Ona
Postinor vytváří v těle prostředí, které nedovolí vajíčku uhnízdit se a vyvíjet.

Postinor vytváří v těle prostředí, které nedovolí vajíčku uhnízdit se a vyvíjet. | foto: Profimedia.cz

Pilulku proti početí potřebuje u nás 50 tisíc žen ročně

  • 25
Pilulka Postinor, která dokáže až do dvaasedmdesáti hodin po styku zabránit početí, by měla být k mání bez předpisu. Alespoň s tím počítá návrh novely zákona o léčivech, který připravuje ministerstvo zdravotnictví. V lékárně by měl Postinor stát něco přes dvě stě korun.

Sedmadvacetiletá Lenka N. se ještě nechtěla stát matkou, takže když jejímu partnerovi při milování praskl kondom, běžela v noci do velké pražské porodnice pro pilulku Postinor, která zabrání početí.

„Dostala jsem recept, ale spolu s ním i přednášku od nerudné sestry, která mě asi považovala za nějakou lehkou holku. A vynadala mi, že když nechci děti, že se nemám s partnerem ani milovat. A že bych si prý teď zasloužila nedostat tu pilulku vůbec,“ popisuje Lenka.

„Bylo mi hrozně. Kdyby to bylo před padesáti lety, asi bych to chápala, ale ve třetím tisíciletí a ve vyhlášené pražské porodnici mi to přišlo hodně ponižující,“ dodává.

Každý rok u nás něco podobného potká přes padesát tisíc žen: praskne kondom, nebo se s partnerem milují bez ochrany, a hrozí, že nechtěně otěhotní. Podle ministerstva by se měly k pilulce, která je doposud jen na recept, dostat snáz.

Antikoncepce na vzestupu
„Už se o to snažíme dlouho, aby byl Postinor ve volném prodeji. Pokud se to teď konečně podaří, budeme jednou z posledních zemí v Evropské unii, kde tento krok udělali,“ říká Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Do jeho ordinace denně zamíří nejméně jedna žena nechat si předepsat známou pilulku „po“. „Jistě, má negativní účinky, ale ty mají všechny léky,“ říká mluvčí České lékárnické komory Leona Štěpková s tím, že lékárníci jsou pro uvolnění pilulky mezi léky bez předpisu. „Odpor některých gynekologů a lékárníků k tomu spíš pramení z náboženských důvodů,“ dodává.

Lékárnice tak naráží na fakt, že Postinor na rozdíl od běžné antikoncepce funguje jinak, i když obsahuje stejné látky. Silná dávka hormonů totiž vytvoří v těle prostředí, které nedovolí vajíčku uhnízdit se a vyvíjet. A to i když je vajíčko již oplodněno spermií.

Právě hormonální antikoncepce podle sociologů přispěla k proměně společnosti víc než cokoliv jiného. Ženy díky pilulkám získaly svobodu rozhodování. V Česku přišel jejich hvězdný čas až po roce 1990. Ještě na počátku 90. let užívala pilulku jen třetina plodných žen, dnes jsou jich už téměř tři čtvrtiny.

Bez předpisu i jiné léky
Kromě nouzové antikoncepce Postinor mají být nově bez předpisu i léky proti migréně. „Ale tady ještě žádné rozhodnutí nepadlo,“ říká Štěpková. Důvod, proč by měly být léky proti migréně bez předpisu, je podle lékárníků jediný: tyto léky, stejně jako pilulku Postinor, potřebuje pacient okamžitě, a ne až co si vyčeká frontu u lékaře a dostane recept.

,