Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Operace ledviny, operace, lékaři | foto: Profimedia.cz

Pacientů s nemocnými ledvinami přibývá. Nechte se zdarma otestovat

  • 12
Každý desátý Čech trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Zhruba u devíti tisíc pacientů ledviny úplně selžou a oni pak musí chodit na dialýzu nebo podstoupit transplantaci. Ve čtvrtek 11. března na Světový den ledvin se můžete nechat zdarma vyšetřit.

Pacientů s onemocněním ledvin podle zkušeností lékařů v Česku přibývá, i když přesná data nejsou k dispozici. Jedním z důvodů je stárnutí populace, u starších lidí je pravděpodobnost onemocnění ledvin vyšší.

Místopředseda České nefrologické společnosti Vladimír Tesař odhaduje, že nárůst bude podobný jako ve Spojených státech, kde za poslední dekádu vzrostl počet pacientů z osmi na deset procent populace.

"Dramaticky u nás přibývá i počet lidí, kterým ledviny zcela selhaly. Nyní jich je 900 z milionu," dodal Tesař, který je také přednostou Kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Onemocnění ledvin u starších lidí patří mezi civilizační choroby. "Výrazným problémem je, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin jsou více ohroženi infarktem myokardu, srdečním selháním, cévní mozkovou příhodou nebo ischemickou chorobou dolních končetin než lidé s normální funkcí ledvin," varuje Tesař.

Pacienti mnohdy zemřou na jinou chorobu

Včasná diagnostika podle něj pomůže nejenom zamezit zhoršování funkce ledvin, ale i zabránit dalším komplikacím.

Ledviny

Ledviny především filtrují a vylučují z těla odpadní produkty.

Regulují také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporují tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík.

Vysoká úmrtnost na nemoci srdce a cév je jedním z důvodů, proč je lidí se selháním ledvin relativně málo. "Zhoršování funkce je dlouhodobý proces, který může trvat i deset nebo dvacet let. Jednoduše řečeno se tak nemocní selhání ledvin 'nedožijí', protože do té doby zemřou na něco jiného. Například na selhání srdce," konstatoval Tesař.

Právě proto je podle Tesaře tak důležitá včasná diagnostika. Základní vyšetření moči na bílkovinu albumin a stanovení tzv. kreatininu v krvi, podle kterého můžeme odhadnout filtrační funkci ledvin, stojí zhruba 60 korun. Nemocní s omezenou funkcí ledvin ale často nemají v počátečních fázích nemoci viditelné problémy, nic je proto nenutí, aby se nechali vyšetřit.

"Myslím také, že je informovanost veřejnosti o nemocech ledvin nedostatečná, hlavní pozornost se upírá z celkem pochopitelných důvodů k nádorům a srdečním nemocem," míní Tesař.

Dialýza normální život nenahradí

Pacienti s chronickým selháním ledvin mají mnohem vyšší riziko předčasného úmrtí, navíc se jim výrazně zhoršuje kvalita života. Například dialýza sice některé funkce nahrazuje, zdaleka ale neumožňuje normální život.

Do nemocnice musejí dojíždět třikrát týdně, dialýza trvá čtyři hodiny. Alternativou pro některé pacienty může být tzv. pobřišnicová dialýza, při níž se krev čistí pomocí opakovaného pravidelného napouštění dialyzační tekutiny do břišní dutiny.

Léčba dialyzovaných pacientů je navíc velmi nákladná, stojí pojišťovnu ročně více než milion korun.

On-line rozhovor s lékařem Vladimírem Tesařem

Transplantace není pro každého

Pacienti se selháním ledvin mohou dostat i transplantovaný orgán, kvůli omezenému počtu dárců ale lékaři musí důkladně vybírat, pro koho je transplantace nejvhodnější.

Transplantace je optimálním řešením zejména pro pacienty, jejichž život není výrazně omezen dalšími chorobami.

Náklady v prvním roce po transplantaci (včetně operace a pooperační péče) mohou být sice vyšší než na dialýze, v dalších letech ale výrazně klesají. Kvalita života pacientů po transplantaci je navíc výrazně vyšší.

Cukrovkářům ledviny selžou častěji

Chronické onemocnění ledvin má několik hlavních příčin. Diabetes je tou nejčastější příčinou selhání ledvin, celosvětově je primární příčinou 20 až 40 procent selhání. Dalším důvodem jsou cévní onemocnění, především ateroskleróza ledvinových tepen. Ischemická choroba ledvin může být příčinou asi 20 procent případů selhání ledvin.

Nefrologové léčí také poměrně často záněty ledvinových klubíček. Toto imunitně ovlivněné onemocnění může postihnout buď jen ledvinu, anebo může být součástí celkového onemocnění. Při dalším onemocnění, takzvaných polycystických ledvinách, dochází k vývojové poruše tohoto orgánu, která často vyústí do selhání.

Kromě těchto hlavních příčin se ale lékaři setkávají s poměrně vysokým množstvím pacientů (30 až 40 procent), u nichž není jasné, co selhání ledvin způsobilo. Pacient přijde k lékaři až ve fázi, kdy už ledviny selhaly, a lékař už prvotní příčinu určit nedokáže. Právě tomu by měl zabránit včasný screening.

Jako prevenci lékaři doporučují dodržovat správnou životosprávu - dostatečně pít (aspoň 1,5 litru tekutin denně), nekouřit a nebýt obézní. Lidé by také měli pravidelně chodit na měření krevního tlaku a kontrolu krevních tuků, zejména cholesterolu.

Nechte si otestovat své ledviny

Letos připadá Světový den ledvin na 11. března, koná se už popáté. V České republice ho organizuje Česká nadace pro nemoci ledvin spolu s Českou nefrologickou společností. Cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. Letos je hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin.

Na vybraných místech budou mít ve čtvrtek pacienti možnost zdarma podstoupit screeningové vyšetření ledvin (vyšetření moči a kreatininu) a měření krevního tlaku.

V Praze mohou zájemci přijít mezi 13:00 a 15:00 do odběrového centra v přízemí Fakultní polikliniky Všeobecné fakultní nemocnice na Karlovo náměstí 32.

Více informací ZDE.