Ona
Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ozón léčí zubní kaz bez vrtání

  • 10
Návštěvu zubaře má řada lidí spojenou s obavami, stresem a úzkostí. Takové pocity dokážou člověku znepříjemnit život i přes veškerá ujištění, že prováděné úkony budou úplně bezbolestné. Zubní lékaři teď mají k léčbě a prevenci kazů nový prostředek - ozón.

"Ozón nám otevírá nové možnosti," říká MUDr. Václav Kopecký, vedoucí lékař soukromého stomatologického centra v Praze-Holešovicích.

"Je to účinný nástroj, který ničí bakterie, neutralizuje nebezpečné kyseliny a umožňuje zpětnou remineralizaci zubu."

Navíc je to technologie pohodlná i pro pacienta - žádné injekce, vrtání a bolest, pouze šetrné přikládání silikonových manžet na postižené zuby.

Ozónem lze ošetřovat kazy ve všech stádiích a také preventivně zamezit jejich vzniku, což má význam hlavně u dětí. Ošetření jak mléčných, tak i prořezávajících stálých zubů umožní jejich zdravý vývoj.

Samozřejmě i ozónová terapie má svá omezení - nevyléčí kaz, když už došlo k napadení zubního nervu, a stejně tak neumožní "dorůstání" zubu (ostatně jako žádná jiná terapie).

Nezbytným faktorem je samozřejmě správná zubní hygiena. "Nic neudrží zub zdravý a bez kazu, pokud není pravidelně čištěn a udržován," říká MUDr. Kopecký.

Jak terapie funguje
Ozón je silný oxidační prostředek na bázi kyslíku. Jeho účinky byly známy už dávno, ale problém byl ve způsobu praktického využití. Molekula ozónu je velmi nestabilní, navíc je třeba ji vzhledem k silným účinkům také bezpečně odstranit.

Až nyní se podařilo vyrobit přístroj, který dokáže utěsnit ošetřovaný zub a vyrobit vakuum přímo v ústech pacienta. Do zubu je pak vháněn ozón, který je po aplikaci trvající několik desítek vteřin opět odsáván a rozložen na vzduch.

Usmrtí okamžitě bakterie na povrchu zubu i v hloubce napadených tkání a zároveň deaktivuje kyseliny, které zub rozpouštějí. Potom lékař zub lokálně ošetří fluoridovými preparáty, aby došlo k tzv. remineralizaci. Výsledkem je tkáň velmi odolná vůči dalšímu napadení.

Celý proces trvá 1 až 3 měsíce, během nichž navíc pacient doma užívá další remineralizační látky, čímž dosáhne kvalitnějších účinků.

Hluboké oxidační účinky ozónu mají řadu dalších využití, například při intenzívním bělení zubů či ošetření měkkých tkání jako afty, puchýřky, akné nebo úporné infekční koutky.