Nejznámějšími a nejpoužívanějšími léky s obsahem paracetamolu jsou Paralen a Panadol (ilustrační fotografie)

Nejznámějšími a nejpoužívanějšími léky s obsahem paracetamolu jsou Paralen a Panadol (ilustrační fotografie) | foto: Reuters

S paracetamolem opatrně, jinak si můžete nevratně poškodit játra

  • 92
V nastupující sezóně chřipek a nachlazení mnozí sáhnou po tradičním pomocníkovi - léky s paracetamolem. Ovšem ani ty nejběžnější léky s touto látkou se nesmí užívat jako vitaminy a prevence, protože předávkováním můžete ohrozit i svůj život. Paracetamol může totiž nevratně poškodit játra.

Na vlastní kůži se o tom nedávno přesvědčil čtyřiatřicetiletý Lukáš Musil, který se při léčbě horečky a bolesti hlavy předávkoval paracetamolem. Od smrti ho zachránili lékaři z pražského IKEM díky náročné a unikátní operaci, o kterou se na světě zatím nikdo nepokusil. Odborníci mimo jiné transplantovali malá pomocná játra od člověka s jinou krevní skupinou (celý článek čtěte ZDE).

Jak takovým kritickým stavům předejít? „Vždy je nutné dbát rady lékaře, lékárníka nebo si alespoň nejprve přečíst příbalový leták,“ řekla iDNES.cz Simona Vaňková z Thomayerovy nemocnice. Paracetamol je sice vhodný při bolestech zubů nebo vysokých teplotách, zároveň má ovšem tu nevýhodu, že při předávkování může poškodit játra, a to dokonce nevratně.

Paracetamol

Paracetamol patří do skupiny léků, které se používají k léčbě bolesti a zvýšené teploty. Nepatří však mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), protože má velmi nízký protizánětlivý účinek.

Paracetamol blokuje v organismu enzym cyklooxygenázu 2 (COX-2), který je důležitý pro správný průběh zánětlivých reakcí, vnímání bolesti a zvýšené teploty. V místě bolesti, horečky a zánětu umožňuje vznik prostaglandinů, což jsou hormony odvozené od kyseliny arachidonové. Snížením prostaglandinů v hypotalamu, vlivem inhibice COX-2, má antipyretický (snižující teplotu) účinek.

Nepřímo působí i na serotoninové receptory v míše, což podporuje jeho analgetický (protibolestivý) účinek. Nástup účinku paracetamolu je cca do 30 minut od požití.

„Při předávkování hrozí závažné poškození jaterní tkáně a dochází k akutnímu selhání jater. Těžké otravy se musí nakonec řešit rychlou transplantací jater, jinak by skončily smrtí,“ potvrzuje doktorka Vaňková. Ještě větší nebezpečí představuje kombinace paracetamolu s alkoholem. To platí i v případě, pokud si tabletky s paracetamolem někdo naordinuje, aby zahnal bolest hlavy při kocovině.

„Při užívání paracetamolu bychom se měli vyvarovat konzumaci alkoholických nápojů, které v reakci s touto látkou způsobují vznik toxinů v játrech. Podobně se chová i velké množství kofeinu. Tablety se doporučuje užívat po jídle,“ dodává internistka, podle níž se v běžných dávkách může objevit i alergická kožní reakce.

Ani náhražka není bez rizika

Kdo by si měl na paracetamol dát obzvlášť pozor? Jsou to především pacienti s chorobami jater, ale i s dalšími potížemi. „Paracetamol bychom neměli užívat, pokud máme nemoc jater, při infekční žloutence, deficitu enzymu glucosa-6-fosátdehydrogenazy – což je genetické onemocnění. Musíme být také opatrní i při onemocnění krve,“ říká internistka Michaela Štěpánová z Lékařského domu Praha 7.

O užívání paracetamolu bychom se měli pokaždé poradit i v případě těhotenství nebo při kojení. „Paracetamol přechází i přes placentární bariéru, proto je hepatotoxický pro plod,“ vysvětluje Simona Vaňková z Thomayerovy nemocnice. U malých dětí dokonce může vyvolat astmatický záchvat, proto se doporučuje podávat spíše ibuprofen, a to nejen v případě dětí. I když ani ten není zcela bez rizika - může například dojít ke vzniku žaludečních vředů nebo poškození ledvin.

„Předávkovat se můžeme jakoukoliv přírodní či chemickou látkou. Vše je jen otázka podaného množství v závislosti na čase,“ poznamenává lékárník Martin Staněk.

Při běžném použití jedné tablety s paracetamolem po šesti hodinách se nebezpečný vliv této látky neprojeví. Většinou se první příznaky předávkování projevují při aspoň šesti gramech paracetamolu, což je dvanáct tablet. U pacientů s nemocemi jater to ovšem může být i dříve.

Maximálně osm tablet denně

„Doporučená dávka by pro jistotu nikdy neměla překročit čtyři gramy denně, tedy osm tablet,“ říká Michaela Štěpánová z Lékařského domu Praha 7.

Kromě známých Panadolu a Paralenu se paracetamol vyskytuje také v Paramegalu, Paramaxu, v kombinaci pak třeba v Coldrexu, Ataralginu, Valetolu, Panadolu Extra, Saridonu nebo Migralginu.

Užívat paracetamol bychom měli tehdy, pokud je k tomu závažnější důvod. Dokáže snižovat teplotu, neznamená to ale, že jej použijeme na snížení jakékoliv zvýšené tělesné teploty.

„Zvýšení teploty je přirozeným obranným mechanismem těla proti infekci a příliš časným podáním můžeme například přispět k horšímu průběhu virových infekcí horních cest dýchacích. Paracetamol působí také proti bolestem, neznamená to ale, že jej můžeme dávkovat neomezeně, dokud bolest nevymizí,“ konstatuje lékárník Martin Staněk.