Ona
Jen za poslední čtyři roky vlády ČSSD se doplatky na léky zvýšily o 69 procent. Ilustrační foto

Jen za poslední čtyři roky vlády ČSSD se doplatky na léky zvýšily o 69 procent. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pacientům hrozí vysoké doplatky na léky

  • 176
Helena Kolibová ten rok slavila padesáté narozeniny, když jí lékaři řekli: "Máte leukemii." Měla však štěstí v neštěstí. Jen měsíc před tím byl v České republice zaregistrován glivec, převratný lék na její nemoc – chronickou myeloidní leukemii. Díky němu žije.

Nová léková vyhláška ministerstva zdravotnictví však natolik snížila úhradu léku pojišťovnami, že by Helena Kolibová měla začít na lék doplácet sedmnáct tisíc měsíčně. A spolu s ní i několik set dalších pacientů, které glivec léčí.

Doposud byl zdarma – plně ho hradily zdravotní pojišťovny. Lék totiž stojí osmdesát tisíc korun. "Učím na vysoké škole, takže můj plat je dán tabulkami. A dávat sedmnáct tisíc, to si nemohu dovolit," říká žena.

"Chvíli bych to asi dokázala platit z úspor, ale co pak? Chtějí nás úředníci odsoudit k smrti? A uvědomují si, že jednou se i oni mohou stát těmi, kdo bude potřebovat drahý lék, aby přežil?"

Doplatek prý nebude
Spoluautor nové lékové vyhlášky Karel Němeček však rezolutně tvrdí: "Doplatek nebude." "Firma si z nás totiž asi dělá legraci. Prodává u nás lék dráž než jinde. Třeba ve srovnání s Velkou Británií nebo Švýcarskem je u nás cena léku o deset procent vyšší. Nevidím důvod, proč by nemohli jít s cenou dolů, a tak doplatek pacientům zrušit," říká Němeček.

Martin Klimek z firmy Novartis, která unikátní lék vyrábí, přiznává, že cena léku v Česku patří k těm vyšším v Evropě. "Zároveň je na něj úhrada od pojišťoven jedna z nejnižších, takže se snažíme dohodnout s ministerstvem, aby se to změnilo. Děláme všechno pro to, aby lék byl dál bez doplatku," ujišťuje.

Na první pohled se tedy zdá, že lidé, kteří lékovou vyhlášku připravují, mají pravdu, když říkají, že se jen snaží donutit výrobce, aby léky zlevnili a aby pojišťovny neplatily zbytečně peníze navíc. Potíž je, že u řady dalších léků to neplatí.

Firmy už s cenou nemají kam couvnout. Otazník tak visí nad doplatkem u léku na vzácnou nemoc – plicní hypertenzi. Na ten by měli pacienti od 1. srpna doplácet 18 404 korun za jedno balení. To si však nemůže dovolit nikdo z šestadvaceti lidí, kteří se tímto lékem v Česku léčí.

Pokud výrobce lék nezlevní nebo ministerstvo nezmění rozhodnutí, může to pro tyto pacienty znamenat v podstatě totéž, co rozsudek smrti: na plicní hypertenzi se totiž bez léku umírá.

"To je předčasné řešit," tvrdí Karel Němeček. "Firmy se odvolaly a ve čtvrtek zasedne odvolací komise a bude se jejich námitkami zabývat. Všechno se ještě může změnit."

Farmaceutické firmy tomu však nevěří. "Zkušenosti s poslední lékovou vyhláškou jsou takové, že odvolání byla k ničemu. Ministerstvo nevyhovělo žádnému," říká Jana Mikotová z Mezinárodní asociace farmaceutických firem, která sdružuje výrobce originálních léčiv.

Pacienti, braňte se!
Asociace se proto poprvé v historii země rozhodla varovat pacienty pomocí inzerátu v novinách. Firmy vyzývají, aby se lidé bránili a zastavili vyhlášku, dokud je čas. "Mnozí výrobci jsou připraveni léky raději stáhnout z trhu, protože už se jim nevyplatí je do Česka dodávat," varuje Mikotová.

"Teď vím o jednom konkrétním léku na schizofrenii, kde firma uvažuje o jeho stažení z Česka."

Komise ministra Davida Ratha zveřejnění vyhlášky dvakrát odložila, aby vyšla až po volbách. Rath ji chce podepsat, dokud je ještě ve funkci, aby začala od 1. srpna platit. Tvrdí, že neví nic o tom, že by se doplatky na léky měly od srpna zvýšit.

Čísla však mluví jasně: zatím každá léková vyhláška přinesla zvýšení spoluúčasti. "Pokud se ve vyhlášce nic zásadního nezmění nebo pokud výrobci necouvnou, bude to pro lidi znamenat, že zaplatí za léky o stovky milionů korun víc," říká Josef Suchopár z firmy InfoPHARM, která se trhem s léky zabývá.

Spoluúčast pacientů při placení za léky roste i přesto, že vláda ČSSD tvrdí, že něco podobného rozhodně nedovolí. Jen za poslední čtyři roky její vlády se však doplatky na léky zvýšily o 69 procent.

Jak rostou doplatky (léky a zdravotní pomůcky)

rok 2000 10,39 mld. Kč
rok 2004 15,82 mld. Kč

V průměru doplácí každý na léky 800 korun ročně. Nejvíc přitom doplácejí důchodci – 1800 ročně.

Zdroj: Český statistický úřad
,