Oficiální portrét monacké princezny Grace ozdobené šperky Cartier

Oficiální portrét monacké princezny Grace ozdobené šperky Cartier | foto: G. Lukomski/Archiv Cartier

Po výstavě šperků Cartier budete hledat bohatého sponzora. I když...

  • 13
Ještě ve vestibulu výstavy jsem pochybovala: "No dobře, Cartier, nejslavnější klenotnická značka, ale pořád jsou to ´jen´ blýskavé kamínky." Ale pak mi začalo docházet, proč je kolem toho tolik humbuku. Cartier není věc, ale symbol tradice a luxusu.

Za okamžik už přistihnu sama sebe, jak zírám na precizně zpracované drahé kovy jako platina či zlato zdobené tisíci diamanty rozličných velikostí i dalšími drahými kameny. Cenná krása na dosah a s každou další vitrínou se zvyšuje zvědavost, co přijde dál.

Náramek Cartier

Náramek Cartier

Od počátečních nejstarších a nejklasičtějších kousků z konce 19. století (tiáry, čelenky, pompézní náhrdelníky), které nosily královny i princezny, přechází výstava postupně v historii dále, k modernismu a stylu art deco. Zde Cartier začal využívat například krom diamantů také elegantní černé onyxy a další barevné drahokamy.
Tiára z platiny, diamantů a onyxů

Tiára z platiny, diamantů a onyxů

Nejdéle stojím u obřadního náhrdelníku z roku 1928 vyrobeném pro mahárádžu z Patialy. Tvoří ho pět platinových a diamantových řetězů ve stylu art deco. Středem prochází kaskáda sedmi obrovských diamantů (od 18 do 73 karátů) včetně největšího, De Beerova, který má úctyhodných 234,69 karátů.

"Peníze nejsou všechno. Existují přece také kožichy a šperky," vybaví se mi známá věta herečky Elizabeth Taylorové.

Z výstavy Cartier na Pražském hradě: The Power of Style

Obřadní náhrdelník pro mahárádžu z Patialy

V sekci věnované orientálním vlivům má pozornost lehce upadá. Šperky hýří na můj vkus příliš barvami a klasický elegantní cartierovský styl dostává trochu "na frak". To však nic nemění na tom, že své obdivovatele si kousky jako brož ve tvaru skarabea, bohyně Sachmet či tabatěrka s čínskými motivy najdou.

Náhrdelník Tutti Frutti

Náhrdelník Tutti Frutti

Přeci jen mě však i tady jeden kousek okouzlí: náhrdelník Tutti Frutti Daisy Fellowsové, módní ikony první poloviny 20. století. Cartier jej pro ni vytvořil z platiny, bílého zlata, diamantů, safírů, smaragdů a rubínů.

Efektní je také část výstavy věnovaná fauně a flóře. A jak tak pozoruji ostatní návštěvníky, masivní šperky ve tvaru krokodýlů, panterů či tygrů si získávají i sympatie přítomných mužů, kteří sem doprovodili své partnerky.

Z výstavy Cartier na Pražském hradě: The Power of Style

Výstava uspokojí i obdivovatele hodinek. K vidění jsou legendární Santos, Tonneau či Tortue. Cartier se rád nechával inspirovat současným děním, a tak vytvořil zmenšenou repliku Apolla 11 či šperky s postavičkou Snoopy.

Odcházím a říkám si, že bych teď už jen potřebovala najít nějakého sponzora. I když..."Neexistuje větší vítězství, než si koupit šperk sama pro sebe," prohlásila kdysi slavná herečka mexického původu Máría Felixová.

Výstava v Jízdárně Pražského hradu potrvá do 17. října 2010. Čítá na 360 drahocenných předmětů. Uvidíte nejen jednotlivé šperky uspořádané dle historie i jednotlivých směrů, které tvorbu Cartiera ovlivňovaly, ale i historii rodu Cartier a nejslavnější osobnosti, které podlehly kouzlu těchto šperků.