Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv

Pocení ovlivňuje i jídlo, které sníte, aneb co (ne)víte o potu

  • 206
V dávné minulosti byl tělesný pach signálem sexuální připravenosti. Dnes je jen zdrojem nepříjemností, a proto s ním lidé bojují deodoranty a antiperspiranty. Jaký je mezi nimi rozdíl? A co všechno má na pocení vliv?

Víte, že...

... potit, se je přirozené a pro tělo důležité?
Potíme se z mnoha důvodů, ten nejdůležitější je udržení stabilní tělesné teploty, zvlhčování a ochlazování povrchu těla.

... pot je vodnatá tekutina bez zápachu, kterou tvoří z 99 % procent voda a zbytek jsou odpadní látky?
Odpařuje se z povrchu těla, aniž byste si toho všimli. Říká se tomu perspirace a denně takto odpaříme asi 500 ml vody.

... celý proces pocení je řízený nervovým a hormonálním systémem?
Pot se tvoří v malých a velkých potních žlázách, jež jsou rozmístěny nerovnoměrně na povrchu těla. Výjimkou jsou třeba rty a oční víčka. Nejvíce malých potních žlázek je na ploskách nohou a nejméně na kůži v oblasti stehen. Věkem svou funkci ztrácejí, tedy čím je člověk starší, tím méně se potí.

Velké potní žlázy se označují jako pachové či aromatické. Najdeme je např. v podpaží, v tříslech, na prsních bradavkách. Naplno začínají pracovat až před nástupem puberty. Po třicítce zase jejich aktivita pomalu klesá. Činnost těchto žláz řídí především naše psychika. Žlázy produkují hustější zkalenou tekutinu žluté barvy, která obsahuje více bílkovin a tuku. Nejčastější příčinou zvýšeného pocení je reakce těla na vyšší teplotu okolí nebo fyzickou zátěž.

... ženy mají méně potních žláz než muži, ale jsou citlivější na teplotní změny?
Za hodinu vyprodukují v průměru asi 180 ml potu, zatímco muži až 250 ml.

... nepříjemný zápach vzniká působením bakterií, které pot rozkládají?
Řešením je používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel. A nejen to, důležitá je denní hygiena a častá výměna prádla.

... trvale zvýšenou činnost potních žláz označujeme jako hyperhidrózu?
Ta postihuje nejčastěji podpaží, třísla, dlaně a plosky. Problém s věčně mokrými dlaněmi, podpažím nebo ploskami nohou se dá řešit použitím speciálních přípravků, které jsou k sehnání v lékárnách jako např. Driclor či pomocí botulotoxinových injekcí. Ty vám musí aplikovat zkušený dermatolog. Účinek botulotoxinu trvá 4 až 6 měsíců.

... zvýšené pocení může být varovným signálem mnoha zdravotních problémů?
Takto se může projevovat například zvýšená funkce štítné žlázy, snížená hladina cukru v krvi, nádorová onemocnění, chronická infekce, hormonální změny v menopauze, obezita.

... vliv má i životospráva?
Některé aromatické silice přecházejí z jídla do kůže. Řešením je vyloučit ze stravy ryby, česnek, kari, cibuli a kmín, ale pokud se oblíbených jídel nechcete vzdát, zkuste chlorofyl, který se získává z listové zeleniny. Váže na sebe aromatické látky v zažívacím traktu a eliminuje uvolňování nepříjemných pachů vznikajících při trávení.

... antiperspiranty omezují sekreci potu z potních žláz,a tím snižují vlhkost?
Obsahují totiž aktivní složku, která omezuje tvorbu potu tím, že vede ke stažení vývodu potních žláz.

... deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují množení bakterií rozkládajících složky potu?
Zpravidla obsahují alkohol, který zvyšuje intenzitu vůně. Jejich účinek je ale krátkodobý, a proto je používejte i několikrát denně. Neomezují tvorbu potu, pouze zamezují zápachu.

... moderní antiperspiranty využívají dávno známé dezinfekční a léčivé účinky stříbra?
Molekuly stříbra ničí bakterie vytvářející zápach. Zabraňují pocení a současně nabízejí vůni po celý den. Stříbro není toxické a je antiseptické. Stahuje povrchovou vrstvu bílkovin, zabíjí parazity a pomáhá regeneraci buněk.

... většina antiperspirantů obsahuje aluminiové soli, které částečně blokují kanálky a omezují pocení?
Ve vyšších koncentracích mohou dráždit kůži, ale v antiperspirantech se nachází jen v minimálních dávkách, nemusíte se tedy obávat, že vám způsobí nějaké zdravotní komplikace. Někdy se používání aluminiových solí přičítá vliv na vznik rakovinných bulek v podpaží, ale žádnými lékařskými studiemi z onkologických pracovišť to nebylo prokázáno, což potvrzuje i dermatoložka Lucie Růžičková Jarešová z Dermatovenerologického oddělení FN v Motole Praha.

... v nové generaci antiperspirantů jsou využívány vysoce absorpční minerály vulkanického původu, tzv. minerality?
Ty zaručují dlouhodobou ochranu proti vlhkosti v podpaží a pachu. Zatímco aluminiové soli omezují pocení, aby na povrchu kůže bylo méně vlhkosti, minerality přebytečnou vlhkost pohlcují a odpařují. Absorpční vlastnosti mineralitů jsou ve srovnání s široce používaným mastkem pětinásobné.