S vitaminy to nepřehánějte, nebezpečné jsou hlavně vyšší dávky vitaminu D (ilustrační snímek)

S vitaminy to nepřehánějte, nebezpečné jsou hlavně vyšší dávky vitaminu D (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Po zimě vám mohou chybět vitaminy. Nedostatek céčka způsobuje únavu

  • 4
Céčkem se otrávit nemůžete, pokud překročíte doporučenou denní dávku déčka, hrozí poškození ledvin i zastavení růstu. Medicína sice pojem jarní únavy nezná, miliony lidí po celém světě si na ni však v těchto dnech stěžují. Často za to může právě nedostatek vitaminů.

Pocity vyčerpání, fyzické a psychické únavy se na konci zimních měsíců zkrátka u mnohých jedinců objevují.

Důvodem může být nedostatek světla a tepla v zimních měsících i kratší doba, kterou věnujete sportu. Po zimě mohou tělu chybět také některé vitaminy, zejména C a D.

Jak poznáte, že vitaminy chybí?

Nemusíte běžet do lékárny hned po prvním zívnutí. Nedostatek vitaminu C se projevuje opravdu silnou únavou, podrážděností a sklonem k infekcím.

Zároveň může při nedostatku vitaminu C docházet ke krvácení dásní, či dokonce krevním výronům, chudokrevnosti a pociťování bolesti při krvácení do svalů, kloubů či podkoží.

Úplný nedostatek vitaminu C se projeví kurdějemi, které mohou končit i smrtí. Takové stavy jsou však v našich podmínkách nepravděpodobné.

Výzkumy z poslední doby ukázaly, jak podstatný je pro tělo vitamin D. Pokud jste si mysleli, že "déčko" je potřebné pouze pro to, aby regulovalo množství vápníku v těle, pak jste na omylu. Bez něj budete mít problémy se zuby, hrozí vám osteoporóza, nedostatečně fungující imunita, cukrovka i rakovina.

Ve stáří pokožka vitamin D hůře vytváří

Přísun tohoto vitaminu by měli bedlivěji sledovat lidé, kteří patří do rizikových skupin. Tedy zejména senioři. Ti totiž tráví na slunci minimum času, přitom k jeho tvorbě právě pobyt na slunci pomáhá.

Pokožka navíc přestává vytvářet vitamin D tak efektivně jako dříve. S přibývajícími léty také organismus hůře využije vitamin D nalézající se ve stravě či v doplňcích. Mezi rizikové osoby patří také lidé s poruchou funkce ledvin, alkoholici či epileptici.

Zdravým lidem přitom pro vhodné množství vitaminu D obvykle stačí strávit dvakrát týdně na slunci zhruba patnáct minut, z toho by měli získat až 80 procent denní dávky. V zimním období je třeba dostat vitamin do těla stravou, například rybami.

Hrozí předávkování?

S vitaminy byste to neměli příliš přehánět. Nebezpečné jsou zejména vyšší dávky vitaminu D. Pro dospělé se doporučuje dávka ve výši 5 mikrogramů denně, čtyřikrát vyšší je již považována za toxickou.

V takovém případě hrozí poškození ledvin, zastavení růstu, pocit na zvracení i časté močení. Vitamin C není pro člověka nebezpečný, jeho vyšší dávky se rozpustí v moči a odejdou z těla, aniž by výrazně poškodily organismus. Ale pozor. Vitamin snižuje účinnost některých léků, třeba warfarinu.

Pozor na cukr

Pro doplnění vitaminu lidé často sahají pro šumivé či běžné tablety. Doplňky však často obsahují kvůli chuti také přidaný cukr, který může škodit organismu a zubům.

Dnes však již seženete vitaminové kapky, které obsahují namísto tradičního cukru xylitol. Tedy přírodní sladidlo, které brání vzniku zubních kazů.