Koupelnu čistěte jednou za čas protiplísňovými prostředky.

Koupelnu čistěte jednou za čas protiplísňovými prostředky. | foto: Profimedia.cz

Plíseň v bytě vám způsobí spíš alergii než rakovinu

  • 42
Na stropě vaší koupelny se objevila plíseň a vy jste si rázem vzpomněli na všechny historky o její souvislosti s rakovinou plic. I když vliv plísní na rakovinu nebyl prokázán, plíseň přesto ohrožuje především novorozence, staré lidi a alergiky.

Většina plísní zdravým lidem neublíží. Nikomu z nás ale neprospěje, pokud se budeme po delší dobu vystavovat jejich vlivům. "Mnoho lidí má predispozice k tomu, aby se u nich rozvinula přecitlivělost na různé typy věcí, včetně plísní. U svých pacientů velmi často zaznamenávám plíseň jako spouštěcí faktor různých alergií," říká alergolog Stanley Fineman, kterého v této souvislosti oslovilo CNN. Právě u citlivějších lidí může déletrvající vystavení se plísním způsobit vyrážky, rýmu, pálení očí, kašel nebo problémy s dýcháním.

Pozor na mykotoxiny
Určité druhy plísní navíc mohou produkovat toxiny nazývané mykotoxiny. Jde o chemikálie, které na lidi, zvířata, ale i rostliny působí jako jedy. Jednou z nich je Stachybotrys chartarum (SC), tmavá zelenočerná plíseň, která roste na permanentně namočených materiálech s vysokým obsahem celulózy. Je ale zajímavé, že neroste na materiálech typických pro koupelnu. O inhalování mykotoxinů, tedy důsledku vdechování těchto látek, toho víme velmi málo. Většina informací týkajících se těchto nebezpečných látek totiž pochází spíše z konzumace kontaminovaného jídla. Pokud jsou lidé vystaveni vysokému stupni mykotoxinových plísní, mohou trpět toxickým efektem, který se projevuje únavou, závratí, bolestí hlavy, drážděním na plicích a svěděním očí.
 
Zdravotní problémy může způsobit i mrtvá, tedy fakticky suchá plíseň. Velká viditelná plíseň by měla být proto odstraněna co nejdříve. Případným následkům jsou vystaveni především novorozenci, staří lidé, lidé se špatnou imunitou (pacienti s HIV, rakovinou, s jaterními obtížemi, lidé po chemoterapiích) a kdokoliv, kdo má potíže s dýcháním, zvláště astmatici a alergici.


Prevence před plísněmi

- Nechte dokonale vyschnout koberec nebo potah nasáklý vodou.
- Není vhodné mít koberce ve vlhkých místnostech, jako jsou koupelna nebo sklep.
- Pravidelně myjte lednici, vanu a sprchový kout,  zvláště místa mezi kachlíčky. Koupelnu čistěte jednou za čas protiplísňovými prostředky.
-  Ujistěte se, že má váš byt nebo dům dostatek ventilátorů, které odvětrávají páru ven z koupelny nebo kuchyně.
- Vlhkost v domě a bytě by měla být mezi 40- 60 %.

Panika z plísně je zbytečná
Fineman však tvrdí, že není třeba propadat panice, pokud musíte po krátkou dobu bydlet v pokoji s plísní: "Krátkodobý pobyt v pokoji zamořeném plísní má na zdravého člověka asi takový dopad, jako by byl v zakouřeném pokoji. Jde spíše o nepříjemný zážitek."

Přestože se toho mnoho lidí obává, neprokázalo se doposud, že by plísně v objektech měly vliv na vznik rakoviny plic. "Je mnoho důvodů, proč odstranit plíseň z bytu, ale zvýšené riziko rakoviny plic není jedním z nich. Na rakovině plic má největší podíl tabákový kouř," oznamuje na svých stránkách Lékařská fakulta Harvardské univerzity.

Plíseň a kouř
"Tabákový kouř spolu s plísněmi v bytě byly vyhodnoceny jako rizikové prostředí, které má vliv u dětí i dospělých na astma, středoušní zánět a dušnost," oznámili již před dvěma lety vědci z Cincinnati Children's Hospital Medical Center. Pozorovali na 633 dětech ve věku do jednoho roku, jaký vliv má zakouřené prostředí a výskyt plísně v bytě na vyvolání zánětu nosní sliznice. Spolu s tím hodnotili takové symptomy jako zacpaný nos a kýchání. Jakékoli odlišnosti týkající se horních cest dýchacích byly u dětí pečlivě zaznamenávány. Vědci nepodceňovali ani rodinnou anamnézu, demografické údaje, kuřácké návyky apod.

Jak zněly závěry studie? Pokud vystavujeme novorozence tabákovému kouři, téměř trojnásobně zvyšujeme riziko, že se u něj rozvine alergická rinitida. Alergická rinitida se popisuje jako soubor příznaků zahrnující např. sennou rýmu a celoroční alergickou rýmu. Dále se potvrdilo, že přítomnost plísní je nebezpečná z hlediska rizika infekce horních cest dýchacích.

Studie šla ovšem mnohem dál. Hovoří totiž o pozitivním vlivu staršího sourozence v domě. Novorozenci, kteří měli nejméně jednoho staršího sourozence, byli k postižení alergickou rinitidou méně náchylní. Tím, že novorozenci byli díky svým starším sourozencům vystaveni většímu množství bakterií a virů, snižoval jejich imunitní systém riziko získání alergie. Pokud jsou novorozenci vystaveni určitým ne příliš závažným infekčním podnětům, může to v pozdějším věku snížit náchylnost k takovým alergickým onemocněním, jako je třeba astma.