitaí nádor, konizace by nejspíše nestačila

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co znamená diagnóza Atypie žl. bb z oc? Kvůli této diagnóze jsem podstoupila HSK, kde nebylo nic zvláštního opticky zjištěno. Děkuji.
RB
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Tento nález značí podezření na možný maligní vrat žlázových buněk. Je-li HSK v pořádku, šlo zřejmě o falešné podezření

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý deň, pred mesiacom ako som prišla na preventívnu prehliadku, tak mi povedali, že mi odporúčajú spraviť LBC, lebo že minulý rok som mala PAP IIIa LSIL, vystrašilo ma to, bola som úplne v šoku, lebo vtedy mi oznámila výsledok z preventívnej prehliadky negatívny. Tak som si dala spraviť radšej to LBC a povedala, že to bolo negatívne. No už som jej tak neverila, keďže aj minulý rok mi povedala, že to bolo negatívne a tento rok keď som tam bola na prehliadke mi povedala inak...tak som si vypýtala ten papier z LBC, že chcem vidieť. Je tam takéto nasledujúce zhodnotenie:
Skvamózne bunkové abnormality: L-SIL PAP IIIa
Glandulárne bunkové abnormality: Negatívne v zmysle intraepiteliálnej lézie alebo malignity PAP II
Imunocytochémia: p16 a Ki67 sú negatívne.
Odporúčania: rozšírená kolposkopia.

Neviem teraz ako to mám chápať, keďže doktorma mi povedala, že všetko je úplne negatívne, no prečo mám v odporúčaniach rozšírenú kolposkopiu? Treba to ešte nejako riešiť alebo je už naozaj všetko v poriadku? Mám tomu porozumieť tak, že PAP IIIa sa znížilo na PAP II alebo ako?
Prosím Vás o skorú odpoveď. Ďakujem. - otázka upravena poradcem
Veronika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nález na čípku se posuzuje ze dvou hledisek - cytologie a kolposkopie. Obě se doplňují. Myslím, že cytologický nález je sumárně příznivý, podrobnou kolposkopii (provádí specialista) bych určitě doporučil

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, chtěla bych se zeptat čím může být zpusobeno, že nemam zahojený děložní čípek. Mám špatnou cytologiii od roku 2014/ září. A teď mi vychází často špatně.
Paní doktroka říkala, že pokud se nezahojí do 3 měsiců budu muset jit na zákrok, kde mi odřízně 5mm čípku a budu muset jít na očkování.
Můj dotaz je - neohrozím čípek při sexu s partnerem ?
a jak pomoct čípku aby se zahojil ?
Díky za odpověď. - otázka upravena poradcem
Denisa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud není cytologie již delší dobu v pořádku, svědčí to pro probíhající změny směrem ke vzniku rakoviny čípku. Příčinou je pravděpodobně přítomnost viru HPV.  K vyléčení povede právně plánovaný zákrok.

Pohlavním stykem situaci nezhoršíte

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den,byla jsem před pár dny na vyšetření u svého gynekologa,ale měl tam zrovna ten záskok jinou doktorku,ale musela jsem(jiný den jsem neměla a nemám čas).Vyšetřila mě tak,že mi jen posvítila nějakou lampičkou,pomačkala místo na vaječnících(i prsty).Dala do mě jakoby takové(vybrátor),omlouvám se,ale jinak nevím jak to nazvat..Dívala se asi 10min.pořád se vracela na jedno místo,zkoumala ho a viděla tam něco(i já)a neřekla o co jde,jen pořád jezdila ve mě tím (vybrátorem).Můj gynekolog,obvykle dělá i ultrazvuk a a nic,jen že mám přijít na další kontrolu.Mám to podle vás nechat,je to v pořádku?Děkuji.
Simona
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Lékařka Vás pravděpodobně vyšetřovala ultrazvukem vaginální sondou.

Pokud Vám nic speciálního nedoporučila, není podle mne třeba nic podnikat

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, dá sa íst na preventívku, ked budem mat už len slabé špinenie na konci menzes?? Lebo tak mi to vychádza a neviem, či íst alebo sa preobjednat. dakujem
z
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Doporučuji se přeobjednat

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý deň, ako dlho pred preventívnou prehliadkou by nemal byť pohl.styk? Mohlo by to napr. nejako ovplyvniť výsledok cytosteru??
lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Žádné omezení sexuální aktivity před preventivním vyšetřením nepovažuji za potřebné

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den , dneska jsem byla na kontrole na gynekologii . lékař mi řek že můj děložní čípek vypadá dobře . Řek že je vše v pořádku v minulosti jsem prodělala zákrok na děložním čípku ale chodím již jen jednou ročně . Opomněla jsem se zeptat zda by ty případné změny by byli vidět již při kontrole pouhým okem ? Zda to lékař zjistí i při běžné prohlídce . děkuji hezký den .
Uživatelka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pouhým okem je nález na čípku obtížně hodnotitelný. Používá se posouzení při zvětšení, tzv. kolposkopie. Klíčový význam pak má cytologie

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, jaké je riziko špatné cytologie když ji mám pár let v pořádku ? Čeká mě kontrola a jsem zní nějak nesvá . Je možné že by tet byla na stupnici horší jak CIN3?
Denisa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Po několika letech je riziko opětovného problému relativně nízké

MUDr. Jan Šulc

P.S. CIN 3 není výsledek cytologie, ale až histologie. Cytologie je jen stěr buněk, histologie je rozbor kousku tkáně.

prevence
Dobrý den, Pokud jsem podstoupila konizaci a už je to v pořádku 2 roky , Jaká by byla příčina k opakovaným změnám po takové době? Není mi jasné zda by muselo dojít k nové nákaze a nebo už to je dané tím že jsem to prodělala ? A změny se budou vracet . Mohu poprosit o vysvětlení děkuji .
Uživatelka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Teoreticky ve Vás virus HPV může stále žít a může změny sliznice opět vyvolat. Opakovaná nákaza je další možností. Ale pozor - nákaza virem HPV zdaleka neznamená vznik předrakovinových stavů! V absolutní většině případů si s tím tělo poradí. Na čem záleží, kdy si s tím poradí a kdy ne, stále přesně nevíme

MUDr. Jan Šulc

prevence
Pane doktore ještě jsem zapomněl jsem se zeptat je pravdou že každá žena která prodělala hpv infekci a následnou léčbu konizací že se to jen posunulo a stejně jednou prodělá rakovinu pohlavních orgánu ? Že se tím zákrokem jen minimalizovalo rychlí postup nemoci , děkuji
Karel
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Nemyslím, že je to pravda

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den , manželka podstoupila zákrok cin 3 v kanálku děložního hrdla udajně odebráno vše.
cytologie byla naposled beze změn . o manželku se bojím a tak mě zajímá zda je nějaké riziko že i po ošetření čipku se může rozvíjet rakovina toho kanálku ? Když zákrok dopadl dobře a vše se odebralo k tomu cytologie byla v pořádku po zákroku děkuii Karel
Karel
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Pravděpodobnost, že vše bude v pořádku, je velká. Nicméně opakovaný rozvoj rakoviny nelze zcela vyloučit. Čím déle ale bude nález negativní, tím větší je pravděpodobnost, že se problém nevrátí

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobry den.
Pane doktore prodělala jsem konizaci a re-konizaci cin2-3 vše dopadlo dobře poslední dva roky cytologie v pořádku . Chci se zeptat jaké je riziko návratu změn ? Jaké je riziko rozvoje rakoviny děložního čipku ? Partnera mám stejného a na kontroli chodím jednou ročně věk 36 let děkuji .
Bella
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Je-li vše 2 roky v pořádku, rozvoj rakoviny čípku považuji za vysoce nepravděpodobný

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, mám 2 dotazy. 1) Každá gynek. prohlídka mě neskutečně bolí, změnila jsem i doktorku, ale je to stejné. Nežiji sex. životem, nemám děti, je mi 38 let, takže zřejmě jsem "stažená", ale lze s tím něco dělat nebo musím každý rok prohlídku přetrpět? 2) Poslední dobou mě pálí vagína, ne vevnitř, ale venku, nemám ale žádný výtok, jen to pálení. Po pár dnech pálení pomine, ale cca za měsíc se vrací zpět. Nevíte, v čem by mohl být problém? Byla jsem i na gynekologii, dostala jsem mast, ale žádný problém prý nevidí, jen nějaké zarudnutí. Mne to ale trápí, nevím, co může být příčinou a jak zabránit opakování. Změnila jsem i prací prášek, prádlo je z pračky ale dost vymáchané, tak netuším. Děkuji velmi za odpověď. - otázka upravena poradcem
Kala
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Ad 1: Pokud se nedokážete uvolnit, může být vyšetření pro lékaře opravdu obtížné a pro Vás bolestivé. Je možné zkusit místně znecitlivující krém (Mesocain gel). Ani to ale někdy nepomůže. Uvolnění je možné do jisté míry nacvičit

Ad: 2: Může jít o narušené poševní prostředí. Zvážil bych kultivační stěr a léčbu dle výsledku

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den, mohu se zeptat co je to skríning / screening ? Myslím ve smyslu gynekologie ? A zda se provádí běžně při preventivní prohlídce která je 1 ročně ? Pokud ne mohu o ní zažádat a hradí se ? Je mi 33 let děkuji předem. PS: Na cytologii chodím pravidelně,ale slyšela jsem něco o tomhle a nevím co to je děkuji
Jindra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Screening je preventivní vyšetření zaměřené na odhalení možné patologie, především zhoubných nádorů. Cytologie je sceeningem zamřeným na prevenci vzniku rakoviny děložního čípku

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den,
Pane doktore prosím můžete mi odpovědět zda je možné během roku onemocnět rakovinou děložního čipku ? Myslím tím takovým stádiem kdy je zapotřebí ,už odebrání pohlavních orgánu a následné léčby?
Na kontroly chodím pravidelně každý rok , v minulosti jsem prodělala konizaci , ale od té doby vše v pořádku . Žádné problémy nemám , ale jsem samoživitelka s dětmi a tak se o sebe bojím nikoho jiného nemají proto mě to zajíma zda by nebylo vhodné postupovat kontroly častěji a nebo si nechat preventivně odstranit pohlavní orgány . děkuji za Váš čas :-) - otázka upravena poradcem
Kateřina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud je nález normální, kontrola 1x za rok by měla stačit.

Chápu Vaše obavy, ale odstranění pohlavních orgánů je nesmyslné. To byste si musela nechat také odstranit například prsy - riziko rakoviny prsu je násobně vyšší než u pohlavních orgánů.

Choďte pravidelně na doporučené preventivní prohlídky a na 99,9% bude vše v pořádku

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobrý den
Jsem pět let po re-konizaci děložního čipku CIN3 .
Od té doby cytologie ok , ale vždy před běžnou kontrolou mám strach z cytologie a výsledku .
Můj dotaz zní je možné že by za rok byl výsledek cytologie špatná ve smyslu rakovina ? Slyšela jsem že když jsem měla nález v minulosti CIN3 že jednou rakovinou onemocním tak se bojím každé kontroly , ale chodím poctivě každý rok . Děkuji za váš čac na vysvětlení jak to je .
Dana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Jste-li 5 let po rekonizaci a nálezy jsou normální, je sice vznik rakoviny čípku stále možný, ale již je hodně hodněnepravděpodobný

MUDr. Jan Šulc

prevence
Dobry den, nebude vadit, ze som objednana na preventivnu prehliadku 9 dni pred menstruaciou?
Mm1
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nevidím v tom problém

MUD. Jan Šulc


mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.