Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otec Miss ČR: Když Zuzka přibrala, byla mnohem krásnější

aktualizováno 
K modelingu přivedl letošní Miss ČR Zuzanu Jandovou její otec Pavel - už to je věc poměrně nezvyklá. Po rozvodu se totiž k němu přistěhovaly obě dcery. Jeho rodina je vůbec početná, i s těmi nevlastními do ní počítá šest dětí.

Miss ČR 2008 vychovával otec. | foto: Petr PilařiDNES.cz


V bytě s ním bydlí jeho mladší dcera Tereza, ale načas tu pobývá i jeho přítelkyně Martina s jeho nejmladším potomkem, jedenáctiměsíčním Matyášem. Celkem se, i s těmi nevlastními, do rodiny počítá šest dětí. Jeho bývalá žena si totiž s druhým manželem také založila rodinu a vychovává malou Anetu. Nad rodinnými fotografiemi se otec rozpovídá...

Pavel Janda

Mít z dcery modelku obvykle bývá snem matek. Zuzanu jste ale k modelingu vedl vy. A to u otce nebývá obvyklé. Můžete to vysvětlit?
V roce 2000 jsme se s manželkou po 17 letech rozváděli a dohodli jsme se, že do toho nebudeme zatahovat děti. Obě dcery tak soud automaticky přiřkl matce. Ta už v té době ale žila s novým partnerem a abych nezůstal úplně sám, přistěhovala se ke mně tehdejší přítelkyně Irena se svými dětmi Kristýnou a Dominikem. Jenže dcery mě překvapily a po pár týdnech bydlení s matkou se vrátily ke mně. A v našem předchozím bytě 3+1 nás tak najednou bylo šest.

Zuzaně je nyní dvacet, takže byla v té době v pubertě a nevlastní děti byly maličké. Jak jste to zvládal?  
No lehké to nebylo a musel jsem se pořádně v práci otáčet. Doma čekaly čtyři ženské a ještě fenka. Jediná mužská opora v rodině byl Dominik a kolikrát jsem mu při odchodu do práce v žertu povídal: Jsi tu jediný mužský, tak to tu máš na povel. S Irenou si holky sice rozuměly, ale já byl pořád v práci. Večer jsem si pohrál s dětmi a pak usínal u televize. Vedení celé domácnosti tak bylo jenom na partnerce a to byl asi důvod, proč jsme se nakonec před dvěma lety rozešli. Peněz bylo málo a v pubertě se Zuzka tak vytáhla, že neměla co na sebe. A já s ní běhal po obchodech, nakupoval oblečení a boty a přitom obracel každou korunu.

Kdy se tedy Zuzana k modelingu dostala? Přihlásil jste ji do nějaké agentury?
Ne, nikdy. Je pravda, že už od jejích patnácti let jsem od učitelek na třídních schůzkách slyšel, jaká je z ní pěkná holka, ale tenkrát jsme o tom ještě neuvažovali. Zuzana zpívala s karvinským pěveckým souborem Permoník a docela jí to šlo. Až když začala dělat obchodní akademii, navedly ji kamarádky, ať se přihlásí do soutěže Miss Reneta 2005, která se konala v Havířově. Zuzka sice z několika set dívek postoupila do finále, ale tím to skončilo. Jezdil jsem tam s ní a utěšoval ji, protože byla zklamaná. V duchu jsem si ale říkal, že takových krásných holek je spousta. Také její matka se zpočátku k tomu stavěla dost negativně, ale teď už změnila názor.

Jenže Zuzana v tom roce slavila jeden úspěch za druhým. Získala titul Miss Léto, Miss Europe Sport, v soutěži Miss Praha Open byla první vicemiss a na Miss Golf ji diváci zvolili Miss sympatie. Co se stalo?

Ozvala se pražská agentura a nabídla jí smlouvu a také ji zvali do soutěže Miss Léto do Olomouce. Protože Zuzce bylo sedmnáct, smlouvu jsem podepisoval za ni já a protože bylo nákladné do Prahy dojíždět, našel jsem jí tam bydlení. Pak ji nechal v Praze, aby mohla fotit. Udělal jsem jí sice rodičovské kázání, aby se nedala zlákat penězi nějakého mecenáše a zůstala sama sebou, protože na to má. Jenže pak jsem doma seděl a říkal jsem si, panebože, vždyť je jí jenom sedmnáct, co když se jí tam něco stane. Dcera mě ale překvapila. Najednou večer zazvonil telefon a já se jí ptal, tak co Zuzko, pojedeš do Olomouce? A ona mi říká: tati, já jsem to vyhrála, přijeď mi odvézt ceny.

S úspěchem přišla popularita. Byl jste rád?
Všude visely její fotky, lidé po ní chtěli podpisy a já byl z toho naměkko a měl velkou radost. Na těch různých soutěžích jsem si také všiml, jak matky svým dcerám upravují šaty i účes a vzpomněl jsem si, jak jsem byl nešťastný, když jsem musel chodit do obchodu nakupovat modely. Holka vylezla z kabiny v šatech a já jí říkal: A nemělo by to být delší? Většinou nám pak radily prodavačky, i když se na mně zpočátku dívaly divně, když jsem Zuzce nakukoval za závěs.

 
Původní rodina. Zuzana a Tereza s mámou a s tátou

Pak přišly nabídky i z ciziny. To jste se už asi moc neviděli?
No moc ne. Zuzka fotila v Milánu, ve Vídni a loni na podzim se vrátila z Mexika. Mezitím střídavě pobývala v Praze i doma a v té době začala uvažovat, že se přihlásí do soutěže Miss ČR. Probírali jsme to spolu a já ji varoval, že pak bude smlouvou hodně vázaná a že si to má ještě rozmyslet. Nakonec to vyřešil její přítel Tomáš, který ji přihlásil tajně. Byl jsem s ní na Miss Moravia, kde ji přeskočila Zuzana Putnářová z Ostravy. Tehdy se Zuzka rozhodla zabojovat a vsadila na volnou disciplínu. Se svým tanečníkem dřeli a dřeli, aby na finále přišli s něčím novým. A myslím, že to rozhodlo. Všechny ostatní soutěžící měly stejné vystoupení jako na Miss Moravia. Když byly všechny finalistky na desetidenním soustředění v Las Vegas, Zuzka onemocněla. Ale ukázala, jaký je bojovník, zvládla focení i s horečkou a porotci, kteří si je tam proklepávali, ji zvolili vítězkou zájezdu.

Každá modelka si hlídá svou váhu. Některé hladoví tak intenzivně, že se dopracovaly až k anorexii. Jak to bylo se Zuzanou? Nedrží nějaké diety?
Zuzka nikdy žádné diety nedržela. Právě naopak, jako dítě byla docela vydatný jedlík a nikdy nevěděla, kdy má dost. Na návštěvě sice hostitelé obdivně vzdychali: Ježíši, jak té holce chutná, ale někdy se tak přejedla, že jí bylo špatně. V dospívání z toho vyrostla a žádnou dietu nedržela. Ani na střední škole, ani když začala s modelingem. Oblíbené jídlo? Snad čína z kuřecího masa. Jednu dobu, když po soutěži na Miss Europe Sport začala normálně pracovat, trochu přibrala. Mně se pak moc líbila. Byla mnohem krásnější než teď. V poslední době spolu nejsme tak často, abych vyzvídal, co přesně jí, ale vím, že od soutěže Miss Moravia musela shodit 3 až 4 kilogramy. Když jdeme někam do restaurace, tak si obvykle objedná zeleninový salát a maso jí bez příloh, jen se zeleninou.

Jak jste prožíval finále? Byl jste hodně nervózní? 
Vyjížděli jsme do Brna autem s mladší dcerou a kamarády ve čtyři odpoledne. Místo jsme už dostali až úplně nahoře. Vyhlášení bylo kolem jedenácté večer, ale než jsme se k Zuzce dostali, bylo už po půlnoci. Pořád kolem ní chodili novináři a fotografové, i v baru, kde jsme slavili. Celou dobu byla Zuzana v té krásné červené róbě a moc jí to slušelo. Nedávno přijela domů a šli jsme do pizzerie za Terezou, která tam je na praxi. Mysleli jsme si, že si v klidu popovídáme. Jenže nás obklopili její známí a skoro jsme se nedostali ke slovu.
       
Kolem vaší dcery se vyrojila i spousta zaručených informací o tom, že špatně vidí a dokonce že nemůže mít děti. Je to pravda?
Nechápu, proč se někteří novináři mohou živit rozšiřováním takových zpráv. Problémy s okem se u Zuzky objevily už v dětství a musela nosit brýle. Jenže jako holka. Styděla se a pořád si je sundávala. Teď má předepsané brýle do auta k řízení a na každém oku potřebuje jiné dioptrie. To, že by nemohla mít děti, pravda není.
  
Když jste svou dceru v sedmnácti nechával v Praze, měl jste o ni strach. Teď je jí dvacet, je slavná, má svůj zařízený byt i přítele. Stále se ještě něčeho obáváte?
Je hodně důvěřivá a upřímná. Lidé dneska závidí hlavně úspěch, tak se bojím, aby jí nějaký zlý člověk neublížil.


Budoucí Miss ČR 2008

Pavel Janda, otec Miss ČR Zuzany Jandové, bydlí se svou mladší dcerou Terezou v panelovém bytě v centru Karviné. Do města přišel jako hornický učeň a až do roku 1986 fáral do dolů. Po sedmnácti letech jeho manželství skončilo rozvodem a obě dcery Zuzana i Tereza žily s ním, přítelkyní Irenou a jejími dvěma dětmi Kristýnou a Dominikem ve společné domácnosti. Před rokem navázal další vztah s přítelkyní Martinou a mají spolu syna Matyáše. Je mu 47 let a od roku 2003 podniká. Pracuje na stavbách s vlastním napůl nakladačem, napůl rypadlem.
 

Autoři:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

Magazín Vogue je ikonou mezi dámskými magazíny.
Magazín Vogue udává trendy už 125 let. Nyní ho ohrožují sociální sítě

Magazín plný luxusu, který si zamilovaly ženy po celém světě, odstartoval kariéru mnoha topmodelek a návrhářů. A přestože je Vogue stále prestižní titul, ubývá...  celý článek

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Další z rubriky

Charlie s rodiči Corrine Yatesovou a Chrisem Gardem
Léčba Charlieho byla falešnou nadějí pro rodiče, říká český odborník

Média po celém světě sledují osud jedenáctiměsíčního Charlieho, který trpí syndromem mitochondriálního vyčerpání. Rodiče se nakonec po dlouhých soudních...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Od narození miminka s manželem nemáme sex

Před půl rokem se nám narodila úžasná holčička. S manželem jsme se na ni moc těšili, ale s jejím příchodem jsme zcela přišli o sex. Bude to takhle napořád?...  celý článek

Lázně pro miminka ve španělském Madridu
Lázně pro vyčerpané matky s dětmi? V zahraničí to jde už s novorozencem

Nejčastější stížnost matek? Věčný boj s pocity únavy a vyčerpání. Právě proto se již nespočet zahraničích lázní rozhodlo nabízet matkám s dětmi společný pobyt,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit
Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit

Vaše kůže připomíná eidam, pocení na ostrém slunci vás nebaví nebo na něj nemáte čas? Zapomeňte na babské rady. Olivový ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.