Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Patnáct varování před rakovinou, která by váš muž neměl přehlížet

  • 39
U mnoha chorob a zejména u nádorů platí, že čím dříve se začnou léčit, tím lépe. Jenže mnozí muži i nad viditelnými zdravotními příznaky mávnou rukou a neberou je vážně. Role ženy v takových případech může být naprosto klíčová.

Prevence rakoviny spočívá především v tom, že se na nebezpečný nádor přijde včas. A včas se začne pracovat na jeho odstranění.

"Pokud se léčba rakoviny zahájí včas, šance na úplné vyléčení jsou mnohonásobně větší než u pokročilých případů," připomíná známou pravdu odborný server lecba-rakoviny.cz.

Ženy jako zachránkyně

Kromě běžných, preventivních prohlídek by muži neměli přehlížet specifické příznaky, které mohou ukazovat na konkrétní zdravotní problém. V případě rakoviny přitom může jít o otázku života a smrti.

Pro mnohé muže ovšem návštěva lékaře představuje větší překážku, než přeplavat kanál La Manche. V takových případech může být role ženy nenahraditelná. Pokud muž nedokáže překonat odpor k bílému plášti, měl by se aspoň svěřit své partnerce.

Podle zkušeností odborníků je to totiž právě žena, která dokáže přimět svého partnera, aby lékaře přece jen navštívil a nechal se vyšetřit. I jen proto, aby se obavy z možné vážné choroby rozptýlily.

Pozor na 15 příznaků

Přinášíme vám patnáct příznaků, které by muži neměli brát na lehkou váhu:

1. Bulka nebo jiný útvar v oblasti prsou - i muži mohou onemocnět rakovinou prsu.

2. Déletrvající bolest neznámého původu – i když většina našich bolestí není způsobena zhoubným nádorem, u jakékoli chronické bolesti je nutné zjistit její příčinu.

3. Změny nebo nové útvary na varlatech – rakovina varlat je nejčastější u mladých mužů mezi 29. a 40. rokem věku.

4. Zvětšení lymfatických uzlin – obvykle jde o známku probíhající infekce nebo zánětu, ale zvětšené uzliny mohou signalizovat i rakovinové bujení.

5. Dlouhodobě zvýšená teplota neznámého původu – stejně jako bolest, také chronicky zvýšená teplota si žádá lékařské vyšetření a objasnění pravé příčiny.

6. Samovolné ubývání na váze – většina z nás nehubne příliš snadno. Pokud ano, může to signalizovat vážný zdravotní problém.

7. Hlodavá bolest břicha, která může být provázena depresemi – rakovina slinivky se zpravidla projeví poměrně pozdě. Signalizují ji bolesti břicha a u některých lidí se mohou objevit i depresivní stavy.

8. Nevysvětlitelná únava – na únavu si stěžuje mnoho lidí a většinou nemá s rakovinou nic společného. Jestliže vám však nepomáhá ani dovolená nebo pořádný odpočinek, je čas navštívit lékaře.

9. Chronický kašel – pokud kašlete déle než tři nebo čtyři týdny, přestaňte nakupovat sirup a obraťte se na odborníka. Může to být projev vážnějšího onemocnění.

10. Obtížné polykání – může se objevit u některých druhů rakoviny, především rakoviny jícnu.

11. Změny na kůži – mateřská znaménka, ale i jakékoli barevné změny na kůži by měly být pod pečlivým dohledem. Pokud se začnou měnit, ukažte je kožnímu lékaři.

12. Krev ve zvratcích, hlenech, moči nebo stolici – jakákoli krev v místech, kde by neměla být, si zaslouží rychlé lékařské vyšetření.

13. Změny ústní sliznice – zvláště kuřáci by si měli všimnout případných bílých skvrn na sliznici uvnitř úst. Mohou signalizovat počínající zhoubné bujení.

14. Problémy s močením – často jsou způsobené pouhým zvětšením prostaty, avšak rakovina prostaty je rovněž poměrně časté onemocnění.

15. Zažívací obtíže neznámé příčiny – pokud se problémy se zažíváním nebo vyprazdňováním objevují pravidelně, mohou být projevem rakoviny zažívacího traktu.