V Británii po očkování vakcínou proti rakovině děložního čípku zemřela mladá dívka. Podle lékařů ale látka nebezpečná není.

V Británii po očkování vakcínou proti rakovině děložního čípku zemřela mladá dívka. Podle lékařů ale látka nebezpečná není. | foto: Profimedia.cz

Po vakcíně proti rakovině čípku zemřela Britka. S látkou to nesouvisí, tvrdí lékaři

  • 25
Čtrnáctiletá Natalie zemřela ve Velké Británii krátce poté, co dostala očkování proti rakovině děložního čípku. Dívka omdlela a zdravotníci už ji neprobrali. Ale lékaři tvrdí, že rodiče se nemusí bát. Miliony dívek dostaly vakcínu, aniž se jim cokoli stalo. "Je bezpečná," ujišťuje šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula. V Česku se zatím žádný podobný případ nestal.

V Česku, kde se používají dvě podobné injekce od různých výrobců, se ročně nechá očkovat několik desítek tisíc dívek. Celkem tři dávky vyjdou dohromady na deset tisíc korun. Ve Velké Británii, kde v rámci celoplošného očkování používají jen jeden typ vakcíny, Cervarix, očkování zatím podstoupilo skoro jeden a půl milionu dívek.

"V klinických studiích s vakcínou Cervarix se vyskytla pouze úmrtí, která nebyla spojena s očkováním, jako například autonehody, zabití, nádorové onemocnění," uvedla Eva Šebestová za výrobce, společnost GlaxoSmithKline.

Mnohé z očkovaných dívek se nicméně potýkají s vedlejšími účinky. Ty jsou sice srovnatelné s vedlejšími účinky jiných očkování včetně těch proti běžným chorobám, ale přesto mohou dívky zaskočit – patří sem kromě zarudnutí a otoku v místě vpichu i nevolnost, bolest hlavy či horečka.

Kdo se začte do příbalových letáků, dozví se ještě víc, což připouští i Filip Mavrov ze společnosti MDI. Ta distribuuje druhou vakcínu, Silgard.

Za kolapsy může i dospívání

"Bylo hlášeno bezvědomí, někdy doprovázené třesem a ztuhnutím. Ačkoli jsou epizody bezvědomí méně časté, je pacienty nutno sledovat patnáct minut po aplikaci," popisuje možné komplikace Mavrov.

Některé rodiny mají ještě jinou zkušenost. Šestnáctiletou dívku z Prahy nechali rodiče očkovat loni v prosinci, kdy dostala první dávku vakcíny.

"Měla tehdy menší kožní problémy, z nichž se během dalších dávek vakcíny stala lupénka," popisují rodiče dívky.

Jmenovat nechtějí, i proto, že neexistuje žádný důkaz pro to, že by vakcína skutečně rozjela autoimunitní chorobu projevující se mimo jiné obtížnou vyrážkou.

Podle vakcinologa Prymuly se přesto nedá říct, že vakcína může za lupénku, nebo že ji dokonce vyvolala. "Tam bude nějaká genetická zátěž a nemoc by rozjelo klidně nějaké jiné očkování nebo třeba velký stres," upozornil.

Prymula navíc soudí, že mnohé vedlejší účinky připisované očkování včetně kolapsových stavů souvisí spíše s vývojem mladého organismu v dospívání než s injekcemi.

Obě injekce chrání proti rakovině děložního čípku, kterou způsobuje virus přenášený pohlavním stykem. Ani jedna vakcína však neúčinkuje stoprocentně, Cervarix chrání proti dvěma nejčastějším typům viru, Silgard proti čtyřem.

Začít s očkováním se může v deseti letech, aby mělo smysl, měla by dívka injekce dostat dříve, než začne s pohlavním životem. Zatím není jasné, jak dlouho vakcína chrání. S jistotou se zatím mluví o sedmi letech.