Ona
Ilustrační fotografie - Pusa, ústa, jazyk, sliny

Ilustrační fotografie - Pusa, ústa, jazyk, sliny | foto: Profimedia.cz

Osm otázek a odpovědí o bělení zubů

  • 2
Pokud chcete bílé zuby, bude vás to stát trochu úsilí a peněz. Raději nečekejte, že váš chrup bude zářit jako z plakátu. Co vás při bělení zubů čeká?

1. Budu mít po bělení zuby bílé jako z plakátu?

Zubař dokáže pomocí gelu zesvětlit zuby o několik odstínů. Na sněhobílý chrup z reklam však raději zapomeňte. Výsledek vidět bude, ale zářivě bílá se v naprosté většině případů nepovede. A pozor, zhruba u dvou procent lidí zuby bělení zcela odolávají. Záleží totiž i na genetickém zbarvení skloviny. Přesnou barvu vám proto nikdo předem stoprocentně nezaručí. Pokud chcete zuby co nejdokonalejší, musíte si nechat vyrobit keramické fazety, které se nalepují na poškozené či zažloutlé zuby. V tomto případě bývá výsledek perfektní. Cena za ně se však může vyšplhat i na desítky tisíc korun.

2. Musím se na bělení nějak připravovat?

Správně o zuby pečujte. Při první návštěvě zubní lékař zkontroluje stav chrupu a zeptá se vás, jakým způsobem si čistíte zuby. Správná zubní hygiena je totiž důležitým předpokladem pro dlouhodobý úspěch celé procedury. A nezapomínejte na ni ani poté, co budete mít zuby vybělené, aby barva co nejdéle vydržela.

3. Nemůže domácí bělení poškodit sklovinu?

Nemusíte se bát. Bělení je bezpečné a zdravému zubu sklovinu nepoškodí. Jediným vedlejším účinkem může být přechodně zvýšená citlivost zubů a okolních dásní. V tomto případě byste tedy měli omezit konzumaci kyselých a dráždivých potravin.

4. Pro koho se bělení zubů nehodí?

Zuby nebělte, pokud je máte poškozené nebo trpíte zánětem dásně. Bělení se nedoporučuje ani těhotným nebo kojícím ženám nebo mladistvým.

Hollywoodský úsměv na vlastní kůži

5. Nebudou po bělení zuby citlivé?

Může se to stát. Bělení zubů může vyvolat různé alergické reakce. Zuby mohou trnout nebo být citlivé, podobně jako dásně. V takovém případě se doporučuje změnit bělicí látku nebo na jeden až dva dny raději s bělením přestat, případně zkrátit dobu jednotlivých bělení.

6. Jak dlouho trvá domácí bělení ve spolupráci se zubařem?

Při první návštěvě zubař zhotoví otisky horních a dolních zubů. Ovšem za předpokladu, že jsou zuby zdravé. V opačném případě by je měl nejdřív spravit, případně odstranit zubní kámen a pigment. Podle otisků se v laboratoři zhotoví sádrové modely, podle nich pak z měkké průsvitné fólie nosiče bělicího gelu, které by měly přesně padnout. První návštěva trvá zhruba třicet až šedesát minut. Nosiče pacient vyzkouší při druhé návštěvě. Můžete je dostat i poštou, ale zubaři doporučují přijít i podruhé osobně. Doma si pak sami aplikujete bělicí gel v předepsaném množství a necháváte ho působit alespoň dvě hodiny nebo s ním můžete usnout. Zuby se bělí pět až čtrnáct dní podle požadovaného odstínu. Pokud vám gel zbude, nechte ho v lednici a jednou za dva měsíce jednorázově použijte pro udržení dosažené barvy.

7. Lze vybělit třeba jen dva zuby, nebo se bělí zuby jen jako celek?

Ano. Ideální postup je, když zubař intenzivně "pracuje" na více zabarvených zubech a doma pokračujete souvislým bělením celého chrupu.

8. Lze vybělit i korunky, můstky, zkrátka "umělé" zuby?

Ne. Jejich barva zůstává stejná, na ně gel nepůsobí.