Váhový úbytek po dlouhodobém užívání prostředků na hubnutí je zcela zanedbatelný.

Váhový úbytek po dlouhodobém užívání prostředků na hubnutí je zcela zanedbatelný. | foto: Profimedia.cz

Pilulky na hubnutí neúčinkují

  • 47
Vypadá to svůdně jednoduše. Budete brát patřičné pilulky a nadbytečný tuk se jednoduše rozpustí. Jenže nový výzkum ukázal, že hubnutí za pomoci pilulek je naprostý nesmysl.

Lidé, kteří pravidelně užívají pilulky a přípravky na hubnutí, zhubnou jen naprosté minimum váhy a většina z nich zůstane obézních. Ukázal to nový výzkum, který citoval server BBC.

Téměř nulový efekt
Pilulky a prostředky na hubnutí redukují váhu o méně než pět procent tělesné váhy, což je příliš málo na to, aby jejich účinek mohl mít jakýkoli efekt například na snížení zdravotních rizik plynoucích z nadváhy. Jejich užívání je proto podle expertů naprosto neopodstatněné a zbytečné.

Rozsáhlý výzkum kanadských vědců, který vyšel v British Medical Journal, ukazuje, že pilulky a prostředky na hubnutí nemohou nikdy dosáhnout stejného výsledku, jaký přináší změna životního stylu, nebo jej dokonce nahradit. "Nic na světě nemůže nahradit omezení příjmu jídla a více pohybu. Neexistuje ani žádný účinnější prostředek," říká doktor Colin Waine z National Obesity Forum.

Vzhledem k tomu, že nadváha, či přímo obezita se týká víc než miliardy lidí na celém světě, je dietní průmysl skutečně obrovským a výdělečným odvětvím. Odborníci předpovídají, že v roce 2050 bude už obézní většina z nás.

Minimum je pět procent
Studie, kterou uskutečnil Raj Padwal a jeho tým z univerzity v Albertě, dokazuje, že v naprosté většině případů jsou pilulky z hlediska váhového úbytku téměř neúčinné.

Vědci se zaměřili na dosud provedené validní studie mapující vliv placeba a pilulek na hubnutí z hlediska váhového úbytku. Výzkumu se zúčastnilo téměř dvacet tisíc dospělých lidí, kteří užívali jeden z tří vybraných prostředků na hubnutí minimálně po dobu jednoho roku.

Všichni účastníci studie byli obézní a vážili v průměru sto kilo. Použité hubnoucí pilulky jim pomohly zhubnout od 2,9 kg - 4,7 kg za rok. Odborníci však doporučují, aby lidé s užíváním prostředků na hubnutí přestali, pokud za tři měsíce jejich braní nezhubnou alespoň o pět procent své váhy.

Pacienti, kteří brali pilulky na hubnutí, ztratili sice o pět až deset procent víc své váhy než ti, kteří užívali placebo, tento váhový úbytek je však podle expertů zcela zanedbatelný a ze zdravotního hlediska obézních lidí nemá žádný výraznější efekt.

Iluze bezbolestného hubnutí
"Užívání medicínských podpůrných prostředků při hubnutí je povoleno, protože obezita je skutečně vážný zdravotní problém, který s sebou nese množství rizik. Nicméně prostředky na hubnutí ho zcela jistě nevyřeší. První volbou musí nutně být zdravější životní styl," říká Colin Waine.

Navíc lékaři důrazně varují před prodáváním a užíváním prostředků na hubnutí, které jsou běžně dostupné bez předpisu. "Některé z nich mohou způsobit vážné zdravotní komplikace," varuje Waine. "Prodávání prostředků na hubnutí v obchodech a bez předpisu podporuje zcestnou představu, že obezita se dá jednoduše zvládnout polknutím pilulky. Navíc tato iluze ničí propagování zdravého životního stylu, který je samozřejmě v porovnání s představou bezbolestného hubnutí během na dlouhou trať."

"Obezita se nám stále víc vymyká z rukou a do budoucna je možné zvládnout ji pouze za pomoci kampaní, které přesvědčí lidi, že je nutné méně jíst a více se hýbat. Rozhodně však nespoléhat na zázračné prostředky."