Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Orgasmus žen je exkluzivní pocit, říká sexuolog. Může trvat i minutu

  • 45
Orgasmus je bouřlivá biochemická reakce v mozku. Je to pocitové vyvrcholení při sexu a vyplavují se při něm hormony, jako je oxytocin nebo dopamin. Jiným způsobem než prostřednictvím sexuálního vzrušení orgasmu dosáhnout nelze, tvrdí sexuolog Petr Weiss ve své knize Navigace sexem.

„Když říkáme, že máme orgasmus třeba z čokolády nebo z nějakého adrenalinového zážitku, je to jen opis toho, že cítíme jiný druh výrazného potěšení. Nevím ale, že by se něco intenzitou slasti vyrovnalo sexuálnímu orgasmu,“ tvrdí Weiss.

Jak na orgasmus

Nejlepší cestou k orgasmu ženy není muž, ale masturbace, říká sexkoučka

Ilustrační snímek

Na rozdíl od zvířat neovlivňuje sexuální chování lidí jen instinkt za účelem reprodukce. U lidí už dávno převládl pocit potěšení, naplnění a uspokojení. „Ve vyspělých zemích se nyní pouze pět procent sexuálních styků odehrává za účelem zplození potomka,“ říká sexuolog.

U žen je navíc jisté, že si sex užívají víc než samičky zvířat, tvrdí Weiss. Lidská samička je totiž podle něj asi jediná, která prožívá orgasmus - ačkoliv jsou badatelé, kteří tvrdí, že orgasmus mají i samice trpasličích šimpanzů bonobo. „Možná proto je ženský orgasmus tak exkluzivní a zranitelný.“

Orgasmus žen je delší, klitoridální je ostřejší

Mužská sexualita je podle odborníků víc biologicky podmíněná, ženské prožívání sexu je podstatně víc ovlivněno psychologickými faktory. „Ženy mají také delší orgasmus (16 sekund až více než minuta), více než čtvrtina je multiorgasmických, což je u mužů spíš velkou raritou,“ vysvětluje Weiss.

Odborníci tvrdí, že orgasmus ženy dosahovaný drážděním klitorisu bývá kratší, ale ostřejší. Vaginální je zpravidla méně intenzivní, ale delší a snad i více uspokojující.

„Přibližně třetina žen dosahuje orgasmu oběma způsoby, třetina má pouze klitoridální orgasmus a něco přes dvacet procent především vaginální. Zbytek jsou ženy buď anorgastické (asi 8 procent), anebo dráždivé jinde, například kolem poševního vchodu,“ vysvětluje sexuolog Weiss.

Je zjištěno, že když je člověk zamilovaný, zřetelně stoupá koncentrace fenylethylaminu, což je látka, která je svým složením podobná budivým aminům, například methanfetaminu, u nás známému jako pervitin. „Tvrzení, že je zamilovaný člověk opilý láskou, je nepřesné, on je přímo zfetovaný láskou,“ říká sexuolog a dodává, že tak jako u jiné drogy, i na tuhle si organismus postupně zvyká a přestává na ni reagovat. „I tím lze vysvětlit, proč je zamilovanost pouze dočasná. Erotická fascinace obvykle trvá maximálně dva tři až roky.“