Ona

Orientální tanec probouzí ženskou krásu

Stále víc žen podléhá kouzlu orientálního tance, a to bez ohledu na svůj věk či váhu. Objevují prý jeho pozitivní působení na zdraví a psychickou pohodu. Dodává jim také pocit ženskosti a sexuální přitažlivost, tvrdí lektorky kurzů břišního tance.

Právě proto si podle orientální tanečnice Shadiyah nachází tento tanec, starý pět až deset tisíc let, stále větší oblibu u dnešních moderních žen.

"V našich kurzech nejsou žádní diblíci, či vyznavačky aerobiku, ale již cílevědomé ženy, většinou od 26 let a výše. Máme i sedmdesátileté a osmdesátileté," řekla Shadiyah.

Ani vyšší hmotnost žen není překážkou. "I stokilogramové baculky máme ve svých kurzech a jsou velmi obratné," uvedla Shadiyah. 

Původně vznikl břišní tanec jako tanec rodiček ve střední Africe. Měl pomoci k lehčímu porodu. Byl i součástí svátků plodnosti. Ve středověku se díky kočovníkům rozšířil po celé Evropě.

Tento typicky ženský tanec se stal později i potěchou pro mužské oči, přiblížila historii orientálního břišního tance Shadiyah. Tvrdí, že břišní tanec má při denním procvičování řadu terapeutických účinků: například se ženám uvolní bloky, napětí a křeče svalstva, zlepší se pohyblivost jejich kloubů, zmírní se jim bolesti páteře, upraví se případné zažívací problémy a zkvalitní se jejich sexuální život. 

Nyní se lze přihlásit k výuce tance nejen v Praze, ale také v Děčíně, Rakovníku a Slaném. V kurzech pro začátečnice se ženy seznámí se základními kroky, naučí se ladným pohybům. V kurzech pro středně pokročilé je na programu výuka jednotlivých figur a tance na zemi a se závojem. Pokročilým pak přibudou tance s ohněm svíce, květinami, hůlkou a činelkami. Speciální kurzy jsou pak pro těhotné.