Ona

Pleš pomalu prohrává svou bitvu s vědou

- Doktor Collin Jahoda dal velkou naději mužům, kteří se potýkají s expanzí lysiny na své hlavě. Zatím pomohl sám sobě: vypěstoval si nové vlasy na předloktí své ženy a pak je transplantoval zpět na svou hlavu. Po 77 dnech nové vlasy drží.
Ačkoli je jeho manželka Amanda Reynoldsová geneticky odlišná, její tkáň neodmítla implantované vlasové váčky doktora Jahody.

"Je to první krok při léčení plešatosti," řekl televizní stanici BBC doktor Jahoda, který

Plešatost souvisí podle posledních výzkumů německých vědců s růstem mozku. Všechno se točí kolem tvorby proteinů, na nichž je závislý jak růstu mozku, tak vlasů. Laboratorně byla tato skutečnost ověřena při pokusech na myších.

působí na univerzitě v Durhamu. Výsledek experimentu, který popisuje v časopise Nature, podle něho pomůže i při produkci kůže pro oběti popálenin.

Fakt, že vlasové váčky nebyly v tkáni příjemce odmítnuty, prokázal, že mají výjimku z imunity. Cizí tkáň většinou po transplantaci - i v případě, že dárce a příjemce mají stejnou krevní skupinu - vyvolává reakci obranného systému organismu. Ta se překonává léky, které však mají často negativní vedlejší účinky. Testy DNA přitom potvrdily, že implantované váčky pocházely skutečně od doktora Jahody.

Plešatost souvisí podle posledních výzkumů německých vědců s růstem mozku. Všechno se točí kolem tvorby proteinů, na nichž je závislý jak růstu mozku, tak vlasů. Laboratorně byla tato skutečnost ověřena při pokusech na myších.

Ačkoli se může zdát potřeba zbavit se lysiny někomu malicherná, charitativní organizace Hairline International zdůrazňuje, že pleše ničí lidské životy. "Plešatost obrací v trosky manželství i profesní kariéry," zdůrazňuje ředitelka této organizace Elisabeth Steelová.
Proti pleši se již dříve objevila řada přípravků. Ne všechny však zabírají u všech. A v mnoha případech jde podle odborníků pouze o podvod.

V současnosti je ve Spojených státech za nejúčinnější považován lék Propecia. Průzkumy prokázaly, že z 2000 mužů, kteří jej rok užívali, 86 procent tvrdilo, že jim vlasy zhoustly, nebo že se v jejich případě zastavilo vypadávání vlasů. Lék přitom v současnosti užívá údajně 800 000 mužů v 38 zemích světa.

I tenisový idol André Aggasi vystřídal řadu fíglů, jen aby zakryl svou plešatící hlavu. Nakonec se však odhodlal k tomu nejmoudřejšímu kroku: nechal se ostříhat dočista nakrátko. Možná se dozvěděl, že jeho boj by byl stejně marný, neboť čím dříve se pleš objeví, tím rychleji postupuje. Pouze muži, kteří se s chumáči vlasů začnou loučit až mezi 30. a 40. rokem, se mohou utěšit tím, že budou plešatět jen velmi zvolna a v malé míře.