Dvacetiletá žena má přibližně pětadvacetiprocentní šanci, že při pravidelném styku otěhotní.

Dvacetiletá žena má přibližně pětadvacetiprocentní šanci, že při pravidelném styku otěhotní. | foto: Profimedia.cz

Otěhotnět po třicítce? Skutečný problém

  • 143
Ve skutečnosti žádná záruka na otěhotnění neexistuje, a už vůbec ne u žen, které dosáhly třicítky. Optimální věk pro otěhotnění je totiž mezi dvacátým a třicátým rokem.

Podle posledních údajů však průměrný věk matek prvorodiček stále roste. V současnosti je to devětadvacátý rok, přičemž ještě na počátku devadesátých let bylo průměrné stáří šestadvacet roků.

Nižší plodnost a vyšší věk
U žen se plodnost začíná snižovat právě po třicítce. Klesá v tomto věku zhruba o dvacet procent, další významný skok je pak kolem pětatřicátého roku, kdy se snižuje asi na polovinu. Pravděpodobnost, že žena otěhotní, není obecně nijak vysoká, uvádí server www.zenska-neplodnost.cz. I při pravidelném pohlavním styku otěhotní zdravá dvacetiletá žena s pravděpodobností pětadvacet procent, u žen po třicítce toto číslo klesá na šestnáct procent.

Stárnutí vajíček a další změny
Ačkoliv má žena pravidelnou menstruaci, její vajíčka ve vaječnících přirozeně stárnou a snižuje se jejich množství. Zhoršená je také schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit se v děloze. Různé změny, které se odehrávají v pohlavních buňkách, vedou ke zvýšenému výskytu vrozených chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom. S vyšším věkem také roste množství samovolných potratů. Mnoho žen, které odkládají své těhotenství, se spoléhá na umělé oplodnění. Nutno však říci, že u žen vyššího věku jsou metody asistované reprodukce o něco méně úspěšné než u žen mladších.

Plodnost ovlivňují i nemoci
Kromě dědičné výbavy zárodečných buněk ovlivňuje plodnost řada nejrůznějších zdravotních problémů, které souvisí s věkem. Jedná se o gynekologická onemocnění, například je vyšší výskyt děložních myomů, endometriózy nebo zánětů v malé pánvi. Jsou ale také častější choroby štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci nebo obezita. Proto odborníci doporučují dbát při plánování rodičovství na aktivní prevenci nemocí a zdravý životní styl.