Jedinou účinnou léčbou křečových žil je jejich operace (ilustrační fotografie)

Jedinou účinnou léčbou křečových žil je jejich operace (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Osm z deseti Čechů trápí křečové žíly. Vrah Roubal se kvůli nim soudí

  • 46
Převážná většina Čechů se musí smířit s tím, že je v životě budou více či méně trápit křečové žíly. Jejich končetinám mohou ulevit speciální stahovací punčochy, které podporují činnost žilního systému.

Lékař Jaroslav Dragon, který se žilními chorobami zabývá dlouhodobě, řekl iDNES.cz, že podle stupně závažnosti má křečové žíly 50 až 80 procent české populace. Tím se Česko neliší od ostatních středoevropských států.

Vrah Roubal chce 400 tisíc kvůli špatným punčochám

Zmírnit nepříjemnou bolest a zabránit dalšímu rozšiřování křečových žil pomohou speciální obinadla nebo stahovací punčochy. Podle Dragona, který provozuje soukromou praxi v Ústí nad Labem, jsou různé typy punčoch: od podpůrných, preventivních až po zesílené u nejzávažnějších problémů.

S punčochami měl ve vězení problém i doživotně odsouzený pětinásobný vrah Ivan Roubal. Hodlá zažalovat Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a vězeňskou službu, protože obyčejné nesamodržící punčochy, které musí používat, zhoršují prý jeho zdravotní stav.  - čtěte Vrah Roubal žaluje pojišťovnu, nemá správné punčochy na křečové žíly. Podle serveru lidovky.cz požaduje 400 tisíc za újmu na zdraví.

Roubal tvrdí, že obě instituce zanedbaly péči o jeho křečové žíly. Především mu vadí, že nedostal zdarma tzv. kompresivní samonosné punčochy. Ty jsou ovšem dražší a pojišťovna je kompletně nehradí.

Doplatek je zhruba 70 korun

Aniž by Jaroslav Dragon znal podrobnosti Roubalova sporu, potvrdil, že existují stehenní a polostehenní "nesamodržíci" i "samodržící" punčochy. České "nesamodržící" punčochy přitom pojišťovna hradí ze sta procent.

Křečové žíly

Onemocnění vzniká, když selhává odtok krve z nohou a lýtek zpět k srdci. Žilní chlopně nefungují správně a nezadržují krev, která se následně vrací a hromadí v nohou. Tvoří se otoky.

"U českých samodržících punčoch je doplatek za držící gumu a krajku, která gumu kryje, zhruba 70 korun," řekl iDNES.cz Dragon, podle něhož jsou české punčochy srovnatelné se zahraničními. Pokud si pacient chce i tak pořídit zahraniční, výrazně dražší punčochy, uhradí mu zdravotní pojišťovna pouze částku jako za české punčochy. Zbytek si musí doplatit sám.

Pojišťovny pak vůbec neproplácejí nejjednodušší typy punčoch, které slouží jen k prevenci křečových žil.

Prevence? Neexistuje

Podle Dragona stoprocentní prevence potíží s křečovými žilami neexistuje. "Křečové žíly jsou dědičné. Ne každý je sice musí zdědit, ale pravděpodobnost je vysoká."

Kromě genetické dispozice patří mezi základní příčiny křečových žil přetěžování nohou dlouhým stáním, chůzí na delší vzdálenosti, sportem či nošením těžkých břemen. Nemoc se může objevit i při těhotenství a při používání hormonální antikoncepce.

Křečové žíly ve svých mírnějších projevech nejsou nebezpečné pro lidský organismus, je to spíš kosmetický problém. "Při změnách v hlubokém žilním systému ale způsobují subjektivní potíže jako bolesti nohou, pocit tíhy v končetinách, noční křeče nebo otoky."

Naopak velmi závažné jsou případné komplikace. "Patří sem záněty žil, růže, bércové vředy a další," konstatoval Dragon. Zdravotní potíže podle něj může vyvolávat velké postižení žil, odborně označované jako uzlovité varixy.

Jediným řešením je operace

Podle Dragona je jedinou účinnou léčbou křečových žil operace. Ani operativní odstranění nemocné žíly - injekcí nebo laserem - ovšem neznamená úplné vyléčení.

"Časem se většinou udělají žíly na jiném místě," konstatoval Dragon. Dodal, že pacienti, kteří chtějí zabránit návratu křečových žil, by měli omezit chůzi na delší vzdálenosti, vyhýbat se dlouhému stání na místě, ale i sezení bez pohybu nebo zvedání těžkých břemen.

"Důležitý je pravidelný pohyb, cyklistika, plavání, turistika, ale vše jen rekreačně, nepřepínat se," vysvětlil Dragon. Lékař vůbec nedoporučuje saunování ani hormonální antikoncepci.

Punčochy na křečové žíly

Punčoch a punčocháčů na křečové žíly je mnoho druhů. Dělí se jak podle stupně komprese (stupeň I, II a III), tak podle typu (punčocha lýtková, polostehenní, stehenní, stehenní s úchytem v pase nebo punčochové kalhoty).

Dále je možné vybrat si z variant se špicí nebo bez, s lemem nebo krajkovým lemem (u stehenních) a také z různých materiálů a barev. Samozřejmě čím příjemnější materiál a hezčí punčocha, tím je dražší.

Punčochy nebo punčocháče s kompresí I pojišťovny nehradí - jsou podpůrné. Můžete si je koupit i při problémech menších než jsou křečové žíly (metličky, bolavé nohy po dlouhém stání, delší cesty letadlem, těhotenství...).

Také se používají jako prevence tromboembolických komplikací během operací. Design těchto výrobků je většinou velmi hezký (nejsou tak silné) a některé nejsou k rozeznání od "běžných" silonek. Cena se pohybuje od 100 do 500 korun dle typu.

Nejpředepisovanější jsou punčochy kompresní třídy II. Může je předepsat i praktický lékař jako zdravotnickou pomůcku na poukaz. Běžné typy stojí kolem 500 korun a jsou hrazeny pojišťovnami téměř v plné výši. Doplácí se spíš za komfort (krajkový lem apod). Samozřejmě lze zakoupit i velmi drahé a krásné punčocháče, třeba za 2000 korun.

Rozdíly nejsou v účinku, ale v komfortu nošení a designu. Tyto výrobky jsou kvalitní a pevné a při správném zacházení vydrží pacientovi určitě celý rok. Potom mu lékař může předepsat další. V balení je vždy 1 pár punčoch.

Pacienti, kteří se spokojí s běžným standardem tak nemusí doplácet nic nebo zhruba 50 - 70 korun za pár.

Odborná spolupráce: Mgr. Leona Štěpková, lékárnice a bývalá mluvčí ČLnK