Pepřový sprej je třeba při sebeobraně použít v momentu překvapení.

Pepřový sprej je třeba při sebeobraně použít v momentu překvapení. | foto: Playtvák

Pepřový sprej se k obraně hodí, ale jen v momentě překvapení

  • 29
Nejedna slečna či žena u sebe nosí pepřový sprej. Buď si ho pořídí sama, anebo ho dostane od rodičů či partnera pro případ, že by se na ulici něco stalo. Věří, že sprej by ji zachránil. Ve filmech to tak totiž funguje, ale co ve skutečnosti?

Ve filmech žena nastříká muži sprej do obličeje a on se hned svíjí v bolestech na zemi. „Sprej ale útočníka zneškodní až za půl minuty či minutu, “ popisuje realitu Petr Moučka, šéf instruktor Sorudosystému. Agresor ještě stihne oběť chytit a znehybnit.

Aby mělo podle Moučky použití pepřového spreje smysl, musíte ho trefit do očí. Jenže jak se agresor obleče, když vás chce přepadnou a nechce být poznat? Vezme si nejspíš tmavé brýle, šátek přes obličej a kšiltovku a pepřový sprej ho neohrozí.

Může se stát i to, že jakmile sprej otočíte vzhůru nohama, může přestat fungovat.

„Největší problém nastane ve chvíli, kdy proti agresorovi natáhnete ruku se sprejem a útočníka varujete: Pozor, mám sprej! Jak ženám nejčastěji radí nejrůznější příručky. Útočník chytne sprej i s vaší rukou a je po obraně,“ vysvětluje Petr Moučka.

Výhoda peřového spreje je, že nebudete muset utíkat do bezpečí třeba 20 minut, ale jenom 20 vteřin. Hlavní přednost pepřového spreje pak spočívá v momentu překvapení. Pokud sprej agresorovi stříknete do očí ve chvíli, kdy to nečeká, můžete utéct.

„Pepřák“ lze použít také jako úderovou zbraň. „Na obranu před napadením může fungovat výborně, pokud víte, kdy a jak přesně ho použít. I tady platí, že kdo má natrénováno, je schopen se prát,“ dodává šéf instruktor.