Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Pláž, písek, stavění hradů, rodina, děti, dovolená | foto: Profimedia.cz

Plážový písek je sídlem zákeřných bakterií

  • 28
Stavění hradů z písku, dělání báboviček, zahrabávání se až po krk do písku na pláži - oblíbená zábava dětí i dospělých na letní dovolené u moře může být zdraví nebezpečná. V plážovém písku totiž číhají skrytá nebezpečí, varují američtí vědci na základě výsledků nové studie.

Studie vědců z Americké agentury pro ochranu životního prostředí a z univerzity v Severní Karolíně v USA byla v publikována v American Journal of Epidemiology.

Odborníci zjistili, že lidem, kteří si s oblibou hrají s pískem na pláži, hrozí větší riziko průjmových a gastrointestinálních onemocnění než těm, kteří hrabání v písku neholdují.

Největší riziko nákazy představuje především zahrabání celého těla do plážového písku.

Zdroj nákazy není přesně určen

"Plážový písek může obsahovat indikátory fekální kontaminace," sdělil Chris Heaney, vedoucí spoluautor studie a postdoktorální student epidemiologie z univerzity v Severní Karolíně.

"Toto je jedna z prvních studií ukazujících spojitost mezi specifickými aktivitami spojenými s pískem a nemocemi," vysvětlil dále Heaney.

Chris Heaney a ostatní vědci spolupracující na studii použili data od více než 27 tisíc lidí, kteří se zúčastnili výzkumu NEEAR (National Epidemiological and Environmental Assessment of Recreational Water), zkoumajícího souvislosti mezi znečištěním rekreačních vod, pobytem na pláži a lidským zdravím.

Návštěvníky pláží zpovídali autoři výzkumu v několika mořských přístavech a u sladkovodních jezer, rybníků a řek. Všichni byli v okruhu několika kilometrů od kanalizačních čističek, nicméně vlastní zdroj nakažlivého písku nebyl známý a mohl zahrnovat místní odtok i znečištění od zvířat.

Nejvíce nebezpečné je "pohřbívání" do písku

Lidé odpovídali na otázky, jak moc a jakým způsobem byli v kontaktu s pískem během svého pobytu na pláži. O dva týdny později byli ti samí lidé zpovídáni znovu, aby se zjistilo, zda zažili nějaké příznaky nemoci.

Zhruba 13 procent lidí, kteří se hrabali v písku nebo stavěli písečné hrady, přiznalo různé gastrointestinální problémy, tedy žaludečně-střevní příznaky - zvracení, průjem, zácpu.

Zajímavé bylo, že číslo se zvedlo o celých 23 procent u těch, kteří uvedli, že se zahrabali do písku. Kromě gastrointestinálních obtíží dotázaní nahlásili také všelijaké vyrážky, bolesti uší, infikovaná řezná poranění, oční obtíže a onemocnění horních cest dýchacích.

Panika není na místě

I přes znepokojivé výsledky studie její autoři vyzývají veřejnost, aby zůstala v klidu. Obrovské množství lidí tráví léto na pláži a množství skutečných infekcí bylo menší než 10 procent v každé věkové skupině.

Tim Wade, epidemiolog z Americké agentury pro ochranu životního prostředí a hlavní autor studie, pouze podotkl, že lidé by měli být více opatrní; po příchodu z pláže doporučuje důkladné umytí rukou nebo použití dezinfekce na ruce.