Na spaní si příliš nezatemňujte, ráno se vám bude špatně vstávat (Ilustrační snímek)

Na spaní si příliš nezatemňujte, ráno se vám bude špatně vstávat (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pět důvodů, proč se probouzíte ospalí a bez energie

  • 236
Máte po zazvonění budíku pocit, že byste potřebovali ještě pár hodin spát? Budíte se ospalí, rozmrzelí a bez energie? Přečtěte si, co vám nejspíš hatí důkladný spánek a možná zjistíte, že vyspání se dorůžova nemusí být přepychem jen pro pár vyvolených.

I když zrovna nepatříte mezi ranní ptáčata, určitě není v pořádku probouzet se s bolavou hlavou, klimbat při čtení ranních novin, cítit se hned po ránu vyčerpaně a doufat, že vás k životu probere šálek silné kávy.

Zjistěte, zda na vás nepasuje některý z následujících pěti zlozvyků, které vám nedovolí pořádně si v noci odpočinout.

Vaše ložnice je temná jako jeskyně

Závěsy a žaluzie jsou skvělé pro blokování světla z ulice, protože pomohou vytvořit černočernou tmu, v níž se snáze usíná a tvrdě spí. Jenže zatemněný pokoj je výhodný pouze v noci, k ránu potřebujete k probuzení denní světlo, aby váš cirkadiánní rytmus věděl, že už se blíží čas vstávání.

Řešení tohoto problému je nasnadě – pořiďte si jen takové závěsy, které světlo z pouličního osvětlení jen utlumí, tím pádem pak propustí denní světlo.

Jste moc dlouho vzhůru

Někdo dlouho do noci pracuje, další sleduje svůj oblíbený seriál, nebo se nemůže odtrhnout od napínavé knížky. Ponocování si však vybere svou daň nejen ráno, kdy se vám nebude chtít z postele, ale také vám sebere energii po celý následující den.

Většina lidí potřebuje okolo sedmi hodin spánku, aby se neprobudili vyčerpaní a podráždění. Spánková deprivace navíc může vést k přejídání se a k oslabení imunitního systému. Určete si čas, kdy budete chodit spát a držte se ho.

Jdete do postele vystresovaní

Není jednoduché usnout, když se vám hlavou honí stresující situace, jako je ranní schůzka s vaším šéfem, nedodělaná práce nebo třeba zaplacení složenek. I když je to těžké, snažte se odložit starosti na ráno a myslete jen na příjemné a uklidňující věci. Koneckonců tím, že se nevyspíte, si zaděláváte na únavu a vyčerpání, s čímž se všechny problémy řeší hůře.

Pokud jste dlouhodobě ve stresu, najděte si způsob, jak uklidnit před spaním svou mysl, ať už je to hezká knížka, poslech klasické hudby nebo třeba jóga.

Zamačkáváte budík několikrát

Máte vstávat až v sedm, ale úmyslně si budík nařídíte na půl sedmé, abyste měli ještě půl hodinku spánku k dobru? Nebo máte dokonce svůj budík přednastavený na buzení po deseti minutách? Tímto způsobem kupodivu každé ráno vstává mnoho lidí, aniž by tušili, že si tím proces vstávání vlastně ještě více znesnadňují.

Násilné probuzení každých pár minut je pro organismus stresující a ta extra půl hodina spánku před dalším zazvoněním budíku vám energii nedodá, spíše naopak. Raději si nařiďte budík na dobu, kdy opravdu musíte vstávat.

Dáváte si alkohol nebo kávu

Sklenice vína nabízí mnoho zdravotních výhod včetně sníženi rizika infarktu a srdečních onemocnění a navíc po mírné konzumaci alkoholu snáze usnete. Rychlé usnutí však nemusí nutně znamenat kvalitní spánek a v případě alkoholu před spaním to platí dvojnásob.

Co se týče šálku kávy, ten se před spaním nehodí vůbec. Nejenže vám přímo zabrání usnout, ale pokud se vám už odchod do říše snů podaří, nebudete se ráno cítit příliš svěže. Vhodnějším nápojem před usnutím jsou některé bylinkové čaje.

, pro iDNES.cz