Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět zdravotních problémů, které vám způsobí počítač

  • 72
Pokud trávíte hodně času s počítačem, mohou být důsledkem záněty šlach, migrény, syndrom karpálního tunelu, nespavost, ale i zranění hlavy. Představujeme nejčastější zdravotní problémy, které si způsobíte vysedáváním u počítače.

Počet lidí, kteří nemají počítač, se snižuje a zároveň narůstá čas, který před monitory trávíme. Například výzkum z roku 2008 spočítal, že průměrný adolescent stráví před monitorem počítače a televizní obrazovkou 30 hodin za týden. Ale jen o dva roky později to už podle vědců bylo více než 50 hodin. 

U počítače trávíme nezanedbatelnou část dne a přitom si většinou ani neuvědomujeme, že právě dlouhodobé vysedávání nad klávesnicí je zodpovědné za zdravotní problémy, které nás obtěžují.

Syndrom karpálního tunelu

Únavová zranění vznikají v důsledku neustálého opakování (i drobného) pohybu, jakým může být i posunování počítačové myši nebo psaní na klávesnici. Patří mezi ně bolesti ramen, zad, ale i nechvalně známý syndrom karpálního tunelu.

Jeho podstatou je dlouhodobé stlačení mediánního nervu v důsledku zúžení karpálního tunelu, který prochází na vnější straně zápěstí. Typickým projevem je brnění, snížená citlivost části, nebo častěji celé ruky, či setrvalá bolest. Brnění se obvykle zhoršuje v noci a časem je bolest čím dál horší, takže nakonec máte problémy se zvládnutím i zcela jednoduchých úkolů, jako je například zapnutí knoflíku, obrácení listu knihy, nebo odšroubování víčka z láhve.

Předejděte nemocem z počítače

Prevence zdravotních problémů souvisejících s počítačem není složitá a může vám ušetřit spoustu potíží:

- Základem je pohodlné sezení, v němž vás nebudou bolet záda, ale ani ramena, paže a zápěstí. Mělo by se vám pohodlně nejen sedět, ale i psát.

- Horní hrana monitoru by měla být v úrovni vašich očí.

- Klávesnice a myš by měly být dostatečně nízko, abyste mohli psát s uvolněnými rameny. Při psaní by vaše zápěstí měla být v jedné rovině s lokty a neměla by se opírat o desku stolu.

- Vyberte si takovou židli, na které budete moci sedět rovně a která bude poskytovat dostatečnou oporu páteři.

- Při práci s počítačem nezapomínejte na pravidelné protahování. I když vás právě nebolí ruce, čas od času udělejte zápěstím několik kroužků, zatlačte do prstů v opačném směru a promasírujte si dlaně. Podpoříte tak krevní oběh.

- Každých patnáct minut byste si měli dopřát minutovou přestávku a každou půlhodinu pauzu pětiminutovou.

Podle odborníků trpí šedesát procent lidí pracujících u počítače bolestí zápěstí a je tomu tak hlavně proto, že víc než polovina lidí zanedbává doporučené přestávky v práci, nebo mají nevhodně umístěnou klávesnici.

Zánět šlach

Další zdravotní nepříjemností, která je s dlouhodobou prací na počítači často spojena, představuje zánět šlach. Jde opět o důsledek nevhodné polohy rukou při práci na počítači a z toho plynoucího přetěžování určitých partií. Typicky se objevuje v oblasti ramene, lokte nebo zápěstí. 

Právě v případě zánětu šlach na zápěstí jej lidé často zaměňují s již zmíněným syndromem karpálního tunelu, ale jejich podstata je naprosto odlišná. Zatímco u syndromu karpálního tunelu dochází k utlačení nervu v důsledku otoku (načež následuje omezení hybnosti a nepříjemné, bolestivé pocity), u zánětu šlach jde o přetěžování šlachy neustále se opakujícím nevhodným pohybem, což vede ke vzniku mikrotrhlinek, které se následně zanítí.

Jinak jsou však příznaky velmi podobné, protože zahrnují bolest zápěstí, omezení hybnosti prstů, mravenčení, pocit znecitlivění a výrazné zmenšení síly stisku.

Migrény a bolesti hlavy

Kdo jednou zažil skutečnou migrénu, nikdy na ni nezapomene. A jestli trávíte u počítače hodně času, musíte bohužel počítat s tím, že tento prožitek pravděpodobně absolvujete častěji než ostatní. 

Odborníci totiž zjistili, že mezi výskytem migrén a dlouhodobým vysedáváním u počítače existuje souvislost. Záchvat migrény trvá v průměru mezi čtyřmi a dvaasedmdesáti hodinami a nejčastěji postihuje lidi ve věku od třiceti do padesáti let.

Dlouho se v rámci prevence migrény doporučovalo změnit a hlídat si skladbu jídelníčku, ale s dlouhodobou prací na počítači se výskyt migrén příliš nespojoval. Problém je však podle odborníků v tom, že většina lidí sedí u počítače v naprosto nevhodné pozici, čímž přetěžují ramena a krk. Napětí těchto svalových partií pak skutečně může být spouštěčem záchvatu migrény.

Máte problém s bolestmi hlavy?

Vyberte si na lekarna.idnes.cz klasické i přírodní doplňky stravy na zmírnění bolesti.

Problémy se spánkem

Strávíte podstatnou část noci tím, že se převalujete a bloudíte zoufalým pohledem po stropě? To je další z problémů, které můžete připsat na účet času stráveného s počítačem. Vědci totiž přišli na to, že podsvícení monitoru způsobuje pokles hladiny melatoninu (hormonu regulujícího spánek). Navíc má na svědomí nabourání circadiánních rytmů, které pravděpodobně v dlouhodobém hledisku vede ke změně mozkových buněk a souvisí s problémy spánku, s nimiž se budete potýkat v pozdějším věku.

Podle doporučení výzkumu z roku 2012 byste počítač měli vypnout minimálně dvě hodiny před tím, než se odeberete do postele.

Zranění hlavy

A podle výzkumu z roku 2009 nestoupá jen počet zdravotních problémů v důsledku dlouhodobé práce u počítače, ale sedminásobně se od devadesátých let zvýšil i počet nehod souvisejících s počítači. Varovný je nárůst tohoto typu nehod zejména mezi dětmi, přičemž nejohroženější jsou děti do pěti let.

Až 93 procent nehod, v nichž hraje hlavní roli počítač, se stane doma a nejčastěji jde o zranění hlavy v důsledku pádu přes kabely, nebo strhnutí notebooku či monitoru dítětem.

, pro iDNES.cz