Ona
Popcorn jezte neochucený

Popcorn jezte neochucený | foto: Profimedia.cz

Popcorn je zdravý jako ovoce. Pomáhá srdci a chrání před rakovinou

  • 14
Popcorn a celozrnné snídaňové cereálie jsou podle nejnovějšího výzkumu přímo napěchované zdraví prospěšnými antioxidanty. Obsahem těchto látek se rovnají ovoci a zelenině.

Výsledky průzkumu Scrantonské univerzity v Pensylvánii byly zveřejněny na výroční konferenci American Chemical Society. Vědci pod vedením Joea Vinsona zjistili, že popcorn a celozrnné cereálie obsahují překvapivě velké množství rostlinných antioxidantů polyfenolů, které pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění, rakoviny i jiných nemocí.

Polyfenoly jsou ve velké míře především v ovoci a zelenině, ale jejich nezanedbatelné množství obsahuje i čaj, pivo, olivový olej, káva, čokoláda a ořechy. Polyfenoly dokážou odstranit z těla chemikálie známé jako volné radikály, které mohou poškodit buňky a tkáně v těle. Antioxidační efekt polyfenolů je dokonce až 10x vyšší než u vitaminů C a E.

Místo jablka miska popcornu

Doktor Joe Vinson byl velmi překvapen množstvím polyfenolů, které jeho tým objevil v popcornu. "Dřív si vědci mysleli, že zdraví prospěšnou aktivní složkou celozrnných výrobků je vláknina. Ale nedávno se ukázalo, že polyfenoly mohou být ještě důležitější," řekl Vinson.

"Zjistili jsme, že celozrnné produkty mají srovnatelné množství antioxidantů na gram jako ovoce a zelenina," dodal.

Podle doktora Vinsona obsahuje šálek popcornu stejné množství polyfenolů jako jablko. "Z mého pohledu je to dobré, zdravé jídlo," tvrdí Vinson.

Pokrm domorodých indiánů

Popcorn není žádná moderní záležitost poslední doby, první zmínky o jeho výrobě a konzumaci lze vysledovat tisíce let zpátky u amerických indiánů. Velmi populární se stal v Americe v průběhu průmyslové revoluce a následně se rozšířil do celého světa.

Dnes se s ním setkáte téměř v každém kině, ale připravit si ho můžete i doma v mikrovlnné troubě nebo přímo v popcornovači.

Zahřívání zrnek kukuřice způsobí jejich puknutí, škrob uvnitř zrna se přemění na tolik oblíbenou pěnovitou hmotu a popcorn je na světě. Pokud je pokrm připraven bez tuku a bez příchuti, stává se z něj téměř dietní potravina. Má nízkou energetickou hodnotu, je bohatý na vlákninu a již zmíněné polyfenoly a neobsahuje sodík ani cukr.

Pozor na příchutě

Takto připravený popcorn je ovšem chuťově velmi chudý, a tak se obvykle podává s nejrůznějšími slanými nebo sladkými příchutěmi. V Severní Americe je nejoblíbenější ve své slané verzi, naproti tomu Britové dávají přednost sladkému zkaramelizovanému nebo toffee popcornu.

Než si v kině koupíte dvojitou porci své oblíbené pochoutky v domnění, že děláte něco pro své zdraví, zpozorněte.

Nedávno se v Americe uskutečnil "popcornový" výzkum, který ukázal, že střední porce máslového popcornu obsahuje víc tuku než tamní tradiční snídaně skládající se z vajec a slaniny nebo kombinace hamburgru a hranolků, ke které ještě přidáte řízek. Je to tím, že v amerických kinech používají při přípravě popcornu kokosový olej a následně popcorn ještě polévají rozpuštěným máslem nebo margarínem.

Než si tedy objednáte popcorn v českém kině, zeptejte se raději na jeho přípravu, popřípadě si připravte zdravou variantu této pochoutky bez tuku, soli a cukru doma.