Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Těhotenství dá pokožce zabrat: strie, víc chlupů i pigmentových skvrn

  • 1
Pokožka je náš největší orgán a během těhotenství dostane opravdu zabrat. Vyrážky a svědění často nastávající maminky vystraší. Poradíme, jaké obtíže jsou běžné a kdy se obrátit na svého lékaře, i jak bojovat proti striím.

V období těhotenství dochází v organismu k metabolickým, hormonálním i imunologickým změnám, které se samozřejmě projevují také změnami na kůži. Až devadesát procent žen pozoruje, že jim dočasně ztmavnou mateřská znaménka a prsní dvorce.

Pigmentové skvrny

„K nejčastějším změnám patří například zvýšený sklon k hyperpigmentacím, které se projevují na obličeji v podobě mapovitých skvrn, tzv. melasma či chloasma gravidarum. Proto je v období gravidity ještě více než jindy důležitá ochrana před UV zářením a používání krémů s vysokými UV filtry,“ radí těhotným ženám dermatoložka Gréta Wohlová s tím, že ideální je SPF 50+ a zakrývání kůže.

Zeptejte se

Máte obtíže se svou pokožkou? Na akné, ekzémy, žilky i léčbu jizev se můžete ptát v dermatologické poradně ZDE.

Ilustrační snímek

Nepravidelné skvrny hyperpigmentace se projevují většinou v obličeji a na pažích těhotných, ale vyvolat je může v některých případech i hormonální antikoncepce. Až v 80 % případů skvrny vymizí během šestinedělí.

„Dalším poměrně častým problémem je větší sklon z zarudnutí, tvorba pavoučkových névů a rozšířených žilek,“ vysvětluje dermatoložka z Laserového centra Anděl s tím, že zarudnutí často postihuje i dlaně žen. Těhotné ženy by podle ní neměly být zaskočeny ani větším růstem ochlupení a zesílením svého tělesného pachu, které se po porodu a šestinedělí většinou vrátí na předchozí úroveň.

Pozor na léčbu kožních chorob

Ženy, které již před otěhotněním trpěly kožní chorobou, by měly věnovat své kůži zvýšenou pozornost a okamžitě se svým stavem seznámit svého dermatologa. „Kožní choroby jsou těhotenstvím samozřejmě ovlivňovány. U chorob jako akné nebo lupénka dochází ve většině případů ke zlepšení, atopický ekzém a jiné se mohou naopak zhoršit,“ popisuje lékařka Gréta Wohlová.

Léčba v těhotenství je problematická, protože i mnohé lokální prostředky jsou pro nastávající maminky nevhodné. Kůže lék vstřebá a některé látky mohou ovlivnit plod. Patří mezi ně třeba retinoidy - deriváty vitamínu A užívané k léčbě akné.

Těhotenské svědění

„Existuje také skupina kožních chorob, které se vyskytují výhradně v těhotenství. Jde například o herpes gestationis (vyrážka se šíří většinou od pupku a mění se v puchýřky), prurigo gestationis (papulky na končetinách, ramenech a břichu), papulosní dermatitidu a jiné. Tyto choroby jsou často provázeny výrazným svěděním,“ upozorňuje dermatoložka Wohlová.

Projevy těchto kožních onemocnění jsou si velmi podobné, pro přesnou diagnózu je nutná návštěva lékaře, který také doporučí vhodnou léčbu.

Proti striím krémem i sprchou

Zkušenosti

Na eMimino.cz si maminky radí, co pomáhá na strie.

Mnoho budoucích maminek se obává známek těhotenství, které je budou provázet na kůži už navždy - strií. Jsou způsobené extrémním napínáním kůže i hormonálními změnami v těle těhotné a postihnou až 90 % těhotných. Odborníci doporučují pravidelné promazávání přípravky bez parfemace, nejlépe určenými pro citlivou pleť nebo těhotné ženy. Smysl podle nich má i střídání teplé a studené vody během sprchování jako trénink kožních cév.

„Zvýšenou pozornost je třeba věnovat hlavně oblastem, kde dochází k většímu napínání kůže - tedy břicho, prsa, hýždě. Ale ani promazávání těchto oblastí speciálními krémy často nedokáže tvorbě pajizévek zabránit,“ varuje dermatoložka Wohlová. Podle ní na strie nejvíce trpí světlejší fototypy.

, pro iDNES.cz