Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nahota, noční větrání a další tipy, jak se vyspat i v tropickém vedru

  • 66
Nemůžete v noci horkem spát? Větrejte byt zásadně v noci a ochlazujte se vodou, shodují se lékaři. Přes den je nutné zvýšit příjem tekutin. Klimatizaci v noci odborníci příliš nedoporučují, protože vysušuje sliznice, které představují významnou přirozenou bariéru možné infekce.

Když už klimatizaci v létě zapneme, neměla by být nastavena na větší rozdíl oproti venkovní teplotě, než je pět stupňů Celsia, uvedla pro iDNES.cz doktorka Milena Mrnková z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. A neměli bychom zapomínat, že je důležité klimatizované prostory pravidelně větrat.

Pět rad, jak přežít horkou noc

Rady, jak přežít vedro:

- Omezit pobyt na slunci na nezbytně nutnou dobu.

- Při delším pobytu používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle.

- Denně vypít asi 3 litry tekutin, ideálně nesycené vody a minerálky. Nápoje s kofeinem či sladké džusy nejsou vhodné.

- Zvláště opatrní by měli být děti, senioři, kardiaci a diabetici.

Jak přežít vedra? Na vaše dotazy odpovídal MUDr. Martin Nouza

  1. Přes den zásadně nechávejte okna zavřená. Zatáhněte závěsy i žaluzie. Vzpomeňte si na dovolené u moře, jak chlad v místnostech udržují jižní národy. Větrání omezte jen na ráno a večer. Přes noc nechte okna otevřená. Komu nevadí, může využít i lehký průvan.
  2. Dodržovat pitný režim je v tropických vedrech velmi důležité. Potřebné množství vypitých tekutin je pro každého individuální, někomu stačí půldruhého litru, jinému litry čtyři. V horkém počasí by se podle odborníků měl příjem tekutin pohybovat okolo tří litrů. Pijte však přes den a nenechávejte si svou denní dávku až na večer, jinak byste se nevyspali třeba ani ne tak kvůli vedru, jako kvůli vstávání na záchod. V teplém počasí se také vyvarujte těžkých jídel, která tělo zahřívají zevnitř.
  3. Než jdete do postele, dopřejte si vlažnou, nikoliv však ledovou sprchu. Vlažná voda vám otevře póry a horkost pak z těla lépe odchází. Pokud je opravdu hic na padnutí, dejte si před spaním do lednice vychladit lahev s vodou a přikládejte ji na tělo.
  4. Alkohol v rozumné míře nevadí, ale větší množství už přispívá ke snížení hladiny krevního cukru a nedovolí, aby se vaše tělo dostalo do hlubokého spánku.
  5. Lepší, než spát při zapnuté klimatizaci, je svěží postel ideálně s matrací, která obsahuje chladivé gelové částice. Spíše než povlečení flanelové či bavlněné je na horké léto lepší studenější saténové. Přikrývku zvolte pochopitelně tu nejtenčí nebo spěte jen v tričku či nazí jen pod obyčejným prostěradlem.