Ona
Přírodní pleťové oleje zaznamenávají obrovský boom. Důvod je jednoduchý: každý...

Přírodní pleťové oleje zaznamenávají obrovský boom. Důvod je jednoduchý: každý typ pokožky bez ohledu na věk velmi příznivě reaguje na hojivé vlastnosti esenciálních olejů. Tradiční krémy nejsou potřeba ani u mastné či problematické pleti. | foto: archiv L'Oreál Paris

Zapomeňte na krémy plné chemikálií, přírodní olej udělá pokožce dobře

  • 29
Olej na obličej v parném létě opravdu není bláznovství, ale skvělý způsob, jak pečovat o pokožku a dodat jí všechno, co potřebuje. Nebudete vypadat jako mastný knedlík. Pleť se díky správně zvolenému oleji začne chovat a fungovat na jedničku a dokonce vám zmizí pupínky i vrásky.

Návrat k přírodě je obrovským trendem v péči o pleť, který ovládl doslova celý svět. Rostlinné extrakty a zejména pak esenciální oleje tvoří důležitou součást každodenního zkrášlování. Nebojte se olejů, opravdu se hodí pro každou pokožku, suchou i mastnou, aknózní i velmi citlivou. Důležité je jen umět správně vybrat vhodný druh rostlinného a esenciálního oleje. Vaše pokožka vám bude opravdu vděčná.

Pleti prospěšných olejů existuje celá řada, stačí si vybrat ten správný podle typu pokožky a jejího aktuálního stavu. Co když však řešíte více problémů s pletí a chcete komplexní, přírodní a zároveň efektivní péči? Vyberte si takový přípravek, který se skládá z těch pleti nejprospěšnějších olejů.

1. Mandlový olej

Ve složení kosmetických přípravků jej hledejte jako Sweet Almond Oil nebo Prunus Dulcis. Tento olej se získává ze sušených jader mandlovníků a v péči o pleť zaujímá výsostné místo díky zklidňujícím schopnostem. Vysoký obsah vitaminů A, B a E, minerálů, mastných kyselin a proteinů pomáhá pokožce vyrovnávat hladinu hydratace a ta se stává čistější a vypadá mladistvěji.

2. Pupalkový olej

Výživný olej z pupalky dvouleté, označovaný jako Evening Primrose Oil nebo Oenothera Biennis, se mimořádně cení kvůli obsahu gama-linolové kyseliny, která pomáhá zmírňovat otoky a zvyšuje průtok krve, což vede ke zdravě vypadající pokožce. Pupalka dvouletá roste ve Střední Americe a poznáte ji podle jasně žlutých květů. Olej se získává za semen a kořene.

Olej z pupalky dvouleté

3. Arganový olej

Vzácný marocký olej extrahovaný z plodů arganových plodů získává v posledních dvou letech na obrovské popularitě v péči o pleť i vlasy. Argania Spinosa nebo také argan oil se vysoce cení pro bohatý obsah antioxidantů a esenciálních mastných kyselin. Jeho velkou předností je fakt, že výrazně redukuje drobné vrásky, posiluje pružnost pleti a celkově zlepšuje její vitalitu. Navíc se rychle vstřebává.

4. Meruňkový olej

Olej získávaný z jader meruněk pomáhá pokožce udržet si zdravou míru elasticity, rozjasňuje její povrch a zlepšuje poddajnost. Na lahvičkách hledejte označení Apricot oil nebo Prunus Armeniaca. Pak si můžete být jisti, že vaše pokožka, zejména suchá a zralá, dostane to nejlepší z ovoce. Olej z jader meruněk obsahuje vysoké dávky kyseliny olejové a linolové a také vitaminy A a E.

5. Růžový olej

Růžový olej je velice populární v jižní Evropě, západní Asii a severozápadní Africe, kde po staletí tvoří nedílnou součást péče o pokožku. Olej získávaný z různých druhů šípkových růží nezaměnitelně voní a především pleť léčí, regeneruje a omlazuje. Jeho úloha v péči zaměřené na známky času je tak zcela nenahraditelná. Na jemné vrásky kolem očí a úst jen těžko najdete něco lepšího. Na obalech jej hledejte pod názvem Rosa Canina nebo Rosehip oil. Stejně jako pupalkový olej i ten růžový obsahuje cennou kyselinu gama-linolovou plus vysokou dávku vitaminu C.

6. Arnikový olej

Prha arnika nebo-li arnika horská svými žlutými květy zkrášluje celou Evropu od jihu po sever. Olej z této květiny se získává macerací květů v nosném oleji. V péči o pokožku tvoří velmi důležitou roli, neboť zmírňuje otoky a příznivě působí na oteklou a napuchlou kůži kolem očí. Na obalu kosmetických přípravků hledejte mezi účinnými látkami název Arnica Montana.

7. Olej z měsíčku lékařského

Měsíček lékařský již podle názvu patří mezi léčivé bylinky. Po staletí se používá pro své protizánětlivé, antimykotické, protizánětlivé a zároveň silné regenerační účinky na kůži. Velmi zjemňující olej Calendula Officinalis obsahuje velké množství flavonoidů a antioxidantů. Ty produkují kolagenní proteiny a chrání pokožku před poškozením volnými radikály.

8. Jasmínový olej

Květy jasmínu se v kosmetickém průmyslu velmi cení zejména pro své intenzivní aroma, tvořící součást velké spousty parfémů. V péči o pleť rozhodně stojí za pozornost díky zklidňujícím účinkům. Příznivě působí na všechny typy pokožky od suché po mastnou, citlivou i již podrážděnou. Ceněná ingredience Jasminum zlepšuje elasticitu a výrazně snižuje viditelnost jizev.

Jasmínový olej
Neroli olej se získává z květů hořkých pomerančovníků

9. Neroli olej

Známý neroli olej se získává z květů hořkého pomerančovníku. V kosmetických přípravcích se využívá zejména pro vysoký obsah vitaminu C a minerálů. I on výborně působí na pružnost pokožky, zjemňuje jemné vrásky a příznivě působí na jizvy. Ještě zajímavější jsou však jeho vlastnosti, kterými stimuluje růst nových buněk a redukuje výskyt drobných žilek. Hledejte jej pod latinským názvem Citrus Aurantium.

10. Makadamiový olej

Olej získávaný z jader masivních makadamiových ořechů se může pyšnit mnoha příznivými účinky na pokožku. Regeneruje, podporuje přirozenou hydrataci a pomáhá udržovat pokožku pružnou a vláčnou. Tvoří nedílnou součást nejkvalitnějších masážních směsí a v každodenní péči o pokožku jej ocení i maminky s malými dětmi. Zajímavostí je, že obsahuje sluneční ochranný filtr. Sice pouze 3 až 4, ale i tak hraje důležitou roli. Na lahvičkách jej najdete jako Macadamia Ternifolia.

Jednoduché složení bez zbytečné chemie

Stále váháte, zda vyměnit svůj obvyklý krém za lahvičku s mastnou tekutinou? Ty nejkvalitnější olejové přípravky se skládají jen z olejů bez dalších chemických přísad. Olejové směsi totiž nepotřebují konzervanty, umělou parfemaci či antibakteriální složky. Olej sám o sobě představuje ideální konzervant, voní a celá řada z nich vykazuje protizánětlivé vlastnosti, takže chemické přísady již nepotřebují.

Přírodní oleje až domů

Objednejte si přírodní oleje značky Saloos nebo Weleda na Lekarna.iDNES.cz. Zboží si můžete vyzvednout na jednom z našich 106 výdejních míst.

Moderní pleťové přípravky na olejové bázi koupíte v praktických lahvičkách s klasickým kapátkem. Snadno a jednoduše si tak určíte nejvhodnější množství a nekontaminujete prsty zbytek přípravku, jak se tomu ostatně děje v případě krémů.

Olej vmasírujte do pleti, jeho účinky se zvýší

I u pleťového oleje záleží nejen na jeho složení, ale také na aplikaci. Nakapejte 3 až 5 kapek do dlaně a třením dlaní o sebe olej zahřejte. Uvolní se prospěšné látky a vy získáte ještě efektivnější výsledky olejové péče. Následně dlaně jemně přiložte na vlhkou tvář a jemně olej vmáčkněte do obličeje.

Nevynechte žádnou část, dopřejte blahodárné účinky oleje tvářím, čelu, očnímu okolí (pozor jen na nejtěsnější okolí slzných kanálků), celému nosu, okolí rtů a samozřejmě také na náchylnou pokožku krku a dekoltu. Aplikaci zakončete jemnými krouživými pohyby bříšky prstů, čímž olej dobře zapracujete do pokožky.

Naslouchejte své pokožce

Olej můžete na pokožce také vrstvit. Jednu dvě kapky zapracujte po pokožky, na kterou jste předtím aplikovali denní, či noční krém. Krém snad nestačí? Mnohdy ne, dávejte pokožce to, co skutečně aktuálně potřebuje. Typ pleti je vám dán geneticky, což ovšem neznamená, že se potřeby daného typu nemohou měnit. Naslouchejte své pokožce, která vám sama napoví, zda potřebuje zvýšit dávku hydratace či zda je nutné přidat na výživě.