Počítač je být pro děti prospěšný, ale jeho používání s sebou nese i rizika, říká psychiatr. (Ilustrační snímek)

Počítač je být pro děti prospěšný, ale jeho používání s sebou nese i rizika, říká psychiatr. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Počítače jsou fajn, ale mohou i za nemoci či špatné známky dětí

  • 0
Nejjednodušší varianty počítačů jsou určeny už i pro děti s plínkami. Jenže "želvík" poměrně záhy přestává stačit. Opravdový počítač, to je teprve něco. Ovšem v momentě, kdy mu malí počítačoví nadšenci začínají dávat jasnou přednost před legem, panenkami či fotbálku s kamarády, je na čase se zamyslet…

Odborníci si už delší dobu pokládají otázku, jaký bude mít dopad kultura počítačů a internetu na děti a dospívající. Vše prý záleží na rodičích. Počítače dokážou kultivovat a obohacovat děti o bezpočet užitečných poznatků, na druhé straně mohou být příčinou vzniku duševních či tělesných potíží, takže bychom měli být přece jen opatrní.

Bolesti břicha, hlavy, epilepsie

Desetiletý Honza Krejčí je hyperaktivní. Ani ve škole nedokáže dvacet minut v kuse sedět a soustředit se na výuku. Mezi výkladem se prochází, válí sudy, svačí... Jeho matka říká: "Jediná situace, kdy vydrží na jednom místě a se zaujetím něco sleduje, nastane ve chvíli, kdy zapneme počítač. V podstatě se díky němu naučil číst, tenhle rok mu pomohl zvládnout vyjmenovaná slova. Hraje hry, od nichž kupodivu neodbíhá a poctivě staví klece pro zvířátka v imaginární zoo…"

Jaké však bylo překvapení paní Krejčí, když jí lékař při synově prohlídce sdělil, že časté vysedávání u počítače synovi neprospívá, že se jeho hyperaktivita tím může ještě prohlubovat.

S tímto názorem jednoznačně souhlasí i psychiatr Karel Nešpor: "Je překvapivé, že hyperaktivní děti vydrží sedět hodiny u počítače, ale ne několik minut u něčeho jiného. Vysedávání u počítače však jejich problém ještě zhorší. Hyperaktivita dítěte se totiž vlastně přenesla do virtuálního světa. Tím se nezlepšila, ale více prohloubila. Tyto děti se naopak potřebují naučit soustředění na něco reálného."

K tomu, jak tento pro mnohé nesnadný úkol zvládnout, doporučují odborníci úplně odlišné prostředky než počítačovou techniku - především tělesný pohyb a alespoň jednoduchá relaxační cvičení.

Mezi rizika přehnaného používání počítače patří například nemoci očí, páteře, horší školní prospěch, poruchy soustředění, prokázána dokonce byla souvislost mezi hojným věnováním se videohrám a některými formami epilepsie. "Většina počítačových her vyvolává tělesné i duševní příznaky stresu," upozorňuje psychiatr Karel Nešpor. "S tím pak souvisejí i další zdravotní rizika, jako například bolesti břicha nebo hlavy."

Dostatek spánku a pohybu

Mnoho rodičů si pokládá otázku, kdy začít dítě seznamovat s počítačem. Je lepší co nejpozději, nebo naopak nechat předškoláčka podílet se na vyhledávání rodinných akcí či oblíbených pohádkových postaviček?

Odborníci nabádají v předškolním věku spíše ke střídmosti a k postupnému zavádění počítače do života dítěte až ve školním věku. Zároveň upozorňují na nutnost dohledu dospělého, zabezpečení stránek s nevhodným obsahem či na důsledné varování dítěte před vstupem do internetových diskusí.

Je-li pro vaše dítě těžké představit si byť jediný den bez počítače, bývá na místě zvážit i jiné možnosti trávení volného času. "Motivujte dítě ke zdravému životu," doporučuje doktor Nešpor. "Můžete například argumentovat, že je příliš chytré na to, aby bylo služebníčkem internetových manipulátorů, že svůj čas může využít mnohem příjemněji.

Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek spánku, který zvyšuje duševní výkonnost a zlepšuje školní prospěch. Pomáhejte rozvíjet i jiné zájmy dítěte. Uvažujte o lepších možnostech, než je bombardování domorodců v počítačové hře. Způsob života dítěte by měl být vyvážený a důležitý je především dostatek pohybu…"

Další rady primáře Nešpora, jak chránit děti před počítačovým nebezpečím:

  • Stanovte přiměřená pravidla týkající se práce s počítačem i dalších stránek života dítěte a účinně je prosazujte. Pravidla se mohou týkat doby, kdy je možné být u počítače, délky takto stráveného času i jeho náplně.

  • Z pochopitelných důvodů by dítě nemělo nikomu svěřovat hesla a jiné citlivé údaje. K číslům bankovních účtů či heslům by se dítě vůbec nemělo dostat a neměly by ani být na pevném disku.

  • Nedostupné pro dítě by samozřejmě měly být i kreditní karty. Pravidelně kontrolujte položky na bankovních účtech, jestli tam nedošlo k nezvyklému úbytku peněz. Velkým rizikem pro rodinné finance jsou zejména hazardní hry na internetu.

  • Malé děti by se neměly zapojovat do internetových diskusí, protože tak často dojde k odhalení jejich totožnosti. To je pak spojeno s rizikem sexuálního nebo jiného zneužití.

  • S dětmi o riziku souvisejícím s vysedáváním u počítače hovořte. Zajímejte se o jejich zkušenosti v tomto směru. Prospěje jim to a navíc snížíte riziko, že vám dítě počítač nakazí viry a že vaši schránku zaplaví spam. Dítě varujte před otevíráním příloh e-mailů, zejména pokud přicházejí z neznámých adres.

  • Počítač instalujte na místo, kde na něj rodiče vidí. Sníží se tím riziko nevhodného používání počítače a dospělí budou mít lepší přehled o množství času, který takto dítě tráví. Jestliže dítě vypne počítač právě ve chvíli, kdy rodiče vstoupili do místnosti, je to další důvod k obezřetnosti a lepšímu rodičovskému dohledu.

  • U dětí je také často vhodné trvat na tom, že budete mít přístup k jejich internetové poště.
, pro iDNES.cz